Kadınlar araba kullanmayı hep böylemi öğreniyor?

Eşiniz olmadan araba kullanmanızı tavsiye ederim.
Benim 6 yıldır ehliyetim var,2 yıldır aktif kullanıyorum.İlk yıllar eşimle birlikte çıktığım için bir türlü ilerleyememiştim:KK47:Birgün yalnız çıktım ondan beri rahat kullanıyorum çoğu şeyi deneyerek öğrendim:KK51:
Sizde mutlaka öğrenirsiniz merak etmeyin.Eşiniz sizi yıldırmasın:KK48:

Ehlıyetı alınca otomatık araba kullan derım çok rahat edersn çok pratık ve kullanıslı hem debrıyaj vıtes değiştrle ufrasmayıp pratıklesırsn hıc korkma sen yapardım öyle hıssrttım@cutemom

Her arabanın motoru,direksiyon sertliği vs...farklıdır ,eğer araba kullanmayı yeni ogreniyorsaniz bu süre içinde farklı arabalarla sürmeyi denemeyin .

Erkekler hep aynıdır,siz araba kullanırken asla dilleri durmaz,bak araba bağırıyor vitese al,yok dikiz aynasina bak bir sürü bıdı bıdı...kaç kere sinirlenip arabayı sağa çekip inmisligim var.eger eşiniz çok müdahale ediyorsa eşinizle birlikte kullanmayın,kendi başınıza kısa mesafelere gitmekle başlayın ise,zaten zamanla pratik kazanıyorsunuz.arabayi defalarca istop ettirsenizde,el frenini indirmeyi unutsanizda vazgeçmeyin.
Ben 9 sene önce sizin gibiydim,dediğim gibi yilmayin ve kısa mesafelerle işe başlayın,ben artık şehirler arası bile kullanıyorum,Nazilli'den Antalyaya gelip gittim bir kaç kere.unutmayin eğer korkar yada soğur vazgecerseniz zamanla kullanmak istemezsiniz.

Eşim dünyanın en sabırlı hocası olmasına rağmen, ondan sadece temel bilgileri alıp, gerisini kendim hallettim. Çünkü yanımda bilen biri olunca kasılıyordum istemsiz olarak. Yanlış mı oldu, vites geçişini hissettirdim mi, sert mi durdum , zor mu kaldırdım Vs Vs Vs .... Bir gün arabamı yeni almışız kapıda duruyor, ben arkadaşımla buluşucam ama hava çok sıcak. Araba kapıda çünkü; eşim başıma bi iş getiririm daha acemiyim ölür kalırım filan diye izin vermiyo . Durdum düşündüm ben salak mıyım ya güneşin altında terden eriyim mi???? Bismillah Dedim ve çıktım sonra arkadaşımı aldım oda hiç bilmiyodu beraber dura kalka gezdik , çok eğlendik ama güneşin altında bu kadar terlemezdim emin ol:KK66: çıkış o çıkış hocaya da gerek kalmadı :-) Yani bi anlık cesarete bakar, eşinin yanında böyle davranman da normal. Sen eşinin yanıldığını kanıtla, araba annenin karnında öğrenilmiyo sonuçta. Ve Son olarak evde mental alıştırmalar yap. Neler yaptığını gözlerini kapa ve düşün ,zihninde canlandır. Motor becerilerde önemlidir mental.
NOT: Ailem de de Ford var bana da pedalları sert gelmiştir , sınav arabam Micra ydı. Sanki araba kendiliğinden kalkıyor gibiydi çok sevmiştim .

Yurt disinda ehliyet almak.cok zordur en az 30 saatten başlar...sinav zamani 45 dk full araba kullanirsin arada otobana cikarsin bir hatan bile kaybetmene neden 2 defa park ettirirler...yani en ayrintisina kadar dikkat ederler ehliyeti aldigin zaman hic zorluk cekmezsin acemiligun yoktur herseyi fazlasiyla ogrenmis olursun...
ben olsam iyi kötü birseyler ogrendikten sonra esimle çıkardım en ufak bir hatanda arabadan sogursun...ama dirrksiyon hocasi oyle degil hatalarini bilerek yonlendiriyor en azindan guven duyuyorsun bir hata yaparsam aniden müdahale edebilir ama este oyle olmuyor versigu streste cabasi

aynalara bakıyorum sınyalde verıyorum yol bos sınyalle serıt degıtırıyorum ama yola hakımım ama ah o traktor bı kalksa :KK70:
Hic bunalmayin. Bazen bakiyorum ne robotlar neler kullaniyor. Sadece biraz dikkat ve rahatlik. Yoksa kimse anasinin karnindan ogrenip cikmiyor. Cesaretinizi kimsenin kirmasina izin vermeyin

Evet sevgili arkadaşlarım dün akşam ufak kaynımla çıktık . bahsettiğim sınav bölgesine gittik . orada ışık yok ama benim gibi acemiler var birde sürücü kursu arabaları.
akşam 8 kadar kullandık arabayı
bir önceki geceden sabıkalı oldugum ıcın cocuk ılk yarım saat elı sureklı el frenınde durdu yanımda ama ılkındede sonrasında cok sorunsuz kalktım .
yarım debrıyaj gaz bu sekılde kalktım hocanın ogrettıgını duz yolda yapmamaya karar verdım :)

epey bır dur kalk yaptık ama arabanın frenımı sısmıs balatalardamı bısı var fren otmeye baslamıs ve kut dıye durduruyor yarın servıse gıdecek arac :cool: ben yaptım galiba

yokus asagı(kolaydı) ve düz yolda yan aynaları kullanarak gerı gerı gıttım . park etmeye hıc calısmadım 4 vıtese kadar attık gayet guzeldı. kendımı cok ıyı hıssedıyorum. kayınbıraderımde sen gecersın ya gayet ıyısın dıyor ama bu aksam kayınpederım bırde ben goreyım dedı :KK70: ama kasmayacagım buarada esım olmayacak onu ıstemıyorum :KK35:

yarın ve pazar gunu sabah 9.30da hoca ıle dersım var bakalım nasıl olacak.
buarada arabanın yedek anahtarını cebıme attım yarın sabah 7 de fırına kadar gıdecegım , gıtmelıyım degıl mı?

Yaa ehliyeti bi al sen, sonradan da otomatik vites arabayı çektin mi altına, ver elini istanbulll :KK55:
Darısı bana ya, yaş 27 hala ehliyet alabilme gibi bir potansiyelim yok ona sıra gelmiyor...
Bana özelden sana ne kadara geldiğini yazar mısın ehliyet kursunun.. Ödeme koşullarını felan yazz bana canım...

Yaa ehliyeti bi al sen, sonradan da otomatik vites arabayı çektin mi altına, ver elini istanbulll :KK55:
Darısı bana ya, yaş 27 hala ehliyet alabilme gibi bir potansiyelim yok ona sıra gelmiyor...
Bana özelden sana ne kadara geldiğini yazar mısın ehliyet kursunun.. Ödeme koşullarını felan yazz bana canım...
aman yazayım buradan zıra herkeze bende sormustum herkez unutmus yada karıstırıyor ıdı
bız kursa 400 tl verdık
yazılı sınav ıcın 60 tl verdık
bırde dıreksyon sınavı ıcınde 60 verecegız bugun sımdılık bu akdar
bundan sonrası ehlıyetı cıkarmayla alakalı olacak galıba

aman yazayım buradan zıra herkeze bende sormustum herkez unutmus yada karıstırıyor ıdı
bız kursa 400 tl verdık
yazılı sınav ıcın 60 tl verdık
bırde dıreksyon sınavı ıcınde 60 verecegız bugun sımdılık bu akdar
bundan sonrası ehlıyetı cıkarmayla alakalı olacak galıba
Neyyyyy 400 müüü :KK57::KK57::KK57::KK57::KK57::KK57:
Len benim beylikdüzünde arkadaşlar bin tl den bahsetti bana kursun,
İyimiş ozaman, o kurs nerdeee :KK45:

Neyyyyy 400 müüü :KK57::KK57::KK57::KK57::KK57::KK57:
Len benim beylikdüzünde arkadaşlar bin tl den bahsetti bana kursun,
İyimiş ozaman, o kurs nerdeee :KK45:
kurs bayrampaşada canım ama bızım kayınpederımın kankısı dıyebılırım normalde 700 tl cekıyorlarmıs fıyatı sanırım

Kendimi lamborghini bakarken buldum.
hayallllerr hayalller

kocadan hoca olmazmış
aynen bende su anda ehliyet sınavına hazırlanıyorum eşimle yola cıktık beni cok panikletti. ki daha önceden k.pederimle götürüp getirmişliğim var. felaket panikledim resmen bacaklarım titiredi attım yolun ortasına al kullan diye bende kurs hocasından baskasıyla çalışmayı düşünmüyorum heleki eşimle hiç

debriyaj frene basılıyız, debrıyajı yarım bırakıp motordan ses gelınce frenı bırakıyorum debrıyajıda tamamen bırakıyorum araba gıtmeye baslıyor sonrada gaza baslamaya baslıyorum.
dıgerıde sızın anlattıgınız yontem ıste.

Arabanın kalkış şekli aynıdır değişmez başka yöntemi yok. Debriyaj ve fren aynı anda bas. Sonra yarım debriyaj, motor sesini duyunca ki bu zamanla rutine biniyor o sesi duymasan da kalkıyorsun; motor sesini duyunca ayağın frenden çek gaza bas ama debriyajdan hemen gaza basarken ayağını çekme. Gaza basarken debriyajdan da ayağını yavaşça çekeceksin aynı anda ama çok yavaş yoksa araba sallanır ya da stop eder. Geri gidemediniz diye araba kullanamam diye düşünmeyin zor birşey geri gitmek alışırsınız pratik yaptıkça.

bak cnm kurs arabaları dızel olur bırıncısı senına racın dızel mı dızel araçlar ayagını gazdan ekstıgın anda kendını ılerı atar yanı kalkış kolay olur..ıkıncısı aracın benzınlı ıse daha kolay surmen bana göre önemlı olan debrıaj ve gaz ayaralaması

benımde aracım dızel
sanırım kalkısları hallettım gıbı gıbı :KK70:

Selamlar
uzun zamandır istediğim bişey için bu kadar bocalamamıştım.
Malum temmuz 25'te direksyon sınavı var , bende yeni ders almaya başladım.

kurs yerinin arabası hyundai getz dizel, çok kolay kalkıyor ufacık bir araba . arabayla bütünleştiğimi hissetmiştim.
ilk ders 1-2 ve 3 vitesi çalıştık , sorunsuz kaldırdım durdurdum .
dün direskyon dersim ertlenince eşim ve kardeşiyle çıktık. eşimi yol üzerinde bırakıp çalışmaya başladık herşey güzel başladı , 2-3 tur attık , durdum kalktım eşimi aldık arabaya . vvvvvzzzz

geri geri gidelim dediler , yok arkaya bakmam gerek ben arkaya bile dönemedim kasmadım ama vücut yapım buna uygun değil gibi sanki. geri geri bir iki kere gittim hızlı oldu dediler. üçüncüde sol kolumla direksyona bastırıp korna caldıgını duyunca ödüm koptu bıraktım herşeyi, pedalları filan .

işler tersine döndü eşimin aynadan bana baktıgını gördükce panikledim panikledikçe şaşırdım, şaşırdıkca dahada şaşırdım neredeyse arabayı kaldıramamaya başladım neredeyse değil büsbütün öyle.

benim arabamda ford fiesta dizel. o kadar hantal geldiki bana , pedallar sanki sert . kalkcam kalkamıyorum kalksam ip gibi tutuyorum yolu . araba azer bülbüle döndü titretip durdum.

etkilendikçe etkilendim anlayacağınız. ve sanki korkuyorum şimdi.
artık her aksam arabayla cıkmaya karar verdık hafta sonu ıkı gun kurstakı hocamla egıtım var ama bu aksam ve yarın aksam esımın kardesıyle cıkacagız esım olmadan.

gecen hafta kurstakı dersten sonra kı gun markete gıdecektım baktım araba kapının onunde 2 sokak arkadaya gıdecektım , gıdebılecek gıbı hıssettım ama arabayı almadım tabı. keske alsaydım dedım hep . sımdı ıse ıyıkı almamısım kım bılır napacaktım yolda dıyorum.

butun herkez boylemı yaptı ? kurs hocam sen kesın gececeksın sınavı demıstı bazılarının ıcınde var sen oylesın demıstı, ama ben olmadı kı dun aksam nasıl morelım bozuldu hele benden sonra esımın oturup arabayı gayet kaldırıp eve gıtmemız o kadar zoruma gıttı kı aglayacaktım.

bu bı yetenek meselesı mi?

ve bu arabaların bir çalışma prensibi yokmu?

arabayı her türlü kaldırıyorum şöyle.

debriyaj , yarım debriyaj , motordan ses gelsin freni bırak . debriyajıda bırak daha sonra gaza bas.
debriyaj , freni komple bırak, gaza basarken debriyajı cek.

Benden yolların ustası olacak potansıyel var mı acaba?
Olur öyle şeyler cnm :KK66:takılma bu kadar ,evet erkeklere nazaran bayanlar daha geç yada zor oyğreniyor bncede
Ama pes etme daha çalışmamışsınız çok eşinle yada yanlz sakın bir alana git çalışın birlikte ,inan okadar zor değil ..

X