Kadınlar araba kullanmayı hep böylemi öğreniyor?

vay be guzel aslında
yanı demek kı o hatun durup kalkabılıyor. zıra mesela kalkacaksın kalkamıyorsun yapıstırırlar bır tane arkadan .
benım calıstıgım yer dedıgım gıbı sınav yerı benım gıbı calısan cok var
bırı sagda patınaj cekıyor oburu araba park ederken kaldırıma cıkıyor ben arabayı sallayıp duruyorum
baya eglencelı bır ortam bızımkı
yoo burasıda sınav alanıymış bilmiyordum bugün arkadaş söyledi hatta sürücü kursu güzergahıymış..çevre yolu seçmişler ilginç:))

benimde eşim indirmiyor beni
sert sert
kapa kontağı
çalıştır bir daha
cek ayagını
karsıya bak
bas gaza
basssanaaa
ay cok kabus gıbıydı dedıgım gıbı aglayacaktım o kadar kotu hıssettım kendımı.

onumuzdekı 4 gunde calısacagım belkı haftaya hersey daha guzel olur
inşallahh güzel olurr... farklı bir arabada çalışmanın sakıncasını görmüyorum ben.. bende çalıştım çünkü.. bizim arabamızda çok rahattıı sürüşü.. kurstaki zaman kısıtlı ve arabada sert gelmişti bana ama olsun.. sınava girmeden 1 yada 2 gün önce o arabayla antıraman yaparsın son kez sonra sınavda sürersin inşallahh.. heyecan yapmazsan yetiyoo.. ve sana bir tavsiyem var.. aracın arkasından bin sınavda.. maksat tekarlekleride kontrol etmek ona çok dikkat ediyorlar şimdiden söylüyorum. aklında kalsın :KK51:

valla bende normalde trafikte kullanıodm ama çok tecrübem yoktu kendi arabamız olunca eşimin yanında hep hata yapmaya başladım ama birgün kendiliğimden dedimki birini bırakmak için ben şuraya gitcem gidimmi git dedi ama git dediği yer zaten 1 yıldır bu şehirdeyim şehre yabancıyım hiççç bilmediğim bi mahalle. neyse velhasıl terleye terleye gittim geldim ki burası küçük istanbul die dalga geçtiğimiz trafiği olan bi şehir.
bide sonrasında paralel parkı hiç beceremezdim inerdim eşime sen parket derdim eşim asla parketmedi oda indi bekledi sen bu arabayı buraya parkedene kadar araba yolun ortasında dursun umrumda değil sen parketceksin dedi kendide ufak tefek taktikler verdi şimdi kamyon şöööffförü gibi oldum maşallah.
diyeceğim şu ki bunun bi standardı yok biraz hırz azim biraz istek en ÇOK da kendine güvenle alakalı bişey zamanla su içer gibi oluo gazamı basmışım pedalamı basmışım vitesmi atmışım farkına bile varmıosun ha bu arada öyle pratiği yokki bunun kendin kullandıkça öğreniosun o rampadan kalkış yaparken nasıl arkaya kaçırmadan kalkmam gerektiğini eşim kaç ay anlattı olmadı ama kendi başıma kaldığımda öğrendim hepsini :)
şimdi motorun içine falan ilgim artmaya başladı yakında bıyığım çıkacak kamyoncu atleti giycem :KK70::KK70::KK70:

:KK23:bu arada baya kadın şoforlerin çoğuna saydırıp duruorum rezil ediolar trafiği 2 öne gidiorm arkaya gidiorm haa teker dönüomu dönüo die trafiğe atıolar kendilerini şerit yok trafiği rahatlatma yok kavşaktan dönerken nerdeyse duracak arabayı iterek dönecek kavşağa geniş girmezzz daha neler neler :KK11:

inşallahh güzel olurr... farklı bir arabada çalışmanın sakıncasını görmüyorum ben.. bende çalıştım çünkü.. bizim arabamızda çok rahattıı sürüşü.. kurstaki zaman kısıtlı ve arabada sert gelmişti bana ama olsun.. sınava girmeden 1 yada 2 gün önce o arabayla antıraman yaparsın son kez sonra sınavda sürersin inşallahh.. heyecan yapmazsan yetiyoo.. ve sana bir tavsiyem var.. aracın arkasından bin sınavda.. maksat tekarlekleride kontrol etmek ona çok dikkat ediyorlar şimdiden söylüyorum. aklında kalsın :KK51:
arkasından derken onden degıl arkadanmı dolanayım

Nacizane bir tavsiye verebilirmiyim? Kurs hocam bana ders verirken sakın bu dönemde başka arabayla çıkma kafan karışır demişti. Haklıydıda kısmen zira her aracın ağırlığı, motor hacmi aynı olmuyor,birinde hafifçe basınca giderken,diğerinde biraz daha fazla basmak gerekebilir gaza. Birde büyüklük farkida var tabi,ben sınav öncesi sadece kursun aracıyla çıktım,kendi aracımla çıkmaya ara verdim, ehliyet sınavindan sonra kendi arabamla pratiğe devam ettim.
Siz muhtemelen 2arabayla çalişıyor olduğunuz icin kafaniz karisti.
Arabaların çalısma prensibi aynı ama motor hacminden ve agırlıgından dolayı hızlanmaları ayni olmaz.
Aynen katılıyorum.
Sadece kurs arabasıyla ve kurs hocasıyla çık
Ehliyeti alınca ne yaparsan yap.

Vurabileceğiniz bir ağaç yada direk, yahut uçabileceğiniz bir uçurum olmayan bir yol bulun kendinize. Mümkünse yerleşim yerlerinden uzak, etrafı arazi. Giderken eşinizden başka biri ile gidin ama aracı siz kullanmayın. Sonra o kişiyi araçtan indirim ve aracı dinleyerek hissederek, yavaş yavaş anlamaya çalışın. Durun kalkın, geri ileri vs. Bir süre sonra birbirinizi daha iyi anlarsınız.
Bu arada ben de dizel ford fiestada öğrenmiştim ama inanı o araç zannettiğiniz kadar hantal değil. Hatta seri bir araç, başka araçlar kullanınca anlayacaksınız.

Kesinlikle yanınızdaki kişi eşiniz olmasın, zira ben 4 yıllık aktif şoförüm, hala yanıma nişanlım binince bi gerilirim.
Ki normalde dolmuşçuları filan taciz edecek kadar da seri araç kullanırım..

Allah yardımcınız olsun ..

Selamlar
uzun zamandır istediğim bişey için bu kadar bocalamamıştım.
Malum temmuz 25'te direksyon sınavı var , bende yeni ders almaya başladım.

kurs yerinin arabası hyundai getz dizel, çok kolay kalkıyor ufacık bir araba . arabayla bütünleştiğimi hissetmiştim.
ilk ders 1-2 ve 3 vitesi çalıştık , sorunsuz kaldırdım durdurdum .
dün direskyon dersim ertlenince eşim ve kardeşiyle çıktık. eşimi yol üzerinde bırakıp çalışmaya başladık herşey güzel başladı , 2-3 tur attık , durdum kalktım eşimi aldık arabaya . vvvvvzzzz

geri geri gidelim dediler , yok arkaya bakmam gerek ben arkaya bile dönemedim kasmadım ama vücut yapım buna uygun değil gibi sanki. geri geri bir iki kere gittim hızlı oldu dediler. üçüncüde sol kolumla direksyona bastırıp korna caldıgını duyunca ödüm koptu bıraktım herşeyi, pedalları filan .

işler tersine döndü eşimin aynadan bana baktıgını gördükce panikledim panikledikçe şaşırdım, şaşırdıkca dahada şaşırdım neredeyse arabayı kaldıramamaya başladım neredeyse değil büsbütün öyle.

benim arabamda ford fiesta dizel. o kadar hantal geldiki bana , pedallar sanki sert . kalkcam kalkamıyorum kalksam ip gibi tutuyorum yolu . araba azer bülbüle döndü titretip durdum.

etkilendikçe etkilendim anlayacağınız. ve sanki korkuyorum şimdi.
artık her aksam arabayla cıkmaya karar verdık hafta sonu ıkı gun kurstakı hocamla egıtım var ama bu aksam ve yarın aksam esımın kardesıyle cıkacagız esım olmadan.

gecen hafta kurstakı dersten sonra kı gun markete gıdecektım baktım araba kapının onunde 2 sokak arkadaya gıdecektım , gıdebılecek gıbı hıssettım ama arabayı almadım tabı. keske alsaydım dedım hep . sımdı ıse ıyıkı almamısım kım bılır napacaktım yolda dıyorum.

butun herkez boylemı yaptı ? kurs hocam sen kesın gececeksın sınavı demıstı bazılarının ıcınde var sen oylesın demıstı, ama ben olmadı kı dun aksam nasıl morelım bozuldu hele benden sonra esımın oturup arabayı gayet kaldırıp eve gıtmemız o kadar zoruma gıttı kı aglayacaktım.

bu bı yetenek meselesı mi?

ve bu arabaların bir çalışma prensibi yokmu?

arabayı her türlü kaldırıyorum şöyle.

debriyaj , yarım debriyaj , motordan ses gelsin freni bırak . debriyajıda bırak daha sonra gaza bas.
debriyaj , freni komple bırak, gaza basarken debriyajı cek.

Benden yolların ustası olacak potansıyel var mı acaba?

1.kesinlikle sinav zamanina kadar baska araba kullanmamaliydin.bir daha kullanma.dedigin gibi getz daha hafif gazi freni olan bir araçtır ataktir.fiesta hantaldir kalkista ozellikle.bu farki hissetmeniz çok güzel.
2. Eşle araba mi kullanılır.ehliyet almadan kullanmaya başladım. Eşim de babamda hala karışırlar.Ama guvenirlerde
uzun yollarda eşimle de babamla da dönüşümlü kullaniriz.takmayın bu yuzden moralinizi bozmayın.
3.ehliyet aldiktan sonra pratik çok önemli.
4.siz elinizden geleni yapin kurallara uyun kaderde kaza yapmak varsa yine yaparsınız.yolda sadece siz yoksunuz ki.

kızlar bızım arabayada alısmak ıstıyorum cunku esım bellıkı bana gostermeyecek
cocuklarda okula gıdecekler ben tatıle gıdecegımonlarıda bır daha ıstanbulda bulamayacagım
malesef o zamanda bu zaman ramazanda asılmak ıstıyorum meseleeye.
zıra dedıgım gıbı esım bana eyvallah etmeyecektır ne kötü ki.

sınav yerınde calısma yapıyoruz benım gıbı acemıler oluyor tek tuk genelde ıftardan sonra yaptık . aynalar yol da dıreksıyon hakımıyetı sertılere ve kurallara uymam allahtan ıyı
ama oda arabayı kaldıraıblırsem tabı :KK70:
buarada gerı gerı gıtmeyı calısmayı dusunmuyorum bugun ve yarın.
buarada kayınpederım bana yarın ıcın otomatık vıtes bır arac ayarlamıs bır baksın bakalım olmadı takas edelım dıyor o arabada fluence bakalım o nasılmıs

cok tesekkur ederım sıze cok cok cok sagolun

Bir vidyo vardi nette:)))
Kiz araba suruyor baba sag taraftan saydiriyor ama ne saydirmak:)))
Arkada oturan kiz abla ben musait yerde ineyim diyor..
Baba da in yavrum in canini kurtar diyor:)))
Direksiyondakide kendi kizi degil sanki..
Erkekler kadinlara araba kullanmayi ogretirken bir hal oluyor..
İlla ezecekler cok bilmislik yapip o oyle degil la tribine girecekler..

Ben 18 yasimda aldim ehliyeti,
arabam olmadigi icin haliyle bir seyler koreliyor..
Ama nasil hevesim var ufff verseler mahallede iki tur atar direk sehiricine cikarim..
Sevgilim de senin kullandigin arabaya ben binmem desin dursun..
Sirf ego tatmini.. Cok gordu ya sanki beni kullanirken pesinen beceriksiz olduk..

Ayy CuteMom CuteMom hiiic takmayin,
salla kocayi gec direksiyonun karsisina takil kafana gore :KK66:

yarın araba kullanma maceralarımla burada olacagım
cuma aksamı hellalesırız
zıra kesınlıkle markete gıdecegım tek basıma

Sakin dikkat et kendine güven cesaret. .
zamanla usta olursun ..
ama bırakırsanız unutun ..
vazgeçmeyin, istemek başarmaktır..

:KK55::KK55:

Ben ehliyetimi üniversitedeyken almıştım, kursta gayet iyiydim ama ehliyeti alıp evde babamın arabasıyla hiç süremedim..aradan on sene geçti hep yapamıcam diyordum ama evlendikten sonra kendi arabamızda hocadan ders aldım dört ders sonunda artık tek başıma çıkabilecek duruma gelmiştim. Eşimle de biraz pratik yaptık tabi stres oldum hata çok yaptım hala da o yanımdayken hata yaparım.kendi başıma veya annemle kardeşimle çok rahatım....

kızlar bızım arabayada alısmak ıstıyorum cunku esım bellıkı bana gostermeyecek
cocuklarda okula gıdecekler ben tatıle gıdecegımonlarıda bır daha ıstanbulda bulamayacagım
malesef o zamanda bu zaman ramazanda asılmak ıstıyorum meseleeye.
zıra dedıgım gıbı esım bana eyvallah etmeyecektır ne kötü ki.

sınav yerınde calısma yapıyoruz benım gıbı acemıler oluyor tek tuk genelde ıftardan sonra yaptık . aynalar yol da dıreksıyon hakımıyetı sertılere ve kurallara uymam allahtan ıyı
ama oda arabayı kaldıraıblırsem tabı :KK70:
buarada gerı gerı gıtmeyı calısmayı dusunmuyorum bugun ve yarın.
buarada kayınpederım bana yarın ıcın otomatık vıtes bır arac ayarlamıs bır baksın bakalım olmadı takas edelım dıyor o arabada fluence bakalım o nasılmıs

cok tesekkur ederım sıze cok cok cok sagolun

Benim şirket aracım Fluence cnm,
Kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmiyorum.
Şöyle söyleyim, ben kaç yıllık şoförüm. Her gün araç kullanırım ama Fluence çok sıkıntılı bir araç.
Hem hafif, hem de dengesiz bir araç. Çok minicik bir manevrada bile arka tekerler yerden ayrılıp araç arka tarafını atıyor.
Yani savruluyor.

Hatta inanmayacaksın, bundan 6-7 ay kadar önce sırf bu problem yüzünden aracın arka bagajına ağırlık yapsın diye iki adet 50 kg malzeme koydurduk. Üstelik kaportası da plastik gibi, elinle bastırsan eziliyor. Bir kaza filan olsa Allah muhafaza dümdüz olur içindeki. Fluencelar yürüyen bomba yani ..

Şuan acemi olduğun için ilk kullanışta anlamayabilirsin, naçizane tavsiyem..

Araba kullanmaktan olesiye korkan, direksiyon basina gecmeyi birak araba kullanacagimi bile dusununce bin bir kotu dusunceyle kalbi yerinden firlayacakmis gibi atan ben, suan gunde 80 km. Sancaktepe Gebze arasi ise gidip geliyorum. Hem de o cok korktugum tirlarin en yogun oldugu sanayi bolgesine. Suan o kadar sakinim ki. Ha bakkala gitmisim ha arabayla sehirler arasi yol yapmisim.

Ilk babamla denedim ama yapamadim babam cok aceleci ve telasli biridir. Evlenip ilk arabamizi alinca esim ogretmeye calisti ama yine olmadi. Elim ayagim birbirine karisiyordu. Bir gun esim indi arabadan, dedi ki saat 4. 6 ya kadar sitenin etrafinda surekli don. Tamam dedim basladim donmeye. Bir kere bile stop ettirmedim, telaslanmadim, yanlis birsey yapmadim. Sonra iyice alisinca baska yola girdim, alakasiz yerlere girdim ciktim sehir merkezine gittim trafige girdim dar yollardan gectim geri geri gitmek zorunda kaldim yokus ciktim.

Sonra isin sirrinin rahat olmak oldugunu kesfettim. Iyice alisana kadar esimi hic almadim yanima. Simdi sulalem gelse sikinti yok :)

yanımda biri varken özellikle de bu kişi annem ve babamsa ben de panik yapıyordum daha doğrusu annem dışından sesli olarak bildiği bütün duaları okuyup babacığım da sakin olma gayreti ile bağıra bağıra tamam heyecanlanma git işte diye acaip tepkiler verince benim bütün koordinasyonlar hata veriyodu :)

ben de kendime apar topar bi uno aldım o zaman. atladım tek başıma çıktım yollara yavaş sürerek ileri geri yokuş iniş viraj her türlü kombinasyonu yaptım(ıssız yerlerde).ve 1 haftaya süper süren biri oldum. unoyu bin lira zararla sattım 2 ay sonra ama vursam arabaya bişey olsa da önemli değil psikolojisi iyi gelmişti :)

ama ehliyetim vardı benim araba aldığımda. ben ehliyeti alırken bu kadar zor değildi. 2 kere stop ettirdim arabayı sınavda 75 ile geçtim :KK70: ne geri gelme ne yokuş ne iniş park etme falan böyle şeyler yoktu. düz yolda bir tur atıp dönerken 2 kere stop ettirmiştim yani

sonuç olarak trafik olmayan yerlerde tek çalışmanı öneririm. sınavı da geçersin bence hocanın yanında daha sakinsin çünkü anladığım

Burda biz bizeyken bir özelestiri yapayim. Cok kotu arac kullanan hanimlar var. Istanbul'da o kadar cok kazaya sebebiyet veren bayan surucu gordum ki sinirlenmemek elde degil.
Saga, sola sinyal vermekten bi haberler. Ben baskasinin canini tehlikeye atmaktan cok korkuyorum.
O yuzden iyi ogrendikten sonra mi tem ve E5 gibi ana yollara cikmak gerek diye dusunuyorum.

Erkeklerde bir araba egosu var nedendir bilemem. Tabi çoğu kadın onlar gibi 5 yaşında direksiyona oturmadıkları için güvensiz. Hatırlıyorum benim kardeşimi küçükken babam kucağına alır sürdürürdü, direksiyon tuttururdu falan sonra bir baktık çocuk sürüyor zaten.
babamdan bana kullanmayı öğretmesini istemiştim. Bindirdi arabaya, aynaları ayarla, kemerini tak, şu debriyaj bu fren hadi sür dedi:KK70:ooo dedim süper, hemen indim arabadan:KK70: hadi sür ne ya, nasıl süreyim neye basayım nasıl durayım bi anlat hele:KK70: sonra eşimle henüz görüşüyorken bir kaç kere zorla kullandırmıştı, araba kiralayıp bana sürdürüyordu sonrasında da ehliyet aldım ama şehir içine çıkamam gibi geliyor, cesaretim yok.

X