Kadınlar araba kullanmayı hep böylemi öğreniyor?

Selamlar
uzun zamandır istediğim bişey için bu kadar bocalamamıştım.
Malum temmuz 25'te direksyon sınavı var , bende yeni ders almaya başladım.

kurs yerinin arabası hyundai getz dizel, çok kolay kalkıyor ufacık bir araba . arabayla bütünleştiğimi hissetmiştim.
ilk ders 1-2 ve 3 vitesi çalıştık , sorunsuz kaldırdım durdurdum .
dün direskyon dersim ertlenince eşim ve kardeşiyle çıktık. eşimi yol üzerinde bırakıp çalışmaya başladık herşey güzel başladı , 2-3 tur attık , durdum kalktım eşimi aldık arabaya . vvvvvzzzz

geri geri gidelim dediler , yok arkaya bakmam gerek ben arkaya bile dönemedim kasmadım ama vücut yapım buna uygun değil gibi sanki. geri geri bir iki kere gittim hızlı oldu dediler. üçüncüde sol kolumla direksyona bastırıp korna caldıgını duyunca ödüm koptu bıraktım herşeyi, pedalları filan .

işler tersine döndü eşimin aynadan bana baktıgını gördükce panikledim panikledikçe şaşırdım, şaşırdıkca dahada şaşırdım neredeyse arabayı kaldıramamaya başladım neredeyse değil büsbütün öyle.

benim arabamda ford fiesta dizel. o kadar hantal geldiki bana , pedallar sanki sert . kalkcam kalkamıyorum kalksam ip gibi tutuyorum yolu . araba azer bülbüle döndü titretip durdum.

etkilendikçe etkilendim anlayacağınız. ve sanki korkuyorum şimdi.
artık her aksam arabayla cıkmaya karar verdık hafta sonu ıkı gun kurstakı hocamla egıtım var ama bu aksam ve yarın aksam esımın kardesıyle cıkacagız esım olmadan.

gecen hafta kurstakı dersten sonra kı gun markete gıdecektım baktım araba kapının onunde 2 sokak arkadaya gıdecektım , gıdebılecek gıbı hıssettım ama arabayı almadım tabı. keske alsaydım dedım hep . sımdı ıse ıyıkı almamısım kım bılır napacaktım yolda dıyorum.

butun herkez boylemı yaptı ? kurs hocam sen kesın gececeksın sınavı demıstı bazılarının ıcınde var sen oylesın demıstı, ama ben olmadı kı dun aksam nasıl morelım bozuldu hele benden sonra esımın oturup arabayı gayet kaldırıp eve gıtmemız o kadar zoruma gıttı kı aglayacaktım.

bu bı yetenek meselesı mi?

ve bu arabaların bir çalışma prensibi yokmu?

arabayı her türlü kaldırıyorum şöyle.

debriyaj , yarım debriyaj , motordan ses gelsin freni bırak . debriyajıda bırak daha sonra gaza bas.
debriyaj , freni komple bırak, gaza basarken debriyajı cek.

Benden yolların ustası olacak potansıyel var mı acaba?
ben 3 kez gireceğim sınava her yönüyle harikasın diyorlar müfettişler bile ama yeni park yasasına takıldım kaldım. 4 duba ve çizgiler çizildi yaşadığım şehirde çok ciddiye aluyorlar işi. 20 tane trafik lambası ve 40 dk lık parkur. her şey tamam ama parktan kalıyorum vay efendım yakın park ettim vay efendım uzak park ettim . eşimle çalışamıyorum arabamız otomatık. kursun arabası benzinli hemen stop ediyor.
bolca çalış ama son gün kurs arabanla çalış ki kafan karışmasın. parkı bolca çalış

ben 3 kez gireceğim sınava her yönüyle harikasın diyorlar müfettişler bile ama yeni park yasasına takıldım kaldım. 4 duba ve çizgiler çizildi yaşadığım şehirde çok ciddiye aluyorlar işi. 20 tane trafik lambası ve 40 dk lık parkur. her şey tamam ama parktan kalıyorum vay efendım yakın park ettim vay efendım uzak park ettim . eşimle çalışamıyorum arabamız otomatık. kursun arabası benzinli hemen stop ediyor.
bolca çalış ama son gün kurs arabanla çalış ki kafan karışmasın. parkı bolca çalış
parkı henuz hıc denemedım ama park yerını gordum
sınav yerınde calısıyorum buarada
park yerınde
10 tane duba var , aralıklı aralıklı sanırım herkez 2 duba arasına park edıuor ama cızgı fılan yok
emnıyet serıdıne yapmıslar park yerını
30 dk araba kullandırıyorlarmıs ama bılemedım. sanırım ınsallah bugun yarın parkada calısırız
vakıt cok az kaldı dıye dusunuyorum

arkasından derken onden degıl arkadanmı dolanayım
evet canım arabanın arkasından dolanacaksın.. ben sınavda hususi arkada durdum ki arkadan dolaşayım unutmayım diye.. bana kurstaki hoca söylemişti.. ilk gün.. çok önemli dedii.. bende unutmadım arkadan dolaştım.. arabanın arkadanda kontrolünü yapmak maksat

park yerınde
10 tane duba var , aralıklı aralıklı sanırım herkez 2 duba arasına park edıuor ama cızgı fılan yok
30 dk araba kullandırıyorlarmıs ama bılemedım. sanırım ınsallah bugun yarın parkada calısırız
tatlım bazı illerde çizgiler yok diyorum ya yaşadığım şehirde çok ciddiye alıyorlar. 2 şer duba idi şimdi 4 er dubalık oldu.

park yerınde
evet canım 30 dk sürüş için süren var.. sınav yerini dolaşıyorsun.. park ediyorsun ve geri geri yapıp dönüyorsunn.. tabi 30yı 20yle giderek sağlıyorsun.. ben yokuş çıkarken gaza bastım gözetmen yavaş dedii. dedmki yokuş ama olabilir yavaş dedii.. ve ona rağmen kenarda 10 park ettim.. bekledik süre dolsun diye.. 2 duba arası evett.. çizgide bizdede yoktu.. herhangi 2 dubayı seçiyosun.. çok kolay gelmişti bana.. ben özellikle park etmeyi öğrenmek istiyordum.. öğrendim şükürr.. çünkü babam hep indirirdi bizi inde park ettir bana derdi.. sinir olurdm

nedenini bilmiyorum ama bende de tam tersi düz giderken bi sağa bi sola gidiyorum
arka arka dümdüz gidiyorum :63:
neyle alakalıysa artık :KK17:

Hahahah istemsizce güldüm erkeklerin hepsi aynı mı ya beni de erkek arkadasım çalıştırmıştı. Gerçi ben de önce ehliyeti Alıp sonra araba kullanmayı öğrenenlerdenim. 2011 de aldım. Geçen yıl öğrendim neyse beni çalıştırmaya başladı ama hiç güvenmiyo bana . Sürekli otomatik alamam yapamazsın diyo o dedikçe ben sinir oldum. Yok diyorum Yaparım yani kendime de güvenim tam. Nitekim düz vites aldık çok da kolay yani. Eşinizin yanında panik yapmanızı da çok çok iyi Anlıyorum 1,5 Yıldır her gün araba kullanmama rağmen hala onun yanında çok kullanmak istemem. Ilk zamanlar bana aynı tepkileri veriyordu eşinizin verdiği tepkileri. Bas bas bas bassssss bas gazaa böyle bağırıyordu nasıl panik oluyordum anlatamam. Her çdireksiyon çalışması kavga ve göz yaşı ile bitiyordu. Moralim de bozuluyordu sonra sonra o anladı yaptığı hayatı ben daha iyi kullanmaya başladım derken sorun çözüldü. Şimdi hala karışıyo gerçi. Şimdi de yeşil yanıp sönmeye başlayınca bas gaza bas yoksa Arkandaki duracağını düşünmez arkadan vurur sana diyordu. Türkiye de olay da bu hakikaten . Bende de bunun paniği oldu şiödi. Her yanıp sönmede ya da sarı da geçmeye başladım geçen ceza yemişim kırmızıda geçmekten. Ama bilerek geçmedim sarı da geçtim arkadaki vurmasın derken . Gitti 200 lira. Neyse yani eşinin de senin de tepkilerinin normal bunu bil. Bir de her kadın böyle mi öğreniyor demişsin ya bence her insan böyle öğreniyor erkeklerde . Çünkü internette direksiyon dersleri izledim. Mesela erkek öğrencisine öğretiyo o da o kadar kötü ki. Tek Farkları onlar erken yaşta yanılıyor arabayla . Baba faktörü erkeklere öncelik tanıyo. Hemen öğretiyorlar . Biz onlarla tanışana kadar onlar usta Şoför olmuş oluyorlar :)

6-7 sene once esimin surus egitiminden sonra bi kenara birakistim ehliyet isini.Cunku en ufak gaza basmama napiyosun sen motoru mu yakacaksin,cok sola gittin kenara carpacaksin,saga gitme araba geliyo vb. Laflarindan sonra iyice tirsmistim.Daha bu sene yeni alabildim cok sukur.İlk sinavimda gectim.Sinavdan sonraki gun sooyle gezelim dedik,ben kullandim.Arabayi bilmem kac defa stop ettirdim.En sonunda kavga ettik 2 gun konusmadim.1 hafta sonrasinda yanimda annemle yakindaki markete gittik.Ancak kendime huvenim geldi tekrar 1 haftada.Super surdum.Yanima babam oturursa yine telaslaniyorum.Cok sakinim babam da cok iyi moral veriyor aslinda ama hata yapicam korkusu oluyo o zaman.Babam yillardir araba kullanir.Su anda yokus kalkista ve virajlarda sorunum var az.hep stop ettiricem korkusundan..
Sizin direksiyon egitim saatleriniz baya iyi.ben 10 saat almistim.son dersin ertesi gunu sinav vardi.ara vermeden olmasi cok iyi olmustu.Hic heyecan yapmamistim o gun.yokus kalkis.dubalar arasi park.hatta park etmeyi biz farkli calismistik.parka girip tamam oldu deyip cikiyoduk.sinav gunu ortalaman lazim dediler.hocamin yardimlariyla panik olmadan ortalayip cikmistim.Heyecanlanmamak cok onemli bence.Sakin kalabilmek

Dun akşamda 2 saat calistik kayinpederle ve hatta kayinvalideyle iyi idi. Park ettim bbir kere basarabildim ama. Bugünde hocayla deeers var ama ben şuanda giyindim ve firinaa gidiyorum hyir alacagim biseyde yok öperim .

evet cumartesı ve pazar tek başımayken arabayla cıktım :KK70:
ama anladıgım kadarıyla dur kalklarda sıkıntı bıttı
sımdı gundem park etme ve park yerınden sakınce kalkma :KK70:

her işin acemiliği var , mecburen ilk başta ustalık olmayacak yavaş yavaş,
bence yaparsın

aman yazayım buradan zıra herkeze bende sormustum herkez unutmus yada karıstırıyor ıdı
bız kursa 400 tl verdık
yazılı sınav ıcın 60 tl verdık
bırde dıreksyon sınavı ıcınde 60 verecegız bugun sımdılık bu akdar
bundan sonrası ehlıyetı cıkarmayla alakalı olacak galıba

Bende B.paşa civarında bir kursa gidiyorum. Kurs için 600 tl, yazılı sınav için 60 tl, direksiyon sınavı içinse 100 tl istediler, verdik. Bizim kurs arabaları da hundai getz, güzel araba gerçekten.. Siz yine iyisiniz, benim çalışıp pratik yapacağım bi arabam bile yok, bazı hocalarda kocadan beter, sınavdan kalacağım ben, hiç umudum yok, zaten toplasan altı saat bile eğitim görmemişimdir, öyle dandik bi kurs yani..

Bende B.paşa civarında bir kursa gidiyorum. Kurs için 600 tl, yazılı sınav için 60 tl, direksiyon sınavı içinse 100 tl istediler, verdik. Bizim kurs arabaları da hundai getz, güzel araba gerçekten.. Siz yine iyisiniz, benim çalışıp pratik yapacağım bi arabam bile yok, bazı hocalarda kocadan beter, sınavdan kalacağım ben, hiç umudum yok, zaten toplasan altı saat bile eğitim görmemişimdir, öyle dandik bi kurs yani..
sanırım aynı kursa gıdıyoruz cunku btek bizim surucu kursunun getzlerı var.
hafta sonu geldınmı derse pekı?
ben henuz kurs hocasıyla 4 saat egıtım aldım artık bana gelme 24 alırım senı dedı gerek yok zaten yapıyorsun dıyor ama ne bılım bılemedım .

Ha birde bende geri geri giderken koltuktan arkaya bakmakta zorlandım ama hoca bóyle yaparsan daha iyi olur dedi, diğer hoca da bu yöntemin kesinlikle yasak olduğunu söylemişti, uffff...

sanırım aynı kursa gıdıyoruz cunku btek bizim surucu kursunun getzlerı var.
hafta sonu geldınmı derse pekı?
ben henuz kurs hocasıyla 4 saat egıtım aldım artık bana gelme 24 alırım senı dedı gerek yok zaten yapıyorsun dıyor ama ne bılım bılemedım .

Olabilir, beni dün aldılar derse, daha öncede iki pazar ders aldım.

X