Kaç öğrenci eğittim ama kendi çocuklarımı eğitemedim

Oğlum 2.5 ,ikizlerim 1.5 yaşında. Evde bakıcı da var yardımcı da. Sabahları 9 gibi evden cikiyorum,kendi işim olduğu için çalışma saatlerim esnek diyelim. Bazen ise hiç gitmediğim/gidemedigim oluyor. Baştan ucuz gibi buyur diye kendimi baya alistirmistim bu duruma ,ki öyle de gidiyordu yani. Oğlanın bitmeyen 2yas sendromu ,akabinde ikizlerin ittifak kurarak çoğu zaman oğlanı saf dışı bırakmaları,gidip oyununu bozmalari,çocuğu çoğu zaman öfke nöbeti geçirecek kıvama getirmeleri beni en çok geren durum. Topluca yemek masasına oturduğumuzda 1saat mutfaktan çıkamıyorum. Anne x'e neden küçük çatal verdin,babama giderken x ve y gelmesin, ikizlerin durduk yere oğlana birşeyler atmaları ve uzayıp giden bu ve türevi şeyler. Bazen sessiz bir köşe bulup ağlıyorum,yetemiyorum yetişemiyorum. İkizler kendi aralarinda o elbise giydi bende giycem,onun bezi değişti benimki de degissin. Kısa süre önce yardımcımız işi bıraktı,yenisini bulana kadar mütemadiyen ağladım. Evin toplu ve temiz olmasında değilim,zaten olmuyor da en azından asgari anlassinlar istiyorum. Oğlanı bu sebeple Ocak ayında oyun grubuna vereceğim. Hem ikizler için hem de oğlanın ruh sağlığı için şart oldu. Sizi çok iyi anlıyorum ama keşke diğerine vurmasaydiniz,bu çözüm değil ki. Allah yar ve yardımcımız olsun inanın bende sizin kadar çaresizim

Neden yemek yiyen çocuklarınızı yalnız bırakıyorsunuz ki kavga ettiklerini de biliyorsunuz? Gerçekten çatal da sokabilirdi kardeşinin gözüne yaşları küçük daha. Yetişemiyorsunuz anlıyorum ama burada bariz bir hatanız var. Etkinlik yapacaksanız çocukların yanında yapmanız lazım. Zor, yardımcınız da vari eşiniz de çalışıyor. Bu durumda sabırlı olmaktan başka çareniz yok. Çok sorumluluğm var diye kendinizi iyice germeyin, olanı kabullenip ona göre davranmak daha çok işinize yarar bence.

Sürekli yardım etmeyen ya da size evde ‘sürekli- yatılı’ yardımcı tutamayan bir erkeğe 3 çocuk yapmayın hatta 2 de yapmayın çünkü bütün sorumluluk size kalacak arkadaşlar (bunu henüz çocuğu olmayanlar için yazdım) size de gelince kendinizi öğretmen değil anne olarak değerlendirin. Hepimiz sınıfta öğretmeniz evde değiliz anneyiz. Sizi öğretmen otoritesiyle değil anne otoritesi olarak kabul ediyor çocuklarınız. Örneğin (annem öğretmen) ben annemden hayatta ders almadım beni çalıştırdığı zamanlarda hep sorun çıkarırdım ama başkasından şakır şakır ders alırdım. O yüzden bu kıyası lütfen artık yapmayın. Çocuklara gelince de mümkünse hep aynı odada olun. İster istemez büyüyene kadar hep çekişme-yaramazlık peşinde olacaklar kural-mahrum bırakma uygulayarak önüne geçmeye çalışabilirsiniz. Örneğin kardeşine vurdu, yaptığın çok yanlış vs gibi konuşmalar yapın sonra yaramazlık yapmayan kardeşlere bir ödül verin ona vermeyin, özür dileyip bir daha yapmayacağım derse ödüle onu da dahil edin. Ama bunu ‘süreklilik’ haline getirirse ödülden mahrum bırakmayı uygulayın özür dilese dahi vermeyin. Duruma tepki göstermesi maksimum 1 hafta sürer.

asla kötü bir anne değilsiniz. tepkileriniz ve isyanınız çok haklı, çok insani.
lütfen kendinizi daha fazla üzmeyin.
yorgunluğunuz çok belli.
dağınıklığı çok takmayın diyeceğim sadece. 3üde küçük çocuklar. dağılacak normal.
kusur bulacak olan gelmesin.

Çocuklarınızı yalnız bırakmamaya çalışın, etkinliği ikizler pastalarını yerken yanlarında yaptırın mesela.
Anlaşamayıp birbirlerine zarar verdiklerinde ayrı odalarda tutun bir müddet, kavga ettiğiniz sürece yan yana durmanıza izin vermiycem deyin.
Kavga etmeyen kardeş var mı ben görmedim hiç :)
Benimkiler de hep böyle. Dediğim gibi hemen ayrı odalara gidiyorsunuz diyorum.

Evet dağinik olmali. Kimse dağinikliktan ölmedi, hasta olmadi. Ama stress insani hasta eder. O ev müze değil. Dağinik olabilir fakat sinirlar ile. Cocuklar kendi arkalarini toplayacak yaştalar ve yapsinlar.

Yemekte ille hep 3 öğün sağlikli olmak zorunda değil. Gerekirse sadece yumurta kir, yada pizza at firina. Ne kolaysa. Mükemmeliyetçiliği birakman lazim. Çocuklar mükemmeli aramiyor çünkü.

Cocuklar babadan sonra uyuyorlarsa geç uyuyorlar. O yaştaki çocuklar saat 20'de yatağinda olmali. Evet babayi az görürler ama hayat şartlari. Sende en azindan daha fazla dinlenirsin.

Arada çocuklari anneanne/babaanneye birak hafta sonlari. Eşin ile gez o hafta sonu.

Bizim kültürde bu "cocuklar için kendini feda et" et algisi yikilmali. Zarardan başka birşey değil.

Ne diyeceğimi bilemedim. Sizin için çok üzüldüm. Allah yardımcınız olsun.

Bence çocukların bakıcısı siz gelince hemen gitmesin. Maaşına biraz zam yapın siz geldikten sonra bir iki saat daha kalsın.

Gürültü kavga yine olur ama enazından gözü mu cıktı diye can havliyle odadan odaya koşmazsınız.

Ben sadece 3. Kardes gelmeden sadece ikizler varken durum nasıldı merak ettim? Henüz doğurmadım. Çözüm önerim olamayacak, eğitmenmişsiniz de zaten. O zaman her şey rayına oturmuş muydu da 3. Çocuk yapıldı?

allah kolaylık versin gerçekten zor
bir iki yıla daha düzeliyorlar
ben de çalışan bir insanım vallahi insanlarla 2 çift konuşmak bile gelmiyor içimden artık
eve gidince pertim
siz bir de çocuklarla uğraşıp eve gelip yine çocuklarınızla ilgileniyorsunuz
madem bakıcıya bir bütçe ayırdınız biraz daha verin yatılı bakıcı alın, zaten en zor zamanları atlatmak üzeresiniz.

Çünkü onların öğretmeni değil annesisiniz.Bizim buralarda "dişinin sayısını bilmek"derler.Cocuklariniz sizi otorite figürü değil anne olarak görüyor .Mümkün mertebe yardım almaya calisin

Ya bir sey olmaz bir tokattan sikma canini hatirlamaz bile. Surekli olmadikca dozu buyuk insana vurur gibi olmadikca iyidir haddini huddununu anlar. Sen guzel yetistireyim derken şımarmış olabilirler. Cagimizin çocuklarının ortak sorunu bence hic tokat yememis olmak. Bir kere bi kırılsa o küçük daglari ben yarattim havalari daha kolay idare edilebilir hale gelecekler. Böyle akılları yok fikirleri var surekli sapsallarin :)

Allah hepimizin yardımcısı olsun
anneniz falan biraz gelip yardımcı olamazlar mı en azından bikaç ay nefes alsanız
veya kv eğer iyi bir kadınsa?

Senin o küçücük ikizler bunca seytanligi o yaşta nasi yapiolar ya milletin cocugu agu diyemio daha o yaşta ahahahh. Koalisyon kursunlar oy atayim

Senin o küçücük ikizler bunca seytanligi o yaşta nasi yapiolar ya milletin cocugu agu diyemio daha o yaşta ahahahh. Koalisyon kursunlar oy atayim
Oh bu ne ki,oğlana bez bıraktırmaya çalışıyoruz,tuvalete kaçak gocek gitmeye uğraşıyoruz o an bebelere vahiy iniyor sanki 'abiniz wc ye gidiyor,hadi siz de bezleri atin'diye hooop bezleri çıkarıyorlar ve heryer çiş kaka halı yıkama firması abla 15te bir hali veriyorsun,eskidiler dedi banakisacasi,küçük ama etkililer

Of niye ya ahahahha, güldüm affet kolay gelsin cok etkililermis gercekten buyuduklerinde zeki olacaklar ama belli oyle düşün :)

Öncelikle ruh sağlığınızı korumaya çalışın, siz iyi olursanız onlar daha iyi olur. o dönem çocukları malesef birbirlerine karşı çok gaddar çok zalimler. Ha birkaç sene sonra görürsünüz can ciğer olurlar. Bizlerde öyleydik. Siz üstünüzden atabileceğiniz yükleri atmaya çalışın, temizlik yemek vs gibi. Çünkü ikiz çocuk büyütmek zaten çok zor, sizin birde küçük çocuğunuz var.

Tüm günün yorgunluğu üzerinizde eve geliyorsunuz ev okuldan beter. Maddi durumunuzu bilmiyorum ama bakıcı yetmez evinize en azından haftada 1 bir yardımcı alın alabiliyorsanız. Ya da bakıcınız siz geldikten sonra da kalsın birkaç saat.

Kardeş kavgası olmayan ev yoktur diye düşünüyorum. Çocuğunuz da etkili yöntemleri siz daha iyi bilirsiniz. Bunu minimuma indirmeye çalışacaksınız.

Küçüğü de 3 yaşına gelmiş. Bence onu da kreşe verebilirsiniz. En azından eğitici şeyler öğrenir siz evde ekstra uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Of niye ya ahahahha, güldüm affet kolay gelsin cok etkililermis gercekten buyuduklerinde zeki olacaklar ama belli oyle düşün :)
Of bende bilmiyorum neden boyleler. Daha önce tek çocuk hiç çocuk diyenlere dotumle guldugum için bana böylesi denk gelmiş olabilir karmada zekayı keşke başka yönlere akitsalar. Mesela çatal tutmamak için ellerini yumruk yapmasalar harika olurduoglum çok sessiz kendi halinde bir bebekti,bunlar ayaklaninca sinir hastası yaptılar resmen,içli içli ağlıyor hergun iki tur 'anne bunlar arabamı almasın,anne onlar hemen uyusun'diye. Hepsini ben doğurdum hiçbirine kıyamıyorum fakat böyle de olmuyor. Oyun grubu işi çözecek insallah

Benim ilk doğumum ikiz olsa ya ikincisi de ya ikiz olursa diye korkumdan doğuramazdım.

Bir akrabamız 2.ye niyetlendi 3üz doğuedu 4 oldular aralarında da 2.5 yaş var. Ayyy düşündükçe ben fena oluyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…