İşten sonra eve gitmeden kahve kaçamağı...

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Öğrencilerimin yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?
Yaaaa sen ben misin sevgili üye ❤️ anaokulu öğretmeniydim, öğrenciler 2,3 ve 4 yaşlarındalardı ve biz arkadaşlarımla iş öncesi ve sonrası bi yerde kahve sigara içmeden yaşayamazdık 😁 (gerçi ben çalışırken kahve bunkadar pahalı değildi, şimdi olsa yapamazdım pahalılıktan ve delirirdim herhalde). Bence sebepler şunlar; bütün gün çocuklarlasın ve normal bir sohbet muhabbet ihtiyacını gideremiyorsun, kafelerde insan içinde olmak iyi hissettiriyor. Ayrıca dediğin gibi müthiiiiiiiiş yorucu bir iş, eve gidince bayılıp kalacağını bildiğinden gününü uzatmayı istiyorsun yoksa o gün yaşanmamış sayılacak senin için. Yani gayet normal bu yaptığın, bunu yapan ben dahil en az 10 kişi sayarım sana rahat ol 😁 öğretmenliğin şanından say. Şaka bir yana çok tüketici bir iş, kolay gelsin.

Az cok tahmin ediyorum. Ama asıl sorun buradan kaynaklaniyor. Yani siz bi nebze asiri bi efor sarfedip, haddinden fazla pskolojik ve fiziksel olarak yıpranıp pansumana ihtiyac duyuyorsunuz...ve aslında asıl çözüm iş sartlarini degistirmek ama mademki bu şimdilik mümkün değil umutsuz olmayın. Yine aynı alanda başka kreşlere vb yerlere başvurun. Hemen okuduğunuz mesleğinizden vazgeçmeyin. Ha baktınız o da pek mümkün gözükmüyor ondan sonra başka çözüm yolları ararsınız. Diğer arkadaşların yazdıkları yorumları okuyamadım ama o yorumların size iyi geldiğini söylemişsiniz. Umarım bir an önce bu sorununuzu çözer, mutlu bir şekilde yaşamınıza devam edersiniz. Sevgiler😊🌸

Çok haklısınız, masa başı bedenen ve zihnen bu kadar yorulmadığım ve mola saatlerimin aksamadığı bir işim olsaydı stresimi atmakla bu kadar uğraşmazdım. Tek derdim evime gidip dinlenmek olurdu. Alanımı değiştirmek için çok belge aldım, lojistik, uluslararası ilişkiler, dış ticaret vb şeyler... Ne yazık ki hiçbir kurum dönüş yapmadı.

Ben de böyleyim. Annemle yaşıyorum, evim huzurlu. Sosyal çevremde var. Ancak tek başıma çıkıp bir kahve sigara yapıyorum. Evde aynı tadı vermiyor. Rahatlatıyor beni de.

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Öğrencilerimin yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?

Her gün değil de haftada 1-2 gün ayırsanız bu rahatlama seansına?
Aslında yabancı dizilerde millet işten çıkıp barda bişeyler içip evine öyle gidiyor ne güzel. Hem sosyalleşme hem stres atma.
Ama bizim ülkemizde herkesin maddi durumu o kadar abuk bir halde ki her gün kafeye gitsen maaşı oraya gömmen lazım.

Ya da Kahveni alsan termosa gidip açık alanda hava ala ala içsen olmaz mı?
Star.. tek içimlik kahveleri var toffee nut latte olanını şu an amaz.. adlı siteden tanesini 6-7 tl ye alabilirsin. Ben eve stokladım işe giderken bi tane yapıyorum termosuma koyuyorum, dışarıda 100 evden götürürsem 7 tl. Sen de işten çıkarken yapsan kahveni alsan gitsen bi hava alıp içsen?

Maalesef memleketin hali içler acısı
En büyük zevkim kitaptır, emekli oldum şimdi istediğim kitaba gömülebilirim hayalim vardı hep, geçen hafta iki kitap sipariş ettim 450 lira ödedim, ufacık şeyler bile insanın burnundan geliyor. Tamamlamayı hedeflediğim kitapların listesi 30 bin civarı tutuyor .... hey güzel memleketim ....
ATTRAENTE ATTRAENTE kütüphaneden al oku. Valla nerdeyse aradığım her kitap var, olmayanı da talepte bulunursan alıyorlar bi süre sonra.

Yaaaa sen ben misin sevgili üye ❤️ anaokulu öğretmeniydim, öğrenciler 2,3 ve 4 yaşlarındalardı ve biz arkadaşlarımla iş öncesi ve sonrası bi yerde kahve sigara içmeden yaşayamazdık 😁 (gerçi ben çalışırken kahve bunkadar pahalı değildi, şimdi olsa yapamazdım pahalılıktan ve delirirdim herhalde). Bence sebepler şunlar; bütün gün çocuklarlasın ve normal bir sohbet muhabbet ihtiyacını gideremiyorsun, kafelerde insan içinde olmak iyi hissettiriyor. Ayrıca dediğin gibi müthiiiiiiiiş yorucu bir iş, eve gidince bayılıp kalacağını bildiğinden gününü uzatmayı istiyorsun yoksa o gün yaşanmamış sayılacak senin için. Yani gayet normal bu yaptığın, bunu yapan ben dahil en az 10 kişi sayarım sana rahat ol 😁 öğretmenliğin şanından say. Şaka bir yana çok tüketici bir iş, kolay gelsin.

Ayyyy canım meslektaşım, beni en içten anlayanlardan biri 🥹 aslında tek derdim anlaşılmakmış gerçekten. Ben kimseye bu işin zorluğunu bir türlü anlatamıyorum. Okul idaresi, veliler, öğrenciler, yetiştirmen gereken etkinlikler, öğrencilerin kişisel bakımları vs... Severek yapıyorum ama bu işin stresi beni bu aktiviteye itti...

Her gün değil de haftada 1-2 gün ayırsanız bu rahatlama seansına?
Aslında yabancı dizilerde millet işten çıkıp barda bişeyler içip evine öyle gidiyor ne güzel. Hem sosyalleşme hem stres atma.
Ama bizim ülkemizde herkesin maddi durumu o kadar abuk bir halde ki her gün kafeye gitsen maaşı oraya gömmen lazım.

Ya da Kahveni alsan termosa gidip açık alanda hava ala ala içsen olmaz mı?
Star.. tek içimlik kahveleri var toffee nut latte olanını şu an amaz.. adlı siteden tanesini 6-7 tl ye alabilirsin. Ben eve stokladım işe giderken bi tane yapıyorum termosuma koyuyorum, dışarıda 100 evden götürürsem 7 tl. Sen de işten çıkarken yapsan kahveni alsan gitsen bi hava alıp içsen?

Şu an öyle yapıyorum. Termosuma dolduruyorum ve çimenlik alanlara gidiyorum ya da sporda rahatlıyorum. Dünden beri kafeye gitmedim.

ATTRAENTE ATTRAENTE kütüphaneden al oku. Valla nerdeyse aradığım her kitap var, olmayanı da talepte bulunursan alıyorlar bi süre sonra.

Bazı insanlar kitapları kendilerine ait olsun istiyor. Muhtemelen ATTRAENTE ATTRAENTE de benim gibi düşünüyordur, ben de kitap alıp vermektense kitaplığımda durmasını isterim, altını çizerim, dokunurum bana ait hissetmek isterim açıkcası. Hatta en büyük çeyizim ve mirasım kitaplarım derim hep 😊 bu sebeple kitap fiyatlarındaki artışa üzülmekle beraber gelecek nesillerin artık hiç kitap alamayacağını ya da sadece tabletten okuyacağını belirtmek isterim. Ülkemiz için acı bir durum.

bende çok para harcarım (ortalamaya göre) mesela bazı aylar iyisinden 5 çift ayakkabı 2 çanta aldigim oluyor kendimi kaybedip. bunda sorun yok çünkü uzunca bir süre kullanabiliyorum bu ürünleri. fakat mesela her gün dışarıdan kahve içmeye para vermem bana boşa masraf gelir o. günde 1 kahve içsem haftayı 5 gün saysam ve 22 gün hafta içi saysam (maksimum) en iyi 70 tl olsa kahve 1500 u geçiyor. aslında çok bir para değil ama asgari ücretin bir tık üstü çalışan bir insan için az da değil. e hep 70 tl lik kahve içilmez diye düşünüyorum bilemedim bana boşuna giden para olarak geliyor. elbette içilir ama her gün veremem o parayı diye düşünüyorum. ben biraz maddi yaklasirim bu durumlara. mesela öğle yemegimi de genelde evden götürürüm. bu da günlük 200 tl yi cepte tutmama yarıyor. ha şimdi o yemeği dışarıdan yemiyorum 200 tl bende mi kalıyor hayır. sadece doger ihtiyaçlarımı daha fazla karşılıyorum. atıyorum o ay ekstra çanta alıyorum ekstra birine bir hediye veya makyaj ürünü. herkesin verdiği tavsiye benden de gelsin bir stanley her işi çözer ki sizde zaten mevcutmus değerlendirin derim

bende çok para harcarım (ortalamaya göre) mesela bazı aylar iyisinden 5 çift ayakkabı 2 çanta aldigim oluyor kendimi kaybedip. bunda sorun yok çünkü uzunca bir süre kullanabiliyorum bu ürünleri. fakat mesela her gün dışarıdan kahve içmeye para vermem bana boşa masraf gelir o. günde 1 kahve içsem haftayı 5 gün saysam ve 22 gün hafta içi saysam (maksimum) en iyi 70 tl olsa kahve 1500 u geçiyor. aslında çok bir para değil ama asgari ücretin bir tık üstü çalışan bir insan için az da değil. e hep 70 tl lik kahve içilmez diye düşünüyorum bilemedim bana boşuna giden para olarak geliyor. elbette içilir ama her gün veremem o parayı diye düşünüyorum. ben biraz maddi yaklasirim bu durumlara. mesela öğle yemegimi de genelde evden götürürüm. bu da günlük 200 tl yi cepte tutmama yarıyor. ha şimdi o yemeği dışarıdan yemiyorum 200 tl bende mi kalıyor hayır. sadece doger ihtiyaçlarımı daha fazla karşılıyorum. atıyorum o ay ekstra çanta alıyorum ekstra birine bir hediye veya makyaj ürünü. herkesin verdiği tavsiye benden de gelsin bir stanley her işi çözer ki sizde zaten mevcutmus değerlendirin derim
Ben de öyle düşünüyordum işte. Her gün 100 den fazla para vermek luzümsuz geldiği için böyle hissederek bu konuyu açtım. Yıllardır birikim de yapamıyorum bu sebepten, gerçi hep asgariye çalıştım bazen part time çalıştım ama son aylarda iyi bir maaş alıyorum sadece ama bunu da iyi değerlendirmek istiyorum. Hem zevklerimden vazgeçmeden motive olmak hem de birikim yapabilmek istiyorum.

bence bu isteğin ve stres atma biçimin çok normal
hibrit çalışıyorum ama bi dönem full ofisten çalışırdık ve sabahları işe giderken özellikle sıcak havalarda
soğuk limonata alıp bi bankta oturup onu sigarayla beraber gömmek de benim çok hoşuma giderdi o dönem :)
bi şekilde kendine alan yaratma ihtiyacı hissediyorsun ve kendince bu yöntemi bulmuşsun
kötü değil bence çok hoş ama maddi anlamda yük oluyor demişsin
ya olmaz mı biz dün 2 kahveye 210 tl verdik
en güzeli kahveni çayını neyse içtiğin şey onu yapıp termosa koyup açık havaya çıkıp içmek
o kafeden dünya para verip aldığın kahveler de atom parçalanarak yapılmıyor ederi asla o fiyatlar değil kimse kusura bakmasın

Arada kendine zaman ayıracan. Bencillik değil özsaygı. Belki aptal bir fikir gelebilir ama ben üzgün ve sinirli olduğum zamanlarda aldığım şeyleri kendime hediye paketi yaptırıyorum. Kendim de değerliyim.... Siz de değerlisiniz❤️
neden bencillik olsun canım bence herkes için gerekli bişey
insan önce kendine iyi davranacak kendini hoş tutacak sonra başkalarına anca
ama önce kendim demeliyiz. hediye paketi konusu da gayet hoş ve mantıklı bişey. hiç de aptal bi fikir değil
gerekirse başkalarından kıs ama kendinden kısma kafasında bi insanımdır ben . para, zaman, enerji, hepsi için geçerli
önce ben değerliyim sonra başkaları değerli demek lazım.
bu ülkede mental sağlığı korumak önemli çünkü maddiyat berbat, iş hayatı berbat , refah diye bişey zaten kalmadı
ee napıcaz böyle bi ortamda küçük şeylerle kendimizi mutlu etmeyi öğrenecek ve uygulayacağız :KK200:

Bazı insanlar kitapları kendilerine ait olsun istiyor. Muhtemelen ATTRAENTE ATTRAENTE de benim gibi düşünüyordur, ben de kitap alıp vermektense kitaplığımda durmasını isterim, altını çizerim, dokunurum bana ait hissetmek isterim açıkcası. Hatta en büyük çeyizim ve mirasım kitaplarım derim hep 😊 bu sebeple kitap fiyatlarındaki artışa üzülmekle beraber gelecek nesillerin artık hiç kitap alamayacağını ya da sadece tabletten okuyacağını belirtmek isterim. Ülkemiz için acı bir durum.

Aynen katılıyorum, kitap benim elimde olmalı, üstünde çalışmalıyım
Bİnden fazla kitabım var, bir odam kütüphane, babam okuma hevesini bana aktarabildi ama ben yeğenlerime aktaramadım mesela, kitap ucuz olsa da yeni nesil pek okuma yanlısı değil. Ama yine de umudum var, hep böyle gitmeyecek insanlar bir gün yine kitaplara sarılacak, böyle olmasını umut ediyorum yani :KK200:

Bu yoğun çalışma temposunda her akşam meyhaneye gidip bi büyük devirmediğinize şükredin ve kahvenizi yudumlamaya devam edin. Zira geçen bi 35'lik içtik sevgilimle, yanına 3-4 meze, bi büyük levrek 5 bine yakın hesap ödedik. Öyle bi devirdeyiz ki, birikim yapılamıyor, aile evinde yaşasan bile. O yüzden en temel en insani zevklerimizden kısmaya çalışmak aşırı anlamsız. Suçluluk duygusu hissetmeyin. Afiyet bal olsun. İnşallah atanırsınız en kısa zamanda.
o kadar haklı bi yorum ki artık meyhaneye asla gidilmiyor
ben özellikle bu sene meyhane davetlerinden g.tüm g.tüm kaçıyorum
orada 3 saat vakit geçireceğim diye binlerce lira hesap ödeyemem valla benle rakı içmek isteyen evine davet eder ufağı da marketten alır giderim

Gençken çok kullandım kütüphane okuduğum her kitabı listeme yazar param olunca da satın alır kendi kütüphaneme koyardım :) Hastalık bu kitap benim olacak, koklayacağım, notlar alacağım, bitene kadar onunla aşk yaşayacağım, sonra bir zaman geçince alıp elime tekrar okuyacağım, biliyorum normal değilim :)))

o kadar haklı bi yorum ki artık meyhaneye asla gidilmiyor
ben özellikle bu sene meyhane davetlerinden g.tüm g.tüm kaçıyorum
orada 3 saat vakit geçireceğim diye binlerce lira hesap ödeyemem valla benle rakı içmek isteyen evine davet eder ufağı da marketten alır giderim

En güzeli evde sofra kurmak. Ben de öyle yapıyorum epeydir. Bütün mezeleri öğrendim.
Ama işte tatilde olunca, mekan da Ayvalık olunca rakı balık ayvalık olmadan olmaz dedik olmaz olsaydı =))

Çok haklısınız, masa başı bedenen ve zihnen bu kadar yorulmadığım ve mola saatlerimin aksamadığı bir işim olsaydı stresimi atmakla bu kadar uğraşmazdım. Tek derdim evime gidip dinlenmek olurdu. Alanımı değiştirmek için çok belge aldım, lojistik, uluslararası ilişkiler, dış ticaret vb şeyler... Ne yazık ki hiçbir kurum dönüş yapmadı.
Sabir edin Allah buyuk. İnşallah bir an once guzel haberler alirsiniz.

En güzeli evde sofra kurmak. Ben de öyle yapıyorum epeydir. Bütün mezeleri öğrendim.
Ama işte tatilde olunca, mekan da Ayvalık olunca rakı balık ayvalık olmadan olmaz dedik olmaz olsaydı =))
ben de arkadaşımla gittim tatile, 2. gün akşam meyhaneye mi gitsek dedik
fiyatları görünce rakımızı mezemizi marketten alıp otel odamızın deniz manzaralı tatlış balkonunda yaptık rakı keyfimizi
hem sessiz sakin oldu gerçekten dinlenmiş olduk hem de ucuza gelmiş oldu
ha odamızda balkon veya manzara olmasaydı yine böyle yapar mıydık bilemiyorum
gürültüden kalabalıktan kaçma isteğimizin de payı vardı bu tercihte
meyhaneye gitmekten 100 kat daha keyifliydi bence arkadaşımla hemfikiriz bu konuda :KK70:

Ben de öyle düşünüyordum işte. Her gün 100 den fazla para vermek luzümsuz geldiği için böyle hissederek bu konuyu açtım. Yıllardır birikim de yapamıyorum bu sebepten, gerçi hep asgariye çalıştım bazen part time çalıştım ama son aylarda iyi bir maaş alıyorum sadece ama bunu da iyi değerlendirmek istiyorum. Hem zevklerimden vazgeçmeden motive olmak hem de birikim yapabilmek istiyorum.
bir dönem birikim yaparken maaşı alır almaz altin alırdım. bu bir çeyrek veya gram altın olurdu ötesine zaten gücüm yetmezdi. altinimi aldim mi tamam geri kalanla geçinmeye çalışırdım ki benim için en etkili biriktirme yöntemi bu oldu. baştan alıyordum kalana göre yaşamaya çalışıyordum. yani geri kalanla mecburen idare etmek zorunda kalıyordum. böyle böyle bir sürü birikim yapmıştım çok işime yaramıştı. şimdi de altin gününe girdim her ayın maaş günü alıyorum kalanla idareye devam yoksa harcıyorum yani. bunu bir düşünün derim naçizane bir abla tavsiyesi olarak kabul edin

Ayyyy canım meslektaşım, beni en içten anlayanlardan biri 🥹 aslında tek derdim anlaşılmakmış gerçekten. Ben kimseye bu işin zorluğunu bir türlü anlatamıyorum. Okul idaresi, veliler, öğrenciler, yetiştirmen gereken etkinlikler, öğrencilerin kişisel bakımları vs... Severek yapıyorum ama bu işin stresi beni bu aktiviteye itti...
❤️ çocuklar gerçekten çok tatlılar, kızdığında bile öfkenin geçmesi ve gülecek bir şey bulman 2 dakikacık ama velilerin tuhaflıkları, özel okullarda yönetici mobbingi, hiç yetişkinlerle iletişim kuramamak bütün gün, her an ayakta olmak, çok az kazanmak daha hangisini sayayım zorlukların. O yüzden sen kendini ne iyi hissettiriyorsa ona devam et 😊 ben bırakmak çok istedim ama hiç cesaret edemedim, sonra okul kapandı ben bırakmayınca öyle rahatladım 😁 özel derslere gitmeye başladım evlere. Bırakınca migrenim tutmaz oldu, boyun fıtığım iyileşti valla 🧿

X