İşten sonra eve gitmeden kahve kaçamağı...

Bunu yazarken kahvemi içiyorum hanımefendi kadın çalışıyor bu küçük aktiviteyi hak ediyor

Hayat kısa üç günlük isteyen kahveyle mutlu olur isteyen başka bir şeyle

Herkesin derdi kendi omuzunda kimisi derdini kendine yük yapar kabul eder kendini unutur deli gibi yaşar

Kimisi de konu sahibi gibi kendi kendine kalıp kendine zaman ayırıp mutlu olur işten haldır haldır eve koşup yemek iş güç bunlar sizi güçlü yapmaz ki

Vucütsal belki ama ruhsal diye bir kavram da var

Teşekkür ederim destekleriniz için. Hanımefendi o tabiri bana mı kullandı yoksa genele mi yaydı bilemiyorum ama kendi adıma konuşmak gerekirse mezun olduğum günden bu yana bilfiil çalışıyorum, çalıştığım okul batıp kapatmadığı müddetçe hiç ayrılmadım hatta bazen kendi görev tanımlarım dışında yaptığım işler de oldu. Yoğun, yorucu ve uzun çalışma saatlerim var, buna rağmen iş içerisinde elimden gelenin daha iyisini yapıyorum. Dışarda çok işsiz insan var, ben her gün yine de şükrediyorum en azından nezih bir ortamda güzel bir işim var diyorum. Yine de yeni nesilin haklarını araması, insanca çalışma ortamı istemesi, iş dışında kendilerine zaman yaratabilecek aktiviteler talep etmesi, yaşam standartlarını yükselten bir maaş talebinde bulunması "Ilık g.tlü" olarak tabir ediliyor. Çok üzücü bir şey bence.

Selam,

Benim psikolojik olduğunu düşündüğüm bir takıntım var. Bununla ilgili profesyonel yardım aldıysam da başarılı olamadım. Öğretmenim ve 8.30 - 18.00 bazen 7.30 - 18.30 günde yarım saatlik mola ile deli gibi çalışıyorum. Öğrencilerimin yaşları 3.5 ve 4, eforu tahmin edebilirsiniz belki. Her iş çıkışı eve gitmeden önce bir kahve mekanına gidip müzik dinleyerek kahve, sigara içip günün stresini atıyorum. Sanki eve gidince bana ait bir zamanım olmayacakmış gibi hissediyorum. Resmen işteyken kafamda hangi kafeye gideceğimi düşünüp, içeceğim kahve ve sigarayı düşünerek motive oluyorum. Bu yapay mutluluk bana maddi anlamda çok yük oluyor. Psikolog bunun yerine başka bir şey koy, spor ya da kitap, film yani seni eve götürmeye teşvik eden bir hobi dedi ama spora haftaiçi mecalim kalmıyor, film sıkıyor, kitap okuyorum ama...

Var mı bir dönem böyle takıntılı şeyler yapanlar? Kendimi çok garip hissediyorum. Mesela bugün yine çok yoğun çalıştım 10 dakika sigara molası yaptım üstüne müdürümden azar yedim. Kahve mekanına gidip oturup ağladım resmen şimdi geldim eve. Günün stresini böyle atıyorum eğer bu stresle eve gelirsem boğulurum diye düşünüyorum. Ne yapacağım ben?
Termosa koyulmus bir çay veya kahve sessiz sahil, yeşil alan bence bunları deneyin müzik dinleyin kitap okuyun ayaklarınız toprağa degsinn hem maddi sizi etkilemez ben bence daha da dinlendirici belki de tek mi yasiyorsunuz bilemiyorum ama evde kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz

Termosa koyulmus bir çay veya kahve sessiz sahil, yeşil alan bence bunları deneyin müzik dinleyin kitap okuyun ayaklarınız toprağa degsinn hem maddi sizi etkilemez ben bence daha da dinlendirici belki de tek mi yasiyorsunuz bilemiyorum ama evde kendinizi yalnız hissediyor olabilirsiniz

Ailemle yaşıyorum. Ailemden yana hiçbir sıkıntım yok çok şükür, evde mutluyum aslında. Sadece kafede geçirdiğim o saatler bana huzur veriyor, iş yerinin kalabalık ve kargaşa içinde olması, ev ortamında bir yaşantı olması sanırım beni buna itiyor, o bir saat bana dinginlik, sessizlik, sakinlik hissettiriyor.

Özel psikoloğa gidiyorsanız ona vereceğiniz tek seans parasıyla bir ay kahve içersiniz. Aslında son derece masum basit bir hareketi, ülke ekonomisinin rezilliği yüzünden rahatça yapamıyor olmak niye psikolojik sorun olsun ya. Sanki işten sonra kumarhaneye gidiyorsunuz. Altı üstü kahve sigara

Özel psikoloğa gidiyorsanız ona vereceğiniz tek seans parasıyla bir ay kahve içersiniz. Aslında son derece masum basit bir hareketi, ülke ekonomisinin rezilliği yüzünden rahatça yapamıyor olmak niye psikolojik sorun olsun ya. Sanki işten sonra kumarhaneye gidiyorsunuz. Altı üstü kahve sigara

Psikoloğu bıraktım zaten ama belki ilerleyen zamanlarda yeniden başlarım çünkü çok yararını gördüm (bu konu dışında tabii :) ) bence her yetişkinin bütçesine uygun olarak devamlı psikolojik destek alması kişisel hayatına olumlu anlamda çok etki ediyor. Ne yazık ki dediğiniz gibi ülke ekonomisi bu tarz şeylere artık izin vermiyor. Az gibi görünüyor sonra dağ oluyor... Mesela eylül ayı benim için biraz zorlu geçecek, önce borçları kapatmaya odaklanacağım, sonra birikime başlayacağım. Zaten dediğiniz gibi termosumu alıyorum dışarda takılıyorum artık.

ya bir de ben bu kahve romantizmini anlayamıyorum. sizin için de değil sadece. dünya çapında bir durum bu. kadınlar için öyle çok çok iyi bir şey değil sürekli kahve içmek. hele ki belli bir yaşın üzerindeyse.
cidden takıntı gibi olmuş sizin için. umarım paranızı boşa akıtmayacağınız içi daha dolu bir dinlenme şekli bulursunuz. bu arada benim de deli gibi çalıştığım nefes alamadığım dönemler oldu. ben eve geçip işimi gücümü yoluna koymaya bakardım o dönem hep. dışarıda oyalanıp vakit kaybetmek üstüne bir de boşa para ödemek bana göre değil. yaşınız kaç bilmiyorum ama zora dayanamayan yeni kuşağa ılık g*tlüler deniyorHoppabiz ne çekmişiz be diyorum. bu kahve içmeden güne başlayamayanları ya da kahve içmeden hayata adapte olamayanları görünce:))
siz yine de daha ekonomik çözümler bakın. kahve içmek günü yakalamak mı, ne bileyim ben anlayamıyorum pek.
Her şeyi de anlamayıverin hanım teyze.

Kızlar selam,

Bugün maaşımı aldım ve hemen borçlarımın bir kısmını yatırdım. Biraz döviz aldım ve aylık harcayacağım tutarı banka hesabıma attım. Bu ay haftaiçi kahve yerine 1 ve ya 2 gün dışarda takılacağım, kendime totem yaptım mesela haftaiçi hiç kafeye gitmezsem haftasonu kendimi ödüllendireceğim ve evimden biraz uzakta başka bir yerde güzel mekanlara gideceğim. Tek başıma kitabımı alacağım ve bira, kahve içebileceğim bir yerde tek takılacağım. Güzel yemekler tadabileceğim yerler keşfedeceğim. Daha çok sosyalleşebileceğim aktivitelere katılacağım, mesela maske, bardak, bez çanta boyama ya da koktely yapımı atölyelere gideceğim. Ne diyorsunuz? 🥹🙏

Bacım istiyorsan hergun mekana git iç kahveni,kendinden mi esirgeyeceksin,boşver sefan olsun..iş çıkışı biracilara gidip bira çerez keyfi yapanlar da var..seninki bi kahve ya..nolcak sanki..

Biri anlatmıştı ne kadar doğru bilmiyorum. Kadının biri kanser olmuş. Ciddiymis de durumu. Günde bir sigara ve kahve keyfi varmış. Doktordan izin almış devam etmiş buna. Tedavisi olumlu sonuçlanmış. Çünkü o saatteki moral vs ona iyi gelmiş. Bu kadar iyi geliyorsa bırakmayın bence. Sadece kahve mekanını belki daha ucuz seçebilirsiniz.

X