İşsizlik/bunalım/kararsızlık

Asgari ücret+primle işe başlamak mı, kendine yatırım mı?

• Hemen işe başlamalısın

• Yüksek lisans ve dile ağırlık vermelisin

• Dikişe yönelip eşinle ilgilenmelisin

• Yüksek lisans+iş

• Yüksek lisans+dikiş

• YL+ dil + sertifika

Oylama sonuçları oy kullanıldıktan sonra görülebilir.

furusan

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2014
1.891
5.556
Merhaba hanımlar. Kafam öylesine karışık ki, sizlerin yardımına ihtiyacım var.
Evimiz kira, bir arabamız var yakın zamanda alındı. 3.5 yaşında bir oğlumuz var çok şükür.

Eşim sözleşmeli personeldi. Sözleşmesi sona erdi. Zaten biz de en fazla önümüzdeki yaza kadar o ilde yaşamayı, sonrasında taşınmayı planlıyorduk fakat öyle olmadı. Sözleşmesi bittikten 4 ay kadar sonra eşim bir talihsizlik yaşadı. Çok şükür şu an iyi ama benim evde ona destek olmam gerek en azından bir süre. Ufak bir kazaydı diyeyim, tanınmamak adına detay veremiyorum.

Sorunuma ve soruma gelecek olursak; şu an hiç çalışmasak da bizi yaklaşık bir yıl idare edebilecek bir birikime sahibiz. Oğlum kreşe gidiyor, onun dışındaki harcamalarımız her zamankinden biraz daha kısıtlı sadece. Aman aman sıkıntıda olmadığımızı bilmeniz için söylüyorum.

Yüksek lisans affım kabul edildi, bahar döneminde tez aşamasından tekrar başlayacağım. Şu an hiç çalışmama fikri beni çok yıpratıyor. Haftanın üç günü belediyenin spor salonlarından birine gidiyorum. Oğlumu okula bırakıp alıyorum hepsi bu.

Şu an bir iş teklifi aldım. Asgari ücret+prim+yol+yemek. 09.30-18.30 arası. Şimdiye kadar hep öğrencilik durumu devam edince sigorta girişim olmadan part time çalıştım. Yaş da 30 oldu olacak. Acaba diyorum şimdi işe evet desem, zaten Şubat ayına kadar vaktim var teze de ufak ufak yoğunlaşsam nasıl olur? Eşim evde tek kalacak onunla 2-3 ay daha ilgilensen daha iyi, ben olmadan da idare edebilir aslında. Onun çok gönlü yok, acele ettiğimi düşünüyor. Toparlanınca kendisi çalışacak zaten ama ben evde olmaktan inanılmaz sıkıldım.

Diğer mesele dikişe ilgim var. Amigurumi yapıyorum, bazı kermeslere ücretsiz ürün sağladım. Kaneviçe, elde dikiş vs konularında becerikliyim. Acaba diyorum evde YL ile birlikte dikiş konusunda kendimi geliştirmeye çalışsam nasıl olur? Çocuk elbise, kadın günlük giyim gibi... Burada en azından bir yıl kadar uğraş versem ekmeğini yiyebilir miyim?

Önümüzdeki 2 yıl içinde Avrupa ülkelerinden birine(eşimin birinde oturum izni var) gitme planımız da var. Yabancılara Türkçe öğretimi sertifikası alıp dile ağırlık versem daha mı mantıklı olur? Sizce hangisi mantıklı?

Çok uzun oldu farkındayım, kafam çorba gibi. Sorularınız olursa cevaplarım. Çok teşekkür ederim

En azından sigorta girişim olur değil mi? Peki sizce sonrası için dile yoğunlaşmak mı mantıklı?
Dile şimdi de yoğunlaşabilirsiniz. Bazı diller için film önerileri var başlayın bir yerden devamı gelecektir sıkı tutarsanız.

Aslında bu sizin hedeflerinize alakalı bir durum. Ben mesela üni bittikten sonra bir kaç mesleki kurs alıp iş hayatıma başladım ve asgari ücrettin çok az üstünde bir maaşla. Benim için maaş ve koşulları değil bir yerden başlamak önemliydi.
Sizin meselginiz de kariyer ve tecrübe gerektiriyorsa az çok demeden bir yerden başlayın ama mesleğinizi yapmak istemiyorsanız başka planlar yapabilirsiniz. Yaş olarak tecrübe istenen yaslardasiniz artık bunu da göz ardı etmeyin.
Sadece anlayamadığım planlarınız da YL gerektirecek bir şey göremedim, neden yapıyorsunuz?

yurtdışı planımız gerçekleşirse gittiğimiz yerde doktoraya başlamak benim için maddi olarak çok iyi olacak. Bir de o kadar emek vermiştim. Tezin %30u bile hazır. En azından bitirmek istiyorum her şey yarım yamalak kaldı öyle.
Tecrübe istenen bir meslekteyim ve tecrübem de var fakat dediğim gibi resmi olarak değil maalesef.

Dile şimdi de yoğunlaşabilirsiniz. Bazı diller için film önerileri var başlayın bir yerden devamı gelecektir sıkı tutarsanız.
İngilizcem var bir miktar, geliştirebilirim fakat Almanca öğrenmem gerek. Hem de sıfırdan

Dikiş için söylüyorum.
O iş biraz zor, kadın günlük giyim için bile kalıp bilmeniz gerek. Kalıpta öyle boş zamanlarda öğrenilecek birşey değil, ciddi zaman+emek gerektiriyor.
En önemlisi dil, bence YL+dil ile devam edin. Sizin için çok daha mantıklı.

Şayet yakınımda bir kurs bulabilseydim en azından gidip görürdüm kendimi ölçebilirdim. Maalesef bu durumlar çok ani gelişince tüm kontenjanlar da dolmuş. Belki başka bahara

Çalışın
Hafta sonları dile yoğunlaşın
Aynı zamanda yüksek lisansa da devam edin
El işi için kendinizi her zaman geliştirirsiniz.
Hepsini aynı anda yapabilir miyim inanın bilmiyorum. Dil biraz istikrar gerektiriyor. Aksarsa o aksar bu düzende. Ama hiçbir şey yapmamaktan bin kat iyidir tabi.

İşle gerçi hepsi aynı anda zor yürüyor ama umarım muvaffak olursunuz
Evet bir de oğlum sağolsun evde olduğumuz sürece sürekli birlikte oynamak istiyor. Ama başlamak bitirmenin yarısıdır diyerek inşallah bugün araştırma yapmaya başlayayım. İş için de haftaya salı görüşmemiz olacak kabul edersem hemen başlayacağım.

Kesin yurtdisina gidecekseniz dil ve sertifika bence.
%70 gibi görünüyor şu an. Birkaç pürüz var benimle ilgili. Eşim önden gidip aile birleşimi başvurusu da yapabilir ama biz bekleyip birlikte gitmek istiyoruz. Sertifika ve dikiş makinesi ücretleri başabaş sayılır

Kesin degilse yurtdisi, is sartlari size uygunsa calisin o zaman bir sure hem kendinizi denemis olursunuz hem sigortaniz baslamis olur.

Kesin degilse yurtdisi, is sartlari size uygunsa calisin o zaman bir sure hem kendinizi denemis olursunuz hem sigortaniz baslamis olur.
Şu an ücretten bağımsız olarak çalışmam gerektiğini düşünüyorum. Gitsek de kalsak da benim bir yerlerden başlamam gerekiyor. Daha fazla keşke dememek için. Tek sorun kreş saatleriyle uyumsuzluk. Ama ona da bir çözüm bulunur elbet. O kadar çalışan hemcinsim bir yolunu bulup çözüyorsa ben de yapabilirim

Ne işi yapacaksınız ?
İnşallah güzel olur

Ne işi yapacaksınız ?
İnşallah güzel olur
Çeşitli online eğitimleri olan bir kurumda çalışacağım. Aslında öğretmenim ama benimki biraz daha masa başı olacak. Başlangıçta bilgilendirme ve satış departmanı, sonrasında da daha geniş yetkiler verilecek. Zaten daha önceden tanışık olduğum bir işveren. Önceki tecrübelerimi de bildiği için kendisi sundu. Başlangıçta ücret asgari olacak (Şubat ayı dahil) sonrasında da karşılıklı memnuniyete göre Mart ayında açılacak şubenin başına farklı bir ücretle geçeceğim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…