İnsanlardan korkuyorum

Ben dr dan da çekiniyorum gözlerine bakamıyorum oda benden rahatsız oluyor diye düşünüyorum hatta hissediyorum ki dr da rahatsız oluyor eminim.
O bende de oluyor. Doktora gittiğimde onu da rahatsız edicem düşüncesi. Benimkide dert mi doktoru boşuna meşgul ediyorum benimle mi uğraşacak düşüncesi oluyor.

Ya ama size de yazık değil mi? Niye kendinize o kadar yükleniyorsunuz. Gerçekten çok üzüldüm. Sanki karşınızdaki insan kim ki. Bir daha biriyle konuşurken öyle düşünceler geçerse, içinizden diyin ki "eyy x sen kimsin ya. Senin yüzünden bu kadar heyecanlıyorum pff"

Bir tane psikiyatri hocası şey demişti. Böyle sizinki gibi durumlarda en etkili yol bu korktuğu şeyin üzerine gitmek oluyormuş. Mesela topluluk önünde konuşamıyor ya, işte sunum yaptiriyorlarmis, ilkinde çok heyecanlaniyormus kalp atışları çok artıyormuş, hatta kişi kalp krizi geçirecegini falan düşünüyormuş ama bir sonrakinde bu belirtiler daha azaliyor daha azalıyor bu sayede korkusunu yeniyormus. Siz de bunu deneyin. Sesiniz, eliniz titrese de konuşun. Ama bu sırada kendinize çok yuklenmeyin. Özeleştiri iyidir ama fazlası zarar.
Yapamıyorum işte. Bitirme tezini hocaya sunarken ki sadece 7 8 kişi vardı karşımda bütün vücudum kasıldı. Yüzüm boynum kulakların kıpkırmızı oldu. Kollarım bile titredi. Olmuyor işte ben beceremiyorum

Aynen bir gittiğim dr à bir daha gidemiyorum rahatsız oldu benden adama eziyet ediyorum diye beni istemiyor hasta olarak diye düşünüyorum. Bu yargılar dan dr olmadan da nasıl kurtulacağz kendimizi kuyuya hapsedip kapağı üzerimize örtüyoruz
O bende de oluyor. Doktora gittiğimde onu da rahatsız edicem düşüncesi. Benimkide dert mi doktoru boşuna meşgul ediyorum benimle mi uğraşacak düşüncesi oluyor.

Birkaç kitap tavsiyesi yapmak istiyorum iyi geleceğine inaniyorum. Şayet okumadıysan; Düşündüğün Gibi Değil ,Serhat Yabancı yazarı. Özgüven-Matthew Mckay,ve İyi Hissetmek -David Burns. Harika kitaplar.

Birkaç kitap tavsiyesi yapmak istiyorum iyi geleceğine inaniyorum. Şayet okumadıysan; Düşündüğün Gibi Değil ,Serhat Yabancı yazarı. Özgüven-Matthew Mckay,ve İyi Hissetmek -David Burns. Harika kitaplar.
Çok teşekkürler. Bende bugün kitap sipariş etmeyi düşünüyordum. Tam üstüne siz yazdınız. İyi hissetmek kitabını çok duydum ama kırtasiyelerde bulup alamamıştım. Bu akşam internetten alacağım

Aynen bir gittiğim dr à bir daha gidemiyorum rahatsız oldu benden adama eziyet ediyorum diye beni istemiyor hasta olarak diye düşünüyorum. Bu yargılar dan dr olmadan da nasıl kurtulacağz kendimizi kuyuya hapsedip kapağı üzerimize örtüyoruz
Çevreden birinin bize bu konuda destek olması gerekiyor işte. Ya da baskıyla telkinlerle vs. Yardım etmeleri gerekiyor. Kendi başımıza halledemicez gibi

Bende korkuyorum bende Genel olarak takıntılı ve çok Çekingen biriyim . Uzun süre yardım almalı ce sosyal hayatın içine gitmelisiniz bence siz

Ya bazen bşy oluyor çok takılıyorum özellikle bazı kişilerden . Normalde insanlar tanımadığı kişilerle konuşmaya çekinirler ya ben tanıdığım insanlarla konuşmaya çekiniyorum . Kalabalık ortamlardan da
Bende de aynı ama derecesi önemli çekingenlik ayrı sosyal fobi ayrı. Bende fobi var sanırım hem çekiniyorum hem de konuşurken göz teması kuramıyorum çok kötü zorluyor beni

Bende dışarı çıkmaya korkuyorum evden. Özellikle hava karardıktan sonra ama bu son 2 3 senedir böyle.
Eskiden akşam 10da işten çıkıp eve gelirdim..

Benim eşimin de sosyal fobisi vardı. İlk tanıştığımizda anlamistim , elimi tutmaya bile çekinir herkes bize bakıyor derdi . Gözlerime bakmasi için çok uğraşırdım bazen saniye tutardim ama bunu eğlenceye cevirirdim. Sevgi ve Ask herseyi düzeltti şükür . Şimdi dışarda her yerde ellerimden öpüyor , tutmaya çekinirdi Oysaki . Sevgi bütün yaraları iyileştirir demiştim eşime , bak şimdi bu konuyu okuyunca , ne güzel şeyler aşmisiz meğer eşimle hatirladim :)

X