insanın evleneceği kişi önceden belli mi?

sadaka omru uzatir derler.bunu ben hocalardan duymustum.tehlikeli konu yanlis bilgi vermeyelim.

O da onun sınavı işte. Allah'ın onu sınama şekli.

Evet bende eşlerin önceden belli olduğuna inanıyorum. Bir arkadaş demiş o zaman boşuna aramayalım diye, aramadan da evlenenler var zaten, yok mu çevrenizde bunu söyleyen. Hiç ummadığı anda evleneceği kişiyle tanışıp evlenen. Veya hiç mi anlatan olmadı onca görücüsü geliyor misal kabul etmiyor etmiyor sonra biri geliyo hayır diyemedim diyo. Benim çevremde var böyle örnekler.

Çok sevdiğim bir laf var "Tedbir kuldan,taktir Allah'tan"
Kaç yaşındasın bilmiyorum ama kendini evliliğe bu kadar şaerlandırma.Hayatta herkes illa evlenecek diye bir şartta yok.

ben de bunu düşünürüm hep..dua etmeme izin veren Allah, karşılıgını günün birinde elbet verecektir dıye... vermiyorsa da bir beladan koruyordur seklinde...

insanın ne evleneceği kişi ne de öleceği zaman önceden belli değildir . Bakınız Lokman Suresi 34 .ayet

sadaka omru uzatir derler.bunu ben hocalardan duymustum.tehlikeli konu yanlis bilgi vermeyelim.

Sadakanın ömrü uzatmasının bereketlendirmesi, hayırlandırması derler. Kader zaten başlı başına tehlikeli ve net olarak kavranamayan bir konu çoğu hocada kader konusu üzerine çok düşünmeyin derler.

Kader konusu ince bi konudur, sağlam bi kaynaktan tam bilgi edinin derim. İHL mezunuyum, insanın ne yapacağını Allah herkesten önce biliyor, ama evet verdiğimiz kararlar bize ait. Evleneceğin kişi belli ama sen seçiyorsun.

o nasıl oluyor

Dün kitap okurken karşılaştığım bu cümleyi sizlerle paylaşmak istedim bu konu üzerine.

Sabredemeyen Evrenin Sultanı'nın planlarına saygı gösteremeyendir. Hiç kimse ilahi zamanlamanın dışına çıkamaz. Öyleyse gerilmeye bunalmaya ne gerek var?
(Muhammed Bozdağ-İstemenin Esrası)

yaptığımız seçimlere göre kendi kaderimizi kendimiz yazarız.Ben bir mafya babası ile evleniyorsam bile isteye alnıma yazılmış diye sıyrılıp bir kenara çekilip kendimi aklayamam .
Kader kavramı önceden herşeyin yazıldığı anlamında değildir .Allahü teala doğru olanı zaten indirmiş .Eğri yolu tercih edenler olacaklara katlanır .Kader bu noktada belirir işte .Kötü yola girersek yaratıcı ona göre hayatımızı şekillendirir .önceden yazılmış bir şey yok yani .Biz belirleriz ve sonuçlarına da paşa paşa katlanırız .Ödül ve ceza sistemi . Kaderimde varmış deyip kurtulmak yok.Bu mantık allahın adaletine aykırıdır .

canım benim bazen böyle şeyler kesin bilgi olmayabiliyor, yani söylenti şeklinde de yazılmış olabilir bu diyalog.. kesin mi, eminmisin?

Elbette hayır. İnsanların kader dediği senin, diğer insanların ve doğanın kararlarının bileşimi.

haklısın canım belki de mesajlar veriliyor bana ama ben anlayamıyorum bunları..

dün ben de sizin dediğiniz gibi anlatan bir video izledim aynı bu şekilde söylüyordu, ne kadar doğru bilemem..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…