İnsan görmek istemiyorum

Mesela sosyal mesafe denen şey yok. Pandemi zamanı biraz bu konuda bilinç oluşuyor sandım ama yanılmışım.
Markette kasa sırasında arkamdaki kişinin nefesi resmen saçlarımı ucuruyor. Ben kaçtıkca, mesafe biraktikca arkamdaki yanasmaya devam ediyor. Dönüp bir şey söylesem anlamayacak ve kavga çıkacak. Çünkü bu bilince sahip değil. Adabı muhaseret denen bir şey yok. Ailede başlar bunun eğitimi.

Bir de böyle insanların çocuklarıyla Öğretmenler uğraşıyor. Çocuk bile her şeyi bağıra bağıra ifade ediyor. Susturana kadar, sırayla konuşmayı öğretene kadar, birbirlerini dinlemeyi öğretene kadar imanımız gevriyor.

Güney Kore ve Japonya'da şehir merkezlerinde sigara içen insanlar için ayrılmış alanlar var üstü de kapalı isteyen orada içiyor, sosyalleşiyor. Böylece sigara içmeyen insanlar da rahat bir nefes alıyor. Benim alerjik rinitim var üstüne yeni burun ameliyatı oldum yemin ederim bıktım sigara dumanından. Çoluk,çocuk,hasta,yaşlı demeden yanlarında sigara içiyorlar. Artık yurt dışına giden insanların sadece ekonomik kaygılarla gitmediğini anlayabiliyorum. Bazı insanlar dağdan inmiş gibi davranıyor. Soğan, sarımsak yiyip dışarı çıkmak, roll on,deodorant kullanmak zaten hak getire, insanlarla yüz yüze iletişim içeren bir mesleği olmasına rağmen dişini firçalamayan çok insan var. Selam veriyorsun alan yok,teşekküre karşılık veren yok, yerler izmarit,çöp dolu,piknik alanları rezalet içinde. Sürekli olarak cinsiyetçi küfürler duyuyorum,her yerde kavga,kaos. 70'lerde şehirde yaşayan ortalama bir insanın diksiyonu,eğitimi,tarzı şimdikilerden iyidir. Şimdi her yer keko,varoş insan tipiyle dolu. Yürüyen merdivenin sol tarafını bile boş bırakmıyorlar. Yaya geçidinde yaya hariç herkes var. Metro, otobüste teyzeler yüksek sesle saatlerce telefonda konuşuyor. Vallahi bıktım ya...

Öğretmenlerin aldığı paraya laf eden dangalaklara burdan selamlarımı yolluyorum, valla bizim memleketteki en zor işlerden biri. Sınıflar kalabalık , 40 tane bebenin gürültüsünü çekiyorsun ... max 10dk dayanabilirim ben herhalde, 10dkdan sonrası benim için baş ağrısı.

Benim için medeniyet denince akla İsviçre gelir.Al konu sahibesi izlemen ve bitmen için ekliyorum

Valla oturur ağlarım.
Videoyu izleyince aklıma roma geldi. Herkes çok kalabalık çok turist var vsvs diyor kalabalık bi şehir ama oturup bir saat yoldan geleni geçeni izlemiştim. Bir tane sigara içen insan neden yok diyorum ya. Böyle dikilmiş parmağında sigara tutan insan öbekleri yok kimse kimseye omuz atmıyor. Al bi şey daha hatırladım. Bizim burda kimse kaldırımda yürürken toparlanmıyor mesela. Bi çift karşıdan geliyor geçebilmek için yola inmiştik. Tek sıra ol hepimiz geçelim işte.

sigara dışında da 60 yaş üstü kişilere baktım hepsi gayet relax yürüyor yavaş yavaş. O seyahatimden sonra yavaş acele etmeden yürümeyi öğrenmeye çalışıyorum. Hepsi resmen dimdik yürüyorlar.
Hepsinin cildi saçları o kadar sağlıklı ki parlıyordu. Çünkü stres yok. Ben 35 yaşında onlardan bakımsız duruyorumdur eminim.

Fırında herkes sıra bekliyor. Dondurma alırken herkes güler yüzlü kimse sıraya kaynak yapmaya çalışmıyor vsvsvs Muhakkak eksi yönleri vardır . Ama bizde hak ediyoruz ya

Hiç sormayın Öğrencisi ayrı, sorunlu velisi apayrı. Bir de Üstüne sürekli değiştirilen programlar, müfredatlar.. Alt yapı hazırlanmadan finlandiyayı takip eder ve sonuç olarak itibarsızlaştırılan bir meslek

Roma’da herkes asilzade gibiydi bunu ben de unutmuyorum. Giyim, kuşam, eda herkeste o biçimdi.

Yollarda sigara duraklari gibi alanlar olmali bende asiri rahatsizim onumde yuruyen 3 5 kisinin sigara icerek gitmesinden hangi birinin önüne geceyim depar atmam lazim soluya soluya gidiyoruz cocuklarla beraber. Ayrica birinin sigarisi cocuguma fln degecek diye hep tedirginim. Servise tam binmeden önce parfum sikan bir kadin vardi bizim ise giderken ruhumu teslim ediyordum her sabah bas agrisi devam ediyordum. Artik cogu insan saygisiz dusuncesiz bende uzak duruyorum genelde

O zamanları hatırlıyorum. Otobüsler dumanaltı olurdu.

Evet. Bazı ülkelerde açık havada da sigara içmek için ayrılmış alanlar var. Kimse sokakta kimsenin suratına üflemiyoe böylece

Bizde sosyalleş(e)miyoruz. Cafer Restaurant her yer çok gürültülü, pis, havasız. Yorulup geri dönüyoruz. Uzun zamandır tek aktivitemiz kamp sandalyelerini alıp bulduğumuz su kenarına oturmak. Onda da etrafta sözde şakalaşan bağıran gençler, bağırarak konuşan aileler filan olmazsa.

Şu ara en deli olduğum şey yaya geçidine araba park edenler.şeytan diyo çik arabayı paramparca et anca öyle içim rahatlar

seneler önce beşiktaş ortabahçe caddesi üzerinde yürürken kaldırıma park etmiş bir araca denk geldik. karşıdan pusetli bir anne geliyordu ve akan trafiğe rağmen puseti mecburen kaldırımdan indirip cadde üstünde ilerlemek zorunda kaldı. kadın sakin sakin arabanın yanından geçerken öyle sert şekilde arka kapısına tekme attı ki arabanın kapısı ciddi oranda çöktü. ve kadın hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam etti.
ara ara bu sahne aklıma geliyor. içimin yağları eriyor.

Ben sirf bizimle ayni aliskanliklari paylasmiyor diye insanlari bu denli otekilestirmeyi dogru bulmuyorum hanimlar.

Toplumdaki genel yozlasma, medeniyetsizlik, hosgorusuzluk, bagiris cagiris, hirgur, terbiyesizlik, saygisizlik, nepotizm, adam sendecilik, umursamazlik, sevgisizlik beni de derinden etkiliyor ama baska insanlari "kendi yasam alanlarinda yaptiklari (balkonda sigara icme)" yuzunden yargilamak bana gore degil ne haddime diyorum hatta. Kamusal alanda sigara icme konusunda da fazlasiyla kisitlama var, yani insanlarin rahatlikla keyif cikarabilecekleri birkac yer kaldi onlarda acik bahcesi olan kafeler ve kaldirimlar... oralarda bari keyif catabilsinler.

Ozgurluk dedigimiz sey tam da bu, beni rahatsiz eden seyden uzak durabilme hakkim / sansim var iken baskasina karismamak, cunku o kisinin ozgurlugu de soz konusu.

Bana katilmayacaginiz yazdiginiz cevaplardan belli ama fikrim budur, sigara icMEYEN biri olarak sigara icenlerinde haklarini korumam gerektigine inaniyorum cunku herkesin "sadece benim hakkim degerli" diye direttigi noktada uzgunum ama medeniyet yoktur.

Ben de tam buna benzer konu açacaktım.

Bugün hastane randevum vardı. Erken çıktığım için az kalsın geç kalıyordum. Tek şeritli yol, önüne boş adam 20 ile gidiyor. Çünkü keyfi öyle. Sollamam mümkün değil sol şerit vızır vızır akıyor. 3 km 20 km hızla gittik. Neyse hastaneye vardım nihayet. Otoparkta yer bakıyorum adam iki arabalık yerin ortasına parketmiş çünkü suv arabası var davarın. Aman kimse çizmesin. Dünyada bir tek o var çünkü. Neyse bir yer buldum hızlı hızlı hastaneye gidiyorum. Önümde yayalar. Millet dümdüz yürümüyor biliyor musunuz. Çapraz çapraz yürüyorlar. Sağından geçeyim yok o tarafa gidiyor. Solundan geçeyim yok iki adım sonra sola doğru gidiyor. En sonunda yola indim solladım kadını. Nihayet muayenehaneye ulaştım. Sıra benim. Benim ismim yazıyor. Kapıda en az 5 kişi, kapı açılır açılmaz dalacaklar içeri. Dedim galiba rapor falan gösterecek. Yok meğer 10 kişi sonrasındaymış randevusu. Doktor kovaladı milleti ben girebildim. Ben içerideyim, hala benim ismim yanıyor. Kapı elli kere çaldı en az 5 kişi içeri daldı muayenem esnasında. Allah doktorlara da gani gani sabır versin. Ben artık bu ülkenin insanlarıyla yaşayamıyorum. Kimsenin kimseye saygısı yok. Nüfusun %90'ı şark kurnazı. Gerçekten kültürel olarak diplerdeyiz. Gerçekten artık dışarı çıkmak bir mesele oldu benim için. Dışarı çıkmasam ne olacak. Üst kattaki teyzenin torunu 24 saat at gibi tepiniyor. Üstelik daireleri dublex isterlerse üst katta oynatabilirler. Kabile halinde yaşayangillerden. Cidden artık kaldıramıyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…