İnsan görmek istemiyorum

Elbet kasten o kişilerle yan yana yürümem. Sabah kuruma girerken tam kapıda buram buram sigara dumanının içinden geçtim. Mecbur muyum hayır? Toplum içinde Püfür püfür sigara içip çöpünü sokağa fırlatan kişiyle tuvalete girip sifonu çekmeyen, toplum içinde çekinmeden parfüm sıkan kişi de aynı derecede saygısız düşüncesizdir benim için.

Beni de rahatsiz ediyor ama acik hava hani "kamusal alan" herkesin ortak duzeyde kullanim hakki var, sigara icenin arkasinda yaninda yurumeyerek bu sorunu cozebilirsiniz, ben kendime dert etmek yerine boyle yapiyorum.

Pek katılmıyorum, Avrupalı veya Amerikalı turistlere Türkiyede dikkatinizi çeken nedir diye sorulduğunda cevapları sigara içenlerin çok olması ve çoğu kamu alanında dumansız zaman geçirmenin mümkün olmaması. Kafe, restoran bahçesinde oturuyorsun teoride açık hava ama pratikte değil, çok sayıda insan sigara içip üflüyor rahat bir nefes alamıyorsun rahatsız oluyorsun. Sokak aynı, haydi sokağı geçtim durakta bekliyorsun orda beklemek zorundasın yani, insanlar sigara içip dumanını üflüyor. Parkta, bahçede, kafede nereye gidersem gideyim duman üfleyenler var yani sağlıklı, temiz bir nefes almak mümkün olmuyor bazen. Turistlere de katılıyorum, bu kadar sigara içmek hiç iyi değil, bana kalırsa da toplum boyu cehalet göstergesi. İnsanların sağlıkla, temiz nefes alma hakları kamusal alan paylaşımı haklarından daha fazla olmalı bence. ABDde çoğu kamu alanında sigara yasak, diğer insanları rahatsız etmemek için bence doğrusu da budur. Bizim sitede balkonda ya da site içinde de içmek yasak mesela çünkü camı açanların evlerine giriyor.

Oglak burcu musumuz

Okullarda kamu kurumlarına nasıl sıra beklenir, karşıdaki kişiyle konuşulurken sakız çiğnenmez, sarımsaklı çorba yiyip toplu taşımaya binilmez, kişisel bakım nedir gibi şeyler öğretilmeli. Çünkü bunları ailede öğreten kişi sayısı çok çok az eminim.

Sokakta sigara içilmesini ben de çok abes buluyorum. Sabah işe giderken milletin ağzından burnundan çıkan dumanı içime çekmek istemiyorum. Sokaktakilerin de yarıdan fazlası içiyor, kaçmaya imkan yok. Hastaneye gidiyoruz, giriş kapısının dibinde sigara içiyorlar.
Yurt dışına çıktığımda ne sokakta ne parkta sigara içen yoktu. Bizde çocuk parkında aileler sigara içiyor.

Yanaklarından öpüyorum resmen. İmza kaşe mühür nokta.

Okulu önemsemek bile bir medeniyet meselesidir emin olun.

Aa hanımefendi yolunuzu değiştirin ama çünkü yollar sigara içenlerin siz kenardan yürüyün, kafede kapalı alana oturun çünkü açık alan sigara içenlerin. Ön masada içip arka masada sizi duman altı yapabilirler çünkü hakları(!)
Çok şükür ki kapalı alanda yasakta biraz alanımız var. Eskiden kamu kurumlarında belediye otobüslerinde de içiliyormuş. O zamana denk gelmediğim için mutluyum.

Eskiden kamu kurumlarında belediye otobüslerinde de içiliyormuş. O zamana denk gelmediğim için mutluyum.
Hep söylerim hükümetin tek doğru icraatı sigara yasağı. Öğretmenler odasında içilirdi, sinüzitten kurtulmazdım. Bu yasak gelince senede iki kere hasta olur hale geldim.

4 gündür Türkiyedeyim her gün bi tartışma, daha bugün mavide satış görevlisi ile müşteri iade yüzünden birbirine girdi, trafikte sokakta herkes bağırıp çağırıyor dat dat düt düt, içim şişti. Sigara konusuna girmeyeyim bile, tamamen medeniyetsizlik, saygı duyabileceğim bir konu değil, açık havaya çıkamıyoruz her yer leş gibi, havaalanının içi dahi sigara kokuyordu, rezalet.

o kadar haklısınız ki ne diyim.
Çok daha iyi medeni yasamayı hak ediyoruz. Ama baksanıza daha sigara içme eğitiminden başlamamız lazım. Çok zor.

Kesinlikle katılıyorum, ayrıca o kişiler açık alanda sigara icmemeli bazı odalar olsun girip orda icsinler, tiksiniyorum sokakta yürürken icenlerden

Siz sadece olumsuz şeyleri göz önünde bulundurmuşsunuz yazdıklarınız sadece o olumsuz şeyler bardağı dolu tarafından bakmak lazım olumlu yönlerini görmek lazım olayların bu şekilde bakarsanız hayattan asla keyif alamazsınız. Sorumsuz insanlar kadar sorumluluk sahibi çok insan da var. Bunları kendinize dert etmek yerine kendinizi düzeltmekten başlayabilirsiniz daha çok insanları tolere etmekten daha çok olumsuz yönleri görmemekten, yanlış yapan insanlara olumlusunu kendi hareketinizde göstererek örnek olarak yapabilirsiniz mesela. Önce kendinizi düzeltmeniz lazım herkes kendini düzeltirse kimse çevreyi yargılamaz.

o kadar haklısınız ki ne diyim.
Çok daha iyi medeni yasamayı hak ediyoruz. Ama baksanıza daha sigara içme eğitiminden başlamamız lazım. Çok zor.
Kamusal alan açık hava diyorlar ama kaçamıyoruz bundan, mecburen beklediğimiz yerlerde buna maruz kalmak zorunda mıyız? Adam atm sırasında fosur fosur içiyor mesela açık hava diyip normalleştirilemez. Açık havada bir kahve içmek benim de hakkım ama dumanaltı her yer. Bütün dünyada yasaklanacağı günü bekliyorum

Kesinlikle katılıyorum, bence açık alanda sigara icmemeliler, onlar için odalar yapılsın orda içip sadece kendileri zehirlensin sonuçta kendi tercihleri ya çocuk parkının orda içenler var, durakta içiyorlar ya dedign gibi...ayrıca önümde yürüyen adamın elindeki sigarayı nasıl görebilirim iğrenç bir şekilde ufleyince fark ediliyor ve ben sesli sesli söylenerek geçiyorum ama kimsede utanma olmadigi için bunu saygısızlık olarak bile görmüyorlar

Aynenn insanlar çok zorlar çok zorlar..
Gelişemeyeceğiz bence.

Öğlen okula gidiyorum akşam gözümün feri sönüyor..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…