Ilk bulusmadaki davranis - fikirlerinize ihtiyacim var

Bana adam cimri vs falan gelmedi açıkçası.
Adam hesabı eline alınca nasıl ödeyelim dememiş.Garson sormuş o da bunun üzerine size sormuş.Burada ne için sorduğunu bilemeyiz.Siz cüzdanı görmedi diyorsunuz ama gözünüzle çıkaramayacağınıza göre illa bi hareketlilik olmuştur anlamıştır.Ya da sadece sizin tavrınızı anlamak için bile sormuş olabilir.Kimse kusura bakmasın ama bu zamanda beleşçi olmak isteyen kadın da çok.Daha önce denk gelmiştir onu test etmek istemiş olabilir.Belki erkekler kulübü diye bir site olsa şu anda o da ilk buluşmada garsonun hesap sorusuna bilemedim ki dedi ne düşünmeliyim diye sorardı.Bana sorarsanız burada sizin bilemedim ki yapmanız adamın garsonun sorusu sonucu size dönüş yapmasından daha itici.Bir de garson niye öyle sordu hiç anlamadım.Eşimle sevgiliyken de evliyken de bir dünya yere gittik bir kere bir mi ayrı mı diye sorulmadı.
Bence bu duruma takılı kalmayın.Hoşlandıysanız zamana bırakın. Kimse kimsenin ne yaşadığını neler tecrübe ettiğini bilemez zamanla vakit geçirdikçe karakterini anlarsınız.
Evet tabi öyle insanlarda cok. Benimde bosluguma geldi, düzgün tepki veremedim (dedim burada bir kac kere). Avrupada genelde soruluyor nerede olursaniz olun hesap beraber mi ayri mi diye :). Fikriniz icin tesekkürler. Evet, bende daha fazla dramatize etmek istemiyorum zaten. Zamanla anlayacagimi düsünüyorum.

Sevgili olsanız bir seferinde o bir seferinde siz ödersiniz. Ama bu şekilde ilk buluşmada bu tavır çok çirkin. Ne demek nasıl yapalım, cimriliğe lüzum yok keşke çat diye siz ödeseydiniz. Hatta kahveyi de ödeyip bir daha da görüşmeseydiniz.
Hesabı ödeyeceğini anlayınca kahveyi sen öde demiş bir de utanmadan. Bunu zaten siz akıl ederdiniz, hatırlatmasına gerek yoktu. Resmen cebinden biraz fazla para çıkacak diye telaşlanmış.Adama aşırı kuruldum. Hiç hoş değil tavrı.
Zaten öyle diyecektim böyle garip durum olmasaydi. Hep derim, kahve, tatli vb benden olsun diye. Bu seferde öyle oldu, ona hic bir sey demeden hemen hesabi ödedim kahve ictigimiz yerde. Bakalim nasil devam edecek. Fikriniz icin tesekkürler :).

Yurtdışıı demişsin konu sahibesi adam Avrupalı mı? Avuraplıysa zaten muhtemellen yumruğunu sıkıp yalıyordur, kaç. Türkse de madme geldim buranına detlerine uyum sağşlayayım bari uyanıklık yapayım demiştir o daha kötü hemmen kaç

Sevgili hanimlar,

ben yeni bir beyfendiyle tanistim. Bir kac haftadir telefonla hos sohbetimiz vardi ve bulusmayi teklif etti. Bende kabul ettim ve dün yemege gittik. Sohbetimiz oradada gayet güzeldi. Hatta bana bir incelik yapip cicek getirmisti (bende ona cikolata almistim). Neyse ki hesap geldi ve tabi ki garson sordu beraber mi ayri mi diye. Bana döndü ve nasil yapalim diye sordu. Ben ikileme düsdüm. Ilk bulusmada erkegin hesap ödemesi bir nevi sosyal bir kod olarak anlasildigi icin, "bilemedim ki..." diye ona soru isareti gibi baktim. O da o zaman, "ben ödeyeyim, kahvelerde senden olur dedi" gülümseyerek. Böylece ciktik, sohbetimiz gayet normal devam etti ve dedigi gibi kahveleride o gün ben ödedim.

Herhangi bir sekilde ona bu konuya takildigimi belli etmedim. Tahmin dahi etmiyor cünkü hala diyalogumuz devam ediyor ve hatta yeniden bulusmaya karar verdik. Benden hoslandigini da cok acik bir sekilde belirtti.

Sizce hesap geldigi zaman neden o sekil sordu bana? Sonucta, bir hanfedi ilk bulusmada hesabi ödüyorsa zaten görüsmek istemiyordur bir daha. Acaba bunu mu farkinda degil dicem ama mümkün degil. Biliyordur (üstelik ayni yastayiz ve ikimizde calisiyoruz).

Tabiki gelecek bulusmalarda bende zaten öderim hesaplari. Konu bile degil. Tamam yine o ödedi yemegi ama bana bu ilk bulusmadaki tavir bir nebze garip geldi. Simdi size soruyorum: Acaba ben mi fazla ince düsünüyorum yoksa gayet normal mi gelismis her sey? Bana yapici fikirler verirseniz cok mutlu olurum. Cünkü aslinda böyle seylere takilip diyalogumuz bozulsun istemiyorum. Sizlerin bu konuda tecrübesi ne?:)

Dipnot: "Sosyal kod" olarak sunu biliyorum; erkekler genelde ilk bulusmada pek hos karsilamiyor hesabi paylasalim yada ayri ödeyelim dendigi zaman. Ben öyle biliyordum o yüzden bende biraz bos bulunup tam dogru davranamadim o an. Bunu eklemek istedim. :)
Ayy tetiklendim resmen. Ayyynı şeyleri yaşadım. İlk buluşmada cüzdanını açıp oynadı resmen ben de direkt ödedim ikimizinkini de. Uzaktan gelmişti bunun üzerine bikaç gün daha görüşmek zorunda kaldım ve hepsinde ya böyle yaptı ya da ikiye böldük ya da artık ben bilerek geri durdum. İnsanı acayip soğutan bi davranış. Nasıl ödeyelim denmesi bile aşırı soğutur beni. Öde geç işte bi dahakine ben öderim zaten bunu da göze alıp gelirsin yani. Öğrenci değilseniz eğer çok abes ve kaba bi davranış olmuş. Yine de hemen kestirip atmak istemezseniz bi sonraki görüşmelerinizde bakın bakalım.

Yurtdışıı demişsin konu sahibesi adam Avrupalı mı? Avuraplıysa zaten muhtemellen yumruğunu sıkıp yalıyordur, kaç. Türkse de madme geldim buranına detlerine uyum sağşlayayım bari uyanıklık yapayım demiştir o daha kötü hemmen kaç
Ben avrupada dogup büyüdüm. O sonradan gelmis. Bilmiyorum ne düsündügünü gercekten. :)

Ayy tetiklendim resmen. Ayyynı şeyleri yaşadım. İlk buluşmada cüzdanını açıp oynadı resmen ben de direkt ödedim ikimizinkini de. Uzaktan gelmişti bunun üzerine bikaç gün daha görüşmek zorunda kaldım ve hepsinde ya böyle yaptı ya da ikiye böldük ya da artık ben bilerek geri durdum. İnsanı acayip soğutan bi davranış. Nasıl ödeyelim denmesi bile aşırı soğutur beni. Öde geç işte bi dahakine ben öderim zaten bunu da göze alıp gelirsin yani. Öğrenci değilseniz eğer çok abes ve kaba bi davranış olmuş. Yine de hemen kestirip atmak istemezseniz bi sonraki görüşmelerinizde bakın bakalım.
Ikimizde calisiyoruz. Bu yüzden garipsedim bütün durumu zaten ama daha fazla dramatize etmeden gözlemleyecegim. Aynen bende öyleyim; bir ben öderim, bir o gibi düsünüyorum genelde :). Bakalim görecegiz. Belki güncellerim konuyu gelisme olursa :KK66:.

2. kez bulusmazdim bile, ne para yedircem boyle bir tipe
:mapus:

Bir an dalginligima geldi. Ne diyecegimi bilemedim o an. Aslinda arkadas ortaminda bile hesaplari ben öderim yani :).

Arkadaş ortaminda hesap ödemekle randevuyu ayni göremiyorum ya ben.
Kiz kiza ciktiysak bölüşürüz arada ismarlamişligim vardir ama kimseye ödetmem hesabimi pek.
Ha kalabalik karisik grupsak erkekler kendi aralarinda hesaplasiyorlardi kadinlara ödetmiyorlardi. Bunlar doğal gelişiyordu. 20 yaşindaki sevgilim bile hesap ödemeyi dert edinmezdi yani ha parasi vardi tabi.+30 yasinda kendi parasi olan adamlarin bu halleri normal gelmiyor..

Iki tabak yemegi öderken ıkınan zorlanan adamla cikiyorsam bile bile tabi ki zorla hesap ödetmem, kendim öderim.

Ezberlemisler bi laf ödemek zorunda mi? Yok yemek ödeyerek üstünlük kuruluyormuş, bizi hizmetci edeceklermiş. Daha neler...
Kafasina vuruyoruz sanki hesap öde diye, zorunda degil yol alsin gitsin yani. 😀Bazlari kraldan çok kralcilik yapiyor.

bu mantıkla bakarsak, adamın " kahveler de senden olur "demesini nasıl açıklarsınız ?

Net cimri bence. İlk buluşmada böyle yapan birinden direk soğurdum. Mesele sen ödedin ben ödedim değil, zaten ilk defa yemeğe çıkılmış ilk görüşme öder geçersin, mevzu dahi etmezsin. Yok işte ortak mı ödeyelim öyle mi yapalım böyle mi yapalım mıymıy bir hal , hee bir de sanki restleşir gibi o zaman kahveler de senden olsun😂 şey derdim tamamm sakin kahveyi de ben ödeyeceğim tamam😂

Bence hoş bir davranış değil. İlk buluşma olmasa tamam belki ama ilk buluşmada ben erkeğin ödemesinden yanayım. Sonra zaten bir erkek öder bir kadın duruma göre.

Sevgili hanimlar,

ben yeni bir beyfendiyle tanistim. Bir kac haftadir telefonla hos sohbetimiz vardi ve bulusmayi teklif etti. Bende kabul ettim ve dün yemege gittik. Sohbetimiz oradada gayet güzeldi. Hatta bana bir incelik yapip cicek getirmisti (bende ona cikolata almistim). Neyse ki hesap geldi ve tabi ki garson sordu beraber mi ayri mi diye. Bana döndü ve nasil yapalim diye sordu. Ben ikileme düsdüm. Ilk bulusmada erkegin hesap ödemesi bir nevi sosyal bir kod olarak anlasildigi icin, "bilemedim ki..." diye ona soru isareti gibi baktim. O da o zaman, "ben ödeyeyim, kahvelerde senden olur dedi" gülümseyerek. Böylece ciktik, sohbetimiz gayet normal devam etti ve dedigi gibi kahveleride o gün ben ödedim.

Herhangi bir sekilde ona bu konuya takildigimi belli etmedim. Tahmin dahi etmiyor cünkü hala diyalogumuz devam ediyor ve hatta yeniden bulusmaya karar verdik. Benden hoslandigini da cok acik bir sekilde belirtti.

Sizce hesap geldigi zaman neden o sekil sordu bana? Sonucta, bir hanfedi ilk bulusmada hesabi ödüyorsa zaten görüsmek istemiyordur bir daha. Acaba bunu mu farkinda degil dicem ama mümkün degil. Biliyordur (üstelik ayni yastayiz ve ikimizde calisiyoruz).

Tabiki gelecek bulusmalarda bende zaten öderim hesaplari. Konu bile degil. Tamam yine o ödedi yemegi ama bana bu ilk bulusmadaki tavir bir nebze garip geldi. Simdi size soruyorum: Acaba ben mi fazla ince düsünüyorum yoksa gayet normal mi gelismis her sey? Bana yapici fikirler verirseniz cok mutlu olurum. Cünkü aslinda böyle seylere takilip diyalogumuz bozulsun istemiyorum. Sizlerin bu konuda tecrübesi ne?:)

Dipnot: "Sosyal kod" olarak sunu biliyorum; erkekler genelde ilk bulusmada pek hos karsilamiyor hesabi paylasalim yada ayri ödeyelim dendigi zaman. Ben öyle biliyordum o yüzden bende biraz bos bulunup tam dogru davranamadim o an. Bunu eklemek istedim. :)
Sizin duraksamanız bana daha absürt geldi doğrusu , ne yapalım diye bakan birine direkt ayrı ayrı ödeyelim denir

Net cimri bence. İlk buluşmada böyle yapan birinden direk soğurdum. Mesele sen ödedin ben ödedim değil, zaten ilk defa yemeğe çıkılmış ilk görüşme öder geçersin, mevzu dahi etmezsin. Yok işte ortak mı ödeyelim öyle mi yapalım böyle mi yapalım mıymıy bir hal , hee bir de sanki restleşir gibi o zaman kahveler de senden olsun😂 şey derdim tamamm sakin kahveyi de ben ödeyeceğim tamam😂

Bence hoş bir davranış değil. İlk buluşma olmasa tamam belki ama ilk buluşmada ben erkeğin ödemesinden yanayım. Sonra zaten bir erkek öder bir kadın duruma göre.
valla kadın erkek ilişkilerinde çok net bir görgü kuralıdır bu
her şeyden önce eğer bu adam bir flört ise diğer adamlardan farkının olması lazım
daha özel hissettirme, daha iyi hissettirme, daha değerli hissettirme gibi gibi
yanında özel bir erkeğin varlığını hissetmesi gerekir kadının bence
konu sahibi garibim demiş ki arkadaşlarımla buluştuğumda bazen hepsini bile ödüyorum :)
iyi de bu bir randevu, bir date, arkadaşlarla olandan daha farklı olmalı
arkadaşlarından gördüğü muamelenin aynısını görecekse flört etmenin ne anlamı var

Uzaktan sizin için geldiyse yemeği de kadın ödesin gibi düşünmüş olabilir ama ayıp cidden.

her şeyden önce eğer bu adam bir flört ise diğer adamlardan farkının olması lazım
konu sahibi garibim demiş ki arkadaşlarımla buluştuğumda bazen hepsini bile ödüyorum :)
arkadaşlarından gördüğü muamelenin aynısını görecekse flört etmenin ne anlamı var

Her cümlenize katılıyorum.

Çok komik hiç unutamadığım bir anım var buna benzer ama yaşlar baya küçük. Ünv sınavına hazırlık kursuna gidiyordum. Sınıfta bir çocuk beni pide yemeye davet etti. (bana karşı ilgisi olduğunu biliyordum, kırmak istemedim kabul ettim) Neyse gittik sanırım 2 tane pide yedik. Ben kesinlikle ödetmek istemedim ama çok ısrar etti. Mahcup bir şekilde kabul etmek zorunda kaldım. Oradan çıktık markete gittik tam hatırlamıyorum ama ufak tefek bir şeyler aldık. Kasada bana dedi ki benimkileri sen öder misin, sadece yola kadar param kaldı😂😂 Tabi ki öderim zaten ben sana dedim pideyi ödeme diye ama çok ısrar ettin demiştim. Yaşlar 17-18 max. Çocuk sayılırdık daha yani. Ama buradaki adam baya baya yaşı var, yani yaptığı şey ayıp hiç centilmence değil bana göre.

Kadınlar genelde (maalesef) bir şeyleri oldurabilmek için, gerçekten çok absürt durumlara dahi kılıf uydurmaya çalışıyorlar. (Bu cümlem genel, konu sahibine değil)

Her cümlenize katılıyorum.

Çok komik hiç unutamadığım bir anım var buna benzer ama yaşlar baya küçük. Ünv sınavına hazırlık kursuna gidiyordum. Sınıfta bir çocuk beni pide yemeye davet etti. (bana karşı ilgisi olduğunu biliyordum, kırmak istemedim kabul ettim) Neyse gittik sanırım 2 tane pide yedik. Ben kesinlikle ödetmek istemedim ama çok ısrar etti. Mahcup bir şekilde kabul etmek zorunda kaldım. Oradan çıktık markete gittik tam hatırlamıyorum ama ufak tefek bir şeyler aldık. Kasada bana dedi ki benimkileri sen öder misin, sadece yola kadar param kaldı😂😂 Tabi ki öderim zaten ben sana dedim pideyi ödeme diye ama çok ısrar ettin demiştim. Yaşlar 17-18 max. Çocuk sayılırdık daha yani. Ama buradaki adam baya baya yaşı var, yani yaptığı şey ayıp hiç centilmence değil bana göre.

Kadınlar genelde (maalesef) bir şeyleri oldurabilmek için, gerçekten çok absürt durumlara dahi kılıf uydurmaya çalışıyorlar. (Bu cümlem genel, konu sahibine değil)
Bu hikaye ama biraz tatli bir sey :). Sizden cok hoslanmis ve belkide markete gideceginizi düsünmemistir. Ikinizde cocukmussunuz. Yani, bence güzel bir ani :KK66:.

Buradaki durum biraz farkli, evet. Ben genel olarak gözlemleyen biri oldugum icin, ikinci seferde ne olacak bakalim diye düsünüyorum. Dedigim gibi, güncellerim konuyu, firsat olursa :).

Görgü kurali. Bak, bu kelime daha iyi. Ben "sosyal kod" yazdim, herkes biraz bu kelimeye takildi ama "görgü kurali" daha iyi bir kelime. Tesekkür ederim, bu sekilde benim düsünceme biraz tercüman olmus oldunuz. :)
Bende arkadaslik ortamindan ayri bir durum olarak gördügüm icin zaten bu sekil aklima takilan bir senaryo gerceklesti. Bakacagim bende duruma.

Adam adisyon gelince ne yapalım diye soruyorsa, üzerine bir de kahveleri sen ısmarlarsın diyorsa onunla ilgili pek hayal kurmam açıkçası fakat ilk buluşmada yemeğe çıkılması garip geliyor bana, adam epeydir peşinde olsa neyse. Bir de ilk buluşmada adam karşımda yemek yese bile ben ya kahve ya çay içmişimdir. Olan olmuş artık bundan sonra buluşmayı teklif ederse sadece kahve içip onu tanımaya çalış bence. Nezaket sahibi mi? Cimri Mi? Gezmeyi seven biri mi? Duyarlı biri mi? Öyle karar ver.

Gelmeseydi keşke. Ben çağırmadım. Kendisi istedi gelmeyi. Zaten ben bunun bilincinde olarak davranacak ben de ödeyecektim tabiiki. Ama verdiği o hissiyat iğrençti
Aynen öyle hiç hoş değil. Benim bir arkadaşımla da tanışmaya birisi uzak bir yerden gelmişti. Uçak bileti, otel parası ve araba kiralamıştı adam. Ama yedikleri her şeyi arkadaşıma ödetmiş. Arkadaşım ben zaten ödeyecektim diyor ama adam her defasında “canım bunu sen halleder misin” demiş hatta bir kere arabaya benzini de arkadaşıma koydurtmaya kalkmış. Arkadaşım tepki gösterdim demişti.

Aynen öyle hiç hoş değil. Benim bir arkadaşımla da tanışmaya birisi uzak bir yerden gelmişti. Uçak bileti, otel parası ve araba kiralamıştı adam. Ama yedikleri her şeyi arkadaşıma ödetmiş. Arkadaşım ben zaten ödeyecektim diyor ama adam her defasında “canım bunu sen halleder misin” demiş hatta bir kere arabaya benzini de arkadaşıma koydurtmaya kalkmış. Arkadaşım tepki gösterdim demişti.
Yok artik, yani bu gercekten ne bicim bir seymis. Bu benim konumdan cok cok beter. Ne adamlar var. :deli:

X