İki ay sonra savaş olacak olsa ne stoklardınız

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ya anksiyete ya da ankastre tuttu beni birşeyler suan.Ülkemizin stratejik önemi farklı boyutta.Bunu ne Amerika abileri ister ne Russsya ister ne Almanya ne de İngiltere.Stok yok stoklayan yapsın tabi..
Ekşi sözlük'ten daha detaylı yazanlar var bakabilirsiniz bir ben değilim endişe duyan

Erdoğanın açıklamaları var herkes köylerine çoktan şu tankeri almaya başladı bile onlarda bunların yetersiz olduğu bilincinde ler ancak bir müddet idare edeceklerini biliyorlar 5 tonluk şu tank erleri aldı lar
Kız bebem kucağımda neden şimdi açtın konuyu anksiyetem tutacak ya

Ne çayından bahsediyorsunuz siz ya bomba yağdığında evde sıkışıp kalmayacak mısınız ayrıca savaş sizin zannettiğiniz gibi mi olacak kaldı ki bunlar benim endişelerim. Siz evde dururken savaşı karanlıkta aç kalarak mı izleyeceksiniz nasıl saçma bir düşünce yapınız var
Görülüyor ki sizin ki de hiç mantıklı değil. Çok fazla film izlemis olabilir misiniz. Hani uzaylılar dünyayı basar millet sığınaklarda korunur, ya da savaş çıkar saklanırsın ama açlıktan bitap düşersin vs. Hadi oldu savaş çıktı diyelim... O stokladığınız ürünlerin bir anda yok olmayacağını nereden biliyorsunuz. Milleti korkutmayın lütfen.

Savaş çıkarsa stoktan daha önemli problemleriniz olacak . Aynı yerde kalamayacaksınız güvenli bir yer bulmanız gerekli . Bizim köyü tavsiye ederim. Düşman uğramamış hiç . Çam ormanlarının içinden toprak yolda 2 saat falan yol gitmen gerekli hem de ege de . Şaka bir yana savaşı en az 20 30 yıl bekleme türkiye için . Bizi savaşarak değil farklı yöntemlerle bitirecekler zaten . Savaş için uygun ülke değiliz . Düzenli ordu ve teknoloji var . Yunanistan gibi bir ülkeyi 1 hafta içinde mahvedecek güce sahibiz . İsrail içinde bir avuç toprak . Amerika bile olsa arkasında iş türkiye ye dönünce taraflar olacaktır . Daha önce kıbrıs olayında çok güçsüz teknoloji bakımından türkiye için bile ne yunanistan ne başkası bir şey yapabildi . Ambargo uyguladılar . Onuda delen ülkeler oldu . Yani anksiyeten için gereksiz konu bulmuşsun .

Bunun olmaması için dua ediyorum siz nerenizle okuyorsunuz yazılanları. Yarım yamalak okuduklarınızla gelip beni yargılayamazsınız. Ben dedim demek için değil bir müddet insanları idare etsin diye yazdım.
Çok teşekkür ederiz, iyi ki varsınız. 😍

Erdoğanın açıklamaları var herkes köylerine çoktan şu tankeri almaya başladı bile onlarda bunların yetersiz olduğu bilincinde ler ancak bir müddet idare edeceklerini biliyorlar 5 tonluk şu tank erleri aldı lar
Bu ülkenin üçte biri İstanbulda, geri kalan üçte bir büyük şehirlerde yaşıyor.
Kırsaldaki üçte bir stok yapabilir, savaş çıkması halinde ki düşünmek bile korkunç, stok falan hikaye, büyükşehirlerin kurtuluşu yok zaten.

Şimdi burada panik atağı anksiyetesi olan biri veyahut evhamlı diyelim, sizin bu konunuza yanlışlıkla denk gelse ve hayatında artık takıntı edinse, ne olacak?
Yahu bir şeyi konuşurken adabı var, ispat ya da öngörüye gerek yok.
Arkadaşlar dünya malum ve ben endişeliyim kendi adıma, ne tavsiye edersiniz derseniz olmuyor mu?
İlla açıklama var illa şu var olacak edecek, amaç ne???
Yazık günah, insanlar uyku uyuyamıyor ekonomisi siyaseti sağlığı kadın çocuk hayvan gündemleri derken bir nefes alıyoruz, onu da bir zahmet rahat bırakın ya!!!

Bizde ihtiyaç halinde cepheye taşırız elhamdülillah Onların soyundan kanındanız. Stoğu ayakta kalabilmek için yaparız depremde nice yapılan stoklar ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Siz alay edin Sizin gibi alaycı ve suizanlı kalbe sahip olsam oturur ağlardım un sbizii kurtarmaz ama iyi niyet kurtarır
Madem Allah inancınız var güzel düşünün güzel olsun neden umutsuzca bunları düşünüyorsunuz? Müslumansaniz Efendimizin hadisini duymuşsunuzdur " Ya hayır söyle ya da sus." Ömür varsa aç susuz yine yaşanır da ömür yoksa istersen dünyayı stokla bı lokma nasip olmaz. Rizka rabbim kefil bız imanimizdan sorumluyuz. Bu kadar kötü düşünmeyiniz.

Öyle deme bak deprem zamanı kaç saat ulaştıramadılar yardımı hem duamızı yapıp ibadetimizi edeceğiz hem de ayakta kalmaya çalışacağız sizi görürüm ben savaş zamanı (inşallah çıkmaz Rabbim esirgesin) karaborsaya düşenleri önceden alsaydık dersiniz
Yahu hiç mi savaş nasıl olur bilmiyorsunuz? Sen neyi alırsan al, neyi stoklarsan stokla füzeler tepeden inerken düşündüğün ilk şey canın olur. Aracına doldurup kaçmak bile şehirde imkansızdır. Deprem de 6 saatte yarım saatlik yolu gidemedik ki, bu savaş. Evden bebek bezi ve ilaçlar biraz da çocuk kıyafeti dışında bir şey almadık. Bombalar düşerken "mercimek taşıyayım, yeriz." dememişlerdir insanlar. Filistin'de ki gıdalar halka yeterdi. Tabi evler, marketler yıkılmasaydı. Hasatlar kuruyup, ezilmeseydi. Ha bir de füzelerden sonra hangi taraf galip gelirse karadan insan avına çıkan askerlerden kaçmak zorunda olan çocuklu kadınlar bir de un taşıyamazdı.

Covidde depoladik da ne oldu,2-3 sene tarihi gecmis makarna yedik.
Savaşla covid farklı
Kız bebem kucağımda neden şimdi açtın konuyu anksiyetem tutacak ya
Bende çocuk bekliyorum istiyorum bunlar savaş çıktığında heralde başımıza bomba yağacaklarını düşünüyorlar eskisi gibi kolay mı öyle sadece askeri üstünlüğümüz yeter çelik kubbe mız var hava savunma sistemimiz ve yerli yazılımlarımız var. Hemen savaşta da nükleer kullanacaklarını sananlar siz hiç tarih kitabı okumadınız mı stratejist dinlemediniz mı nükleer başlık kullanırlarsa bütün ülkeler dahil olur ona cesaret edemeyeceklerini bilmiyor musunuz

Evin her odasına 5 tonluk tanker mi alacaksınız o zaman? Bir oda kuru gıda, bir oda tüp, bir odada da kendiniz oturursunuz artık. Gerçi siz cepheye gidecektiniz ama geride kalanlar artık ekmek yapıp suyu içerler yokluğunuzda. Ayrıca deprem var demişsiniz de bu stokların da bir deprem anında (Allah korusun) ne olacağı meçhul.

Senaryoları geçip mantıklı zemine gelirsek de Türkiye NATO üyesi. İsrail ya da herhangi bir devlet Türkiye ile savaşa girdiğinde otomatik olarak diğerlerini de karşısına alıyor demektir. İsrailin şu an savaş açtığı ülkeler NATO üyesi değil. Yani laf başka aksiyon başka. Cumhurbaşkanımıza göre bir gece ansızın Yunanistan'a giriyorduk, noldu?

Yahu hiç mi savaş nasıl olur bilmiyorsunuz? Sen neyi alırsan al, neyi stoklarsan stokla füzeler tepeden inerken düşündüğün ilk şey canın olur. Aracına doldurup kaçmak bile şehirde imkansızdır. Deprem de 6 saatte yarım saatlik yolu gidemedik ki, bu savaş. Evden bebek bezi ve ilaçlar biraz da çocuk kıyafeti dışında bir şey almadık. Bombalar düşerken "mercimek taşıyayım, yeriz." dememişlerdir insanlar. Filistin'de ki gıdalar halka yeterdi. Tabi evler, marketler yıkılmasaydı. Hasatlar kuruyup, ezilmeseydi. Ha bir de füzelerden sonra hangi taraf galip gelirse karadan insan avına çıkan askerlerden kaçmak zorunda olan çocuklu kadınlar bir de un taşıyamazdı.
Bakın depremle savaşı bir kere karıştırmayın. İkisi de aynı harabiyet gibi görünüyor ama öyle değil başımıza her birimizin bomba mınyağacak sanıyorsunuz. Filistin'in askeri gücü olmadıpu halde savaş hala devam ediyor. Bizi kimlerle kıyaslıylrsunuz

Un, bakliyat, tuz, şeker, sıvıyağ, kurutulmuş et, konserve sebze, balık
Tıbbi İlk yardım malzemeleri.
Varsa kronik hastaliklarinizin ilaçları ama bunları son kullanım tarihlerine göre ara ara yenilenmesi öneriliyor.
Kimyasal saldırı ihtimaline karşı gaz maskesi,
Rusya'da bu gibi durumlar için herkesin evinde lugol iyot bulundurulduguna dair bir anektod okumuştum.
Yalnız stok için, sığınak ve veya öyle korunaklı bir yer olması gerekir ki bu ülkede yeni yapılan yapılar dışında ,öyle bir imkan yok gibi.
Ha köyün, Tarlan vardır, kendi imkaninla bir şekil gömer edersin onu bilememm

insanlari panige suruklemenin kimseye faydası yok . yani dini yorum yapmak istemiyorum ama koca ülkede savaş olacak olsa senin yuz liralik sadakan da ulkeyi kurtarmaz😅
bence her seye olacagina varir de biraz tevekkül et. ne yaşayacağımızi, neyle sinanacagimizi bilemeyiz. asla savas olmaz diyemiyorum çünkü Türkiyede haberler ukrayna rusya savasi çığırtkanlığı yaparken ukraynalj arkadasima yazmıştım, şaşırmıştı turkiyedeki haberlerin bile bundan bahsetmesine. "medya iste insanlar panik yapsın istiyor" falan demisti. ama birkac gun sonra cidden de savas baslamisti. ayni sekilde eski sevgilim rus. bütün birikimi doviz olarak bankadaydi bir anda savaş cikti ambargo geldi yillar oldu bir kurusunu cekemedi. cok fazla suriyeli lubanli filistinli esim dostum arkadasim var. onlarla da cok sık konustugumuz konular. savas cidden bir anda gelen bir sey. ama kisisel olarak yapabilecegin hiiiic bir sey yok.
istersen yuz kilo un stokla ..ne olacak biliyor musun? ilk gun sende oldugunu bilen duyan insanlar yagma yapacak.
deprem zamani nasil evlere girilip kilerlere girilip yagma yapıldıysa... bankada para olsa cekemeyexeksin ambargo olacak. 1 gram altinini belki karaborsadan yuz liraya satacaksin vs vs
asla engel olamayacagin belki yasanacak belki yasanmayacak bir surec için bugununden olma
Benimki tedbir dediğin gibi savaş aniden geliyor bu sözümü unutma Yengeç belki de bir gece seslere uyanabiliriz. Evde nakit bulundurmakta fayda var ayrıca kadın bezi çocuk bezi ve birde silah. İç savaş tehlikesine karşı Stok yapanları kim nereden bilecek söylenme dikme benim komşunun selamı bile yok bana evindeki stoğu nereden bilecek

Ne çayından bahsediyorsunuz siz ya bomba yağdığında evde sıkışıp kalmayacak mısınız ayrıca savaş sizin zannettiğiniz gibi mi olacak kaldı ki bunlar benim endişelerim. Siz evde dururken savaşı karanlıkta aç kalarak mı izleyeceksiniz nasıl saçma bir düşünce yapınız var
Sizinki saçma, savaş korkunuz olabilir,buraya yazarak insanları tedirgin etmeye hakkınız yok.

Dışarıdan kafamıza yağması muhtemel bombadansa içimizde kayıtsız kuyutsuz patlamaya hazır bomba gibi duran kaçaklardan korkun. En azından bunlar buz gibi realite, olasılık değil. İnsanları da kendi fikirlerinizle strese sokmayın. Anksiyetesi olan var, engelli hastası olan evinden çıkamayanı var, maddi durumu olmayıp stok yapamacak olanı var...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X