HPV16+ iken 6 ayda negatife döndüm

Ceylin_3435

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mart 2015
172
41
36
Merhabalar herkese,
Bu platformda bu güzel haberi bir gün paylasabilmenin hayalini kuruyordum girdiğimden beri :)
HPV 16+ ten negatife dönüşümü, süreçte yaşadıklarımı, tecrübelerimi paylasarak sizlere de umut olsun istiyorum, çünkü bu sıkıntıları ancak yasayan bilir.
Benim hikayem 2024 Suba ayında (hiç bir şikayetim yokken) rutin bir kadın doğum muayenesine gidip smear vermemle başladı.
Dr smear alırken hpv testi de yapılmıştı ve sonucum 16 pozitif gelmişti.
Öğrendiğimde dünyam yıkıldı, hiç kurtulamayacagımı düsünüp karalar bagladım, uykusuz geceler, ağlamalar, hayata küstüm resmen.
DR bunun tedavisi yok demişti, tek çare bağışıklığın güçlü tutulmasıymış - ki ben de sürekli hasta olan biriyken bu nasıl mümkün olabilirdi?
Olanı biteni kabullendikten sonra sürekli araştırmalar yapmaya başladım, çeşitli makalaler, yabancı kaynakları vs taradım, özetle bunun atılabileceğine ikna oldum.

Mart 2024 te kolposkopi yapıldı, sonucum LSIL Cin1 geldi. Dr da cin1 e hiç bir işlem yapılmayacağını sadece takip gerektirdiğini söyleyerek Eylül-2024 te tekrar gel dedi.
Ben de bu süreçte neler yaptım aşağıda maddeler halinde anlatıyorum;
  • Gardasil 9 'lu aşı oldum (mart,mayıs ve eylül ayında toplam 3 doz)
  • AHCC kullanmaya başladım, toplam 6 kutu bitti.
  • Deflagyn jel, papil-off fitil ve motiflor fitil kullandım (dönüşümlü olarak)
  • Her gün 15 damla propolis ılık suya damlatıp yatmadan önce içtim
  • Her gün ya ev yogurdu ya da kefir tükettim ortalama 1 porsiyon
  • Kan degerlerim cok dusuk oldugu için Demir hapı, B12 takviyesi, Çinko, Magnezyum ve D vitamini kullandım
  • Alkol ve sigara hiç kullanmadım.
Olabildiğince güneş almaya gayret ettim yaz boyunca.

Spor hiç yapmadım ancak genel olarak hareketli biriyim, hantal olmayı sevmem :)

Eylül ayında 6 aylık kontrole gittiğimde hem smear hem de hpv testi alındı.
Şükürler olsun ki hepsi temiz çıktı, hpv negatif ve smear tertemiz, mutluluklar uçtum tabi.

Bu arada kontrole gittiğimde Dr a özellikle sordum ve vücuttan tamamen atıldığını söyledi.
Hem profesör hem de doçent dr a ayrı ayrı sordum, tamamen atılıyor bu virüs.
Lütfen moralinizi bozmayın ve internette her okuduğunuza inanıp da karaları bağlamayın.

Uzun uzadıya anlattım sizlere , umarım ben de birilerinin hayatına dokunur ve dua alırım arkadaşlar :)
Umudunuzu kaybetmeyin , hepinize sağlıklı günler diliyorum :)

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle geçmiş olsun.Benimde dün smear ve hpv testi yapıldı ama çok korkuyorum görünürde hiçbir belirti yok ama araştırdıkça ya çıkarsa diye korkuyorum.Sizde herhangi bi belirti siğil falan var mıydı?

Hiçbir belirti yoktu siğil de yoktu kaşıntı kötü kokulu akıntı hiçbir şey yoktu adetlerim oldukça düzenli günü gününe gelirdi

İstanbuldaysanız hangi doktorlara gittiniz yazabilir misiniz bendede siğil var test yaptıracağım siğilleri yaktıracağım fakat doktor konusunda kararsızım

İstanbuldaysanız hangi doktorlara gittiniz yazabilir misiniz bendede siğil var test yaptıracağım siğilleri yaktıracağım fakat doktor konusunda kararsızım
İstanbul'da değilim, 6 ay önce devlet hastanesi Dr na gitmiştim Eskişehir Osmangazi hastanesinde Dr ama o bana hiç bir şey önermemisti ki ben kendi içim rahat etmedi diye araştırıp aldım bunların hepsini
Dr un bana söylediği Ahcc ve diğerlerine boş yere para vermemem gerektiğiydi.
İlle de kullanmak istiyorsan da kullanma demem sen bilirsin psikolojini rahatlatmış olursun sadece dedi. Ben de psikolojik de olsa kullanacağım hocam dedim.
Dr umun özellikle vurguladığı şey çok iyi beslenmem gerektiğiydi.

Merhaba geçmiş olsun doktorunuz kim acaba

Merhaba geçmiş olsun doktorunuz kim acaba
Ben herhangi bir Dr a bağlı kalmadım ki, devlette zaten asistanlar baktı hep, ben gidip prof.u buldum muayene etmedi yüz yüze görüştüm sadece vücudun bunu atacak zaten dedi, son gittiğimde de prof yoktu başka bir doçent ten randevu almıştım yine devlette o da artık tamamen gitmiş bitmiş 3 yılda bir gelsen olur dedi

Sonraki süreç nasıl peki hep eşinizle korunmalı ilişki mi olmak zorunda?

Ceylin abla benim sonucum daha gelmedi siğillerle fark ettim yaşım 24. Moral ver nolur 2 yıldır cinsel aktifim ama bunun 1.5 yılı sadece sürtünme ile. Cın 3 falan değildir dimi dönülmez bir noktada değilimdir

Ceylin abla benim sonucum daha gelmedi siğillerle fark ettim yaşım 24. Moral ver nolur 2 yıldır cinsel aktifim ama bunun 1.5 yılı sadece sürtünme ile. Cın 3 falan değildir dimi dönülmez bir noktada değilimdir
Cin 3 bile olsa dönülmez nokta değildir bu lütfen kendini yıpratma hepsinin çaresi var çünkü

Merhaba bende de böyle bir şey var acaba sizin siğiliniz de böyle mi?

Eklentiler

• IMG_4250.jpeg
    33,9 KB · Görüntüleme: 52
selam Ceylin kaç yaşındasınız acaba?
Smear sonucunuz ilk nasıl geldi bende LSIL düşük dereceli hpv etkisi yazıyor.
Kolposkopi olacağım salı günü açıkçası biraz korkuyorum. Acılı bir işlem mi? Anestezi yapmayacakmış cunku doktorum.
HPV sonucum tip39 çıktı benimde umarım sizin ki gibi çabucak atlatırım yani CİN1 inde bu kadar hızlı gerileme ihtimali oluyor değil mi gerçekten umutlandım.

Kolposkopide zaten anestezi yapılmıyor Çünkü gerek yok, dayanamayacak bir acı değil Ben de bir defa oldum ve çok korkuyordum çıktığımda korkulacak bir şey olmadığını anladım tabii insan bilmediği bir işlem olunca korkuyor haliyle önemli olan kendini fazla kasmaman kasıldığın zaman daha çok acıyor çünkü.
Size neden kolposkopi gerek gördü sizin tipleme yüksek riskli değil diye biliyorum?
Benim ilk smear sonucum LSIL gelmişti, kolposkopi sonrası cin1 çıktı, 6 ay sonra da hepsi negatif geldi

Merhabalar. Ben de cuma günü kolposkopi oldum. Cin1 geldi. Negatif gelmesi için ne yaptınız?

benimde sonucum LSIL düşük dereceli yazıyor. HPV39 yüksek riskli grupta ama tabi onlarda kendi içlerinde ayrılıyor derecesine göre 39 daha düşük ötekilere göre ama sanırım incelemek emin olmak istedi. Araştırma hastanesinde devam ediyroum ben sürecime bu sebepten dolayı detaylı olarak araştırdığını düşünüyorum doktorumun. Ama cok yogun bı doktor cok konusup soru sorma fırsatım olmuyor acıkcası. Bu su an bizde olan sey yanı artık bende sizde yok şükürler olsun sizin için :) Acaba korkulacak bir şey mi bu hastalık gerçekten gözüme uykular girmiyor. Modum düşük olmasına rağmen sağlıklı beslenmek adına her şeyi yapıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…