Hpv hakkında

Sizdeki hangi tipiydi 16 en kötüsü bende o çıkmadı sizin smear nasıl gelmişti peki ?
Benim 2. Sırada olan tip 18 cin 1 geldim. Ben direkt hpv testi yaptırdım. Nisan ayında öğrendim , hemen kolposkopi yapıldı. 3 ayda bir smear veriyorum. İlkini 12 saat önce verdim. Sonuçlar 1 haftaya çıkar bakalım.
Yakın bir arkadaşıma söyleyince o da yaptırdı ve 16 geldi onun ama kolposkopi biyopsisi tertemiz çıktı , çok yeni enfekte olmuş yüksek ihtimalle. Yani tipinden ziyade bence erken saptamak ve önlem almak daha önemli. Yaşı 23-24 olup tip 56 cin 3 olan da var.

Benim 52 tipi var smear intraepitelyal lezyon yönünden negatif demekki bir şey yapmamış olsaydı çıkardı ama ben yinede kolposkopi yaptıracagim ama korkudan erteliyorum ya parça alınırsa diye

Bir sürü jinekolojik onkologla görüştüm instagram dan falsn smear temizse gerek yok dediler hepsi bazıları da yine içiniz rahat etmiyorsa yaptırın dedi

Benim 52 tipi var smear intraepitelyal lezyon yönünden negatif demekki bir şey yapmamış olsaydı çıkardı ama ben yinede kolposkopi yaptıracagim ama korkudan erteliyorum ya parça alınırsa diye
Gardasil 9lunun içinde 52 de var demek ki 16 - 18 kadar olmasa da yüksek riskli kategorisinde. Bence yaptırın kolposkopi vakit kaybetmeden. Benim 1 sene önce smear'im tertemizdi ve o zaman da farkında olmadan hpv 18 pozitifmişim. 8 ay sonra cin 1 olduğumu öğrendim. Belki de 2022 Ağustosta temiz çıkan smear'im yanıldı? Belki o zaman da cin 1'dim aslında? Kolposkopi en net cevabı veriyor yanılma payı yok. Doktorların smear'i alışları bile farklılık gösterebilir.

Bir sürü jinekolojik onkologla görüştüm instagram dan falsn smear temizse gerek yok dediler hepsi bazıları da yine içiniz rahat etmiyorsa yaptırın dedi
Yaşınız kaç ve smear'i kaç ayda bir yaptıracaksınız? Eğer 4 ayda bir falan yaptırırsanız smearlerden biri durumu yakalayabilir. Ancak öyle mümkün olur kolposkopi yaptırmamak.

O ağrılı acılı degilmi biyopsi nasıl yapılacak anestezisiz burda yapılmıyor anestezi olmadan
Ben anestezisiz yaptırdım baskı hissediyorsunuz sadece ve boyayı dökerken hafif bir yanma o kadar. Ama bende 18 var bana şarttı yaş kaç olursa olsun 20lerde olsan 16-18 taşıyorsan kolposkopi şart.
Ama ben çok pimpirik bir insanım yaşım kaç olursa olsun hangi tip taşırsam taşıyayım kolposkopi yaptırırdım bu benim kendimle alakalı , garantiye almak isterim yapı olarak.

Bende öyleyim pinpiriğim aynen takıntılıyım biraz bide vulva bölgesinde farklı bir hpv tipi rahim ağzında farklı bir hpv tipi olabiliyor mu?yoksa serviksten alınan suruntude hepsi çıkarmı bilginiz varmı bunla ilgili

Vulvaya vajinaya farklı tipleri yerleşebilirmiş ordan da ayrı Bi test mi yaptırcaz o zaman

kolposkopi esnasında kesin biyopsi yapılır mı?

Arkadaşlar bu hpv yüksek ihtimalle cinsel yolla mı bulasıyor? Yanı ınternette öyle yazıyor ama baska sebeplerı var mı nelere dikkt etmelıyız anlamında soruyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…