Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Petronas İkiz Kuleleri Eki Görüntüle 3020626

Panorama Langkawi SkyCabEki Görüntüle 3020627

Manukan IslandEki Görüntüle 3020628

Melaka Straits MosqueEki Görüntüle 3020629

Bako National ParkEki Görüntüle 3020630

MALEZYA
Güneydoğu Asya’da yer alan, doğu ve batı olarak iki kara parçasına ayrılmış, 13 eyaletten oluşan, “parlamenter monarşi” ile yönetilen federal bir devlettir. Malezya'da 878 adet ada bulunur.
devletin başı "sultan" olsa da, siyasi partiler Malezya'da sultandan daha önemli kuruluşlardır. En önemli siyasi parti, Malezya’nın bağımsızlığından bile önce kurulan, halkın geneline hitap edip desteğini alan, İslam’ın önemini vurgulayan fakat yine de Batı etkisinden kurtulamayan Birleşik Malay Ulusal Organizasyonu’dur. Muhalefette ise 1980 yılında kurulan, İslam’ın siyasetin dar bir çerçevesine sığdırılamayacağını, bütün hayata homojen bir şekilde yayılması gerektiğini savunan, kamusal ve toplumsal her alanda İslamîleştirme çalışmaları başlatan ve azımsanamayacak kadar çok destekçisi olan parti, Malezya İslam Partisi’dir.
Malezya'nın iklimi ekvatoral iklimdir. Muson rüzgarlarının etkisiyle de özellikle Ocak ve Mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, ülkenin nem miktarının % 80 civarına kadar yükselmesine neden olur
Malezya, ekonomik açıdan kendi kendine yeterlidir. Enflasyonu düşük, güçlü bir sermaye yatırımına sahip ekonomisi, sürekli gelişme içerisindedir. İşsizlik oranı % 7 civarındadır. Önceleri kauçuk ve kalaya bağlı kalan ekonomisi, 1980 yılından sonra daha başka alanlara da sarkmıştır.Serbest dış alım ve hür teşebbüsün tesirindeki ekonomi 1980 yılında % 8,5'luk artış hızı göstermiştir.Kişi başına düşen millî gelir 8617 dolardır. Yıllık millî hasılanın % 18'ini imalatçılık, % 23’ünü tarım, % 4'ünü de madencilik teşkil eder.

En önemli ürünleri kauçuk, Hindistan cevizi, pirinç, muz, patates, ananas, hurma, mısır, çay, tütün'dür. Orman ürünleri bakımından oldukça zengin olup, özellikle kerestesi çok makbuldür.

Maden bakımından da zengin bir ülke olan Malezya, kalay üretiminde dünya birincisi olup, dünya kalay üretiminin % 70'ini karşılar. Diğer önemli madenleri demir, boksit, petrol, manganez, altın, tungsten ve titandır. Sanayide Güneydoğu Asya ülkeleri arasında ileri bir seviyededir. Başlıca ihracatı kalay, kauçuk, demir filizi, boksit, kereste, teneke kutu ve palmiye yağıdır. Dışarıdan makine, kimyevi maddeler, teknik araç ve gereçler almaktadır. Balıkçılık ve turizm önemli gelir kaynaklarıdır.

Malezya'da ulaşım gelişmiştir. Ülkede 64672 km Karayoluna karşılık 1801 km Demiryolu vardır. Su yolları da ülkede önemli yer tutar.7,296 km su yolu vardır. 115 Havaalanına karşılık 1 Helikopter alanı vardır. Başlıca limanları: Bintulu, Kota Kinabalu, Kuantan, Kuching, Kudat'tır. Malezya'nın hayatında su yolları önemli bir yer alır. Halkın çoğu, su yollarına veya deniz kıyısına yakın yerlerde oturur. Bazı yerler sık ormanlarla kaplıdır. Bu bölgelerde ilerlemek çok zordur. Bu sebeple su yolları, en kullanışlı ve en pratik ulaşım şeklidir.

Yeni bir haftadan herkese günaydınlar ❤️

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
@Mehfam
C Capanin Gururu Teyom
UcanSupurge UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
Kukrim Kukrim
@JES
K Kitapkontesi
@Nosking
@Otrera
@Oriana
Natsume Natsume
@dgdln
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
dayler dayler dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
mimesis mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@Buralardutluuugdu
@HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
ssevilll ssevilll
@Brahma90
@Cledyana
@Bencebuarkadas
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
@cotard sendromu
@AnnE Shirley
Gunaydin,cok guzel bir hafta olur insallah🤲 bugun zaten cok guzel bir gun cunku oglumun dogumgunu 🤗😃

Merhaba, günaydın 🤗
Kimbilir neler neler kaçırdım. 😐
Neredeyse bir buçuk aydır sürekli bir hastalıkla uğraşıyorum. Kovid oldum, influenza oldum sonrasında, en son da mastit oldum. Acillerden çıkamıyorum, ikinci evim gibi oldu artık. Bu süreçte sayfaya hiç bakamadım, okuma zaten hiç yapamadım. Mart ayı için inşallah her şey yolunda giderse sayfada aktif olmak istiyorum artık.

Bugün Adı Aylin'i bitirmek istiyorum, Ayşe Kulin'le hangi kitapta barışacağız bakalım :KK45: sanırım yine yanlış kitabı seçtim :KK70:
Bende hep bi niyetleniyorum sonra elim gitmiyor sanıyorum yazar popülaritesi bize böyle hissettiriyor - şişirilmiş gibi-
Adı Aylin de en popüler olanı aslında beğenmedin mi?

Bende hep bi niyetleniyorum sonra elim gitmiyor sanıyorum yazar popülaritesi bize böyle hissettiriyor - şişirilmiş gibi-
Adı Aylin de en popüler olanı aslında beğenmedin mi?
Sanırım biyografik roman olduğu için sıkıldım
Aylin’i de sevemedim yani karakteri bana biraz ters gibi
Evet çok başarılı, hırslı, tuttuğunu da koparan zeki bir kadın
Ama bir yandan Ne istediğini bilmeyen şımarık bir kız çocuğı gibi. Sıkıldım ondan :KK70:

her bölümde acaba burada kiminle sevgili olacak/evlenecek diyorum :KK51:
Bakalım belki sonuna doğru güzelleşir daha bitmedi

Merhaba, günaydın 🤗
Kimbilir neler neler kaçırdım. 😐
Neredeyse bir buçuk aydır sürekli bir hastalıkla uğraşıyorum. Kovid oldum, influenza oldum sonrasında, en son da mastit oldum. Acillerden çıkamıyorum, ikinci evim gibi oldu artık. Bu süreçte sayfaya hiç bakamadım, okuma zaten hiç yapamadım. Mart ayı için inşallah her şey yolunda giderse sayfada aktif olmak istiyorum artık.
Cok gecmis olsun canim💓
Bugün Adı Aylin'i bitirmek istiyorum, Ayşe Kulin'le hangi kitapta barışacağız bakalım :KK45: sanırım yine yanlış kitabı seçtim :KK70:
Aylini ben lisedeyken okumustum o zmn cok begenmistim.suan okusam belki o kadar begenmem.yas aldıkça okudugumuz tür de degisiyor,begenilerimiz de.
Sağlıklı, mutlu ,başarılı uzun ömrü olsun💜
Amin insallah cok tesekkur ederim🌹

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X