Hic gecmeyen halsizligim

Kan degerlerinden bu kadar halsiz oldugunu dusunmuyorum belki psikolojik belkide baska bir seyin vardir baska sikayetlerin var mi

Herkese merhaba
Geçtiğimiz Kasım ayında kan değerlerim sebebiyle 10 gün hastanede yattım
Yıllardır duzelmeyen B12, Demir ve D vitamini eksikliğim var bazen aylarca yataktan çıkmıyorum zorunlu olmadıkça
Su an B12 değerim 300 civarına çıktı ama demir ile d vitamini halen çok düşük doktorun verdiği ilaçları kullanıyorum düzenli olarak ama değişen bir şey yok yaşam kalitem sıfıra düştü kilo vermem çok zorlaştı kilomda var ben şunu sormak istiyorum böyle beni zıpkın gibi yapacak ama kilo aldırıp iştah açmayacak takviye veya bitkisel yöntem var mı acaba

Lütfen konum tasinmasin gerçekten hastaneye gitmekten de bıktım ilaç içmekten de bıktım burda daha çok kişi görür belki yardımcı olan çıkar
Su an demir 24
D vitamini 17
Ben de benzer durumdayim. Sürekli uyuyorum. Tembelim falan. Tembelmiyim yoksa kan değerlerinden mi emin değilim. Ferritin 7 benim. Geçen bir bakayım dedim geçmis tahlillere ne zamandır böyle diye. 2016 dan beri dusukmus. Bir tek 2019 da iyi olmuş biraz.
D vitamini de tek haneli rakamlardan sizinki gibi seviyelere geldi. B12de daha iyi 400 oldu galiba. Ama benim bir ara durum kötüydü baya.
Şu ara biraz daha iyi gibiyim. Zıpkın gibi değilim ama kendi kendimi motive ediyorum. Yürüyüş iyi geldi sanki. Ama her aksam çıkamıyorum evde isim bitmiyor. Çok uyuduğum ve çabuk yoruldugum için mola yapa yapa iş yaptigimdan.
Klasik vitaminleri alıyorum bir magnezyum alıyorum..bir tık daha iyi gibiyim ama konuyu takip edecegim.

Ankara ibni sına hastanesinde 10 gün yattım kanserden bile suphelendiler
72 saatlik açlık yaptım
Neler neler yapıldı bakıldı hic bir sebeb bulamadılar
Orda yatarkende halsizdim
Bir defasında bebeklere kullandığımız Devit 3 damla var ya o şişeyi getirdiler tek seferde kafanıza için ve bunu taburcu olduktan sonra da Haftada bir kere yapacaksınız dediler Tamam dedim kafama diktim diktiğim gibi birkaç dakika sonra çarpıntım başladı ki benim hiç kalp sorunum yoktur çağırdım çarpıntım var dedim apar topar geldiler baktılar Evet bunu bu şekilde içmek çarpıntı yapıyor dediler İyi de o zaman bana niye içirdiniz dedim Yani hiç anlamadım o tedavilerden hiçbir fayda görmedim
Yuh diyorum baska biseh diyemiyorum yani.

Konuyla çok ilgili değil ama ben de bir şey sorsam
D vitamini,demir ve B12 hapını şimdi aynı anda içsem olumsuz bir etki olur mu?
Demir'i aç karna, D vit'i kahvaltıyla,B12'yi de gün içinde içiyordum. Bugün biraz gergin uyandım,unuttum😕
Bunları değil ama başka bir ilacı ben sormuştum. Unuttuğum için aynı anda alsam olur mu diye. On dakika arayla alabilirsin demişti. Şimdi ben vitaminleri de üst üste alacaksam bir beş on dakika bekleyip alıyorum.

Ankara ibni sına hastanesinde 10 gün yattım kanserden bile suphelendiler
72 saatlik açlık yaptım
Neler neler yapıldı bakıldı hic bir sebeb bulamadılar
Orda yatarkende halsizdim
Bir defasında bebeklere kullandığımız Devit 3 damla var ya o şişeyi getirdiler tek seferde kafanıza için ve bunu taburcu olduktan sonra da Haftada bir kere yapacaksınız dediler Tamam dedim kafama diktim diktiğim gibi birkaç dakika sonra çarpıntım başladı ki benim hiç kalp sorunum yoktur çağırdım çarpıntım var dedim apar topar geldiler baktılar Evet bunu bu şekilde içmek çarpıntı yapıyor dediler İyi de o zaman bana niye içirdiniz dedim Yani hiç anlamadım o tedavilerden hiçbir fayda görmedim
Beni doktor bu konuda uyarmıştı. Sadece ilk dozu çok düşük diye bir şişe tek seferde verdi. Ben düzenli ilaç kullanamiyorum yine böyle alayım dedim d vitaminini birdne yükseltmek iyi değilmiş. Kalp krizi falan yapabilir dedi. Hap vermisti

Evet onu soyledım bende..
Arkadasım yaptırdı cok enerjık oldu ..
Ona saglık ocagı yazmıs gıttı unıversıtede taktırdı

Ben zaten korkuyorum alerjık reaksıyonu olabılır dedıler..
Hematolojıyede gıttım normal dıyorlar
6 ay ılac kullancakmısım olmazsa onu verırlermıs
Ben hıc 6 ay ılac kıllanmadım daha
En fazla ıkı ay kullanıyorum artık bıkıp bırakıyorum
Ben de çok istedim. Bana B12 yi bile iğne formunda vermiyorlardı ya. Sonra verdiler. Ferritin için ben de şimdi uygulama indirdim. 180 gün kullancam takip etcem uygulamadan..sonra yükselmezse hematoloji ye yönlendirin dicem. Yıllardır düşük

Benım saglık ocagı doktorum sakın yaptırma ani şok ölüm etkisi var dedi
Ben panık atak ,anksıyete hastası daha yaptırırmıyım

Cok ıyı yapmıssınız
Arkadasımda cok memnun kaldı
Artık senden sonra da ben yaptırmam. Aynı hastaliklar bende de var.
Bu arada bana bu ilacı hamile iken vermişlerdi. Doğuma yakın çok düşüktü çünkü. Sonra 2018 de doğum yapmıştım. 2019 ferritin değerim gayet iyi. Demekki bundanmis..gayet iyi dediğim yine 25 lerde falan..onun dışında yıllardır 5-7 arasında benim

Vitamin de alsanız d vitaminini sürekli düşüren bir şey olabiliyormuş ne olduğunu hatırlamıyorum duyalı çok oldu
Bana doktor genetik olarak yükselmeyebilir dedi. Güneşlensem de düşük olabilirmiş. Sürekli takviye alman gerekebilir dedi. Karadeniz insanında bence düşük sanki. Atalardan güneş az görüldüğü için diye tahmin ediyorum sadece

Ablam da serumla demir alıyor, vaktinde ben de aldım. Anafilaktik şok riski olduğu için uzman doktor kontrolünde yapılıyor. HGB, demir ve/veya ferritin sınırı var. Eğer belli sınırların altındaysa ilacı reçete ediyorlar. 3. dozda ben çok kıvranmıştım (HGB 9, ferritin 1, demir 5 idi), ablamda da hafif alerjik reaksiyon oldu.

Şu anda demir hapı kullanıyorum, ayda 10 gün. 6 aydır tahlil yaptırmadım ama taşikardim yok. Demirimin düştüğünü öyle anlıyorum. Evde pşneklediğim zamanlar yorgunluk hissi oluyor. D vitamini de kullandım yakın zamanda, B12 de.

Hareket edin. Günde 20 dk yürüyün. 1 haftaya alışırsınız. Sonra süreleri artırın. Hareketsizlik hem yorgunluk yapar hem de kabız yapar. Bağırsak hareketliliğiniz arttıkça mutlu da hissedersiniz, hem kaslardan dolayı hem de bağırsak florasından dolayı.

Çölyak maruziyetle de olabilir. Dahiliye arada bana yapıyor ama bir sorun çıkmadı bende. Sizin bağırsakta sorun çıkarsa kas içine uygulanır. B12 aslında sizde yükselmiş, sanırım hap ileydi. Çölyakta yükselmesi sıkıntı oluyor.

Önceden gördüğünüz tedavileri dahiliye doktoruna sıralarsanız farklı yollar denerler.

Magnezyumla demir aynı anda kullanılmaz. İkisi bağlanma için rekabet halinde. Bu gibi etkileşimleri de es geçmeyin. Verim alamazsınız.

Bir de ben çocukluğumdan beri çabuk yorulan biriydim. İştahsız bir cocuktum çünkü. Hayatımızın bir dönemi de ciddi fakirlik içinde gecti. O dönem beslenme yetersizliği de oldu. Onun dışında da iştahsız, temizlik takıntılı bir çocuktum. Hijyenini begenmedigim yerde aç kalır ama yemek yemezdim.
Sakakat falan asla. Hatta sakakat yapılan yerde başka bir şey de yemem.

Yasitlarimla alisverise gittiğimizde falan ben atıyorum yarım saatte pert oluyordum. Kuzenler ne çabuk yoruluyorsun sen derdi.
Sonra aynı kuzenlerle bir kez Süleymaniye tarafında dolastik..bir yer arıyorduk. O kuzenler hem zengin, hem iştahlı hem de genetik olarak dedeleri falan boylu poslu sağlıklı insanlardı. Kendileri de oldukça sağlıklı, kanlı canlı boylu posluydu. Cocukken beni parmakları ile devirirlerdi o kadar fark vardı arada.
Aynı kuzenlerle o gün ilk kez farkettim ki bende daha herhangi bir yorgunluk belirtisi bile yokken onlar bir dakika ya yorulduk dur artık demişlerdi.

Aradaki tek fark şuydu..ben o dönem uzak doğu sporuna baslamistim. Düzenli spor yapıyordum. Gerçekten sporun faydası daha çok bence. Bu ara biraz yürüyüş sonra evde eliptik bisiklet vs yaptım o bile iyi geldi.

Ablam da serumla demir alıyor, vaktinde ben de aldım. Anafilaktik şok riski olduğu için uzman doktor kontrolünde yapılıyor. HGB, demir ve/veya ferritin sınırı var. Eğer belli sınırların altındaysa ilacı reçete ediyorlar. 3. dozda ben çok kıvranmıştım (HGB 9, ferritin 1, demir 5 idi), ablamda da hafif alerjik reaksiyon oldu.

Şu anda demir hapı kullanıyorum, ayda 10 gün. 6 aydır tahlil yaptırmadım ama taşikardim yok. Demirimin düştüğünü öyle anlıyorum. Evde pşneklediğim zamanlar yorgunluk hissi oluyor. D vitamini de kullandım yakın zamanda, B12 de.

Hareket edin. Günde 20 dk yürüyün. 1 haftaya alışırsınız. Sonra süreleri artırın. Hareketsizlik hem yorgunluk yapar hem de kabız yapar. Bağırsak hareketliliğiniz arttıkça mutlu da hissedersiniz, hem kaslardan dolayı hem de bağırsak florasından dolayı.

Çölyak maruziyetle de olabilir. Dahiliye arada bana yapıyor ama bir sorun çıkmadı bende. Sizin bağırsakta sorun çıkarsa kas içine uygulanır. B12 aslında sizde yükselmiş, sanırım hap ileydi. Çölyakta yükselmesi sıkıntı oluyor.

Önceden gördüğünüz tedavileri dahiliye doktoruna sıralarsanız farklı yollar denerler.

Magnezyumla demir aynı anda kullanılmaz. İkisi bağlanma için rekabet halinde. Bu gibi etkileşimleri de es geçmeyin. Verim alamazsınız.
Magzenyum ile demiri bilmiyordum. Aynı gün alınmaz anlamında mi yoksa ayni saatlerde mi? Birini sabah birini akşam alsam mesela

Bunları değil ama başka bir ilacı ben sormuştum. Unuttuğum için aynı anda alsam olur mu diye. On dakika arayla alabilirsin demişti. Şimdi ben vitaminleri de üst üste alacaksam bir beş on dakika bekleyip alıyorum.
Hepsini bir içtim valla bir şey olmaz inşallah 🫢

Magzenyum ile demiri bilmiyordum. Aynı gün alınmaz anlamında mi yoksa ayni saatlerde mi? Birini sabah birini akşam alsam mesela
Magnezyumun da türleri var. Biri bağırsak, biri kas vs diye. Uygun vakitleri farklılık arz ediyordu sanki. Bazısı geç alınmaz çünkü uyku kaçırıyordu. D vitamini için de geç vakitte almayın, uykuyu etkiler deniyor.

Nasıl ki demirin sütle alınması emilimi etkiliyorsa magnezyumun fazla dozu ikisinin de emilimini etkileyebiliyor. Araya zaman koysanız iyi olur. Belki pek etkisi yoktur ama böyle bir durum da var.

Demiri ya sabah 5 gibi ya da 23 gibi alıyorum. Mide koruyucular da demir (asidik ortam emilimi artırır) ve B12 (uzun süreli kullanımda bağırsağı bozuyor) emilimini etkiliyor ayrıca. Bir ara mide koruyucu da almıştım. O zamanlar gece kullanıyordum demiri.

Kim kime dum duma 🤣

Magnezyumun da türleri var. Biri bağırsak, biri kas vs diye. Uygun vakitleri farklılık arz ediyordu sanki. Bazısı geç alınmaz çünkü uyku kaçırıyordu. D vitamini için de geç vakitte almayın, uykuyu etkiler deniyor.

Nasıl ki demirin sütle alınması emilimi etkiliyorsa magnezyumun fazla dozu ikisinin de emilimini etkileyebiliyor. Araya zaman koysanız iyi olur. Belki pek etkisi yoktur ama böyle bir durum da var.

Demiri ya sabah 5 gibi ya da 23 gibi alıyorum. Mide koruyucular da demir (asidik ortam emilimi artırır) ve B12 (uzun süreli kullanımda bağırsağı bozuyor) emilimini etkiliyor ayrıca. Bir ara mide koruyucu da almıştım. O zamanlar gece kullanıyordum demiri.

Kim kime dum duma 🤣
Magnezyum konusunda dertliyim ben Ordi. 😕 Üst sınıra yakın olmalı diye biliyorum. Eksikliği çok ciddi zarar veriyor. Benim 1.9 küsür. Doktorum ısrarla yazmıyor,aile hekimim karaciğerini yorarsın diyor 😳
Kendim alıp kullanmak istiyorum ama ne alacağımı da bilmiyorum.

Beni doktor bu konuda uyarmıştı. Sadece ilk dozu çok düşük diye bir şişe tek seferde verdi. Ben düzenli ilaç kullanamiyorum yine böyle alayım dedim d vitaminini birdne yükseltmek iyi değilmiş. Kalp krizi falan yapabilir dedi. Hap vermisti
D vitamini kalsiyumu etkiliyor. Kalsiyum kasların kasılması için gerekli. Kalbi öyle etkiliyor olabilir. 1 haftada 2 hap olacak formu daha güzel veya her gün beşer damla.

Kim kime dum duma 🤣
Gastroenteroloji de takipteyim ama daha kan degerleri için bir şey demediler bana. Mide koruyucu kullanma dediler. Tekrar endoskopi yapılacak kontrol amacli

D vitamini kalsiyumu etkiliyor. Kalsiyum kasların kasılması için gerekli. Kalbi öyle etkiliyor olabilir. 1 haftada 2 hap olacak formu daha güzel veya her gün beşer damla.
Bir de yavaş yavaş dolunca hemen bosalmiyormus. Çok çok düşük değilse düzenli hap kullanmak daha iyi sanırım. Ben bir ara günlük olan haplardan kullanıyordum. Gerçi ben çok düzenli kullanmadim ilaç. Şimdi uygulama ile inşallah biraz daha düzenli kullanacağım. İlaçları da eski kaşıklık kutusuna koydum. Çekmeceli olmuş oldu. Sabah geçiyorum başına. Bir ondan bir bundan 😄

Magnezyum konusunda dertliyim ben Ordi. 😕 Üst sınıra yakın olmalı diye biliyorum. Eksikliği çok ciddi zarar veriyor. Benim 1.9 küsür. Doktorum ısrarla yazmıyor,aile hekimim karaciğerini yorarsın diyor 😳
Kendim alıp kullanmak istiyorum ama ne alacağımı da bilmiyorum.
images (1).jpeg

images (5).jpeg

Çok çeşit var. Arama motorundan bulduğum görseller. Karaciğeri yoracağını düşünmemiştim. Semiz otu, muzda, ıspanakta magnezyum bol var. Bitkiye yeşil rengi veren klorofilin yapısında magnezyum var.

Magnezyum düşük ve karaciğeri zorluyorsa fazlalığı, karaciğer enzimlerine arada bakıp doktor reçete etsin. Belki yanlış formdan dolayı yükselmiyordur 🤷‍♀️ Kalsiyumla d vitamini emilimi artırıyormuş magnezyumun. Belki kombo etkili bir şey yazar.

Eki Görüntüle 3455425
Eki Görüntüle 3455430
Çok çeşit var. Arama motorundan bulduğum görseller. Karaciğeri yoracağını düşünmemiştim. Semiz otu, muzda, ıspanakta magnezyum bol var. Bitkiye yeşil rengi veren klorofilin yapısında magnezyum var.

Magnezyum düşük ve karaciğeri zorluyorsa fazlalığı, karaciğer enzimlerine arada bakıp doktor reçete etsin. Belki yanlış formdan dolayı yükselmiyordur 🤷‍♀️ Kalsiyumla d vitamini emilimi artırıyormuş magnezyumun. Belki kombo etkili bir şey yazar.
Buna kan tahlillerinde bakılıyor mu bilmiyorum Magnezyum oranım hiç normal dışı değerlerde çıkmadı Benim normal dışı değerim demir D vitamini Bir de çok çok az bir şekilde kolesterol yüksekliği var

Eki Görüntüle 3455425
Eki Görüntüle 3455430

Ya yok benim aile hekimim sıkıntı biraz.
3 5 kutu antibiyotik yazar fazla fazla,vitamine gelince karaciğeri yorma. Vitamin travması mı var diyoruz artık😂 teşekkür ederim 💙

X