Hiç evlenmemiş kadın hiçbir yere sığmaz, pişman olur mu mutlaka?

Böyle olunca evlenememe kaygısı yaşamıyorum, birkaç sene önce bazen hüzünlenirdim, artık hüzünlenmiyorum da bu duruma. Heyecanım ve isteğim hiç yok bu konuda. Sadece etrafımdaki insanların bu tarz yorumları beni şaşırtıyor, gerçekten sırf evlenmedi diye mutsuz, pişman, başkalarına sığıntı olacak bireyler olarak mı görünüyoruz karşı taraftan diye düşünüyorum.
Etrafınızdaki insanların hakkınızda ne düşündüğü hiç önemli değil, evlenmiş olsanız bu sefer de evliliginizle ilgili yorum yapar canınızı sıkarlar 😀 memursunuz, güçlü bir kadınsınız ve henüz çok gençsiniz 😌 hayatın ne getireceği belli olmaz, mutlu kalın 🙏🏻🌹

Evlendin bi sene sonra 5-10 sene sonra boşanmayacağının garantisi yok.

Çocuğunun olacağının garantisi yok.

Çocuğun çocukların oldu bakacaklarının garantisi yok.

Elden ayaktan düşüp düşmeyeceğinin garantisi yok.

Memursun en kötü ihtimalle 65 yaşında emekli olup emekli maaşını huzurevine verip mis gibi yaşıtlarınla takılırsın korkma.

Hayatını gelişine yaşa o çok bilenlerin aklıyla hareket etme.
Çok şükür sözleri beni etkilemiyor ancak bana telkinde bulunan teyze de aslında evliliğin binbir zorluğunu çekmiş, evlatları için sürekli çabalamış ancak çocukları ve çocuklarının eşleri tarafından istenmemiş biri. Yine de evlenmemiş kadının bir yere sığamadığı düşüncesi ve görüntüsüne inanmış.

Çok şükür sözleri beni etkilemiyor ancak bana telkinde bulunan teyze de aslında evliliğin binbir zorluğunu çekmiş, evlatları için sürekli çabalamış ancak çocukları ve çocuklarının eşleri tarafından istenmemiş biri. Yine de evlenmemiş kadının bir yere sığamadığı düşüncesi ve görüntüsüne inanmış.

Sen sığdın da ne oldu teyze de geç 🤣

bu mesajını okuduğumda ben kendisinin onca çabasına rağmen bir yere sığamadığını görüyorum. "en azından evlendim" diye mutlu olacaksa olsun tabii ama bana epey pişman göründü buradan bakınca. teyze tamamen yansıtma yapmış, kendi dediğine kendisinin inandığını sanmıyorum :KK53:

benim de böyle uzaktan tanıdığım akrabalar var. kendi evlilikleri çok kötü gidiyor, kocasının p*rno alışkanlığı yüzünden ele güne rezillikleri çıktı falan. kadın beni her gördüğünde kendi konusu açılmasın diye vahhh vahh sen de evlenemedin diye dövünürdü, tepki vermem için gözümün içine bakardı. ben de ona ahhh çok haklısın ah ah :bicak:falan yapıyordum. napıyım yani, kötü niyetli cahil insanla oturup tartışacak halim yok. sen de teyzeye he de gitsin.

Mesele bir yerlere sığamamak, yük olmak ise hayatınızı kurun, başınızın çaresine bakın , aileyle yaşamak için 33 yaş hayli ileri zaten. Kendi düzeninizi kurun ve hayatınızı istediğiniz gibi yaşayın
Ben hiç kimseden bir beklentisi olmayan biriyim, aile bireylerim bile olsa. Ailemle yaşamak benim için sıkıntı değil, isterim ki onların yanında olayım, bana yaptıkları fedakarlıkların karşılığını maddi manevi verebileyim. Hayatımı istediğim gibi de yaşıyorum aslında ama sadece ben bu kadar memnunken dışarıdan böyle örnekler verilmesi beni meraklandırdı. Belki de bana bu telkini yapan komşumuzun en büyük başarısı evlenip çocuk sahibi olmaktı kendince bilmiyorum. Kötü niyetle de söylemediğine inanıyorum, sadece merak ettim gerçekten evlenmemiş kadınlar bu pişmanlığı yaşıyor mu, ekonomik özgürlükleri olsun veya olmasın birilerine sığınmak zorunda mı kalıyorlar diye.

Amerika’da bir çalışmada Evlenmeyen kadınlar oran olarak daha mutlu çıkmış . Erkek ömür tüketiyor .
Evliliğe karşı değilim . Aslında özünde güzel . Ben de isterdim evlenmek sevdiğim biriyle ama inan o iş kafamızda ki gibi olmuyor . İnsanların neler yaşadığına bakıp iyi ki evli değilim diyorum çoğu zaman. Uygun eş olmazsa kadın için çok kötü . Bekarlık rahat . ☺️
Ben de gerçekten insanların neler yaşadığını görünce kaybettiğim herhangi bir şey olmadığını düşünerek iyi ki diyorum. Allah hakkımızda hayırlısını versin her zaman. 🙏

O kadar ben ki..”Bu hayatı iyi bir insan olarak yaşama isteğimden başka hayalim de yok”
Konu sahibi erken yorulmuş olabilir miyiz acaba?
Hakikaten öyle; hiçbir hayalim, idealim, hiç kimseden zerre beklentim yok. Çok şükür mesleğim var, ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum, kendimi mutlu etmeye çalışıyorum. İyi bir insan olarak, kimseyle hiçbir mücadele içerisine girmeden, incitmeden yaşayıp gitmek istiyorum. Yorulmuş da olabilirim, eskiden daha canlı, heyecanlıydım, ama bu halimden de şikayetçi değilim açıkçası. 😇

Yasar! Saka kiz saka :) kiymetini bil kendinin. Sen kendi kiymetini bilmezsen milletin seni bir yerlere sigdirmasi gerektigini dusunursen, uzulursun. Sen maasi olan, kendi ayaklari uzerinde duran, kendi gelecegiji garanti altina almis bir kadinsin. Yalniz birey olmak icin artik aile evinden ayrilman lazim. Herkes evlenmek zorunda degil ama herkes birey olup hayatini yasamak zorunda.
Çok şükür gerçekten sahip olduğum her şey için Allah’a ne kadar şükretsem azdır. Aile bireylerimden, kardeşlerimden dahi hiçbir beklentim yok. Onlar iyi olsunlar, sağ olsunlar başka hiçbir şey istemem. Kimse benim için yorulmasın, benden yana incinmesin isterim. Ailemin yanında olmaktan memnunum açıkçası, haklarını ne yapsam ödeyemem. Ben kendi kabuğuma çekilmeyi, yalnızlığı seven biriyim, kimseyi merak etmem de hiç, sıkılmam da yalnızlıktan. Ailem de bu konuda anlayışlıdır. Onlar da bu konu bir şekilde açılsa, bir yuvan olsun, çocukların olsun onları da büyütelim, mürüvvetini görelim istiyoruz derler ancak hiçbir zaman küçücük bir baskı, kısıtlama uyulamadılar beni tanıdıkları için. Beni tanımayan kişiler ilerleten zamanda pişman olacağımı düşünüp olumsuz örnekleri sunuyorlar bana.

Ailemizin 2 tane dunya tatlisi hic evlenmemis teyzesi var 😁

Bir tanesi, kardesleri, annesi, babasi, yegenleri dahil herkesin sorumlululugu ustlendigi icin kendini perisan ediyor.

Digeri yalniz yasiyor, emekli oldugunda 1+1 bi ev aldi, fotoğrafçılığa basladi, oduller falan aliyor ara sira, geziyor, eğleniyor, zaten hep inanilmaz eglenceli biriydi.

Annem (ben 30 yasimda evlendim, tek cocugum) ben evlenene kadar, yavrum evlen, ölürsek yalniz kalacaksin, kardesin yok, sirtini dayayacagin bi can yoldasin olsun diye diye buyuttu beni, evlilik baskisi degil de bu gozum arkada kalmasin baskisiydi.

Simdi benim 2 kizim var, ben onlari kendi ayaklari uzerinde duran guclu kadinlar olmadan, evlendirmeden olmek istemem. Evlenmek istememelerini problem etmem ama kendi ayakları ustunde duran guclu kadinlar olmalarini cok isterim.

Kendi eviniz, emekli maasiniz olursa bir yere sigmak zorunda değilsiniz kendi evinize sigmaniz yeterli.
Kızlarınızın güçlü kadınlar olduğunu, mutlu evlilikler yaptığını ve torunlarınızı görmenizi diliyorum Allah’tan. 🙏

Hiç evlenip boşanmamış olmayı yeğlerdim :KK45:

Komşumuz vardı 4 kızkardeş ,en büyüğü ve onun bir küçüğü hiç evlenmedi
Gayet huzurlu mutlular beraber yaşıyorlar yaşları 55 civarında

En küçükleri amcasının oğlu ile evlendi , çocukları olduktan 5 yıl sonra eşi rahmetli oldu

Ortanca ilk evlenendi,onunda eşi 18 yıl sonra öldü ,2 çocukları var
Çok ilginç geldi böyle yazınca :KK14:
Tek başına inanın kendi sorumluluğunu alması ile kendini geçip çocuklarının sorumluluğu ile yaşaması gözümde daha çok büyüyor. Allah kolaylık versin, çocuklarını güzel bir şekilde yetiştirirler umarım. Yalnız kalmamak evlilikle, çocukla garantilenmiyor aslında. Eşi, çocukları olup fiziken, ruhen yalnız kalan bir sürü insan var halbuki.

Ben hiç kimseden bir beklentisi olmayan biriyim, aile bireylerim bile olsa. Ailemle yaşamak benim için sıkıntı değil, isterim ki onların yanında olayım, bana yaptıkları fedakarlıkların karşılığını maddi manevi verebileyim. Hayatımı istediğim gibi de yaşıyorum aslında ama sadece ben bu kadar memnunken dışarıdan böyle örnekler verilmesi beni meraklandırdı. Belki de bana bu telkini yapan komşumuzun en büyük başarısı evlenip çocuk sahibi olmaktı kendince bilmiyorum. Kötü niyetle de söylemediğine inanıyorum, sadece merak ettim gerçekten evlenmemiş kadınlar bu pişmanlığı yaşıyor mu, ekonomik özgürlükleri olsun veya olmasın birilerine sığınmak zorunda mı kalıyorlar diye.
Bu hayatta insanı ayakta tutan iki şey var maddiyat ve tecrübe. Lakin neyin olursa olsun ileride ne olacağını bilemezsin. İnsanın farklı muhtaçlık durumları var mesela çok paran olsa da yaşlanınca birini ücreti karşılığında tutmakta bir tür muhtaçlıktır. İnsan dağ taş değil zamana yenik düşen canlılarız evlenenler de muhtaçlık yaşıyor, eşi, evlatları tarafından bakılmayan çok insan gördüm. Dünya işlerine çokta hükmümüz geçmiyor o yüzden inancıma sığınırım hep Rabbim düşkünlükle imtihan etmesin🤲

niye yük olacaksınız ki
memursunuz gider maaşınızla bir bakımevinde kalırsınız
tek çocuğum var ben de onun hayatını ipotek etmicem
gidicem huzurevine
En doğru düşünce aslında bu, beklentisiz hayat. Çünkü beklenti insanı küstürür, beklentiniz olmadığı halde iyiliklerle karşılaşınca mutluluk ve memnuniyet hali ortaya çıkıyor.

Öncelikle mutlu günler diliyorum herkese. 33 yaşındayım, memurum 12 sene oldu atanalı, ailemin yanında yaşıyorum. Bekarım, herhangi bir nişan, söz durumu geçmedi başımdan. Şimdiye kadar evimize benim için bir tane bile görücü gelmedi. Arkadaşlarım vesilesi ile tanıştığım birkaç kişi oldu ancak bazen karşı taraf devam etmedi, bazen de ben devamını getirmek istemedim ısınamadığım için. İkinci görüşme olmadı yani hiçbiriyle. Geçen senelerde ara ara kederlenirdim etrafımda emsallerimin çoluk çocuğa karıştığını görünce, ancak artık kabullendim üzülmüyorum. Yalnızlığı, sessizliği seven bir yapım var zaten. Günlerce evde otursam, bir yerlere gitmesem, kimselerle konuşmasam sıkılmam. İş hayatında arkadaşlarımla iletişimim iyidir, sevdiğim arkadaşlarım vardır ancak genelde onlar gelirler yanıma, bir arada olalım, bir şeyler yapalım isterler, uyum sağlarım, ama hiç arkadaşım olmasa da yalnız hissetmem kendimi, tek başıma bir şeyler yapmaktan daha çok keyif alırım. Yaşım ilerleyince etrafımdaki yetişkin insanlar sürekli evlilik telkinlerinde bulunmaya başladılar. Annen baban başında şimdi, ancak sonrasında kimsenin yanına sığamazsın, bir yuvan olsun, çocukların olsun, şu kişi taliplerini hep reddetti de şimdi sürünüyor, kimsenin yanına sığmıyor, eziliyor, hor görülüyor vs.
Ben kadere inanıyorum, varsa kaderimde evlilik, mutlaka bir şekilde gerçekleşecektir. Olmadı veya olmayacak diye kederlenmek istemiyorum, artık kaygılanmıyorum da, kendimi de tanıyorum. Sorumluluk almak isteyen bir yapım da yok zaten, çocuk yetiştirmek, eş ve aile sorumluluğunu kaldırabilme gücünü bulamıyorum kendimde. Çocuk sevgisini yeğenlerimle alıyorum, sorumluluğu olmadığı için stressiz doya doya seviyorum. Hiç evlenmemiş olmak ilerisi için çok mu travmatik bir durum sizce? Evlenmemiş kadınlar başkalarına yük mü oluyor, bir yere sığamıyorlar mı? Etrafınızda hiç evlenmemiş orta/ileri yaşlara gelmiş kadınlar var mı, nasıl bir yaşayış halindeler?
Aklıma şey geldi.. birkaç sene önce, 35 galanım o zamanlar, arabam evim var şükür çalışıp şıkır şıkır işime gidip geliyorum. Bizim alt katta 90 larında bir nene var zarzor yürüyen. Bana bir gün demez mi, sen de evlenemedin zavallı, diye 😅😅😅 yani kadın nerdeyse kötürüm, hayatının son demlerinde (allah hayırlı ömürler versin tabi ayrı da) o kdın bile bile kendi şartlarında beni acınası görüyordu o şartlarımda 😁 bu bizim toplumun kodlarına islemiş yani, ne desek boş ben o kadına nasıl anlatayım acınası olmadığımı. İşin bu taoplumsal baskı olayına zor da olsa takılma yani. Henüz gençsin de, ha niyetin varsa nasip olur inşallah en güzelinden, ancak bu bakış açısı ile değerlendirme

Yani kanka evde oturup görücü bekleyeceğine neden yeni insanlarla tanışmak için çaba sarf etmiyorsun ... bence öncelikle kız arkadaş edin bolca onların akrabası kuzeni vb oluyor, dışarı çık , gez, beğendiğin şık kafe varsa onlara git kahve iç zaman geçir ... dışarı çık hayata karış yani evde otur otur kim görsün kim beğensin
Bunu çok kez duydum, hatta işten eve, evden işe bir hayatım olduğu ve işte de sadece öğle aralarında masamdan ayrıldığım için bazı arkadaşlarımdan çok sitem sözü duydum. Görücü beklediğimden değil aslında, bir görücü dahi gelmedi bunca sene, evde olup da hiç sosyal hayatı olmayan kızların kapıları aşınıyor bazen görüyorum o yüzden belirttim. 🤣 Çok albenili biri de değilim, sanırım hevessizliğim dışarıdan da belli oluyor. Ben konumda kendimi pek iyi ifade edemediğim için halimden şikayetçiymişim gibi algılandım sanırım, ancak memnunum hayatımdan. Dışarıdan böyle bir telkin duyunca merak ettim gerçekten bir zamanlar evlilik istemeyen kadınlar sonrasında pişman ve başkalarına yük mü oluyorlar diye.

Kesinlikle katılıyorum. Evliliğin kadınlar için hiç bir artısı yok şu devirde kendi maaşı olan arabası olan evi olan bir kadın için sağladığı hiç bir konfor yok.

Geç evlenmiş bir kadın olarak şu anda hizmetçilik yaptığımı düşünüyorum açıkçası belki iyi kocalar vardır. Kendi hayatıma baktığım zaman, düzenli olarak yemek yapan temizlik yapan evi tertip düzenleyen bir kadına dönüştüm. Kocam bir işin ucundan tutmaz, bu erkek işi denilen şeyleri bile yapmaya kalkmaz her iş bana bakar. Bu dönemin erkeklerinin eril enerjisi düşük. Yani sırf evleneyim diye böyle yükünüzü hafifletmeyecek bir adamla evleneceğinize oturun keydinize bakın. Ben de zaman tanıyorum şu an zaten sürdürecek değilim bunu...
Umarım düzelir her şey ve evliliğiniz mutlu bir şekilde sürer. 🙏 İnanın, evliliğin kadına yüklediği onca sorumluluğun küçücük bir parçasını dahi yerine getirebilecek kuvvette olduğumu düşünmüyorum fiziken ve ruhen. Kendimi tanıyorken de maceraya atılmak istemiyorum. Dilerim hayatınızın zor kısmı geride kalır ve en kısa zamanda her şeyin gönlünüzce olduğu döneme girersiniz. 🙏

Bu hayatta insanı ayakta tutan iki şey var maddiyat ve tecrübe. Lakin neyin olursa olsun ileride ne olacağını bilemezsin. İnsanın farklı muhtaçlık durumları var mesela çok paran olsa da yaşlanınca birini ücreti karşılığında tutmakta bir tür muhtaçlıktır. İnsan dağ taş değil zamana yenik düşen canlılarız evlenenler de muhtaçlık yaşıyor, eşi, evlatları tarafından bakılmayan çok insan gördüm. Dünya işlerine çokta hükmümüz geçmiyor o yüzden inancıma sığınırım hep Rabbim düşkünlükle imtihan etmesin🤲
Amin, gerçekten hiçbir halin, durumun garantisi, kalıcılığı mümkün olmuyor. Hakkımızda en hayırlısı neyse o olsun her zaman. 🙏

Evlenmeyen kadınlar evli kadınlardan daha sağlıklı olur, daha uzun yaşar ve daha genç görünür. Zaten memuriyetin varmış. Kime, neden muhtaç olasın ki. Erkekler kadını kocatır, o yüzden koca deniyor onlara
Bence aile evi diye bi gerçek de var ahsj

Dışarıdan nasıl görüyorlar bekarları bilmiyorum ama hep bir şeylerden yoksun olduğumuzu düşünüyorlar sanırım. Bu telkinleri veren kişiler de evliliğin, evlatlarının binbir sıkıntısını çekmiş, hayatını heba etmiş insanlar. Dışarıdan bakınca özenmiyorum ki bu duruma, neden illa bir yuvam olsun diyemiyorum. Evlendiğimde eşim, çocuklarım tarafından sığıntı muamelesi görmeyeceğimin de garantisi yok ki.
Ay evet çok komik ya 🤭 bir de bu evlenemeyenlere üzülenlerin ah vah edenlerin harika evlilikleri olsa haklılar galiba diyeceğim de farklı zamanda yapılmış konuşmalarını montajlayıp önlerine koysak bir daha dünyaya gelsem asla evlenmem, şimdiki aklım olsa daha geç evlenirdim derler ama biz evlenemeyenlere üzülüp büzülüyorlar 😁

Bir de dikkatimi şu çekti: okumamış, mesleği olmayan kadınlarımız, kızlarımız evlenmiş çoluk çocuğa karışmışsa asla onlara üzülmüyorlar vah yavrum okumadın bir mesleğin olmadı diyen yok. Ama bir kadın en güzel üniversiteyi okusa da çok iyi bir kariyeri olsa da vah vah sen de evlenemedin bir yuvan olmadı diyorlar 🤔

Senin de bir yuvan olsun sözünü hiç anlayamadım zaten. Evlenmeyen kadın sokakta yatıyor sanki ya da ailesine kira ödüyor evlenince ekmek elden su gölden yaşayacak heralde 🙄

Benzer durumdayız konu sahibi. Hatta ben senden biraz daha büyüğüm. Mesleğim var ailemden ayrı yaşıyorum. Belli bir yaşa kadar evlenmeyi kendim istemedim. Erken yaşta evlilik hiç bana göre değil. Ben istediğimde de gönlüme kafama uyan biri çıkmadı karşıma. Yaşım geldi geçiyor yalnız kalmayayım yaşlanınca ne yaparım gibi düşüncelere asla kapılmıyorum. Çok konforlu bir hayatım var. Şu anki standartlarımın üstüne çıkacaksam evlenirim öbür türlü anasının memesinden ayrılmamış prenses sendromu yaşayan günümüz erkekleriyle uğraşıp ömrümü çürütemem!

Ek olarak evlenmek için değil de aşık olduğun sevdiğin kafanın uyuştuğu birini bulmaya bak derim ben. Karalar bağlamak için de çok gençsin.

X