Herkese akıl dağıtan KV!

Begonya92

Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2019
288
212
Sevgili kk üyeleri hepinize şimdiden iyi bayramlar diliyorum. Sizi sıkmadan konumu kısa tutmaya çalışıcam. Benim bu aralar derdim kv! Artık tahammül noktamı zorluyor. Ben iş dolayısıyla 20 günlüğüne şehir dışındaydım. Bu arada eşim evde tek kalmasın diye kv geldi. Birlikte oruç tuttular yemeği falan hazırladı. ( Kv tek yaşıyor ve kp vefat etmiş.) Kv ile aramızda 2 saatlik uzaklık var. Kendisi kayınvalidesi ve eltileriyle aynı binada oturuyor. Şimdi Kv geldi gitmeye hiç niyeti yok. Bayram olduğu halde gitmek istemiyor. Sizinle 10 gün daha kalayım sonra gideyim diyor. Ama eşim bayram olmaz gidelim dedi. Buraya kadar herşey normal ama kvnin davranışları beni çıldırtacak. İlk zamanlar çok kafaya takıyordum artık takmıyorum he diyip geçiyorum ama onunla aynı evde yapamıyorum. Gelelim beni niye çıldırtdığına; evime geldim ki ben kendime ait bir düzen yapmıştım kendisi gelmiş süpürge makinemin yerini değiştirmiş. Yumurtaları dışarı çıkarmış. Patatesler buzdolabına girmiş. Benim buzdolabı düzenleyicilerim vardı. Sebzelik gözünde onları çıkarmış. Herşeyi poşetle koymuş. Daha sonra ‘bunu şöyle yapma böyle yap’ gibi akıllar veriyor sürekli. Bu davranışları evliliğimin ilk zamanlarında da yapıyordu ama o zaman ben karşılığını veriyordum asla susmuyordum. Yumurtları dolaba koyma diyordu. Bende onun karşısında koyuyordum. Dışarda bozulur diyordum. Asla altta kalmıyordum. Ki kendisi beni ezecek biri asla değil. Asla da ezdirmem kendimi. Sadece akıl bana dağıtmıyor. Çevresindeki herkese. Eltilerine, kayınlarına bunu böyle yapsınlar şöyle yapsınlar. Hayır sanane kardeşim. Geçen gün iftara bir grup akrabamız misafirliğe geldi. Sanki eşyalar kendi eşyasıymış gibi davranıyor. İşte çocuklar salonu mahveder. Koltuğa ellerini sürerler. En iyisi mutfakta yiyelim. Dedim anne mutfağa nasıl sığalım. Toplam 12 kişi gelecek. 4 ü erkek gerisi bayan. Erkekler küçük oda da yer bizde salonda. Yok salon batarmış bilmem ne. Ama sonuç ne oldu kendi istediğim gibi yaptım. Tv ünitemin orda çiçekler vardı misafirler gelmeden onları kaldırımış ki çocuklar oynayıp bozmasın. Benim evime bu şekilde müdahale etmesi sizce ne kadar doğru,bu tavırları beni çileden çıkarıyor. Sonra köyde büyümüş yetişmiş hiçbirşeyden haberi yok. Geçen misafirlerin bulaşığını, bulaşık makinesine attım sahurda kalkmış diyor ki, bulaşık makinesi alev gibi olmuş çok sıcak patlar falan. Bunu demiş bir insan bana. Eşyalarımı kullandırtmak istemiyor bana. Bulaşık makinesini çalıştırmamı istemiyor. Bulaşık makinesinin eşyaları soldurduğunu düşünüyor. Ve karşıdaki ne derse desin asla fikri değişmiyor. O ne diyorsa odur yani. Kızlar ilk zamanlar ne derse tam tersini söyleyip cevabını veriyordum ve kafama takıyordum ama şuan ne derse he diyorum ve sinirlenmemeye çalışıyorum. Lütfen bana bir akıl verin ben nasıl davranayım.
Edit: Kv benim evime tek bir iğne dahi almadı. Hani eşyalarımı o alsa minnet mi ediyor diyebilirsiniz. Ama beyaz eşyaları ben, geri kalan herşeyi de eşim aldı. Halısından perdesine kadar.
Edit2: Konu biraz parça parça olmuş ama kusura bakmayın inşallah içimden geçenleri doğru aktarabilmişimdir.

Maalesef kayınvalideler böyle davranabiliyor, hele ki 20 gün siz yokken evinizde kalacaksa böyle bir şey hazırlıklı olmanız lazımdı..

geçici süre idare edin..

diğer taraftan çiçekleri kaldırması bana masumane geldi bana.. iyilik yapıyor kendince müdahale olarak algılamayın. Bu şekilde devam edin he he deyip geçin . Benimki de müdahale etmeyi çok sever ben de tamam derim geçerim, bildiğimi okurum. Israr ederse ben böyle seviyorum anne boşver falan der şakaya vururum

Benim kv de oyleydi yani burası oğlumun evi istediğim zaman gelirim hatta gelip oğlumla bu yatakta da yatarım diye sinir krizi geçirmişti eşyalarım yerleşirken ...Sebepte yatak odasına sandık istemenem.Sevmiyorum arkadaş sandık filan .
Sonra ne oldu biliyo musun her geldiğinde yaptığı huzur bozucu saçmalıklar yüzünden oğlu biletini alıp gitmesini istedi .Ben karismadim çünkü her gelişinde daha ikinci gün bir kavga çıkardı .Biz gittik yine öyle oğlum küçük bir yemek yapmış yedurecek sormak yok ama oğlumda o yemeği ağzına sürmedi hala yemez .Onu yemez başka bişey yapalım dedim diye sinir krizi geçirdi filan torunu kaciriyomusum.En son zivanadan çıktılar görüşmedik iki yıl tabi yine 1-2 defa geldi ama oğlundan o samimiyeti göremeyince kendine geldi ...

Valla eşinizle konuşun o söylesin ...Eşyalarına suratına baka başka eski yerlerine koyun .Bende duzenim değiştiğinde uyuz olurum kimsenin evinde de karışmam .Bişey derse de benim duzenim bu şekilde sen evinde öyle yaparsin deyin

Siz yine onun gözünün önünde bildiğinizi yapın söylediklerini ciddiye alıp üzmeyin kendinizi.buzdolabindaki 1 haftalık yumurta dışarıdaki 1 haftalık yumurtadan daha taze olduğu bilinen bir gerçek.ya da bulaşık makinasını kullanmamak bana çok müsrifce geliyor.çünkü elde yıkamada tonlarca su gidiyor yazık günah.susuz kalacağız böyle saçma düşünceler yüzünden.zaten yakın değilmiş siz kendi düzeninizi bozmayın,onun değiştirdiklerini de onun gözünün önünde eski haline getirin belki zamanla vazgeçer huyundan.

Bulaşık makinesi tabakların desenini solduruyor bu doğru. Kadın kirlenmesini istemiyor eşyaların demek sizi düşünüyor benim annem de der örtü ört kirlenmesin kolay alınmıyor diyor.
Ben bugüne kadar hep bulaşık makinesinde yıkadım hiç de solduğu olmadı. Ayrıca olsa bile eşyalar kullanmak için vardır bana göre. Bu düşünce tarzı bana ters geliyor. Ama saygı duyarım elbette. Herkesin kendi bileceği birşey. Ben öyle kullanmak isterim öyle kullanırım. Siz o şekilde. Ben müdahaleyi sevmiyorum sadece.

Bunların üstüne bi de doktorculuk oyayan modeli var bende. Sabahtan oturur tüm akrabalarını arar neyiniz var diye herkese her konuda ama özellikle sağlık konusunda boşveleş bilgiler dağıtır. Hepimiz ne olduğunu bildiğimiz için he he diyip geçiyoruz. Gerçi küçük oğlu (kaynım )ile yan yana olduğumuzda espiri için güzel malzeme veriyor çok gülüyoruz ama o yine de yapmaya söylemeye devam ediyor. Ben böyleyim karışıyorum duramıyorum diyor . Bazen ciddi düşününce yaptıkları büyük bencillik aslında. Kendilerini tutmayıp insanları darlıyorlar. Bazen bende Eşref saatimde olmayıp ciddi şekilde cevap veriyorum . Ara ara yapmak lazım yoksa ipin ucu kaçıyor .

Ben bugüne kadar hep bulaşık makinesinde yıkadım hiç de solduğu olmadı. Ayrıca olsa bile eşyalar kullanmak için vardır bana göre. Bu düşünce tarzı bana ters geliyor. Ama saygı duyarım elbette. Herkesin kendi bileceği birşey. Ben öyle kullanmak isterim öyle kullanırım. Siz o şekilde. Ben müdahaleyi sevmiyorum sadece.
Doğrudur ben de emsan dan aldim biraz soldu ama tabii ki makinede yıkıyorum. Demek istediğim eski zaman insanları çok yoksulluk çektiği için kıyamıyorlar bunu hoş görüyorum sadece.

Evliligimin ilk yillarinda benim kayinvalidemle gorumcemde yapmaya calistilar bunu.benim de bir huyum var birisi bi sey dedi mi tersini yapasim gelir.iyi niyetli oldugunu dusunsem bile mudahale edilmesini ben de sevmiyorum.hele de kendi evimde beni yok saymaya calismalarini kesinlikle kabullenmedim.pilav yapalim deseler hayir ben makarna yapcam dedim.sonuc olarak o evin haniminin ben oldugunu pasa pasa kabul edip hadlerini bildiler.benimkiler iyi niyetli olmadigi icin ben boyle davrandim bazisi da gercekten iyi niyetli soyler bazisi laf olsun diye konusur durur oylesine ben de he der gecerim karsinizdakinin niyetini siz daha iyi bilirsiniz.

Benim kayinvalidemi gördüm resmen.. köyde büyümemiş ve bize gelip kalma sevdasi yoktur aramizda 850 km var zaten bu konularda hakkını yiyemem..ama tam bir akıl hocası kendini över de över gelince evime karışır.. herkese ama herkese karışır akıl verir kardeslerine kardes eşlerine şuna buna ..siz benim aklıma uysaniz ohoo der hep.. sıkıldım ben de çok ama laftan anlayan birisi değil ben de he diyip geciyorum ama kendi bildiğimi yapıyorum

Tuhaf gelebilir ama siz 20 gün evde yokken eşiniz tek başına kalsa da o düzen bozulacakti.Kayinvalide gelincede bozulmus olacaktı .Yani iki uçlu şey :) duymazdan gelin her kayınvalide /anne herşeyin en iyisini bilir .O bildiklerini sürekli dikte etmeye bayılırlar .

Off en çok yumurtalarin dışarda kalması Saçmalığın dibi ya . Bu sıcak da dışarda kalan yumurtalar çok fena oluyor ben bir kere unutmuştum anlatamam şuan aklıma geldi midem kalktı:kusmuk:

Kayınvalideniz muhtemelen yokluğu bilen, eşyaya sizden daha çok kıymet veren biri. Başkalarının işlerine karışıp akıl vermesi konusunda haklı olabilirsiniz ama bunu kötü niyetle yapmadığı çok belli.

Söylediklerini, yaptıklarını kötü niyetli olarak algılamak yerine sizin iyiliğinizi düşündüğünü dikkate alarak yorumlarsanız sorununuz çözülür. Bence siz evinizde uzun süre kaldığı için bu kadar gerilmişsiniz, kayınvalideyi evde istemiyorsunuz.

Kayınvalidenizi bu yaştan sonra değiştiremeyeceğinize göre yapabileceğiniz bir şey yok. Etrafındaki insanlara karşı da böyleymiş üstelik kafanızda kurup durursanız sadece kendinize zarar verirsiniz. Kabullenmek tek çareniz. Bizim bir karşı komşu vardı kayınvalidesi her yıl 1 ay gelir onlarda kalırdı kadın çalışıyordu komple bütün evin düzenini değiştirirmiş aman niye evimin huzurunu bozayım nasılsa gidiyor diyordu kayınvalide gittiği gibi kendi düzenine göre ayarlıyordu bir kere bu meseleden kavga çıkmadı aralarında. Siz böyle yaparak sadece kendinizi doldurursunuz

Patates dolaba mı girer yahu? Ya yumurtanın dışarıda olması?
Yani işiniz zor. Polemiğe girmeyin, kendi bildiğinizi yapmaya devam edin. Nereye kadar uğraşacak?

Annemi düşünüyorum da hem harika bi anne hem anlayana harika bi kayınvalide..
Yengelerimin yatak odalarına göz uvuyla bile bakmaz ha keza kızlarının da öyle
Yemeği şöyle yap bulaşığı böyle yıka dediğini hiç dduymadım bana der ona da nazı geçer ben de kötü anlamam
Kimsenin eşyasına izinsiz dokunmaz..
Bi yerde para görse mesela gider gösterir alıp götürmez..
Niye bazı kv ler böyle..
Hep bi karışma merakı istediğimi yaparım modu
Keşke oğullarını evlendirmeseler valla bak
Niye masrafa girerlerse sanki evlenince rahat bırakıyolar gibi..

X