Hep Birlikte Namaza Başlıyalım :)

Kizlar tilavet secdesi tam olarak nasil yapiliyor yardimci olurmusunuz :26:

secde ayetini işittiğin veya okuduğun vakit ayağa kalkıp tilavet secdesine niyet edip allahu ekber de yalnız elleri kaldırmaya gerek yok direk secdeye kapan 3 defa subhane rabbiyel a'la deyip selam veriyoruz . hükmü vaciptir

secde ayetini işittiğin veya okuduğun vakit ayağa kalkıp tilavet secdesine niyet edip allahu ekber de yalnız elleri kaldırmaya gerek yok direk secdeye kapan 3 defa subhane rabbiyel a'la deyip selam veriyoruz . hükmü vaciptir

simdi normal ayakta durup niyet ediyorum sadece ellerimi saliyormuyum yoksa bagliyormuyum onumde namazdaki gibi hic oturmadan ayaktan direk secdeye gidiyorum sonra oturup selam veriyorum oylemi :26:

simdi normal ayakta durup niyet ediyorum sadece ellerimi saliyormuyum yoksa bagliyormuyum onumde namazdaki gibi hic oturmadan ayaktan direk secdeye gidiyorum sonra oturup selam veriyorum oylemi :26:

evet canım ayağa kalkınca da
Semi'na ve ata'na ğufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr" ayetini okuyup elleri yüze sürüyosun

Son düzenleme:

evet canım aynen .ellerini bağlamıyorsun yanlarına salıyosun ..:13:

evet canım ayağa kalkınca da
Semi'na ve ata'na ğufrâneke Rabbenâ ve ileykel masîr" ayetini okuyup elleri yüze sürüyosun

bunu yazip okusam olur herhalde ezberleyene kadar :KK16:
simdi bastan alayim yanlis olmasin :KK9:

Ayakta durdum niyet ettim ALLAHU ekber dedim direk secdeye vardim 3 defa duayi soyledim oturdum selam verdim geri ayaga kalkincada bu duayi okuyup yuzume ellerimi surdum boyle degil mi :KK1:

Ayakta durdum niyet ettim ALLAHU ekber dedim direk secdeye vardim 3 defa duayi soyledim oturdum selam verdim geri ayaga kalkincada bu duayi okuyup yuzume ellerimi surdum boyle degil mi :KK1:

aynen öyle
secde de 3 kez subhane rabbiyel ala
selam verip ayağa kalkıyoruz sonra da bu ayeti söylüyoruz
okusan da olur
Allah kabul etsin şimdiden:KK19:

semina ve atana ayetini okuyacaksan secdeden sonra selam vermeden ayağa kalkıp dua eder gibi ellerini açıp okuyp yüzüne sürmen gerek bunu yapmakta müstehaptır:KK9:

semina ve atana ayetini okuyacaksan secdeden sonra selam vermeden ayağa kalkıp dua eder gibi ellerini açıp okuyp yüzüne sürmen gerek bunu yapmakta müstehaptır:KK9:

yani o son duayi okuyacaksam selam vermeden mi kalkayim :26: en dogrusu hangisiyse onu yapayim simdi netten bi yerede baktim selam vermeden kalkip duayi okuyorsun kafam karisti :KK25:

yani o son duayi okuyacaksam selam vermeden mi kalkayim :26: en dogrusu hangisiyse onu yapayim simdi netten bi yerede baktim selam vermeden kalkip duayi okuyorsun kafam karisti :KK25:

secdeye vardıktan sonra selam vermesen bile tilavet secdesinin vacibiyeti üzerinden düşüyor yani yerine getirmiş sayılıyorsun . bunun doğrusu da selam vermeden kalkıp semina ve atana ayetini okumaktır . bu ayeti okumak müstehaptır .

secdeye vardıktan sonra selam vermesen bile tilavet secdesinin vacibiyeti üzerinden düşüyor yani yerine getirmiş sayılıyorsun . bunun doğrusu da selam vermeden kalkıp semina ve atana ayetini okumaktır . bu ayeti okumak müstehaptır .

o zaman selamsiz kalkiyorum :KK16:

MELEKLER NAMAZINIZI SEYRETSİN Mİ?
Meleklerin seyrettiği bir namaz kılmak ister misiniz? O halde sabah namazını kaçırmayın. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit.

Sabah namazını ne sıklıkla kılarsınız? Hiç kaçırmamaya mı dikkat edersiniz yoksa arada bir kılmaya mı çalışırsınız? Şayet gönlü ötelere açık kullardansanız harika, yok eğer dikkatli değilseniz sabah namazını kılma hususunda, gelin, nimetten faydalanma adına, beraberce Yüce kitabımıza kulak verelim: “Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar). (İsra Sûresi, 78)

Acaba Rabbimiz sabah namazına neden bu kadar önem veriyor? Çünkü, kalbin ulvî olan her güzelliğe açık olduğu en huzurlu vakittir bu vakit. Çünkü, başlanacak olan yoğun ve yeni bir güne hazırlanmanın en doğru ve bereketli olduğu vakittir bu vakit. Çünkü tefekkür için en uygun vakittir bu vakit. Farkına varabilenler için, cennet soluklarının, kalbin derinliklerine kadar nefeslendiği vakittir bu vakit.

İnsan bazen taltif görmek ister ya hani. Yaptıklarının, sevdikleri tarafından görülmesini ister. İşte Yüce Allah (cc), kullarına çok büyük bir taltif yapıyor ve o nurdan meleklerini, ibadetimize şahit tutuyor. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit. Zikrediyorsunuz Rabbinizi, salatü selamlar gönderiyorsunuz Peygamberinize ve yine melekler yanınızda hazır ve şahit.

Gelin dostlar! Sabah namazlarını eğer kılıyorsanız, bu ayeti hatırlayarak, seher vakitlerini daha bir bilinçli idrak edelim. Eğer ki, ihmal ediyorsanız, bugünden tezi yok, beynimizi ve kalbimizi ‘Sabah Namazı Vakti’ne ayarlayalım. Sahi insan ömründe kaç kere sabah namazı kılar ki? Bu bilinmez belki; ama bilinen tek gerçek var ki, o vakitte Allah, meleklerini namaz kılan kulunun yanında hazır tutuyor. Haydi kalkın kaçırılmaması gerekli olan sabah namazına ve hissedin o nurdan varlıkları, sağınızda yada solunuzdadır belki kim bilir, dikkatli davranın o halde...

Son düzenleme:

Kizlar tilavet secdesi tam olarak nasil yapiliyor yardimci olurmusunuz :26:
kızlar sanırım yanlış biliyorsunuz doğrusunu bakın olduğu gibi kopyaladım.bu şekilde yapılır normalde..
Namaz dışında secde ayetini okuyan veya secde ayetini işiten kişi, tilavet secdesine niyet ederek abdestli olarak, kıbleye karşı ayakta durup, elleri kulaklara kaldırmadan "Allahü ekber" diyerek secdeye gider. Üç defa "sübhâne rabbiye'l-a'lâ" dedikten sonra tekbir alarak secdeden kalkar ve "semi'nâ ve ata'nâ gufrâneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr" der. (Bakara, 2/286)

kızlar sanırım yanlış biliyorsunuz doğrusunu bakın olduğu gibi kopyaladım.bu şekilde yapılır normalde..
Namaz dışında secde ayetini okuyan veya secde ayetini işiten kişi, tilavet secdesine niyet ederek abdestli olarak, kıbleye karşı ayakta durup, elleri kulaklara kaldırmadan "Allahü ekber" diyerek secdeye gider. Üç defa "sübhâne rabbiye'l-a'lâ" dedikten sonra tekbir alarak secdeden kalkar ve "semi'nâ ve ata'nâ gufrâneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr" der. (Bakara, 2/286)

:) sonraki mesajlarda semina ve atana okunacaksa Nasıl Olması gerektiğini söylemiştim zaten canım :) bu ayeti okumak müstehap Hani Ben Bilmiyoru okuyamam dersen de secdeye vardıktan Sonra kalkmadan selam verirsin :) secde yapılınca zaten tilavet secdesi yapılmış olur vacibiyeti düşer :) ikisi de Doğru hasili kelam :)

namaz.png

X