Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Hemoroid - Basur

Benim bir sorunum var 15 yaşındayım. Makatta kanama sebebiyle bugün doktora gittik muayene oldum ve anal fissur dedi yani çatlak varmış. Ancak annemde önceden hemoroid olduğu için cuma günü bendede olma ihtimaline karşı sigmodoskopi yapılcak. Hatta 1 gün önce kullanmam için sıvı bi ilaç verdi. Ben bunun nasıl yapıldığını biraz araştırdımda şu açıklamayı okudum ve korkmaya başladım:

Makattan sokulan, 60-90 cm boyunda ve esnek bir boru biçimindeki optik bir aygıtla kalınbağırsağın son bölümlerinin (rektum ve sigmoit kolon) incelendiği endoskopi tipi.

Birde hava veriyolarmış sanırım, bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? canım çok yanarmı acaba fisfisfis

Benim bir sorunum var 15 yaşındayım. Makatta kanama sebebiyle bugün doktora gittik muayene oldum ve anal fissur dedi yani çatlak varmış. Ancak annemde önceden hemoroid olduğu için cuma günü bendede olma ihtimaline karşı sigmodoskopi yapılcak. Hatta 1 gün önce kullanmam için sıvı bi ilaç verdi. Ben bunun nasıl yapıldığını biraz araştırdımda şu açıklamayı okudum ve korkmaya başladım:

Makattan sokulan, 60-90 cm boyunda ve esnek bir boru biçimindeki optik bir aygıtla kalınbağırsağın son bölümlerinin (rektum ve sigmoit kolon) incelendiği endoskopi tipi.

Birde hava veriyolarmış sanırım, bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi? canım çok yanarmı acaba fisfisfis

http://www.kadinlarkulubu.com/gastr...staliklari/59812-fissur-catlakpaylasalim.html
Canım..burayada bir bak istersen a.s.

Arkadaslarım ben uzun zamandır hemaroid belasını çekiyordum. ne yesem dokunuyordu. artık ameliyat olmaya karar vermiştim. ama 2 aydır hergün saf zeytinyağını tampon olarak kullanıyorum sabah akşam. inanın çok çok iyi geldi. hiçbir ağrım sızım kalmadı, artık daha önce yiyemediğim çoğu şeyi de yiyebiliyorum Allahıma bin şükür.Kesinlikle denemenizde fayda var. Doktora muayaneye gittiğimde hemaroidimin azaldığını bizzat doktorum da onayladı.

Merhaba arkadaşlar, ben hamilelik dönemimde basurla karşılaştım, çok rahatsız edici ve korkutucu bir hastalık. muayenesi nasıl olur bilmiyordum. sonra Gayretttepe Florence Nightingale Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sinem Kanar a gittim. malum bu gibi sorunlarda bayan doktor olması biraz dha rahatlatıyor. saolsun çok hoş bir hanım, beni canımı yakmadan muayene etti, aynı anda hem basurum hem makatta yırtığım varmış. hamile olduğum içinde her ilacı kullanamıyordum, bana hamilelikte kullanabileceğim, bebğimin zarar görmeyeceği bir tedavi programı yaptı. daha ilk günlerden ağrılarım azaldı, 2 hafta içindede tüm şikayetlerim bitti. şimdi bebeğime de kavuştum, ikimizde sağlıklıyız. ben doktorumdan çok memnun kaldım, bu sorunu yaşayan herkese se doktordan korkmamasını tvsiye ederim. bu iş için genel cerrahi uzmanına gitmek gerekiyormuş. ama tabii benim gibi erkek doktora muayene olmaktan çekinenler varsa bayan genel cerrah bulmak çok zor, isterseniz benim doktoruma da gidebilirsiniz. dertli arkadaşlarıma tez vakitte şifa diliyorum

bu sorun bende de var arkadaşlar ne kullandıysam tekrar etti:KK43: halada devam ediyor. Kısa bir tedavisi yokmu hepsi geçici doktora giden bir arkadaşım var fakat kesin çözüm olmuyormuş gene tekrar ediyormuş:KK43: 2 gün bi arkadaşım söyledi televizyonda duymuş prof. ömer çoşkun kudret narı yağı ile tedavisi kesin çözüm demiş acaba bu konu hakkında bilgisi olan varmı?

Arkadaslarım ben uzun zamandır hemaroid belasını çekiyordum. ne yesem dokunuyordu. artık ameliyat olmaya karar vermiştim. ama 2 aydır hergün saf zeytinyağını tampon olarak kullanıyorum sabah akşam. inanın çok çok iyi geldi. hiçbir ağrım sızım kalmadı, artık daha önce yiyemediğim çoğu şeyi de yiyebiliyorum Allahıma bin şükür.Kesinlikle denemenizde fayda var. Doktora muayaneye gittiğimde hemaroidimin azaldığını bizzat doktorum da onayladı.

ben de deniyeyim bunu teşekkürler..

kızlar ya idasil diye bitkisel bir ilaç varmış, tamamen tedavi ediyormuş. kullanan var mı?

bilge kadın bende 25 haftalık hamileyim ve bgn tuvaletten sonra elime geldiçokkorktum ve panikledim,doktor nasıl bi tedavi yöntemi uyguladı anlatırmısın

Merhabalar. Bende de hem fissür hem de hemoroid var. 2 aydır bu acıyı yaşıyorum. 1.5 ay önce Konak Hastanesi'nde (Kocaeli) Mehmet Türkmen'e gittim ve ilaç tedavisi uyguladık. Ancak ilaçları düzenli kullanıp perhize de çok dikkat etmek gerekiyor. Ben de her insan gibi arada kaçamaklar yaptım perhiz konusunda ve 3 hafta sonra ilk zamana göre çok daha iyi olduğum için ilaçları bıraktım. Sonuç daha beter oldu. Kanamalarım arttı, Ağrılarım arttı, Acılarım arttı. Tekrar doktora gittim ve ameliyat olmaya karar verdim. Çok korkuyorum ama 9 gün sonra ameliyat olacağım. Sigarayı bırakmak, bol su içip egzersiz yapmak ve kesinlikle acı, ekşi, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekiyor. Zaten gastritim de var. Sanırım her şeyin başı sağlıklı beslenmek. Sağlıklı beslenildiği sürece her şey iyi gidiyor. Bu ameliyattan sonra da hamile kalmayı umuyorum. Daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam için.
Ameliyattan sonra deneyimlerimi yazarım.
Sağlıkla kalın.

Bende de oluyordu hatta buralara da yazmışımdır geçen sene. Sürekli kanamam oluyordu doktor krem verdi kullanıyordum sonra gene tekrar. Geçen yaz sonu artık sürekli hale geldi kanama bir de kabızlıkda var. Neyse sonra kantaron kremi ve yağını keşfettim. Önce kremi almıştım ilk sıralar çok kanamam vardı gün içinde sürekli sürdüm fırsat buldukça. Ağrıyı dindir rahatlattı ilk zamanlar sonra günde iki kere bi sabah bi akşam sürdüm akşam yatarken pamukla fitil yapıp koyuyordum. Derken azaldı uzun süre kanamam olmadı. Tavsiye ederim. Tabi bu dikkat edilmezse tekrar edecek bir hastalık bunu da bilmek gerek en son geçen hafta kanamam oldu hemen kantaron kremi sürdüm agrıda kanamada geçti hemen. Ama acılı baharatlı yiyorum yiyeceklerimde hiç kısıtlama yok yani.

suan okadar sıskınlık varkı bende ve wc ye cıkamdım acı var makatımda hemoroıd benı cok kotu edıyor ıse gıdıyorum cok zorlanıyorum.karnımın şişkinliğinden gıyecek bısey bulamıyorum.patlıcan suyunuda her bır haltı denedım gecmıyor.

kızlar bende de acı oluyo ama wc ye çıktığım zaman,geçenlerde biraz zorladım sanırsam,çok kanadı.2.çıktığımda da kanadı..proctolog fitil kullanıyorum ama kullanmayınca tekrarlıyo,sanki 1 ay geçiyo,sonra tekrar başlıyo anlayamıyorum nolcak böyle..

KANTAŞI
FİZİKSEL ETKİLERİ
Kadınlarda adet ve doğum sancılarını azaltır. Hamilelikte demir eksikliğine iyi gelir.Hafızayı güçlendirir.Kramplara, anemiye,basura iyi geldiği kabul edilir.Kanı temizler,dolaşımı rahatlatır.İlik,timus ve akciğerler üzerinde etkilidir.

Benim de sorunum vardı gerçi hala var. Ama artık yapabiliyorum. Kabızlıktan kurtuldum en azından. Doğadan form bitki çayları var kayısılı olanını almıstık gecen gun. Bende her sabah işe giderken o çayı içiyorum bide kahvaltımı ediyorum ki ben 3 günde 1 giderdim o da zarzor yapardım. Biraz yediklerime dikkat ettim cola falan hiç içmedim ve günde 2 kere yemeklerden sonra maden suyu içtim ve artık düzene girdi ki fazla girmiş olsa gerek dün 2 kere tuvalete cıktım :KK70:

slm bendede oldu illet şey yapacak fazla bişi yok tedavi olmak zorundasınız arkadaşlar...bu arada bende erkek doktora muayene olmak istemedim haliyle o yüzden nette baya bir araştırıp sonunda buldum bayan doktor...istanbul ümraniyede atlas hastanesi genel cerrah pakize demirkalem ...ümraniyeye yakın olup gidebilecekler için çok iyi bir hastahane ve doktordur tavsiye ederim...ben ssk lıyım 22 tl ödedim muayene ücreti.ayrıca emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için (eşi-çocuğu)bu hastahanede bütün muayeneler ücretsiz haberiniz olsun ..:nazar:

bnde de olmuştu bi ara. aynen bnde bu yöntemle iyileştim. şimdi rahatım çok şükür.

--------HER BASUR İLLAKİ AMELİYATMI GEREKTİRİR :KK43: ------
senağlamaDAHA 2 GÜN ÖNCE FARKETTTİM AMA BENDEDE OLDUU :KK43:(

kızlar bu sorun annemin teyzesinde de vardı yıllarca çekti neler denemiş faydasını görmemiş en son komşusu önermiş hani küçük bonbon sekerleri varya onları ilk baş yıkamış tırtıllı yeri gitsin diye sonra vazelin sürmüş,makatına yavaşça itmiş şeker içerde eridikçe yarayı iyileştirmiş sabah akşam uygulamış ilk başlar biraz zorlanmış ama sonra alışmış geçen gün bize kendi önceden yerinde duramıyormuş agrıdan. şimdi hiçbir şey kalmadı dedi ben ilk duyduğum zaman tepki vermiştim olurmu öyle sey diye ama oluyormuş demek ki.:KK1:

arkadaslar basurdan kurtulmak istiyorsaniz sabah ac karnina 1 yemek kasigi zeytinyagi iciyorsunuz buna devam hicbirsey kalmiyor...kabizlik bittiginde olay bitiyor....yalniz ben aci olan zeytinyagindan almistim o pek etki etmedi kabiz degilim ama sislik var simdi saf zeytinyagi alacagim....birde sulu seyleri biraktim galiba...bende cook uzun yillardir olmuyordu...genc kizken gitmistim....doktora ama tuvalet yapamamiyordum...ilac fitil gecti...sonrasinda saglik ansiklopedisinde okumustrum zeytinyagini bir dahada olmadi...su sira kanama oldu agrim var cunku gecenlerde kabizlik yasadim.......dedigim gibi saf zeytinyagi sart....

aslında basur kalıtlasal bir şey değil. yani, ailedeki yeme alışkanlıkları aynı olduğu için herbir aile üyesinde görülebiliyor. bir de doğumla başlayan basur deniyor ama öyle bir şey yok. çünkü basur önceden var ve doğum bunu körüklüyor. önemli olan dışkılama alışkanlığı kazanılması. yani günün hep aynı saatinde tuvalete çıkılmalı. bir de acele edilmemeli. ilk ıkınmadan sonra kesinlikle itme olmamalı bu can acımasından başka bir işe yaramıyor. bir de patlıcan işe yarıyor. yine de geçici bir çözüm. her tuvaletten sonra sıcak su banyosu yapılmalı. duş bile iyi gelir. bu o bölgenin yumuşamasına yarar. hatta vajinada kuruluk varsa ona da iyi gelir. ki kuruluğun bir nedeni de basur olabilir. burada olması gereken dışkının diş macunu kıvamında olmasıdır bir de geldiği zaman bekletmeyin daha da kötü olur. bitki çaylarının etkisi de zaten macun kıvamına getirtmeye çalışmasındandır. yoksa basur geçmez. yeme alışkanlığına göre şiddetlenir ya da hafifler. hamileyken ilk 3 ayımda sıkıntı çektim sonra hiçbir sıkıntım olmadı ama doğumdan sonra başladı. dışarı sarkma yok ama tuvalete çıkmada zorluk vardı. patlıcan suyu ile kanamam bitti bir süre rahatladım ama geçiciydi. bilmiyorum tekrardan denicem. unutmayın içtiğiniz bitki çayları dışkıyı yumuşatır bağırsaklara iyi gelir ama olan basura bir şey yapmaz. sadece onunla birlikte yaşarsınız. ameliyat olursanız geçer mi bilemem ama basurun, kişinin hayat kalitesini düşürdüğüne inanıyorum.

X