Hayvan deneyleri ve kozmetik markaları

Yaa ben de senin kadar biliyorum amaaa:KK1::KK1::KK1: Bu topici bir de öncekni takip ediyordum aklıma geldikçe araştıracağım... Şimdi de yazarken aklıma pastel geldi temiz midir acaba??? Dur bir araştırayım:KK1:

Pastel Kozmetik Hayvanlar Üzerinde Test Yapıyor Mu?
Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soruydu. Bizim buraya Pastel standı açılıp da bu konuda hakkında bir bilgim olmadığı için standa uzaktan uzaktan bakıyordum. En sonunda dayanamadım bu haftanın başlarında Pinkar Kimya Sanayi'ne bir mail attım bu konuyla ilgili. Ben attığım maili unutmuştum ki 10 dk önce baktım bir mail göndermişler. Okuduğumda oldukça sevindim :) Gayet açıklayıcı bir mail atmışlar. Buyrun:

Şule hanım,
Tüm dünyada geçerli olan yönetmelikler dahilinde özellikle Avrupa’da (Türkiye’de de Avrupa kozmetik regulasyonu kabul ediliyor.)hayvanlar üzerindeki testlere sınırlandırma getirilmiş durumdadır. Hayvanlar üzerinde ancak çok gerekli olduğunda test yapılmasına izin verilmektedir.
PASTEL markası olarak renkli kozmetik ürün yelpazesinde olduğumuz için hayvanlar üzerinde test yapılmamaktadır.Ayrıca kullandığımız hammaddelerin hayvansal katkı maddesi içermediğine dair BSE belgeleri Sağlık Bakanlığında bulunmaktadır.
Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine uygun çalıştığımız ve söz konusu hayvansal içerikli hammaddeler ve testler, zaten kullanılmaması ve yapılmaması gerektiğinden sitemizde ayrıca belirtilmemiştir.

Saygılarımızla
Pinkar Kimya San ve Tic. A.ş.

Bu konuda 5-6 firmaya daha mail attım ancak bir tek Pastel kozmetik cevap verdi. Hayvanlar üzerinde deney yapmıyor olmalarını ve ürünlerinin hayvansal katkı maddesi içermemesine çok sevindim. Kendilerin ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.Artık ürünlerini rahatlıkla kullanabilirim :KK70:
ALINTIDIR....

Türk markalarından deney yapmadıklarını iddia edenler: Flormar, Pastel ve Alix Avien. Golden Rose, Carmina, Catherine Arley gibi markaları araştırma sürecindeyim şimdilik. Ama Avrupa Birliği ve Türkiye'de kozmetik ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmek yasak bunu da dipnot olarak düşelim.
ALINTIDIR...

Bunları buldum şimdilik ben de bir mail atcağım ama hep bu forumda okuduğum birşey aklımı kurcalıyooor!!!! Emin değilim ama bir arkadaş Flormara sormuştu ve yapmadıkları cevabını almıştı ama sanki para ile yurt dışında -Türkiyede yasak olduğu için- yaptırdıklarını okumuştum diye hatırlıyorumm....

Pastel Kozmetik Hayvanlar Üzerinde Test Yapıyor Mu?
Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir soruydu. Bizim buraya Pastel standı açılıp da bu konuda hakkında bir bilgim olmadığı için standa uzaktan uzaktan bakıyordum. En sonunda dayanamadım bu haftanın başlarında Pinkar Kimya Sanayi'ne bir mail attım bu konuyla ilgili. Ben attığım maili unutmuştum ki 10 dk önce baktım bir mail göndermişler. Okuduğumda oldukça sevindim :) Gayet açıklayıcı bir mail atmışlar. Buyrun:

Şule hanım,
Tüm dünyada geçerli olan yönetmelikler dahilinde özellikle Avrupa’da (Türkiye’de de Avrupa kozmetik regulasyonu kabul ediliyor.)hayvanlar üzerindeki testlere sınırlandırma getirilmiş durumdadır. Hayvanlar üzerinde ancak çok gerekli olduğunda test yapılmasına izin verilmektedir.
PASTEL markası olarak renkli kozmetik ürün yelpazesinde olduğumuz için hayvanlar üzerinde test yapılmamaktadır.Ayrıca kullandığımız hammaddelerin hayvansal katkı maddesi içermediğine dair BSE belgeleri Sağlık Bakanlığında bulunmaktadır.
Sağlık Bakanlığı yönetmeliğine uygun çalıştığımız ve söz konusu hayvansal içerikli hammaddeler ve testler, zaten kullanılmaması ve yapılmaması gerektiğinden sitemizde ayrıca belirtilmemiştir.

Saygılarımızla
Pinkar Kimya San ve Tic. A.ş.

Bu konuda 5-6 firmaya daha mail attım ancak bir tek Pastel kozmetik cevap verdi. Hayvanlar üzerinde deney yapmıyor olmalarını ve ürünlerinin hayvansal katkı maddesi içermemesine çok sevindim. Kendilerin ilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.Artık ürünlerini rahatlıkla kullanabilirim :KK70:
ALINTIDIR....

Türk markalarından deney yapmadıklarını iddia edenler: Flormar, Pastel ve Alix Avien. Golden Rose, Carmina, Catherine Arley gibi markaları araştırma sürecindeyim şimdilik. Ama Avrupa Birliği ve Türkiye'de kozmetik ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmek yasak bunu da dipnot olarak düşelim.
ALINTIDIR...

Bunları buldum şimdilik ben de bir mail atcağım ama hep bu forumda okuduğum birşey aklımı kurcalıyooor!!!! Emin değilim ama bir arkadaş Flormara sormuştu ve yapmadıkları cevabını almıştı ama sanki para ile yurt dışında -Türkiyede yasak olduğu için- yaptırdıklarını okumuştum diye hatırlıyorumm....

Teşekkürler. :KK16:

Draize göz tahriş testleri, ilk olarak 1940’larda, ABD Gıda ve İlaç İdaresi çalışanlarından J.H. Draize’in, tavşanların gözlerine sıkılan bir maddenin ne kadar tahriş edici olduğunu belirleyen bir derece geliştirmesiyle kullanılmaya başlandı.

Bu testlerde hayvanlar genellikle sadece başlarını dışarıda bırakan aletlere sıkıştırılıyor. Böylece hayvanın gözünü kaşıması ya da ovuşturması engelleniyor. Test edilmek istenen madde (örneğin, göz farı, rimel, çamaşır suyu, şampuan v.b.) her bir tavşanın tek bir gözüne damlatılıyor/sürülüyor. Hayvanların alt göz kapağı dışarı çekiliyor ve böylece oluşan çanağa madde konuyor. Sonra göz kapatılıyor. Bazen birkaç kez madde tatbik ediliyor. Tavşanlar her gün gözlemlenerek, gözlerinde şişme, çıban, enfeksiyon ve kanama olup olmadığı saptanıyor. Çalışmalar bazen üç hafta sürebiliyor.

Yani her yeni bir ruj, göz farı, şampuan, rimel v.b. gibi kozmetik ürün için Draize Testleriyle binlerce tavşana günlerce acı çektirilmekte ve gözleri kör edilmektedir

ALINTIDIR

Eklentiler

• $draize.jpg
    $draize.jpg
    18,5 KB · Görüntüleme: 128
LD 50 (Lethal Dose – Yüksek Doz) Testleri

Bir maddenin ne kadar zehirli olduğunu belirlemek için “akut oral toksisite testleri” yapılmaktadır. 1920’lerde geliştirilen bu testlerde hayvanlara - ruj ve kâğıt gibi yenmeyen maddelerde olmak üzere - çok çeşitli maddeler ya zorla ya da boğazlarına soktukları bir tüple yediriliyor.

Standart testler 14 gün süreyle uygulanıyor, ama bazıları 6 ay bile sürebiliyor – tabii hayvanlar hayatta kalırsa. Deney süresince hayvanlarda kusma, ishal, felç, kasılma ve iç kanama gibi klasik zehirlenme semptomlarına rastlanıyor.

En bilinen akut toksisite testi LD 50 (Lethal Dose) testidir. LD 50, “yüzde 50 öldürücü doz”, yani deneye dahil edilen hayvanların yarısını öldüren madde miktarı anlamına gelmektedir

ALINTIDIR.

Eklentiler

• $LETHAL DOZ.jpg
    $LETHAL DOZ.jpg
    20,3 KB · Görüntüleme: 117
Dermal Toksisite Testleri

Dermal Toksisite Testleri’nde, ciltlerine madde tatbik etmek amacıyla tavşanların kürkleri kazınıyor ve madde hayvanın cildine uygulanıyor. Tahriş olan yerlerini kaşımalarını önlemek amacıyla hayvanlar hareket edemeyecekleri kutulara sıkıştırılıyor veya bir boyunlukla bu engelleniyor.

Resimde de görüldüğü (alttaki resimde) gibi cilt kanayabiliyor, kabarabiliyor ve soyulabiliyor

ALINTIDIR...

Eklentiler

• $deneylerfoto05.jpg
    $deneylerfoto05.jpg
    54,6 KB · Görüntüleme: 124
Draize göz tahriş testleri, ilk olarak 1940’larda, ABD Gıda ve İlaç İdaresi çalışanlarından J.H. Draize’in, tavşanların gözlerine sıkılan bir maddenin ne kadar tahriş edici olduğunu belirleyen bir derece geliştirmesiyle kullanılmaya başlandı.

Bu testlerde hayvanlar genellikle sadece başlarını dışarıda bırakan aletlere sıkıştırılıyor. Böylece hayvanın gözünü kaşıması ya da ovuşturması engelleniyor. Test edilmek istenen madde (örneğin, göz farı, rimel, çamaşır suyu, şampuan v.b.) her bir tavşanın tek bir gözüne damlatılıyor/sürülüyor. Hayvanların alt göz kapağı dışarı çekiliyor ve böylece oluşan çanağa madde konuyor. Sonra göz kapatılıyor. Bazen birkaç kez madde tatbik ediliyor. Tavşanlar her gün gözlemlenerek, gözlerinde şişme, çıban, enfeksiyon ve kanama olup olmadığı saptanıyor. Çalışmalar bazen üç hafta sürebiliyor.

Yani her yeni bir ruj, göz farı, şampuan, rimel v.b. gibi kozmetik ürün için Draize Testleriyle binlerce tavşana günlerce acı çektirilmekte ve gözleri kör edilmektedir

ALINTIDIR

LD 50 (Lethal Dose – Yüksek Doz) Testleri

Bir maddenin ne kadar zehirli olduğunu belirlemek için “akut oral toksisite testleri” yapılmaktadır. 1920’lerde geliştirilen bu testlerde hayvanlara - ruj ve kâğıt gibi yenmeyen maddelerde olmak üzere - çok çeşitli maddeler ya zorla ya da boğazlarına soktukları bir tüple yediriliyor.

Standart testler 14 gün süreyle uygulanıyor, ama bazıları 6 ay bile sürebiliyor – tabii hayvanlar hayatta kalırsa. Deney süresince hayvanlarda kusma, ishal, felç, kasılma ve iç kanama gibi klasik zehirlenme semptomlarına rastlanıyor.

En bilinen akut toksisite testi LD 50 (Lethal Dose) testidir. LD 50, “yüzde 50 öldürücü doz”, yani deneye dahil edilen hayvanların yarısını öldüren madde miktarı anlamına gelmektedir

ALINTIDIR.

Sözün bittiği yer!

HEEEEEY pastel oje hayvanlar üzerinde test edilmiyormuuşşş:KK52::KK52::KK52: kendi sitelerinde öyle yazıyor..

http://www.pinkar.com/pastel/index.php?contentId=130

Greenjade, bu arada ben pastelin öyle herşeyini denemedim ama ojede pasteelden başkasını son iki yıldır hiç kullanmadım ve özellikle son bir sene ojesiz durduğum günleri toplasam bir hafta etmez ama tırnaklarım hiç sararmadı görenler bile şaşırıyor... Kısacası pastel ojenin sitesinde hayvan deneyi yapmıyoruz yazıyor...:KK52:

Benim bildiğim ve hayvanları kullananlar bunlar

Avon !
Aquafresh dişmacunu !
Biotherm(loreal) !
Braun markası !
calgon !
Cacharel(loreal)!
Christina aquileranın parfümleri ! lanet olsun ki bende 2 tane var iğrendim :KK43:
Clean&clear !
clearasil!
Dolce&gabbana !
gamier(loreal)!
giorgio armani !
gucci!
kerastese(loreal)!
lacoste parfüm !
mac makyaj malzemeleri !!!!
max factor!
maybelline !
neutrogena en çok şaşırdığm !!
olay!
oral-b!!!!!!
palmolive !!!
pantene !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
renuu lens solusyonu !!!!!!!!!!!!!!!
signal!!
vaseline !!!!!!!
veet!!!!
vichy!!

İnanmıyorum ya vahşettir bu. Açamayanlar için en çok bilinen markaları yazdım artım evime adını bile sokmam.:KK47::KK47::KK47::KK47:

Anladığım kadarıyla organik ürünler ve de küçük üreticiler bu işe pek bulaşmıyor onlardan tercih etmek lazım genelde

Çok bilindik her eve girmeyi başarmış firmalar hep yapmış veya yaptırmış neredeyse

Yaa bu arada bu listelerde Deborah Milano yu bulamadım.. Bazı bloglarda yapmıyor yazıyor ama Petada hiç bilgi yooook.... Çok da kaliteli bir marka Maybelline falan solda sıfır kalır yanında ama bilgi yok bilgiiii.

:KK1: Şimdi, makyaj malzemesi olarak zor bulunmayan hangi markayı önerebilirsin? Benim kafam karıştı iyice. :44:

Benim de bir arkadaşımda vardı Sanırım Almanyadan:44: yani alman markası... Bir kere kullandım bayılınca bana verdi:KK52: netten sipariş için miss peraya falan baktım ama yoktu bir aralar... Mutlaka satan bir site vardır yaa..

tr de belli bir site yok sanırım bu rimeli satan..satıcıların ürün sattıkları havuzlu(para önce havuza alıcı onayından sonra satıcıya) aktarıldığı bir sitede gördüm..

Hayır ya marka olarak soruyorum, temiz olan makyaj markası öner bana. :KK53: :KK1:

ALINTIDIR

ara ara bu konularada değinmek lazım zaten bu görseller,anlatımlar bir insanın zihnine işlediyse bir daha o markaya el dahi sürmesi mümkün olmaz...size lorealin maxın şu ürününü önerelim dediğinde başka markadan önermesini ister..

HEEEEEY pastel oje hayvanlar üzerinde test edilmiyormuuşşş:KK52::KK52::KK52: kendi sitelerinde öyle yazıyor..

Greenjade, bu arada ben pastelin öyle herşeyini denemedim ama ojede pasteelden başkasını son iki yıldır hiç kullanmadım ve özellikle son bir sene ojesiz durduğum günleri toplasam bir hafta etmez ama tırnaklarım hiç sararmadı görenler bile şaşırıyor... Kısacası pastel ojenin sitesinde hayvan deneyi yapmıyoruz yazıyor...:KK52:

mikerinos bu harika bir haber ya.. :)

$PASTEL.jpg

Avon !
Aquafresh dişmacunu !
Biotherm(loreal) !
Braun markası !
calgon !
Cacharel(loreal)!
Christina aquileranın parfümleri ! lanet olsun ki bende 2 tane var iğrendim :KK43:
Clean&clear !
clearasil!
Dolce&gabbana !
gamier(loreal)!
giorgio armani !
gucci!
kerastese(loreal)!
lacoste parfüm !
max factor!
maybelline !
olay!
oral-b!!!!!!
palmolive !!!
signal!!
vaseline !!!!!!!
veet!!!!
vichy!!

İnanmıyorum ya vahşettir bu. Açamayanlar için en çok bilinen markaları yazdım artım evime adını bile sokmam.:KK47::KK47::KK47::KK47:

en gözde markaları tercih etmişsin canım saol yararlı oldu..düzenli zaman aralıklarıyla markaları toparlayalım bu şekilde sayfalarda tek tek marka aramaktansa biraraya getirerek sunalım daha kolay ulaşım açısından..

Yaa bu arada bu listelerde Deborah Milano yu bulamadım.. Bazı bloglarda yapmıyor yazıyor ama Petada hiç bilgi yooook.... Çok da kaliteli bir marka Maybelline falan solda sıfır kalır yanında ama bilgi yok bilgiiii.

aynen canım deborah iyi bir marka maybelline'den..şu blogta çok güzel bilgiler var

hayvan-deneyi-yapan-ve-yapmayan.html

cirkinkadinyokturazmakyajvardir

cicola
ayrıca hayvanlar üzerinde deney yapan bi marka kendi yarattığına güvenmeyip aslında içinde zararlı maddelerin dozaşını ayarlayıp ayarlayamadığından iyice emin olmak için yapıyorlar... hayvanlar üzerinde deney yapmayan bir marka olarak benim bildiğimde Deborah. zaten içinde paraben ve sülfat olmayan ürünlerde hayvanlarda deney yapılmasına gerek kalmıyor. Türkiyedeki tüm şampuanlarda paraben ve sülfat var ki bu oldukça zararlı içinde paraben ve sülfat olmayan ürünlerde bizim ülkemizde oldukça pahalı (organix gibi) bence herkesi bilinçlendirmeliyiz....emeğine sağlık cyborg :-)

güncel bilgi(lys): the body shop,lorealin istiraki,,deney yapmasa bile,paralarınız deney yapan loreale gidecek kazeren(konsolide bütçe gerçeği)...haberiniz olsun! yanılmayın....

güncel bilgi:KK43:lys)BB zaten Estee lauder'ın iştiraki,,,Estee Lauder deney yapıyor bilginize,,yanılmayın...samur fırça masum bişiy değil..sanmayın ki hayvanların tüylerinden azıcık masum kırpıntılarla yapılıyor bu fırçalar!!!!ahh bi bilseniz:KK43: herkes lütfen sentetik fırça kullansın....makyaj için üretilen fırça kılları genelde; samur,keçi veya antilop kılıdır....şiddetle kaçının,,,hayvanalrın zulmüne ortak olmayın....

Rica ettigim gibi link verdiginiz icin tesekkur ederim:) Fakat "Kanunun gerektirdigi durumlar disinda" demesi zaten anahtar cumle. Bu Cin'de satis yapabilmek icin hayvan testlerini uygulayacaklari anlamina geliyor. Daha fazla bilgi icin "markalarin hayvan deneyleri aciklamalari" postuna gidebilirsiniz.

makyajaynam

Kısa bir süre önce peta, Estee Lauder’ı hayvanlar üzerinde test yapmayan firmalar listesinden çıkardı. Çünkü Estee Lauder’ın hayvanlar üzerinde test yapmadıklarını iddia etmelerine rağmen, bazı pazarlara girebilmek için deneylerinde hayvanları kullandıkları ortaya çıktı.(Yanılmıyorsam bahsi geçen ülke Çin.)

Çin Hükümeti kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini zorunlu kılıyor.

Estee Lauder ve bünyesinde olan Bobbi Brown, Clinique gibi markalar, hayvan deneyleriyle ilgili genelde şöyle bir şey söylüyorlar:

We do not conduct animal testing on our products or ingredients, nor ask others to test on our behalf, except when required by law.

Özetle: Kanunun gerektirdiği durumlar dışında hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz.

Yani bu, markaların kanunların gerektirdiği durumlarda hayvanlar üzerinde test yapabilecekleri anlamına geliyor.

Son düzenleme:
arkadaşlar bu hızla gidersek 1aya bütün sektörlerde kansız markaları saptamış olurz..umarım hızımız hiç düşmez :KK55::KK55::KK55::KK55:

Oriflame'in ilgili sayfasından bir paragraf:

''Oriflame Kozmetik olarak, kozmetik bileşenler veya kozmetik ürünler için hayvanlar üzerinde hiçbir zaman test yapmadığımız gibi, hayvanlar üzerinde test yapmayan hammadde tedarikçileriyle işbirliği yapıyoruz.''

Kataloğun arkasında, hayvanlar üzerinde test yapılmadığına dair bir simge ve açıklama da bulunmakta.

Son düzenleme:

pastele ne kadar sevindim anlatamam pastel ojelerinin farkı şiddetle hissediliyor zaten :KK9:

Avon !
Aquafresh dişmacunu !
Biotherm(loreal) !
Braun markası !
calgon !
Cacharel(loreal)!
Clean&clear !
clearasil!
Dolce&gabbana !
gamier(loreal)!
giorgio armani !
gucci!
kerastese(loreal)!
lacoste parfüm !
max factor!
maybelline !
olay!
oral-b!!!!!!
palmolive !!!
signal!!
vaseline !!!!!!!
veet!!!!
vichy!!

ya ben colgate de var diye sahurda diş macunu araken ona rastladım attım hemen kullanamadım signal de yok diyerekten signali kullandım offf şimdi içim acıdı signalde de mi varmış

Petanın deney yapan ve yapmayan markalar listesi hepsi burada:

YAPMAYANLAR: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdonttest.pdf

YAPANLAR: http://www.mediapeta.com/peta/PDF/companiesdotest.pdf

teşekkürler paylaşım için

X