Gebeliğe Hazırlık Hashimoto Tiroid ve İleri Yaşta Hamile Kalmaya Çalışanlar

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Bu güzel bilgiler için teşekkürler. Aslında ben oruç tutan bir kişi değilim kendimce yarım günlük oruçlar vs tutmuşluğum ya da 3-4 gün tam tutabilmişiğim var. Ben doğru tutulduğunda orucun çok büyük faydaları olacağına inanıyorum. Bizim millet oruç işinde tamamen saçmalıyor diye düşünüyorum. Deli gibi iftar sofraları yağlılar tatlılar etler gömüyorlar Allah gömüyorlar aslında oruç bence düzgün tutulsa aslında çok fazla sağlığa faydaları olabilir.

Örneğin su içile bol bol, iftar açarken bir sebze ile açılsa ve küçük bir porisyon şeklinde yense. 15-20 dk sonra yine küçük bir porsiyon daha yense mide rahat proses eder. Mesela yapılan bir araştırmada mide çeperindeki hücrelerin yenilenmesi ve iyileşmesinde bir katkısı olduğu bulunmuş tabi doğru yapılırsa. Kesinlikle vucudumuza iyi bakmamız ve onu dinlendirmemiz şart. Bu oruç olur, az yemek olur, vegan olur şu olur bu olur ama herşeyin fazlası zarar ondan eminim.

Gluten mevzusuna gelince evet faydası olduğunu söyleyenler var tabi kimlerde faydalı kimlerde faydasız bilmiyorum benim gluten hassasiyetim yok, testte de çıkmadı fakat yine de çok da dikkat etmeden alımımı azalttım son 1 haftadır, bakalım bana bir faydası olacak mı göreceğiz.

Bunun dışında bence hepimiz kan değerlerimizi iyi takip etmeli ama bu durumu takıntı haline getirmemeliyiz.
Magnezyum kullanıyorum ve 2 aydır anksiyetem sıfıra indi gibi birşey oldu! Ben de şaşkınım fakat Selenyumdan fayda gördüm mü emin değilim çünkü önce sonra kan değerlerim yok elimde imkan olmadı baktırmaya.

Bunun dışında ise spor yapıyorum her gün en azında 20 dk yürüyüş iyi günlerde 1 saat hızlı yürüyüş yapıyorum kilomda a azalma oldu. Az yiyorum, kahvaltım klasik 1-2 yumurta, peynir, domatesten ibaret bazen de ekmek.

Öğlenleri çerez, meyve yiyorum çünkü çok acıkmıyorum.

Akşam da normal bir tabak yemek yiyorum mesela pilav, et, sebze, yogurt gibi.

Gün boyu bardak bardak su içiyorum.
Multivitamini bıraktım çünkü içeriğinin bana iyi geldiğini düşünmüyorum gerçekten sadece omega alıyorum.

Sağlıklı mıyım biraz saç derimde kaşıntı ve saç dökülmem var onun dışında kendimi dinç ve iyi hissediyorum hatta son zamanlarda uykum da düzene girdi.

İşte böyle. Son not şu anda stresli bir dönemden geçiyorum ama başaracağım :) Dua ederseniz benim için çok sevinirim. Çünkü şu anda herşeyden çok buna ihtiyacım var. İş bulmam lazım ve hamile kalmak istiyorum. Dilerim herşey hepimizin gönlünce olsun.

Bend piko var iki yil sonra gebe kaldim kendiliginden ama troid oncesinde varmiydi bilmiyorum dogumdan sonra hasimato oldugumu ogrendim
Bazen tiroid hamilelikte gelişip çıkabiliyor ilginç bir şekilde. Öncesinde deride kuruluk, saç dökülmesi, yorgunluk, anksiyete gibi şeyler yaşadınız mı??

Yorgunluk ve sinirlilik sac dokulmesi hep vardi meger ondanmis deride kuruluk ta oluyodu ve dalginlik
Hipotiroid ile başlıyor sonra tedavi edilmezse hashimotoya dönüyor. Ben orta okuldan beri tedavi görüyorum yani tedavi dediğim dışarıdan ilaç alıyorum.

Hashimotom da var nur topu gibi.

Lakin geri çevirmenin yolu var diyen birkaç uzman kişi var genelde kendileri doktor değiller. Ya alternatif tıp uzmanı ya da eczacı. Kendi otoimmün hastalıklarını tedavi ettiklerini iddia ediyorlar. Doğru olabilir ancak kan değerleri ve bilimsel gerçeklere dayalı olarak tedavinin yapılması lazım. Bu nedenle testleri yaptırıp diğer rutinleri de devam ettirmek ve nereye gittiğini görmek ona göre adım atmak lazım bence.

İnşallah bir yolunu bulur geri çeviririz.

Bu arada bazı doktorlar da diyorlarki örneğin tamamen iyiletiniz bu defa yıpranan tiroid dokusunu geri iyileştirmek bir lazer tedavisi ile mümkün olabiliyormuş. Yani tekrar düzgün çalışır hale getirme ihtimali de var tabi bu hangi aşamada olduğumuzla ilgili. Umarım hepimiz bu illetten kurtuluruz... Bu hastalığı nereden bulduk bilmiyorum şu çocukken bize dağıtılan çernobil fındıkları ve sütlerinden acayip şüpheleniyorum...

Dualarım seninle cnm inşallah hayırlı bir iş ve sağlıklı bir bebise en kısa zamanda sahip olursun Allah'ım ol derse olur

Çok teşekkür ederim. Hepimiz içn en hayırlısı ne ise onu diliyorum.
Be kadar güzel anlatmışsın ..inşallah dualar ve birbirimize destek ile çok şeyler basaricaz ve hamile de kalicaz..herşeyden önce kendini iyi hissediyorsan gerisi mutlaka gelir..bende yarin Dr keesha nin nefes egzersizine başlamayı düşünüyorum onuda deneyip görmek istiyorum iyot hapimi zaten alıyorum..paylaştığın güzel bilgiler için cokkk teşekkürler..bu arada övül testim gayet güzel pik oldu degerlendirdim hayırlısı artık..şimdi sadece endişeliyim progesterona baktiricaktim 20. Gunde fakat ben küçük bir seyahat yapicam yurt dışına cikicam 4gun kalicam ama günü kaçırmış olucm ya 23. günde tahlili yapicam ya da diğer aya birakicam fikrin var mı nasıl yapsam daha iyi olur? Regl dongum 27-28 gunde bir..

Hmm cidden bilmiyorum ne zama bakilsa uygun olur. Yalnuz hamileligin 1. Trimestrinde pek ucaga binmeyin diyorlar. Bebek radyasuoma matuz kalir diye.

Hmm cidden bilmiyorum ne zama bakilsa uygun olur. Yalnuz hamileligin 1. Trimestrinde pek ucaga binmeyin diyorlar. Bebek radyasuoma matuz kalir diye.
Dr konuşayım en iyisi..evet bende biliyorum onu ama hamilelik onaylaninca sanırım o uyarı hatta çok gerekliyse yolculuk rapor isteniyor...ah şu hamilelik gerçekleşsin şehir dışına bile cikmam seyahati çok sevsemde..umutlanmak istemiyorum hayal kirikliklarim çok oldu çünkü alıştım artik sadece geziye odaklandim ve kendime iyi bakmaya..

Evet arkadaşlar Türkiye'de yeni doktor keşfettim ve bahsettiğim lazer işini de yapıyor sanırım. İnceleyin aklına yatan gitsin bana da haber etsin :)

İşte bu da diyet için bilgiler! @Tillandsia

Muhteşemsin sen ya güne böyle güzel bilgilerle başladım çok teşekkürler..nasıl ilgimi çekti bilemezsin tr gittiğimde gidicem kessinlikle..ilk defa bir Dr hashimoto ile bu kadar ilgili konuşmasına rastladım diyebilirim yapmış olduğu araştırmalar, tecrübeler ve gözlemler herşey harika..o kadar doğru söylüyor ki diyetler konusunda (aslında diyet demek değil hayat standardına oturtmak,bir süre yapıp bırakmak değil devam ettirmek) ben kendimce yaptığım araştırma bulgularla keşfettigim,uyguladigim (süt ürünü tüketmemek bağırsaklarıma iyi gelmediğini gözlemleyerek,asidik meyveler midemde yanma ve gaz yaptığı,gluten midemde yanma ve şişkinlik,kafein uykusuzluk midede agri,çarpıntı ) ki kan grubuma göre beslenmeyi araştırdığımda liste başında bunlar yer alıyordu zaten deneyip kendimde uygulayinca sonucu gördüm..ben zaten bir isim tanım bulamamıştım yaptiklarima eliminasyon diyeti kalıbınada giriyor belki..diyette demek istemiyorum aslında beslenme şeklini değiştirme devam ettirme belki daha uygun (bir süre yapıp bırakmak değil yani)..en önemli anladığım şey gluteni kesmesende azaltmak..bana iyi gelen herkese iyi gelmeyebilir buda çok önemli..ama doğru yolda oldugum için Dr dinleyince bir kez daha mutlu oldum..tekrar cokk tesekkurler..bilinclenmek, bilinçlendirmek,yalnislarimizi düzeltmek,bilgileri paylasmak..harika moral,umut oluyor..bu arada Bumblebee breath yaptım bu sabah inşallah devamını getirirm..yoga egitmenimede sorucam bunu..

Bu arada bu doktor kim biliyor musunuz? Mehmet Ali Erbil'İn ablası :) Çok hoş değil mi?

Canım ben yandım siz yanmayın jinekolog lar anlamıyor al rahim filmini profor doktorlara göster... Ben yıllarca jinekologlara gittim herşeyin normal dediler yıllarım boşa geçti..
Sonunda tüp bebek tedavisi için prof a gittim sende hidrosalpenks var dedi..
Ameliyat oldum gerçekten de varmış... benim de rahim filmimde şişme görülmüş jinekolog hafif ama önemli değil demişti...
Keşke baştan prof a gitseydim 5 yıldır boşa beklemişim...

Bu arada bu doktor kim biliyor musunuz? Mehmet Ali Erbil'İn ablası :) Çok hoş değil mi?
Merhaba ben de haşimatoyum iki yuldır bebek olmadı dün ilk tüp bebek transferimin negatif oldupunu öğrendim şuan uyuyamıyorum üzüntüden tüp bebek olucak hiç sorun kalmasın diye ben eylülde yeşim hanıma lazer tedavisi oldum. Ama benim haşimatoyla işgili zaten hiç belirtim yoktu tek derdim anne olmak ilk tsh değerim 4 kusurdu t3 t 4 normal. Yeşim hoca antikorlarla uğraşma dedi hamile kalmayla bir ilgisi yok dedi. Ama şuan negatifi gördükten sonra aklımda deli sorular acaba haşimatodan mı olmadı çok zor süreçler çok acı çekiyorum bir de buğra buyrukçu diye birini gördüm alternetif tıpçı gibi duruyor o da tiroid antikorlarının embriyo tutunöasını etkilediği ile ilgili paylaşım yapmış. Siz ne düşünüyorsunuz?

Antikorlar bazen fetuse yabancı madde diyerek saldırdığı doğru ama tsh 4 yüksek hamile kalmak için bildiğim kadarı ile 2.5 altı olsa ideal deniyordu. Onu aşağı çekmek için gebelik denerken tiroid ilacını bir tık arttırmak gerekiyor diye biliyorum yalnız bunları doktor eşliğinde yapmanız gerekir. Yeşim hanımın da kendine göre bildiği vardır size öyle söylediyse pek palavracı birine benzemiyor ayrıca tüp bebeğin duruma göre şansı çok da yüksek bir yöntem olduğu da söyelenemez birçok faktör var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…