Hamilelik yolunda beraber adım adım yürüyelim

canım napıyosun nasıl oldun bakayım şu an daha iyisin değilmi ??

iyi sakıncası yoksa iyi. benimde kullandığım bir iki ilacın sıkıntısı yok. bırakmadan kullanacakmışım. da rahatsızlanınca kullandığım ilaçlar sıkıntılı... önemli olan krizsiz atlatmakmış. ee bende bu aralar kriz çok ... arada rahatsızlığım devam ediyor. elimden geldiğince dikkat ediyorum. bayramda çok ziyarete giderdik ve sık rahatsızlanırdım. bu bayram gideceğimiz yerleri azalttım. sigara içilmeyen ve hayvan beslenmeyen evlere gittik... darılmıştır ama napiim sağlık içindi...

eğer bu ay regli olursan git bi doktora cnm bende çok fazla akıntı olmaz o yuzden ne dersem yanlış yönlendirmiş olurum seni.folic asit içmen lazım cnm sen al eczaneden

ramazanda bitti ama topic epey durgun terkedilmis topic ilan ediyorum bu topicigi kimse dogru durust sorularima cvp bile vermiyo nese kendime vaska topic bulmak zorunda kalicam sanirim (

nereyeeee cnm ya bayram sonrası herkez tatilde o yuzden durgun topik biryere gidemezsin bırakmayız seni hadi gel sarılak

hoşgeldin datlummm hakkında hayırlısı olsun

tabi canım iyi yapmışsın senin sağlığından daha önemli değil ya, darıyan darıldığıyla kalır boşver biz çok gezdik ya ayaklarım şişti midemin içinde meyvesuyu ve tatlı ağacı çıktı yine de her şeye rağmen çok güzeldi

valla bendede bişey yok geçen hamileliğimde hiç değilse göğüs ucunun kenarlarında kabarcıklar çıkmıştı şimdi hiç bişey yok kasıklarım adet olcakmış gibi batıyo o kadar bende öyle bekleyip görcem cuma gününe kadar zaten cuma günü tüp bebek için gidecektik bakarsın gelir bebeğimiz gerek kalmaz
valla kalp kalbe karşı doğru hadi bakalım bu ay bizden gelsin haberler ve tüm dileyipte isteyenlerdenn

gunaydın kuzucumm hoş geldin seninde geçmiş bayramın mubarek olsun keşke şu yorgunluğu atmak içinde tatil olsa dimi inş.bebeğin seninledir tatlım Allah ım yardımcın olsun

hadi bakalım tatlım ya inşallah sizin bebiş yumurtanın kapıya dayanmasını beklemiştir ve çıkıp gelmiştir minik kelebek

gunaydın kuzucumm hoş geldin seninde geçmiş bayramın mubarek olsun keşke şu yorgunluğu atmak içinde tatil olsa dimi inş.bebeğin seninledir tatlım Allah ım yardımcın olsun

günaydın bitanem valla canım yaa gözlerim kapanıyo benim ayakta zor duruyorum haftasonunu iple çekiyorummmmm

amin hepimizi için hakkımızda hayırlısı olsun...

ramazanın son 2 haftası baya bi çalışamadım. hal böle olunca canım iş yapmak istemio yaaa....

aynen yaaa 9 gün birleşseydi keşke, çarşamba iş başı mı olur ya

evet ya tatil az geldi ben yıllık izine çıkıcam haftaya istikamet bulgaristana inş.

saka yapmistim zaten arada boyle yapmak lazim obur turlu kimse girmiyo bakin nasil simdi topic :)) eger bu ayda olmazsa tekrar gidicem doktora esimide goturcem eylulde korunmayi birakali 1 sene olcak ( folic asit ben kendim aldim kullaniyorum elevit marka iyi sizce ? yaa bu folic asitinne faydasi vardi ? ben daha yeni kullanmaya basladim .

evet ya tatil az geldi ben yıllık izine çıkıcam haftaya istikamet bulgaristana inş.

oh iyi maş. hayırdır bulgaristanda akrabaların mı var?...

ay bizde para durumunu ayarlarsak ekim gibi düşünüyoruz. evin parasını denkleştirirsek inş. ay ne zormuş herşeyden kısmak ya.. bi bitsin borçlar doyasıya alışveriş yapmasam ne olemmm

oh ne güzel gez tatlım bolbol ben de haftaya çarşamba çıkıyorum tatil yapmak çok iyi geliyor ihtiyaç kesinlikle... az bile olsa bi kafa dağıtmak lazım

tatil olurda guzel olmazmı dimi :)) benimde ilacım 7 tane kaldı buyuk ihtimale tatilde olurum gelince hemen doktora inş.gitmiştir de çalışmalara başlarız sende yokmu cnm belirti

ohh hadi bakalım sen nereye gidiyosun ben de eylül 10 da gidiyommmm
oh ne güzel gez tatlım bolbol ben de haftaya çarşamba çıkıyorum tatil yapmak çok iyi geliyor ihtiyaç kesinlikle... az bile olsa bi kafa dağıtmak lazım

canımcım bu folik asit denen şey bebeğin omurilik oluşumundaki en önemli şey yani temelin sağlam atılmasını sağlıyor rabbimin izniyle sağlıklı bebeklere kavuşmak için ok
bu arda gitmediğine sevindim ama bence sen hamilesinn

Hamilelikte folik asit kullanımı neden önemlidir?

Folat alyuvarların oluşumundaki temel bileşendir ve enerji üretiminde önemlidir. Onu uygun hücre bölünmesi ve kopyalanmasında temel öğe yapan DNA ve RNA sentezlerinde bir koenzimdir.Dolayısıyla, sağlıklı cenin gelişimi bu besinin varlığına bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak özellikle önemlidir. Bu konuda zamanlama yaşamsaldır. Folik asit alımına büyüyen cenin için bu besinden yeteri kadarını sağlamak için hamilelikten önce başlamalıdır.

Gebelik öncesi ve de hamileliğin ilk devrelerinden itibaren kullanılmaya başlanan folik asit bebek de oluşabilecek gelişim bozukluklarını engeller.

eşim bg li cnm akrabaları orda hem ziyaret edicez kısmetse hemde gezicez tatil bence şart yaa sende çıkarsın inş.

özellikle bebeğin beyin gelişimine faydası varmış... gidin doktara... inş. bebişiniz için gideersiniz kesesini görürsünüz

Hamilelikte folik asitin önemi:
Her hamilelikte önerilmesinin nedeni bu vitamini kullanmayanlarda kullananlara göre bebekte bazı anomalilerin daha fazla görülmesidir. Bu anomaliler nöral tüp defekti denilen (halk arasında bebeğin sırtında açıklık şeklinde ifade edilir) spina bifida, anensefali gibi anomalilerdir.

Folik asit kullanmaya ne zaman başlamalı?
Folik asitten maksimum fayda sağlamak için gebe kalındığında değil gebelikten 3 ay önce başlanması gerekir. Ne zaman hamile kalınacağı kesin bilinemeyeceği için hamilelik planlayan herkesin o andan itibaren folik asit kullanmaya başlaması gerekir. 3 ayda hamilelik oluşmasa bile daha uzun süre kullanılmasında bir sakınca olmaz.

Folik asit ne zamana kadar kullanılmalı? Ne zaman bırakılmalı?
Folik asit kullanımı hamileliğin 3. ayı (12. haftası) bitene kadar sürmelidir. Arada bazı günlerde nadiren unutulmasI bir probleme sebep olmaz ancak unutmadan her gün doktorunuzun tavsiye ettiği dozda kullanmakta fayda vardır.

Folik asit ne kadar (günde kaç miligram ve kaç kere) kullanılmalı?
Her gün 0.4 mg (miligram) yani 400 mcg (mikrogram) folik asit alınması önerilir.
Daha önce nöral tüp defekti anomalisi olan bebek doğuran ve risk grubunda olan kişiler için (epilepsi ilacı kullananlar, insülin kullanan diabetikler) bu doz on katı yani günde 4 mg (4000 mcg) olmalıdır.
İlacın günde kaç kere alınacağı markasına, ticari formuna göre değişebilir, bunu doktorunuz size tarif edecektir. bazı folik asit ilaçları günde bir kere, bazıları günde 3 kere veya daha farklı alınabilir. Önemli olan ilacın günlük alınan toplam dozudur. (tamamı alıntı bu arada )

benim doktorum folidoce vermişti canım epeydir kullanıyorum aksatadan, sakın bırakma dedi.. inşallah hamilesindir kuzum senin bat yarındı dimi
tatil olurda guzel olmazmı dimi :)) benimde ilacım 7 tane kaldı buyuk ihtimale tatilde olurum gelince hemen doktora inş.gitmiştir de çalışmalara başlarız sende yokmu cnm belirti

canım yok ya, yani topicteki hamiş kızların bahsettiği belirtilerin hiç birisi yok :26:soğan suyu geciktirmiş olabilirmi ki bilemiyorummmm

canım biz çeşmeye gidicez ordan yavaş yavaş sahilden antalyaya dönücez nasipse

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…