Günümüz iliskiler ve tutumlar

TheIntrovert

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2023
305
336
Merhaba KK'nin güzel hanimlari,

beni bir kac gündür mesgul eden bir soru var ve burada her zaman gayet verimili fikirler okudugum icin, size sormak istedim: Son zamanlarda acaba benim gibi insan var mi diye düsünüyorum yada ben mir biraz farkliyim acaba diye düsünmeye basladim. Ikili iliskilerde genel olarak ben evlilige önem veren biriyim cünkü cinsellik gibi konularinin evlilige özel oldugunu düsünüyorum ve tutumum böyle. Sevgilimde olsa bu zamana kadar her zaman bu sekil oldugumu söyledim ve onlarda saygi gösterip, beraberligimizi öyle yürüttü. Hic bir sekilde temas etmem demiyorum, sarilip öpmek gibi, ama daha ilerisi olmasi icin, benim icin evlilik gerekiyor. Lütfen bu yorumumu kimse yargi gibi algilamasin. Ben her insanin bu konularda kendi istedigi gibi özgürce davranmasindan tarafim. Sadece kendi sahsim icin bu sekil konusuyorum.

Haliyle tanistigim erkekler benden hoslaninca genel olarak bu konularda aciliyor (sevgili olacagiz ya sonucta belki; saygili bir sekilde aciliyor konu yani). Bende tutumumu belirtince, genel olarak biraz sasiriyorlar. Sonra saygi duyuyorum sana ama ben evlenecegim kisiyle beraber yasamak isterim bir süre diyor cogu son zamanlarda ve ne kadar hoslansalarda benden (ve cok bariz sekilde acikca belli ediyorlar), bu konu sorun oluyor gibi geliyor bana cünkü iletisim kesiliyor. Yaslari hic fark etmiyor. 30 olanida öyle 45 olanida; yasla pek alakasi yok gibi yani (ben bu arada 37 yasindayim :KK66:). Acaba ben mi cok 'gelenekselim' bu konuda yoksa günümüz insanlarin iliskiye olan bakis acisi mi bu?

Kendim görüntü olarak "kapali" biri degilim, saclarim acik, kiyafetlerimde cok dekolte yada kisa falan degil. Bilmiyorum böyle bir seyle alakasi var mi ama insanlari görüntüsüyle bir kaliba sokmak bana garip geliyor. Ön yargili olmamak gerekiyor diye düsünüyorum. Yani demek istedigim: Bu kadar iyi anlasabilirken biriyle, neden hele ki erkekler bu kadar kati yaklasiyor evlilik konularina? Anlamiyorum. Üstelik ben calisan bir insanim ve sonucta beraberde yasasan, bir eve tasinmak vesaire yine ayni hesap oluyor (maddi acidan bakarsak). Yani sadece para yüzündense garip gelir bana cünkü gayet kendi hayatim oldugunu biliyor hepsi. Ayaklarimin üzerinde duruyorum (akademisyenim). Avrupa'da yasamaklada alakasi olmadigini fark ettim, sanki her yerde böyle artik insanlar.

Benim dikkat ettigim konular daha farkli oluyor. Mesela biraz romantizm var bende, acaba ruhu ruhuma dokunur mu diye bakiyorum. Beraber gülebilyormuyuz, hayata ayni pencereden bakiyormuyuz falan filan iste.... :)

Zaten anlasacagim bir insanla ben sevgililik süresini uzun tutmak istemiyorum; sonucta bir iliski her acidan yasanilmasi gerekiyor ve ben su ata sözüne cok inaniyorum: Bir insani ya bir cati altinda yada bir seyyehatte tam olarak tanirsin. Birde insan evlenince birbirine köle degil ki. Baktin olmuyor, ne kadar cablarsan cabala, düzelmiyor bir iliski, medeni sekilde ayrilirsin. O yüzden bana, erkeklerin tanismasi dahi kesemesi, sadece bu konu yüzünden, garip geliyor. Sonucta insan anlasabiliyorsa, bence bu cok degerli bir sey ama bilmiyorum. Bu sekil düsünüyorum ben. :)

Simdi sizin fikirlerinizi duymak isterim: Benim gibi düsünenler mi nadir artik yoksa ortam mi cok degisti?
Biraz uzun oldu. Affiniza siginiyorum hanimlar. :)

Tamamini okuyamadim ama gunumuz dediginiz hangi yillar acaba? 31 yasimdayim. Bundan 10-15 sene once de insanlar birlikte yasiyordu? Cinsellik yasiyordu Turkiyede bildigim kadariyla.
Bu benim bildigim öncesinde de yasaniyordur ama pek soylenmiyordur belki.

37 yasinda birinin evlenmeden olmaz diyerek benle sevgili olmak istemesine ben olsam ben de sasirirdim, oyle diyen erkekle ben evlenmezdim.
Belli bir yastan sonra illa evlilik icin goruselim diyen biri görücü usulu baksa daha mantikli cunku.

Canim kimse icin tabikide dusuncelerinden vazgecme. Bunlar senle alakali degil bu devirle alakali. Insanlar herseye okadar kolay ulasiyorki. Evliligide sadece romantizime dayali iliskiyide ikinci plana atmis durumdalar. Cunku herseye ulasmak internet caginda cok kolay ve senin dusunce tarzin onlara geri kafali geliyor. Onlara gore biz geri kafaliyiz onlarin kafasi ileride🤣

Ortam çok değişti evet haklısınız ama,bence sizin karşınıza gerçekten sizin sınırlarınıza saygı duyan kişiler çıkmamış. Herkesin hayatı ve fikirlerine saygılı olmak gerekiyor ama karşıdan bakınca da fikirler aynı noktada değilse işte böyle uzuyorlar,Sizden beklentilerini alamayacakları için..

Tamamini okuyamadim ama gunumuz dediginiz hangi yillar acaba? 31 yasimdayim. Bundan 10-15 sene once de insanlar birlikte yasiyordu? Cinsellik yasiyordu Turkiyede bildigim kadariyla.
Bu benim bildigim öncesinde de yasaniyordur ama pek soylenmiyordur belki.

37 yasinda birinin evlenmeden olmaz diyerek benle sevgili olmak istemesine ben olsam ben de sasirirdim, oyle diyen erkekle ben evlenmezdim.
Belli bir yastan sonra illa evlilik icin goruselim diyen biri görücü usulu baksa daha mantikli cunku.
Günümüz derken suan demek istedim. Daha önce oldugunuda biliyorum. :) Görücü usulü fark etmiyor. Onlarda öyle diyor. :)

Sizin nasıl evlilik öncesi sevişmemek prensibiniz ise karşınızdaki insanların prensipleri de tam tersi olabilir. Bu çok normal. Siz istemediğiniz halde sizi cinselliğe zorlayan bir adamla olmazsınız öyle değil mi? Onların neden istedikler halde cinsellik yaşayamadıkları bir ilişkiye sırf sizin hatrınız için katlanmalarını bekliyorsunuz ki?

Ortam çok değişti evet haklısınız ama,bence sizin karşınıza gerçekten sizin sınırlarınıza saygı duyan kişiler çıkmamış. Herkesin hayatı ve fikirlerine saygılı olmak gerekiyor ama karşıdan bakınca da fikirler aynı noktada değilse işte böyle uzuyorlar,Sizden beklentilerini alamayacakları için..
Sınırlarına saygı duydukları için ilişkiyi sürdürmemişler işte. Sınırlara saygı duymak başkasının sınırlarına göre yaşamak değildir.

Sizin nasıl evlilik öncesi sevişmemek prensibiniz ise karşınızdaki insanların prensipleri de tam tersi olabilir. Bu çok normal. Siz istemediğiniz halde sizi cinselliğe zorlayan bir adamla olmazsınız öyle değil mi? Onların neden istedikler halde cinsellik yaşayamadıkları bir ilişkiye sırf sizin hatrınız için katlanmalarını bekliyorsunuz ki?
Yok, yanlis anlamayin: Tabi ki bende onlarin tutumuna bir sey demiyorum. Herkes özgür olsun istedigi gibi. Benim sordugum, acaba bir ben mi böyleyim artik diye :)

Zaten anlasacagim bir insanla ben sevgililik süresini uzun tutmak istemiyorum; sonucta bir iliski her acidan yasanilmasi gerekiyor ve ben su ata sözüne cok inaniyorum: Bir insani ya bir cati altinda yada bir seyyehatte tam olarak tanirsin.
Aynı evde tabi ki daha iyi tanırsınız ama bu düsturla gidip "sevgililik süresini kısa tutmak" da ayrı bir hata olur. 37 yaşında hayattan beklentileriniz daha nettir tabi ki ama gene de her açıdan yaşayabilmek için hızlı davranmak da doğru olmaz.
Size sınırlanıza saygı duymayan kişiler denk gelmiş daha ziyade. Onlar istemiş, siz istememişsiniz ve bitmiş. Günümüzdeki her ilişki böyle değil.

Canim kimse icin tabikide dusuncelerinden vazgecme. Bunlar senle alakali degil bu devirle alakali. Insanlar herseye okadar kolay ulasiyorki. Evliligide sadece romantizime dayali iliskiyide ikinci plana atmis durumdalar. Cunku herseye ulasmak internet caginda cok kolay ve senin dusunce tarzin onlara geri kafali geliyor. Onlara gore biz geri kafaliyiz onlarin kafasi ileride🤣
Sanirim hizli yasiyor insanlar artik biraz. :)

Aynı evde tabi ki daha iyi tanırsınız ama bu düsturla gidip "sevgililik süresini kısa tutmak" da ayrı bir hata olur. 37 yaşında hayattan beklentileriniz daha nettir tabi ki ama gene de her açıdan yaşayabilmek için hızlı davranmak da doğru olmaz.
Size sınırlanıza saygı duymayan kişiler denk gelmiş daha ziyade. Onlar istemiş, siz istememişsiniz ve bitmiş. Günümüzdeki her ilişki böyle değil.
Size hak veriyorum, bende öyle düsünyorum. Komik olan yani ne biliyormusunuz? Genelde hemen gel beraber yasayalim diyenler oldu ki bende buna sasiyorum. Kisa tutarim derken kafamda 6 ay yada bir sene gibi bir sürec var. Ama evlilik coguna uzak bir sey gibi. :)

Çok uzun süre flört edenlerin de evlilikte çok sorunlar yaşadığını gördük duyduk bana da tanıma aşaması uzun sürmesi saçma geliyor hele aynı evi paylaşmak daha da saçma geliyor bir erkek az çok birlikte vakit geçirdiğinde gayet anlaşılıyor yani sadece aşık olduğunda görmek istemiyorsun hepsi bu yoksa tanıma sürecinde kendi karakterinden bir falso verince o yıllar geçse de hep aynı sadece ilişkiyi devam ettirmek isteyen biraz törpülüyor bu devirde adamın hasını bulmak da zor önüne gelenle birlikte oluyorlar🤮

Yani muhtemelen sizin yaşlarınızda evlenmeden olmaz diyen insan pek yoktur eğitimli çevrelerde.
Sadece benim yasimda degil, benden daha genc meslektaslarimda ayni seyi söylüyor. Zaten konu bu yüzden kafama takildi. Ilk önce kendi yasimla alakali sandim, sonra yirmili yaslarinda olanlarda öyle deyince bende düsünmeye basladim acaba bizim gibi düsünen mi az artik diye.

Çok uzun süre flört edenlerin de evlilikte çok sorunlar yaşadığını gördük duyduk bana da tanıma aşaması uzun sürmesi saçma geliyor hele aynı evi paylaşmak daha da saçma geliyor bir erkek az çok birlikte vakit geçirdiğinde gayet anlaşılıyor yani sadece aşık olduğunda görmek istemiyorsun hepsi bu yoksa tanıma sürecinde kendi karakterinden bir falso verince o yıllar geçse de hep aynı sadece ilişkiyi devam ettirmek isteyen biraz törpülüyor bu devirde adamın hasını bulmak da zor önüne gelenle birlikte oluyorlar🤮
Iste ayni böyle düsünüyorum. 30 üstü yaslarda genel olarak insan konularinda daha tecrübeli oluyoruz ve gayet insan az cok anlayabiliyor bir insanla günlük hayatini paylasip paylasamayacagina. Tabi herkeste beraber yasamanin alisma süreci oluyordur. Ama evlilik bu konuda niye sorun oluyor artik bir cok kisiye, bunu anlamaya calisiyorum.

Ben sizi çok iyi anlıyorum. Bunun açık, kapalı giyinmekle, Avrupa'da ya da Türkiye'de yaşamakla hiçbir ilgisi yok aslında. Artık ilişkiye girmemiş bi kız arayışında değil erkekler ancak saygı duyup ne yazık ki söz konusu evliliğe bırakmak olunca geri adım atıyorlar. Ben evlenmeden olmaz demiyorum ancak ciddi düşünüp evlilik yoluna gireceğim, sevdiğim, değer verdiğim, romantik duygular beslediğimle olsun isterim. Tabi 1 ay dahi bekleyemeyecek erkeklerin sayısı çok fazla. Ben açık rahat giyinirim belki ön yargı bu yüzdendir diye düşünüyordum fakat kapalı olan arkadaşlarıma da çok farklı yaklaşılmıyor. Sanırım gerçek aşk mı denir sevgi mi emin değilim bu duygularla karşılaşmıyoruz hiçbir zaman. Hani seven bekler, seven seni üzmez deriz ya hah o sevgi yok işte :)

Iste ayni böyle düsünüyorum. 30 üstü yaslarda genel olarak insan konularinda daha tecrübeli oluyoruz ve gayet insan az cok anlayabiliyor bir insanla günlük hayatini paylasip paylasamayacagina. Tabi herkeste beraber yasamanin alisma süreci oluyordur. Ama evlilik bu konuda niye sorun oluyor artik bir cok insana, bunu anlamaya calisiyorum.
Ben biraz erken evlendim ama şu 34 yaşımda evlenecek olsam evlenemezdim doğru dürüst erkek yok burada açılan konulardan görüyoruz evlilik kurumunun sarsıldığını düşünüyorum birlikte yaşamak sorumluluk almamak daha cazip geliyor yoksa bunun karşıdaki insanı iyi tanımak ile alakası yok flört döneminde de pek tabii tanıyabiliyor insan sayılarınızın azaldığını düşünüyorum.

size ve düsüncenize saygı duyup kabullenecek birini bulmalısınız tabii ki.

ama ben de evlilikten önce insanların birbirbi her konuda iyice tanıması gerektiğini düsünenlerdenim. benim de imkanım olsaydı esimle evlenmeden önce bir süre birlikte yasamak isterdim ters köşe olmamak adına. evlendikten sonra ipleri koparmak emin olun evlilik öncesinde düsündüğünüz kadar kolay değil. ben esimle evlilik öncesi yakınlık yaşadım ve bu ne bizi ne de ilişkimizi etkilemedi açıkcası.

ama söylediğim gibi bu sizin kararınız ve görüsünüz. eğer size mantıklı ve doğru gelen buysa bence buna uygun birini bulursunuz. ben öyle insanların da nadir olduğunu sanmıyorum.

X