Geline kim bakmak(!) zorunda?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Benim de teyzemler büyükoğullarına bu şekilde bakıyorlar. Evlendiklerinde kuzenim daha okulu bitirmemişti, kiralarını, faturalarını harçlığını hep karşıladılar. Şuan çalışıyor ama hala destek oluyorlar.

Bir kere bile teyzemden böyle saçma serzeniş, söylenme duymadım. Çünkü en başında bu duruma tamam dediler.

Senin teyzen en başında başına ne geleceğini biliyordu. En başında ses çıkarmayıp şimdi neye ayılıp bayılıyor? Üstelik bu böyle sülaleye yayılacak bir konu değil. Oturacak oğluyla konuşacak yeğeniyle değil.

Öyle kayınvalide bizde bulsaydık keşke asdfgh ne güzelmiş kirayı felan ödüyor ahaha bizde de tam tersi biz yardımcı oluruz ailelere. 30u geçmiş koca koca insanlar hala ana baba eline mi bakıyor çok garip. He aile şirketi olur beraber çalışılır ayrı ne değişik hayatlar var :)

Malesef bizim ailemizde var. Eger kuzenlerim kardesim eve yeteri kadar destek olamiyorsa hemen ailelerimiz devreye giriyor ve gelinler cocuklarini birakip yuvalari dagilmasin diye hemen el atıyorlar. Misal babam kardesim asgari ucretle calistigi icin dugunu yapti takilari aldi evini tuttu esyalarini aldi. Kardesim bir kismini odedo geri kalani annem ve babam halletti benim maddi durumum daha iyi oldugu icin bende arada el atiyorum. Ama gondermedigimiz zamanlarda gelinden boyle seyler duymadik. Belli sure oda evde oturdu calismayacagim dedi. Tabiki nasil istersen. Disarda degilde evinizde kahve icersiniz. Caniniz birsey ister disardan siparis vermek yerine evde yaparsiniz daha mantikli dedim. Bes sene calismadi bebegide oldu. Annesine birakip ise basladi . Yani o aileler malesef biziz. Mecburen oluyor bazi durumlar

Sacmalamasin lütfen, kimse kimseyi finanse etmek zorunda degildir, evlendin evin barkın ayrıldı, geçinirsin geçinmezsin kimseyi ilgilendirmez. Kuzeninize üzüldüm.

Bu hikayede gelin kötü değil, karısıyla ev geçindirmeye gücü yetmeden evlenen oğlunda hata. Teyzen oğlunun ne olduğunu biliyordur. En başında finanse etmeyecekti oğlunu. Burada muhattap alınması gereken gelin değil, teyzem oturacak oğlu ile konuşacak.

Konular farklı gibi geldi bana. Bizimki evlendiklerinde çalışıyordu. Geçici olarak destek olmak istedi sanırım teyzem fakat işler umduğu gibi gitmedi. Herkes gibi çocuğu belli bir yaşa getirince ise dönecek sanıyordu ama kiralarini ödemek görevi oldu resmen.

Ama bu durumda çocuğu evlendirmek ne kadar doğruydu mesela? Hepiniz oğlanı geçindirmek için seferber olmuşsunuz bu da yanlış. Evlendirmeselerdi otursaydı annesinin yanında.

Her şeyde öyledir. Birinin yükünü sırtlandın mı o senin görevin olur. Kıymeti de bilinmez... Teyzenin eline koz geçmiş finanse etmeyi tamamen bitirecek...

Ya o değil de gelin böyle hesap sorunca teyzeniz öylece dinlemiş mi yani? Oğlunu arayıp ne diyor bu bile dememiş mi
Tek dediği şey "Kizim, ben seni doyuramadım... Bundan sonra hep kiranin bir kismini yollayacağım, doymuyorsun nasilsa." Sonra oğlunu aramış "Bundan sonra onun hesabına değil, senin hesabına göndereceğim bir miktar para, karı koca aranızda halledin." demiş. Hâlâ tam kesmiyor yani para musluğunu.

O sessiz kalıyor, hır çıkarmıyor ama "Çocuğumuzu annesi büyütsün." diyor sadece. Bu da gelini destekler nitelikte...
Eşine destektir bu, koca kazık adam utanmıyor anne babasına kirasını ödetmeye, yüzü dahi kızarmıyor demek ki.

Rabbiiiiiim bizi böyle evlatlardan, gelinlerden, damatlardan koru

Benim çevremdeki bütün gelinleri kayinpederi finanse ediyor, siz de bakmak zorundasınız."
Yok canım, nerede yazıyormuş o zorundalık? Teyzenize bizden selam söyleyin, bundan sonra 1 kuruş dahi göndermesin, bu terbiyesizleri beslemesi diğer evlatlarına haksızlık etmesi demek.

Hayır balım hatalı olan teyzen. Herkes evladının ne mal olduğunu biliyordur. Evlendirmeyecekti en başında. O paraları gelin yemiyor eşek beceriksiz bir baltaya sap olmadan evlenen oğlu yiyor. Hesabını oğluna soracak bu durumun.

Taaa evkenirken yine destek oluyordu hala destek oluyor. Gücü yoksa en başında "bu evliliğe ben destek olmam" diyecekti susacaktı.

Oğlu utanmıyor mu aylardır yıllardır anasından destek almaya. Hiçbirimiz enayi değiliz, ülkenin ekonomik durumu, maaşlarımız, zam oranlarımız belli. Çocuk mu geliyor oturacaktı karısıyla hesap kitap yapacaktı.

Muhattap alacağı kişi gelin değil üstelik oğlu. Bu kavga gürültü olduysa oğlu yüzünden oluyor. Beceriksiz oğluna toz kondurmayıp, geline laf saymasın.

Benim teyzem gelinine değil hep oğluna söz saydı, kavgasını oğluyla yaptı. Çünkü parayı yediren oğlu.

O zaman kusura bakmasın bu muameleyi hak ediyor demektir. Ne demek kızım bi kısmını göndereceğim? Özür de dileseymiş bari. Hiç göndermeyecek artık ya kocaman kadın nasıl diyemez bunu

Sizin kuzende iş yok malesef.
Gelin o yüzsüzlüğü kocasından alıyor.
Ailem bizim kiramızı ödemek zorunda değil.
Benim maaşımda bu, beğenmiyorsan çalışacaksın diyecek.
Evdeki kardeşlerinin de hakkına giriyor beyfendi.
Geline hava hoş.

Etrafimda maddi durumu iyi olan ailelerden çocuklarına yardım edenler oluyor ama böyle mecburi ,kira ödemeli,ödemeyince firca yemeli bir saçmalığa da hiç denk gelmedik bu zamana kadar.
Teyzeniz de kendisine gelsin, gelinden korkusuna diğer çocukların hakkına girmesin.

E ama bu cevaba karşı biz ne desek boş. Sakinleştirici alıp oturur aşağı. Sert oldu ama yapacak bir şey yok. Laf işitip para vermeye devam etmek ne demek

Teyzeniz daha çok sakinleştirici alır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…