Gelecek kaygısı, çok mu abartıyorum?

Quiselda

🦄
Kayıtlı Üye
26 Ekim 2015
513
833
Merhaba hanımlar, ablalarım. 21 yaşında bir genç kızım. Boşanmış bir annenin 4. Kızıyım. Baba tarafı varlıklı bir aile fakat babam annem yüzünden nafakada bile olay çıkaran biriydi. Param yok derdi yalanlarını yakalardık. Annem bizim yüzümüzden çalışmadı diğer 2 kızkardeşimle yaşımız çok yakın. Ablamızın ise babası farklı bizden. Kendisi kendini kurtardı almanyada yaşıyor vatandaşı oldu. Çok fazla parada sıkıntı yaşamaktan mıdır bilmem ama insan ileride artık bir şeyleri garanti istiyor. Ha elbette haklısınız her şeyin emeği verilmeli buna kesinlikle katılıyorum,asla kolaydan para kazanacağım demem, diyemem zaten. Mesela okulda da çalışkan bir öğrenciydim fakat matematik 0. Okulda hocamızdan gördüğümüz dayaklar, ve soruyu yanlış yapınca sopayla vurması gibi hareketleri de beni matematikten soğuttu sonra bir daha hiç alışamadım. Kardeşlerimde de durum böyle. Sonunda sözelci olarak çıktım, 2 yıl önce marmara pazarlamayı kazandım çevrem pazarlamanın iyi olduğunu söyledi. Ama 2 yıl gitmedim konservatuvar denedim her zaman sanatçı olmak istedim sanatın her alanını çok sevdim, resim, piyano, ve en çok istediğim tiyatro.. olmadı elbette. 1 tanesinde 2. Aşamaya geçtim fakat kazanamadım. Böylelikle hayatım cidden karardı benim için. Ben de marmaradan devam edeyim dedim, Pazarlamanın derslerine girdim bu yıl, hocamız da biz alışveriş merkezine ara eleman yetiştiriyoruz dedi. O zaman düşündüm ben neden okuyorum( evet ablalarım çoğunuz ne saçmalıyorsun diyecek, ben asla meslek küçümsemem hatta kendim alışveriş merkezinde seve seve çalıştım sabahları sevinerek işe giderdim 1 yıl önce fakat beni pandemiden dolayı çıkarttılar işten) dediğim gibi ben işi küçümsemiyorum, aksine ablalarım madem ben bu işe okumadan girebiliyorum ve asgari ücrete 6 gün çalışıp genellikle saat 10 da çıkıyordum, o zaman neden okuyordum? Bu mesleği zaten geleceği olur diye belki bi ihtimalle tercih etmiştim, Ordaki müdürüm 30 yıldır bu mesleği yapıyordu o zaman bile düşündüm bu adam her gün akşam 10 a kadar çalıştı ve 1 gün izinle nasıl aile kurdu nasık vakit buldu kendine. Asıl üzüldüğüm olay bu alışveriş merkezinde kesinlikle hakkı verilmiyor insanların. Akşam 10 lara kadar çalışılıyor, 1 gün izin yapılıyor ne sosyal hayat kalıyor ne de kendinize, ailenize ayıracağınız vakit ve asgari ücrete çalışılıyor. Ha elbette uçuk bir rakam olmasa da en azından biraz daha yüksek alabilirlerdi. Neyse ablalarım babamızla da aramız düzeldi 2 yıl önce. Ben ve kardeşlerim de biraz politik olarak aramızı iyi tutmaya çalışıyoruz çünkü babamız maddi desteği ancak öyle sağlıyor. Şu anda aramız iyi hazır, kendisi de ben de au pair adlı bir program düşündük. Yurtdışına bebek bakıcı olarak gidip para kazanılıyor. O kazandığım para ile de orda yüksekokula gidebiliyorum. Tabi iş bulur muyum o konuyu bilemiyorum( ingilizcem çok iyi seviyede). Fakat denemeyi her zaman çok istemiştim. En kötü okuldan sonra çalışma izni alamasam 26 yaşında dönmüş oluyorum. O zaman da burda okul tekrar okunur mu ya da yurtdışındaki okul burda geçer mi bilemiyorum. Ablalarım saçmaladığım yerler olursa affola, cahilliğime verin. Kafam çok karışık o yüzden yazarken saçmalamış olabilirim. Ülkemi çok seviyorum ama ekonomisi çoğu insanda olduğu gibi beni de endişelendiriyor. Hele bir sözelci olarak daha ne yapabilirim bilmiyorum çok ciddiyim eğer sözelci olarak bana fikir vermek isteyen ablalarım varsa seve seve dinlerim, sizin tavsiyeleriniz benim için önemli çünkü çoğunuzun hayattaki deneyimi benden çok.. belki daha olmayan şeyler için kuruntu yapıyorum evet doğru, geleceği düşünüp duruyorum bütün gün, hangi işi yaparım diye ama napiyim ablalarım hem kendimi hem de annrmi kurtarmak istiyorum çünkü annemin başka ek geliri yok ona ben ve kızkardeşlerim destek olacağız( ek geliri olsa bile destek olurduk ama şimdi daha fazla desrek olmamız gerekir). Yurtdışı olayını deneyeceğim şu anda programın gerektirdiği ehliyeti almak üzereyim. Fakat ablalarım Türkiyede de yapacağım işler yok mudur? Bu yurtdışı olayı olmazsa burda da bir sözelci olarak hangi işler yapılabilir? Tekrardan uzun oldu ve bir sürü konuya girdim kusura bakmayın, hepinzin fikirlerini bekliyorum 🙏

Aslinda daha 21 yasindaymissiniz. Gencsiniz.
Eger bölümünüzden memnun degilseniz tekrar calisip baska bir bölümü kazanabilirsiniz.
Pazarlama bölümünden baska bölümlere yatay gecis yapabilirsiniz misal isletme, halka iliskiler vs.
Ama eger ailemden ayri yasayabilirim, yurt disinda egitim almak daha avantajli diye düsünüyorsaniz gidin tabi.

Bizim au pair kızımız ve öbür au pair kiz olsun erkek olsun, hepsi bir sene içinde o kadar güzel almanca öğrendiler ki, 1 sene sonra üniversiteye başladılar ve bitirdiler. Rüyadan, Moldawien den, Ukrayna san, polonyadan, nepalden, cok kız var Burda şimdi kariyer yapıyorlar. Hepsi au pair olarak başladı. Yalniz çok disiplinli olacaksın. Öyle televizyonun önünde, bilgisayarla zaman geçirmek yok. Zamanında at kendini dış memlekete ve kendini geliştir ve kendine açılmayı bırak. Türkiye maalesef büyük hızlı adımlarla iç savaşina gidiyor. Kurtar kendini.

Hem ingilizceniz çok iyi hem sözeliniz... o zaman lisede dil sınıfını düşünmediniz mi? Turizm sektöründe şansınızı deneme ihtimaliniz var mı?

Çok teşekküt ediyorum bilgilendirme ve önerileriniz için. Çalışkan ve disiplinliyim, disipli seviyorum bir sıkıntım yok sadece gittiğim ülkede mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim diye düşünmüştüm. Çok teşekkürler tekrardan önerileriniz için, uygulayacağım 🙏

Bizim au pair kızımız ve öbür au pair kiz olsun erkek olsun, hepsi bir sene içinde o kadar güzel almanca öğrendiler ki, 1 sene sonra üniversiteye başladılar ve bitirdiler. Rüyadan, Moldawien den, Ukrayna san, polonyadan, nepalden, cok kız var Burda şimdi kariyer yapıyorlar. Hepsi au pair olarak başladı. Yalniz çok disiplinli olacaksın. Öyle televizyonun önünde, bilgisayarla zaman geçirmek yok. Zamanında at kendini dış memlekete ve kendini geliştir ve kendine açılmayı bırak. Türkiye maalesef büyük hızlı adımlarla iç savaşina gidiyor. Kurtar kendini.

Lisede dildeydim fakat üniversitede sözelden girdim. Dil bölümü istememmiştim. Turizm de düşündüm aslında ama yine kiminle konuşsam olumsuzluklar havada uçuştu.
Hem ingilizceniz çok iyi hem sözeliniz... o zaman lisede dil sınıfını düşünmediniz mi? Turizm sektöründe şansınızı deneme ihtimaliniz var mı?

Çok teşekküt ediyorum bilgilendirme ve önerileriniz için. Çalışkan ve disiplinliyim, disipli seviyorum bir sıkıntım yok sadece gittiğim ülkede mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim diye düşünmüştüm. Çok teşekkürler tekrardan önerileriniz için, uygulayacağım 🙏
Etrafımızdaki Bütün kızlar ve erkek au pair çocuklarını, sade alman arkadaşlarıyla ve kitap elinde gördüm. Cünkü onlar memleketlerine bavulların i hazırlarken, biliyorlar, bu şans bir defa geliyor ve o şansı iki elleriyle çok sıkı tuttular. Bizim Ukraynadan ve rusyadan au pair kızımız vardı, ikisi de 20 yaşındaydı ve ikiside öyle anlattılar. Biz bunu büyük bir daha tekrarlanmiyacak bir şans olarak görüyoruz ve elimizden ne gelirse yapıyoruz dediler. Çoğu hafta sonlarında yedek iş bulup çalıştı ve memleketine para gönderdi veya biriktirdi. Hangi memlekete gidersen git, sakın çok türkülerin kaldığı yerlerden arkadaş edinme. Büyük şehirlerde çok Türk Ghettolari var, oralardan uzak dur. Onların hemen hemen hepsi, devlet yardımı ile yaşıyor ve çoğunun senelerce bursa kaldığı halde almancasi çok kötü veya yok. Burda doğmuş çocuklar bile, cok fena almanca konuşuyor. Sakın sakın öyle yerlere gitme. Gittiğin memleketin yerlilernle veya başka memleketten gelmiş aupair kızları ile arkadaşlık kur.
Ben senin yerine olsam önce kanadayi seçerim, orda hem İngilizce hem Fransızca öğrenirsin ve avrupadan daha da iyi. Avustralya, Amerika, eger Avrupayi seçersen Almanya ama büyük şehirleri değil, şehire yakın küçük köylere bakın. Buranın köyleri Türkiye in köylerine benzemiyor. Ama tenha, temiz, az yabancı var ve doğası mükemmel. Güney Amerika da enteresan. İspanyolca öğrenirsin. Ama nereye olursa olsun, kurtar kendini.

Ne kadar güzel yazmışsınız. Çok teşekkür ediyorum size, bana vakit ayırdığınız için. Verdiğiniz bilgiler ve deneyimler benim için çok önemli. Çok sağolun 💖💖💖💖💖💖🙏
Etrafımızdaki Bütün kızlar ve erkek au pair çocuklarını, sade alman arkadaşlarıyla ve kitap elinde gördüm. Cünkü onlar memleketlerine bavulların i hazırlarken, biliyorlar, bu şans bir defa geliyor ve o şansı iki elleriyle çok sıkı tuttular. Bizim Ukraynadan ve rusyadan au pair kızımız vardı, ikisi de 20 yaşındaydı ve ikiside öyle anlattılar. Biz bunu büyük bir daha tekrarlanmiyacak bir şans olarak görüyoruz ve elimizden ne gelirse yapıyoruz dediler. Çoğu hafta sonlarında yedek iş bulup çalıştı ve memleketine para gönderdi veya biriktirdi. Hangi memlekete gidersen git, sakın çok türkülerin kaldığı yerlerden arkadaş edinme. Büyük şehirlerde çok Türk Ghettolari var, oralardan uzak dur. Onların hemen hemen hepsi, devlet yardımı ile yaşıyor ve çoğunun senelerce bursa kaldığı halde almancasi çok kötü veya yok. Burda doğmuş çocuklar bile, cok fena almanca konuşuyor. Sakın sakın öyle yerlere gitme. Gittiğin memleketin yerlilernle veya başka memleketten gelmiş aupair kızları ile arkadaşlık kur.
Ben senin yerine olsam önce kanadayi seçerim, orda hem İngilizce hem Fransızca öğrenirsin ve avrupadan daha da iyi. Avustralya, Amerika, eger Avrupayi seçersen Almanya ama büyük şehirleri değil, şehire yakın küçük köylere bakın. Buranın köyleri Türkiye in köylerine benzemiyor. Ama tenha, temiz, az yabancı var ve doğası mükemmel. Güney Amerika da enteresan. İspanyolca öğrenirsin. Ama nereye olursa olsun, kurtar kendini.

X