Gebeliğe hazırlık ve Tiroid

princessbean

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Nisan 2024
65
20
30
Merhaba arkadaşlar,
Bu zamana kadar hep pcos olduğumu ve o sebeple adetimin sürekli geçiktiğini (son zamanlar 2 ayı bulmuştu)düşünüyordum meğer sebep tiroid miş.
Ft4, TSH,fT3 değerlerim normal çıkmışken, Anti-TPO 34'ün altında çıkmak yerine 600ü geçmiş.
Sorum Anti-TPO bu kadar yüksekken hamile kala bilir miyim?((
euthyrox 10 gündür içiyorum, 25mg haftada 5 gün, 50mg ise 2 gün..
Umarım faydası olur..

Tsh 2,5 altında istiyorlar gebelik için anti tpo yüksek doktor bana diğer değerlerin normalse sorun yok ayrıca bunun ne kadar yüksek çıktığı önemli değil yüksek çıkmış bir kere haşimato hastalığı deniliyor adına düzenli aralıklarla kontrole gidilmeli

Tsh 2,5 altında istiyorlar gebelik için anti tpo yüksek doktor bana diğer değerlerin normalse sorun yok ayrıca bunun ne kadar yüksek çıktığı önemli değil yüksek çıkmış bir kere haşimato hastalığı deniliyor adına düzenli aralıklarla kontrole gidilmeli
TSH bende 3,07 . Ama TSH ile ilgili bir şey demedi doktor. Sadece 1 ay ilaçı kullan ve yeniden teste git..

Merhaba arkadaşlar,
Bu zamana kadar hep pcos olduğumu ve o sebeple adetimin sürekli geçiktiğini (son zamanlar 2 ayı bulmuştu)düşünüyordum meğer sebep tiroid miş.
Ft4, TSH,fT3 değerlerim normal çıkmışken, Anti-TPO 34'ün altında çıkmak yerine 600ü geçmiş.
Umarım faydası olur..
Bende kızıma 4 aylık hamileyken troitlerim yükseldi doğuma kadar ilaç kullandım düzenli dahiliye doktoruna kontrole gittim. Ama benim sonradan geçmedi kalıcı olarak kaldı. Bekarken de zayıftım mesela ben ondan dolayıymış kilo alamamam felan. 6 yıldır haşimato hastasıyım. Yani demem o ki troid hastası olup da gebe kalan binlerce kadınlarımız var moralinizi bozmayın ilacınızı hergün aynı saatte yatım çay bardağı suyla için. İnşallah değerleriniz düzeltecektir

Bende kızıma 4 aylık hamileyken troitlerim yükseldi doğuma kadar ilaç kullandım düzenli dahiliye doktoruna kontrole gittim. Ama benim sonradan geçmedi kalıcı olarak kaldı. Bekarken de zayıftım mesela ben ondan dolayıymış kilo alamamam felan. 6 yıldır haşimato hastasıyım. Yani demem o ki troid hastası olup da gebe kalan binlerce kadınlarımız var moralinizi bozmayın ilacınızı hergün aynı saatte yatım çay bardağı suyla için. İnşallah değerleriniz düzeltecektir
Desteğiniz için çok teşekkür ederim. İnşallah dediğiniz gibi olur

Bu arada benim de tiroid sıkıntılarım oluyor ilaç kullanınca düzenli düzeliyor suan 2. Hamileyim tiroid sıkıntısı var diye hamile kalmama diye bir şey yok

Merhaba arkadaşlar,
Umarım faydası olur..
Gebeliğe engel bir durum değil bende de hepsi normal sadece anti Tpo yüksekmiş haşimato mu ne deniyormuş, yeni öğrendim ve 4 aylık hamileyim. Dahiliye doktoru ilaç bile yazmadı takip edilecek ayda bir tahlil vereceksin dedi. Yinede içim rahat etsin diye endokrinoloji ye randevu aldım gidip sonuçlarımı göstereceğim

Ben de THS degerim 6 ile hamile kaldim ama maalesef gebelik 8 ve 9 hafta arasi son buldu... Hamile kalinabiliyor ama sürdürmesi cok zor... Düsükten sonra Troid rahatsizligim oldugunu anladik... Rabbim isteyen herkese tez vakitte evlat nasip etsin.

Kendimi bildim bileli 30 günde bir adet oluyorum. Evleneli 8 ay oldu. Evlenmeden 1 ay önce adet düzenim değişmeye başladı. 40 günde bir adet olmaya başladım. Kadın doğumcuya gittim. Sorun yok dedi. Sonra hormonlara baktırdım. TSH değerim 5,4 çıktı. Gebelik düşündüğüm için dahiliyeci eutrox 25 mg yazdı. Adetim düzene girdi. Tekrardan 30 günde bir adet olmaya başladım 3 ay kullandım. Değerim 2,8 e düştü. 50 mg yazdı. Şu an değerim 0.8. ( anti Tipo değerim 254 ama Dr önemsemedi.)Ben de ilacı bıraktım. Bu ilacı sürekli kullanmak zorunda mıyız? T3 ve T4 değerlerim normal. Her hangi bir şikayetim de yok. Şimdi adetime 1 hafta var kahverengi lekelenme oldu. Anlamadım 😐

Kendimi bildim bileli 30 günde bir adet oluyorum. Evleneli 8 ay oldu. Evlenmeden 1 ay önce adet düzenim değişmeye başladı. 40 günde bir adet olmaya başladım. Kadın doğumcuya gittim. Sorun yok dedi. Sonra hormonlara baktırdım. TSH değerim 5,4 çıktı. Gebelik düşündüğüm için dahiliyeci eutrox 25 mg yazdı. Adetim düzene girdi. Tekrardan 30 günde bir adet olmaya başladım 3 ay kullandım. Değerim 2,8 e düştü. 50 mg yazdı. Şu an değerim 0.8. Ben de ilacı bıraktım. Bu ilacı sürekli kullanmak zorunda mıyız? T3 ve T4 değerlerim normal. Her hangi bir şikayetim de yok. Şimdi adetime 1 hafta var kahverengi lekelenme oldu. Anlamadım 😐
Doktora sormadan bırakmasaydınız keşke ben 3 senedir tedavi görüyorum. İlk doktorum ömür boyu kullancaksın dedi. Bazı doktorlar bıraktırıyormuş ama. Siz en iyisi doktora sorun bırakma işini

Doktora sormadan bırakmasaydınız keşke ben 3 senedir tedavi görüyorum. İlk doktorum ömür boyu kullancaksın dedi. Bazı doktorlar bıraktırıyormuş ama. Siz en iyisi doktora sorun bırakma işini
Evet kafam çok karışık 😐 ama değer de epey düşük. Yani hep mi kullanayım. Bu değer için bile ilaç mı kullanacağım. Canım sıkkın gerçekten.

Merhaba arkadaşlar,
Umarım faydası olur..
Tiroid hastası olduğum hamileyken öğrendim. Doktorum her defasında sen bu yüksek değerle nasıl hamile kaldın diyordu. Hastalık gebelikten önce mi vardı gebelikle mi doğdu bilemiyorum. 3 senedir ilaca devam ediyorum. Hamilelikte çok yüksek doz ilaç kullandım ben.

Merhaba arkadaşlar,
Umarım faydası olur..
Canım merhaba bende tiroid hastasıyım 50 Mikrogramm ilaç alıyorum , burda daha önce bir arkadaşımız çatlatma tedavisiyle hamile kalmıştı hem pko hemde ağır haşimato hastasıydı. Birazda nasip bu işler ama imkansız değil doktorun sana direk 75 mikrogramm yada 100 mikrogramm ilaç verebilir. Böyle parça parça verme nedenini ben anlamadım çok karışık geldi ikisi de tiroid ilacı sonuçta illa ki bi bildiği vardır ama direk yüksek verse düşer zaten benimde dozumla hep oynadılar sonunda 50 de kaldım

Canım merhaba bende tiroid hastasıyım 50 Mikrogramm ilaç alıyorum , burda daha önce bir arkadaşımız çatlatma tedavisiyle hamile kalmıştı hem pko hemde ağır haşimato hastasıydı. Birazda nasip bu işler ama imkansız değil doktorun sana direk 75 mikrogramm yada 100 mikrogramm ilaç verebilir. Böyle parça parça verme nedenini ben anlamadım çok karışık geldi ikisi de tiroid ilacı sonuçta illa ki bi bildiği vardır ama direk yüksek verse düşer zaten benimde dozumla hep oynadılar sonunda 50 de kaldım
Merhabalar🩷
Bana haftada 5 gun 25 mg, 2 gun ise 50 mg icmemi soyledi. 1 ay sonra ise yeniden test yapacağımi dedi.( haftaya yani)
Bu arada progesteron degerim de dusuk cikti( sanirim trioidle ilgili

Kendimi bildim bileli 30 günde bir adet oluyorum. Evleneli 8 ay oldu. Evlenmeden 1 ay önce adet düzenim değişmeye başladı. 40 günde bir adet olmaya başladım. Kadın doğumcuya gittim. Sorun yok dedi. Sonra hormonlara baktırdım. TSH değerim 5,4 çıktı. Gebelik düşündüğüm için dahiliyeci eutrox 25 mg yazdı. Adetim düzene girdi. Tekrardan 30 günde bir adet olmaya başladım 3 ay kullandım. Değerim 2,8 e düştü. 50 mg yazdı. Şu an değerim 0.8. ( anti Tipo değerim 254 ama Dr önemsemedi.)Ben de ilacı bıraktım. Bu ilacı sürekli kullanmak zorunda mıyız? T3 ve T4 değerlerim normal. Her hangi bir şikayetim de yok. Şimdi adetime 1 hafta var kahverengi lekelenme oldu. Anlamadım 😐
Bunu doktorunuzla gorusseniz iyi olur. Ama bildigim kadariyla evet surekli kullanmak lazim( arkadasim annem ve etrafimdaki diger insanlar her gun kullaniyor senelerce. Degerleri normale girse bile

Sizin adiniza cok sevindim. 🩷🩷🩷
InsAllah bende de faydasi olur. Bu arada progesteron degerinize de hic bakilmismiydi?

X