folic asiit

nesquik_24

Deniz Bebeğin Annesi
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2008
1.578
2
39
arkadaşlar benim sorum: ben hamile olduğumu 5.hafta da öğrendim ve 5.haftamda kullanmaya başladım o sinir folic asit hapını günde 3 kere tok şkelinde.şuanda 7 haftalığım ama endişem geç kalışım yani bir fikriniz var mı şu hapı geç kullanma konuusnda? haftaya dr.kontrolümde mutlaka soracağım ama şimdi içim içimi yiyor internetten okuduklarımı da sayarsak uykularım kaçtı .bilgilerinizi lütfen özelime atarsanız daha kolay ulaşırım cevaplarınıza.tşkler.:çok üzgünüm:

cnm benim pek bilgim yok ama eskiler folik ast mi içiyodu sen aldıgın gıdalara önem ver takacak bi durum yok bence bende 4. haftamda ögrendim o zaman başladım bi sorun yok yani

folik asit cok önemli
doktorlar hatta hamile kalmadan 3 ay önce folik asite baslanmasi gerektigini söylüyorlar
nasil olduda dotorun sana ilk hamile kaldigini ögrendigginde folik asit yazmadi
ben simdi 30. haftamin icindeyim doktoruma sordum folik asite devam ediceksin dedi ve ilk hamileligimdede emzirme dönemindede kullanmistim
her doktor farkli söylüyor tabii kimisi gerek yok diyor kimisi kullan diyor
almani öneririm ama onun farkli dozlari var eczaneye bi sor almadan önce ilk 3 ay icin olanlarin dozlari daha yüksek sonrakilerde azaliyor
vee 3 tane cok fazla olmicakmi cnm ??
benim aldigim folik asiti günde tek bir defa alabiliyorsun sanirim onlarda cok bi degisiklik yok
rabbim saglikla yavruna kavusmak nasip etsin cnm :))

Folik asit hayatımızın her döneminde bizlere fayda sağlayan, gerekli bir vitamin. B grubu vitaminlerden olan flikasit vitamini, Özellikle yeşil yapraklılarda bol miktarda bulunur. Folikasit, merkezi sinir sisteminin işlemesinde hayati bir rol oynayan bir vitamin. Doğal yollarda alınabilecek folikasit vitamini için sizlere bir kaç öneride bulunalım. Yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, portakal suyu, ıspanak, yonca, mavi-yeşil alg (yosun), maydanoz,enginar, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bol miktarda folikasit bulunduğu için, bu besinleri sofralarınızdan eksik etmeyin.
* Hamilelik ve emzirme döneminde folik asit alımı, anne ve bebek sağlığı açısından son derece faydalaıdır. Hamilelikte alınan folik asit, bebeğin, hücre yapı taşlarının, kırmızı kan hücrelerinin (alyuvarlar) ve sinir dokularının oluşumunda etkili oluyor. Peki folik asit eksiliği nelere yol açar ?
Folik asit yetersizliğinde kromozomlarda kopmalar olmaktadır. ABD de yapılan geniş çaplı bir araştırmada kalın bağırsak kanseri için belirteç olan bağırsak poliplerinin diyetteki folik asit düzeyiyle ters ilişkisi ortaya çıkarılmıştır. Günde yaklaşık 400 mikrogram folik asit alan kişilerde kolon kanseri en düşük oranda görülmektedir.

merhaba
ben 9+2. haftamdayım. dr um bana folic asiti hiç vermedi budan önce 4 hamilelik geçirdim 4 ü de hüsranla sonuçlandı hepsinde kullandım ama neyse
sen içini ferah tut canım ben de hiç kullanmadım sorun etme bunları :)

foli asid olarak folbiol kullanıyorsan günde 1 tane, folic plus kullanıyorsan günde 3 tane veriyor doktorlar...

ben 7 haftalikken kullanmaya basladim ve 10 haftalikdan sonra icsende olur icmesende bir faydasi olmaz dendi bende birakdim...herseyin hayirlisi allah tamamini erdirsin canim...

yok artık canım daha nelerrr yani.sen daha şimdiden bu kadar ince düşünürsen hamileliğinin tadını çıkaramazsın hayatım.kesinlikle zararı yok.folik asit kullanmayan bi çoık insan var ve gayette normal bebekler dünyaya getiriyorlar.çok fazla böle şeyleri kafana takarak hem bebeğini hemde kendini stres sokma derim ben....

Birde şöyle sorunum var o hapı tok karna aldığım halde bende o hap aşırı mide bulantısı ve kusmaya kadar gidiyor...adını bile duyduğumda ağzım gözüm ekşiyor çünkü çok berbat bir hap folic plus benimki...doktora sorup onu en yakın zamanda bırakıcam arkadaşlar yoksa bebek bebek diye ben sağlığımı kaybedeceğim.hepinize ilgileriniiz için çok çok tşkler...

bende folic plus kullanıyorum doktorun bana ilk dediği bulantılarını artırır olmuştu.bulantım var ama fazla değil.

ben şuanda hamile değilim ama bebek düşündüğüm için doktorum bana folbiol verdi 4 günden beri kullanıyorum hiç bi problem yapmadı bende

ben önceki ay başladım folik asite. folik plus kullanıyordum. günde 3 kere alınıyor o yüzden çok kullanışsız geldi bana. unutuyordum almayı iş temposu arasında. yeni gebe olduğumu öğrendim folbiole geçtim hiç değilse günde 1 tane alınıyor. mide bulantısı yapmıyor şimdilik ama ileride yaparsa en azından günde 1 kere yapar :) fiyatı da pek ucuzmuş 1 milyonü folik plus 8 miydi neydi. yerimseniben

Ben folik asitin hamilelikten 3 ay önce kullanilmaya baslanmasi gerektigini duymustum ve korunmayi birakmadan 3 ay önce basladim. Korunmayiyi biraktim, 1 ay, 2 ay, 3 ay derken hamile kalamayinca folik asiti de biraktim. Hamile kalmam 9 ay sürdü ve ilk kontrolümde bende kullanmadigim icin endiseliydim. Doktorum "öncesi mühim degil önemli olan hamile kaldigini ögrenir ögrenmez kullanman" dedi. Ben adet olarak bilmiyorum ama ilk 3 ayda günde 800 mg devaminda ve dogum sonrasi emzirme devam ettigi sürece günde 400 mg kullanilmasi gerektigini biliyorum.

Ya tamam bilimin gelişmelerinden yararlanmak güzel birşey. Folik asit de mutlaka yararlı. Doğal gıdaları eskisi kadar tüketemediği için insanlar elbette gerekli bir takviye ama....
Ama sonuçta folik asit bir yana doktor yüzü göremeden doğuran kadınlar var. Onu geçtim kaçımızın annesi bize hamileyken folik asit aldı acaba?
Bence hayat boyu sağlıklı ve dengeli beslenen; yeşil yapraklılarla ve yağlı tohumlarla arası iyi olan kadınların folik asit konusunda çok büyük bir eksiği olmaz.
Kaldı ki bu sizin hissettiğiniz stresin zararı, alacağınız folik asitin yararından büyük sanki. Biraz rahat olun. İnançlıysanız Allah'a, değilseniz doğaya güvenin. Gülümsemek en iyi ilaç.

Arkadaşlar ben bu ay inşallah hamile kalma ihtimalim var 3 ay önce kullandım ve bitti.Ancak doktorum sanırım söylemeyi unuttu.Burdan öğrendiğime göre devam etmem gerekiyor değil mi?

genelde hamile kalınca başlanıyor zaten sen gönlünü ferah tut.normal beslendikten sonra erken başlamamak bir sorun yaratmaz...
nakresn bana doktorum hamile kalana kadar kullan hiç bir yan etkisi yok fazlasını bünye atar zaten bir şey kaybetmezsin demişti...

benim tanidigim bir cok kisi folik asite gec 5-7 haftaliktan sonra basladilar hepsininde bebeleri cok saglikli. Amaaan kimse bizim gibi bukadar herseyi takmiyor. Bizde takildikca kendi kendimize sorunlar cikartiyoruz. Anacim hic dert etme birsey olmaz. Eger bisey olacagi varsa sen ne istersen al o yinede olurdu zaten. ama gec basladim diyede okadar dert etme. o kadarda gec sayilmazsin. benim cevremde arkadaslarim hic biseye dikkat etmiyor ama turp gibi cocuklari var.

canım folbıol kullan ...o günde 1 kere içiliyor...daha ii olur....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…