Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Bu rahatsızlığı yaşayanlara birşey sormak istiyorum. Doktor doktor gexdim diyen teyzeler gibi hayal edin beni. Aynen öyle oldu ortopedi fizik tedavi ve rehabilitasyon hatta dahiliye ve psikiyatri hepsine gittim biri de teşhis koyamadı. Vücudumda dolaşıp duran bir sızı var. Ağrı değil büyük bir alan değil. Bir saniye önce el parmak ucum sızlıyor sadece bir iki saniye. Az sonra kalçam sızlıyor az sonra ayak bileğim az sonra kolum vs vs. Yani bir parmak ucu büyüklüğünde bir sızı dönüp dönüp dolaşıyor. Bu fibromiualji belirtisi mi Allah rızası için biri birşey desin 🙃
Ben fibromiyaljiliyim. Parmak ucu kadar yer sızlaması değil malesef her yerim çürümüş/morarmış gibi ağrıyor. Biri dokunduğunda ya da biraz sertçe tutsa mesela çok canım yanıyor. Ve ara ara gezici bir ağrı var. Tutulma ağrısı gibi ve yanan/zonklayan bir ağrı. Bazen ağrı eklemi tutarsa çıktı sanabiliyorum.

Ben fibromiyaljiliyim. Parmak ucu kadar yer sızlaması değil malesef her yerim çürümüş/morarmış gibi ağrıyor. Biri dokunduğunda ya da biraz sertçe tutsa mesela çok canım yanıyor. Ve ara ara gezici bir ağrı var. Tutulma ağrısı gibi ve yanan/zonklayan bir ağrı. Bazen ağrı eklemi tutarsa çıktı sanabiliyorum.
Ah canım annem. Onda da yıllardır fibromiyalji var. Her sabah şimdi yataktan nasıl kalkacağım bu ağrıyla diye düşünüyorum der durur. Size de çok geçmiş olsun :KK14: Teşekkür ederim cevabınız için

Arkadaşlar merhaba yazmıyım yazmıyım diyordum sağ ciğerimde derin nefes aldıkca bir batma oluyor maalesef 😟sizdede oluyormuydu derin temizlik yaptıktan sonra yere eğilmemle başladı 😟masaja gittim icene beter oldum

Kas ağrısına benzer boğaz ağrısı yaşayan var mı arkadaşlar? Faranjit gibi bir ağrı değil kas ağrısı gibi
Ben yasıyorum o durumu. Doktor alerjiden ordaki kasların şişiyor dedi ben de cok mantıksız buldum ama gercekten öyle olduğunu alerji ilaçları kullanıp da gectiğinde anladım. Sizinki de öyle olabilir.

Ben yasıyorum o durumu. Doktor alerjiden ordaki kasların şişiyor dedi ben de cok mantıksız buldum ama gercekten öyle olduğunu alerji ilaçları kullanıp da gectiğinde anladım. Sizinki de öyle olabilir.
Doktorum benim de boğazıma bakınca alerji hapı verdi ve ben anlam verememiştim. ben beni geçiştirmek için öyle yaptığını düşündüm çünkü hiç alerjim olduğjnu düşünmüyordum. Sizin neye alerjiniz var peki?

Doktorum benim de boğazıma bakınca alerji hapı verdi ve ben anlam verememiştim. ben beni geçiştirmek için öyle yaptığını düşündüm çünkü hiç alerjim olduğjnu düşünmüyordum. Sizin neye alerjiniz var peki?
Benim toza, deterjana, parfüme fln alerjim var. Onun dışında bazı besinlere de var ama besin için test yaptırmadım. Cünkü vücudum bu sene mesela hep kabardı yüzüm dudağım gözüm şişti boğazım ağrıdı dediğiniz sekilde ve sesim buğulandı. Bir ay ara ara bunu yaşadım ama alerji ilaçları bikaç saatte hemen rahatlatıyor.

Ama bilginiz olsun en tehlikelisi o boğaz şişmesiymiş cünkü o anjiyo ödem dedikleri durum ve ilerlerse nefes kesilmesine sebep olabiliyormus. Her daim elinizin altında bir alerji ilacınız olsun.

Ama bilginiz olsun en tehlikelisi o boğaz şişmesiymiş cünkü o anjiyo ödem dedikleri durum ve ilerlerse nefes kesilmesine sebep olabiliyormus. Her daim elinizin altında bir alerji ilacınız olsun.
Ben alerjik bir şey hissetmiyorum işte kendimde sorun o:KK43: sadece boğazım ağrıyo ama boğazda kas ağrısı gibi bir ağrı öksürük falan olmuyo kamerayla falan da baktı doktor boğazıma bir şey yok dedi gargara ve alerji hapı verip yolladı

Arkadaşlar 3 4 gündür kaslarım da titreme seyirme tarzı şeyler yaşıyorum kollarımda bacaklarımda can yok sanki seyirmeler özellikle göğüs altında bacaklarda ve kollarda böyle şikayetler yaşıyanınız var mı acaba

Kızlar bir saattir kendimle cebelleşiyorm yazmamak için sanki böyle olumsuzluklarımızı yazarsak zararımız olur birbirimize diye düşünüyorum galiba ama dayanamadım da. Bu akşam bir tanıdık geldi bize laf lafı açtı konu hastalığıma geldi benim kaynımda da aynı hastalık var dedi sonra konu açılmaya başladı Bi yandan da o fibro olan kişiyle mesajlaştık ilaç kullanıo musun dedi hayır dedim ilaç kullanman gerekir daha Çok kötü olmadan sonra düşünemez yaşayamaz hale gelirsin beynini yavaşlatırsın falan dedi açıkcası hastalığım hakkında bilgim vardı ama bir başkası böyle deyince ürktüm burda bu mesajımı okuyan arkadaşlarım herkese soruyorum yani ilaç kullanıyor musunuz hepiniz de ya da kullanmıyorsanız neler yapıosunuz bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün mü yoksa sadece ağrılarla bu sıkıntılarla yaşamaya mı alışacaz kendi içimde çıkmaza girdim akşam akşam Allahım hayretsin sonumu panik yaptıkça hasta oluyorum hasta oldukça panik yapıyorum nasıl bir kısır döngü anlamadım gitti o kadar çok rahatlamaya beni anlayan insanlara ihtiyacım var ki yazmak istedim hakkınızı helal edin
hastalığımız zaten stres ile başlıyor stres durumunu azaltman lazım . çok zor bir şey ama zamanla baş etmeyi öğreneceksin yeter ki çabalamaktan vazgeçme .

2017 de düşük yaptım ağrılarım o dönemde bşladı ama ileri derecede değildi . 2018 de aynı durumu yaşadım 2 haft sonra kol ağrımla teşhisim kondu. ilaç kullnmıyorum yoga plates nefes egzersizleri yürüyüş meditasyon yapmaya çalışıyorum . bağırsak iritbalim için şehrimde prof olan bir gastroloji drsine gittim antidepresanları önermediğini söyledi bir yerden onarırken birçok yerden bozacaksın vücudu demişti. o yüzden elinizden geldiğince antidepresan özelliğine sahip ilaçları kullanmamız gerekli .
şunu da gözlemledim şekerli şeyleri fazla tükettiğimde ağrılarım artıyor...

2017 de düşük yaptım ağrılarım o dönemde bşladı ama ileri derecede değildi . 2018 de aynı durumu yaşadım 2 haft sonra kol ağrımla teşhisim kondu. ilaç kullnmıyorum yoga plates nefes egzersizleri yürüyüş meditasyon yapmaya çalışıyorum . bağırsak iritbalim için şehrimde prof olan bir gastroloji drsine gittim antidepresanları önermediğini söyledi bir yerden onarırken birçok yerden bozacaksın vücudu demişti. o yüzden elinizden geldiğince antidepresan özelliğine sahip ilaçları kullanmamız gerekli .
şunu da gözlemledim şekerli şeyleri fazla tükettiğimde ağrılarım artıyor...
Kesinlikle katılıyorum sözlerinize... Yaşam kalitemizi arttırmamız bizim elimizde.

aynen ..
birde doğl yolla mı oldu bebeğin fibromiyalji de yumurta kalitesi ya da yumurtlama sorunu oluyor mu
Fibromiyalji yumurta kalitesini etkilemiyor bildiğim kadarıyla. Bende pko, rahim duvarı inceliği vs. eşimde de morfoloji, hız sıkıntısı vardı. O sebeple çift taraflı tedavi gördük 2yıl. Yumurta geliştici femara ve çatlatma iğnesiyle oldu çok şükür. Fakat riskli gebelik olduğu için hamileliğimden beri spora ara verdim. Ona rağmen çok iyiyim elhamdulillah. Korkuyordum kilo alacağım, az hareket edince çok ağrım olur diye ama olmadı korktuğum gibi. Kaliteli beslenmek çok önemli fibromiyaljide..

Siz de bebek mi düşünüyorsunuz canım?

Fibromiyalji yumurta kalitesini etkilemiyor bildiğim kadarıyla. Bende pko, rahim duvarı inceliği vs. eşimde de morfoloji, hız sıkıntısı vardı. O sebeple çift taraflı tedavi gördük 2yıl. Yumurta geliştici femara ve çatlatma iğnesiyle oldu çok şükür. Fakat riskli gebelik olduğu için hamileliğimden beri spora ara verdim. Ona rağmen çok iyiyim elhamdulillah. Korkuyordum kilo alacağım, az hareket edince çok ağrım olur diye ama olmadı korktuğum gibi. Kaliteli beslenmek çok önemli fibromiyaljide..

Siz de bebek mi düşünüyorsunuz canım?
evet düşünüyorum istiyorum ama 5 senedir işte olmadı olanları kaybettim . bende hep rahim kaslarıda rahatsızlıktab dolyı kasılıyor mu diye dşünüyorum. tüpten geçişi engeller mi falan diye .
çok şükür canım darısı bna olsun diyorum artık çok yıprandım fibromiyalji sebebim oldu valla

evet düşünüyorum istiyorum ama 5 senedir işte olmadı olanları kaybettim . bende hep rahim kaslarıda rahatsızlıktab dolyı kasılıyor mu diye dşünüyorum. tüpten geçişi engeller mi falan diye .
çok şükür canım darısı bna olsun diyorum artık çok yıprandım fibromiyalji sebebim oldu valla
Kendini şartlama canım, fibromiyalji engel olmuyor.. Vaktini bekliyordur kuzun. Başka bir sebep yoksa çatlatma iğnesi veya yumurta takibi yaptırdın mı?

Kendini şartlama canım, fibromiyalji engel olmuyor.. Vaktini bekliyordur kuzun. Başka bir sebep yoksa çatlatma iğnesi veya yumurta takibi yaptırdın mı?
3 tüp bebek 1 aşılama yaptırdım sırası ile şimdi yumurta takibi mi yoksa aşılamamı yaptırsam diye düşünüyorum. ama hiç femara kullanmadım klomen ile farkı var mı ?

3 tüp bebek 1 aşılama yaptırdım sırası ile şimdi yumurta takibi mi yoksa aşılamamı yaptırsam diye düşünüyorum. ama hiç femara kullanmadım klomen ile farkı var mı ?
Femara daha etkili. Klomenle yumurtam bile oluşmuyordu benim, femara ile kaliteli yumurta oluştu çok şükür ♥️

Çok yıpranmışsınızdır canım, pozitif kalmak çok zor ama olumlu düşünmeye çalış, inşallah daha fazla bekletmez meleğiniz..

X