Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Evet tabii ki. Bir ara sadece sol kol agriyordu. Sonra şekil degistirdi kalbimin altindan agri girmeye basladi. Sol koltuk altı. Gogus kafesi. Ne ararsanız. Bunlar araya zaman girerek oluşmuş durumlar. 3 kere de kardiyologa gittim. Efor testine de girdim. Benim bir yerim agriyosa 2 hafta suruyor o , sonra baska bir sey oluyor.

Kızlar bişey sorucam tek taraflı olan agrinizda yüzünüzde gerilme oluyormu tam böyle uyusmada değil gerginlik
Uzun zamandır bu his bana arada geliyor sonunda çok korkarak doktora gittim bu arada anksiyete bozukluğum var fizik tedavi uzmanı Fibromiyalji olduğumu söyledi. Bu yüzün tek tarafında uyuşma gibi gerginlik ve boynumda sırtımda kulunçlar var belirti olarak. Ayrica uyusma olan yanagimin tarafinda cene eklemimin sorunlu oldugunu diş sıktığımı soyledi. Siz nasıl geçirdiniz?

Uzun zamandır bu his bana arada geliyor sonunda çok korkarak doktora gittim bu arada anksiyete bozukluğum var fizik tedavi uzmanı Fibromiyalji olduğumu söyledi. Bu yüzün tek tarafında uyuşma gibi gerginlik ve boynumda sırtımda kulunçlar var belirti olarak. Ayrica uyusma olan yanagimin tarafinda cene eklemimin sorunlu oldugunu diş sıktığımı soyledi. Siz nasıl geçirdiniz?
Ben dayanamadım nöroloji ye gittim emar falan çekildim bişey çıkmayınca rahatladım otomatik olarak geçti gerginlik ve karıncalanma psikolojik işte tamamen

Ben dayanamadım nöroloji ye gittim emar falan çekildim bişey çıkmayınca rahatladım otomatik olarak geçti gerginlik ve karıncalanma psikolojik işte tamamen
Benim ona da pek cesaretim yok.. ya bir sey çıkarsa? Sizin de tek tarafta miydi uyuşma?
Tek tesellim bir şeyler ile ilgilenirken azalması veya olmaması.

Benim ona da pek cesaretim yok.. ya bir sey çıkarsa? Sizin de tek tarafta miydi uyuşma?
Tek tesellim bir şeyler ile ilgilenirken azalması veya olmaması.
Zaten bişey olsaydı şimdiye kadar olurdu rahat olun aynen bnm de tek tarafliydi başka birsey ile meşgul olunca geçiyordu bendede ankasiyete bozukluğu var şuan mesala sol kolumda ağrı var kulunctan geliyor kaç defa kardiyologa gittim ama yinede tedirginim

Zaten bişey olsaydı şimdiye kadar olurdu rahat olun aynen bnm de tek tarafliydi başka birsey ile meşgul olunca geçiyordu bendede ankasiyete bozukluğu var şuan mesala sol kolumda ağrı var kulunctan geliyor kaç defa kardiyologa gittim ama yinede tedirginim
Aynen öyle biz iyiyiz bedenimize güvenmeliyiz. Bedenimiz sağlıklı beynimiz oyun oynuyor diye hatırlatmak lazım sık sık

Arkadaşlar merhaba 2017 nin Eylül ayında geçirdiğim sıkıntılı üzüntülü günlerin ardından bu hastalık yakalandı beni hepiniz gibi netten günlerce araştırdım türlü türlü hastalıklarla kafayı yeme derecesine geldim 1 buçuk ay resmen yataktan çıkamadım baş dönmeleri uyuşmalar böbrek ağrısı gibi yanlardan gelip bacaklarima kadar vuran ağrılar bel ağrıları ..vs artık kendimden ümidi kesmiştim ciddi bir hastalığım olduğuna kendimi inandirdim o kadar zor günler geçirdim ki anlatamam böyle bir hastalığın ismini bile duymamıştım neyse şimdi ilk başlangıca göre daha iyiyim şimdilerde sorunum kaç aydır devam eden tek taraflı kasık ağrısı sol tarafimda çok şiddetli değil ama kendini hep hissettiriyor ayrıca spastik kolon da var ben de onun etkisi mı diyorum bilmiyorum ama çok sinir bozucu bir ağrı kadın doğuma gittim ultrason yaptı bişe yok dedi ama ben artık hiç bir doktora güvenmez oldum benim gibi böyle kasık ağrısı yaşayan var mı?

Bir şey çıkmayacak merak etmeyin. Bakın geçen hafta bir arkadaşımla tartıştım. Telefonu kapattım 10 dakika sonra olanlar kulak, yüzün yarısı, boğaz... inanın geçecek. Sadece o içinizdeki korkuyla inancın yerini değiştirin. Yoga, pilates, kişisel gelişim kitapları, size ne iyi geliyorsa yapın. Beyne iyi olduğunuzu hatırlatın. Korku korkuyu getirir. İçiniz rahat etsin diye doktora gidin tabii ki ama doktorlara da inanın.

Bir şey çıkmayacak merak etmeyin. Bakın geçen hafta bir arkadaşımla tartıştım. Telefonu kapattım 10 dakika sonra olanlar kulak, yüzün yarısı, boğaz... inanın geçecek. Sadece o içinizdeki korkuyla inancın yerini değiştirin. Yoga, pilates, kişisel gelişim kitapları, size ne iyi geliyorsa yapın. Beyne iyi olduğunuzu hatırlatın. Korku korkuyu getirir. İçiniz rahat etsin diye doktora gidin tabii ki ama doktorlara da inanın.
Bence yarın pilatese başlıyorum insh iyi gelir

Bence yarın pilatese başlıyorum insh iyi gelir
Gelir hic merak etmeyin. Gerçekten 7 aydır vucudumda olan biteni yazsam inanın bana kitap çıkarırım. Bu süre içersinde de çok stresli bir ilişki yaşadım. İyi hissetmeniz icin kitap ismi de önerebilirim. En önemli faktör stres. Ve mutlaka günde 2 litre su için. Tıp çok ilerledi, öyle yok als yok ms, doktorlarin bunu anlamama şansı yok.

Ben de öyle düşünüyorum fibromiyalji yapıyordur diyorum ama bazen de kendime söz geciremiyorum yani bu öyle bir hastalık ki yaşamayan anlamiyor insanın her gününü her anını zehir ediyor Rabbim beterinden korusun bu yaşta yaşlandık resmen yine gideceğim doktora kendimden sıkıldım artık

Ben de öyle düşünüyorum fibromiyalji yapıyordur diyorum ama bazen de kendime söz geciremiyorum yani bu öyle bir hastalık ki yaşamayan anlamiyor insanın her gününü her anını zehir ediyor Rabbim beterinden korusun bu yaşta yaşlandık resmen yine gideceğim doktora kendimden sıkıldım artık
Hastalık demeyelim. Bakın bu belirtiler olmasaydı belki yürümenin, koşmanın, nefes almanın, ağrısız bir bedenin değerini asla bilemeyecektik. Şükredecek ne var ki şu hayatta derken, aslında her alınan nefesin, bedenin en büyük şükür sebebi olduğunu anladım. Meğer ne çok şükredecek şey varmış. Yaşamayan bilmez, şu parmakları oynatarak bu mesajı yazabilmem bile şükür sebebim. İstemediklerimize değil, istediklerimize,iyiye odaklanmalıyız. Okuyan herkes bilsin ki yalnız değilsiniz. Bu 7 ay bana sağlıkla nefes alınan her saniyenin kıymetli olduğunu öğretti. İyiye güzele odaklanalım sadece. Vallahi billahi ağrıya hissedebilmek bile güzelmiş. Uyuşukluktan sonra anladım. Ağrıyosa ağrısın bırakın. Demek ki ruhun yardıma ihtiyacı var, kalbiniz sağlam, damarlarınız da tıkanıklık yok, beyniniz de sağlam. Siz bana güvenin. Her şey iyiye gidecek... spor , su, iyi beslenme, iyi arkadaşlıklar, iyi düşünce..

Hastalık demeyelim. Bakın bu belirtiler olmasaydı belki yürümenin, koşmanın, nefes almanın, ağrısız bir bedenin değerini asla bilemeyecektik. Şükredecek ne var ki şu hayatta derken, aslında her alınan nefesin, bedenin en büyük şükür sebebi olduğunu anladım. Meğer ne çok şükredecek şey varmış. Yaşamayan bilmez, şu parmakları oynatarak bu mesajı yazabilmem bile şükür sebebim. İstemediklerimize değil, istediklerimize,iyiye odaklanmalıyız. Okuyan herkes bilsin ki yalnız değilsiniz. Bu 7 ay bana sağlıkla nefes alınan her saniyenin kıymetli olduğunu öğretti. İyiye güzele odaklanalım sadece. Vallahi billahi ağrıya hissedebilmek bile güzelmiş. Uyuşukluktan sonra anladım. Ağrıyosa ağrısın bırakın. Demek ki ruhun yardıma ihtiyacı var, kalbiniz sağlam, damarlarınız da tıkanıklık yok, beyniniz de sağlam. Siz bana güvenin. Her şey iyiye gidecek... spor , su, iyi beslenme, iyi arkadaşlıklar, iyi düşünce..
Evet sağlıklı bedenin ne büyük nimet olduğunu bu rahatsızlıklardan sonra anladım ne yazık ki keşke zamanında bedene bu kadar stres ve üzüntü yuklemeseydik de bunlar olmasaydı ama oldu bi kere artık kendimizi iyi hissetmenin yollarını arayacağız. Hasta olmadığımızı kafada bitirmek gerekiyor esas mesele bu.

arkadaşlar magnezyum takviyelerinden farklı olanları deneyimledim. hala da deneyimliyorum. oksit olanı, sitrat olanı, biglisinat olanı, yağ formu şimdiye kadar denediklerim. bu aralar ağrım çoktu ve meşhur tabletlerden biri magn... plus olan akşamları 2ye çıkardım ve baya rahatlama oldu. Özellikle bu ara sabahları inanılmaz tutuk ve çene baş boyun ağrısıyla uyanıyordum ve faydasını gördüm. Tabletin kendi kutusunda 1 tablet diyor ama ben 2 alıyorum bu ara. Bir sosyal paylaşım sitesinde birçok takipçisi olan bir doktora sordugumda 2 tablet alabilirsin demişti. Bir de hamilelik düşündüğüm için kadın doğum doktoruna danıştım magnezyum olayını istediğin gibi kullanabilirsin zararı yok biz zaten hamileliğin son 3 ayında veriyoruz dedi.
ben magnezyumlarımı ağrı kesicilerim gibi görüyorum artık ve kötüysem içiyorum yağını sürüyorum falan. Bende işe yarıyor açıkcası. Ayrıca 3-4 aydır her gün kullanmama rağmen hala referans aralıkta çıktı magnezyumum. Zaten kan testleriyle çok ölçülemediğini söylüyorlardı. Size tavsiyem magnezyum takviyelerini bir araştırın ve kullanın. Yağı da aktarlarda satılıyor saf magnezyum yağı diye.

Bir de gluten ve kazein muhabbetine girersek, ne kadar az tüketirsem o kadar iyiyim yalan yok. Bunları az (gluteni mümkünse hiç) tükettiğimde tüm şişkinliklerim gidiyor, hazımsızlık gaz gibi sıkıntılar yaşamıyorum. Tabi sürekli sıfır tüketmek çok zor ama elimden geleni yapıyorum. Örneğin haftaya tatile gideceğim dışarda böyle beslenmek imkansız nerdeyse, her yere glutensiz ekmek ve keçi peynirinizi taşıyamazsınız :halay: aslında dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemli, hareket çok önemli, psikoloji çok önemli.

Benim de çok kötü oldugum sadece yatmak istediğim ve yattıgım hatta usanmışlığımdan kaç kez ağladığım günler olmuştur, artık ağrımasın diye. Ama o günler dışında sağlıklı beslenmeye, dengelemeye, takviyelerimi almaya, hareket etmeye ve kendimi iyileştirmeye (psikolojik olarak) çalışıyorum. Yeri geliyor herkesten kendimi soyutlayıp saatlerce yalnız kalıyorum çünkü buna ihtiyacım oluyor.

Bunu yazarken kendime gülesim geldi, niye diyecek olursanız kelin ilacı olsa kendi başına sürer misali ama kötü günler elbet olacak, siz yine de çok kötüyseniz yatın dinlenin belki ağlayın ama sonra kalkın hareket edin yürüyün koşun spor yapın, kendinizi güzel sağlıklı bir öğünle ödüllendirin ve iyi şeylerle telkin edin. Bünyelerimiz nazlı biraz yapacak birşey yok kabullenip devam etmemiz lazım :KK49:

Evet 1 hafta boyunca oldu. Çarpinti yaninda kalbin altindan agri, gogus agrisi. Az daha anjiyo yaptiriyodum. Yeter artik dedim. Bıraktım.
Şuan bende de var canım sanki ağzıma geldi göğus altı agrisı da var bende iki defa gittim kardiyolağa efora falan da bindim temiz çıktı ama yinede beni tedirgin etmeye yetiyor bu ağrı çarpıntı

Şuan bende de var canım sanki ağzıma geldi göğus altı agrisı da var bende iki defa gittim kardiyolağa efora falan da bindim temiz çıktı ama yinede beni tedirgin etmeye yetiyor bu ağrı çarpıntı
Ne zaman fibromiyalji oldugunu kabul edip bırakırsan o zaman geçiyor :) çarpinti yine neyse ben gögsun tam ortasinda baski ve yanmayla dolastim 1 hafta.. ana damarlardan biri tıkandı heralde dedim. Bypass olanlarla konustum vs. Sonra gercekten canıma tak etti biraktim. Doktor bana efor testinde yokus yukari gidemezsiniz tıkalı olsa dedi. Tıpkı arabaya benzin gitmesi gibi dedi. Yani öyle bir sey ki bir sure ikna da olmuyorsun. Yuruyus yaparsan iyi hissedeceksin. Kafan kalbinde biliyorum ama kalbinde inan bana bir şey yok.

Ne zaman fibromiyalji oldugunu kabul edip bırakırsan o zaman geçiyor :) çarpinti yine neyse ben gögsun tam ortasinda baski ve yanmayla dolastim 1 hafta.. ana damarlardan biri tıkandı heralde dedim. Bypass olanlarla konustum vs. Sonra gercekten canıma tak etti biraktim. Doktor bana efor testinde yokus yukari gidemezsiniz tıkalı olsa dedi. Tıpkı arabaya benzin gitmesi gibi dedi. Yani öyle bir sey ki bir sure ikna da olmuyorsun. Yuruyus yaparsan iyi hissedeceksin. Kafan kalbinde biliyorum ama kalbinde inan bana bir şey yok.
Ha bu arada bundan önce de sağ kaburga altimdan girmişti 10 gun kadar sürdü. Karacigerime, safra keseme de baktirdim. Yani o kadar tak etti ki canıma artik ne istiyosa yapsin. Biraktim ben. Siz de birakin. Dusundukce besleniyor gibi kotu dusunceler. Once doktora gidin ve mutlaka doktora inanın .

Benim tavsiyem maddi gücünüz varsa havuzu olan bir spor kompleksine yazılmanız. Su çok iyi geliyor. Kısa süreli degil, hayatin bir parcasi olmali spor. Kimseye kötü davranmamisimdir kendime davrandigim kadar. Bedelini de şimdi böyle seylerle öduyoruz. Kendimize iyi bakmak borcumuz, oturdugumuz yerde aglayarak da gecmiyor. Ne olursa olsun çıkıp yurumeli, gunes isigi almali ve yediklerimize dikkat etmeliyiz. Konustugumuz insanlara da.

X