Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

idrar tutaamama durumunu şimdi duydum. bende de kabızlık seyrediyor ikisi de birbirinden kötü . ama biraz çaba ile stresimizi atmamız lazım
İdrar tutamamayı duyduğumda çok korkmuştum ama sağlıklı beslenme stresi azaltma ve sporla beraber öyle birşey olmaz diye düşünmek istiyorum Evet ruh halinde sürekli bi dalgalanma vardı bende de şuan hamilelikle beraber iyice arttı Herhangi bir ilaç verdiler mi peki size fibromiyalji için ?

spor sğlıklı beslenme yoga yapıyorum ama mevsim değişikliği ile depresyona girdim mutsuzum birşey yapmak istemiyorum . ilaç verdiler de kullanmadım sadece etolax kullanıoyorum bazen ağrı kesici olarak o da ayda 1 tane bile değilir ortalama. hamile kalmada sıkıntınız oldu mu peki

Ben ilacı kullandığım dönem daha iyiydim depresyon halini de ortadan kaldırıyor bir süre sonra ağrılarda bile bir azalma sadece çok stresli olduğumda artma başlamıştı şu dönem geçene kadar düşünürseniz öneririm ya da kişisel gelişim kitaplarını okumayı severseniz onlarda iyi geliyor “iyi hissetmek” adında bir kitap var çok iyidir bu konuda Hayır, hamile kalmada fibromiyaljinin herhangi bir negatif etkisi yok bildiğim kadarıyla yani bizde bir sıkıntı yaşatmadı Sıkıntı yaşayan hiç duymadım da açıkcası

Bayanlar herkese merhabalar öncelikle ve geçmiş olsun tabi ki.
Sizlere kendi hikayemi anlatmak istiyorum ama biraz uzun olabilir umarım okurken sıkılmazsınız, mümkün oldugunca özetlemeye çalışacağım.
Lise ve üniversite çağlarında ara ara boyun sırt ve baş ağrıları çeken bir insandım. Hatta üniversite sınavına çalıştığım dönem çok artmıştı ve annemin beni götürdüğü doktor migren deyip migren ilacı ve antidepresan lust...vermişti. Daha o yaşta maalesef ki ilaçlarla tanışmıştım. Üniversite dönemimde çok sıkıntım olmamakla birlikte çevremdeki insanlara göre yine hassas bir vücudum vardı. Özellikle ders çalıştığım ya da uykusuz kaldığım zamanlarda çok sık baş ağrısı yaşıyordum. Boyun tutulmalarım da oluyordu ve 2-3 kez fizik tedavi de almıştım.

Hastalığımın asıl kısmı ise burada başlıyor. 4.5 yıl önce annemi kaybettikten sonra çok şiddetli geçmeyen baş ağrılarım başladı. Ve işte o zaman doktor doktor gezmeye başladım. İlk başta yaşadığım olay neticesinde çok normal oldugu söylendi ve kas gevşeticilerle gönderildim. Sonrasında sanırım patik atak yaşadığım bir gün nefes alamayınca soluğu psikiyatride aldım. Ankaradakiler bilir meşhur Ma... Psikiyatri Merkezi. Yaşadığım büyük kayıpla baş etmem için ilaçlar maalesef şarttı ve antidepresan, uyku ilacı ve sakinleştirici verildi. Sakinleştiriciyi bir süre sonra bıraktım ama diğer ikisini 1.5 yıl kadar kullandım. Bu süreçte oldukça kilo aldım, hissizleştim. Evet ağrılarım azaldı ancak çok da konforlu değildim yine de.

İlaçları bırakmaya karar verdikten sonra da zor bir süreç beni bekliyor(muş)du. Çünkü geri çekilme sendromundan dolayı yer ayağımın altından kayıyor, kafam sürekli dönüyor, beynim jöle gibi sürekli sallanıyordu. Biraz bu süreci uzatarak sonunda kurtuldum ilaçlardan. Sonrasında eşimle tanıştım ve tanışma, nişan, evlilik derken ilaçlara hiç ihtiyaç duymadım. Ağrılarımı sorarsanız tabi ki vardı ama sürekli kas gevşetici, ağrı kesici, merhem vs kullanıyodrum kötü olduğum günler. Evlenmeden önce 2 kez migren botoksu yaptırdım, dişçim sayesinde diş sıktığımı öğrendiğim için çeneme de yapıldı ve 4-4.5 ay kadar faydasını gördüm. Ağrılarımı dayanılabilir seviyeye getiriyordu bu işlem.

Evlendikten sonra ağrılarım arttı, psikolojim bozuldu, çok sinirli bir insan oldum. Evliliğimde yaşadığım bir sorun yoktu ama hayatımın değişmesi sorumluluklarımın artması, tek yaşayan babamı çok fazla düşünmem, belki biten botoks sonrası ağrılarımın tekrar başlaması vs derken çok mutsuz bir insan oldum. Bu süreçte depresyon canavarını tanıyan birisi olarak tekrar hayatıma girmeye başladığını artık anlayabiliyordum. Ancak ağrı ve depresyon zaten çok kötü iki kardeş gibiler. Depresyon ağrı yapıyor, ağrı da depresyona sebep oluyor derken kısır bir döngü içerisine giriyorsunuz.

Bu noktada Hacettepe hastanesinde Ağrı bölümünden randevu alıp oraya gittim. Bana orda epilepsi tedavisinde de kullanılan sinirsel ilaçlar verdiler ve tabi ki çok ağır geldi. Ha ağrımı resmen yok etti denebilir ama ağır ilaçlardı. Sonrasında vücut alışınca belki ağrılarım tam geçmedi ve doktor bana orda da ağrı botoksu önerdi ve alın, şakak, kafa arkası boyun sırt komple botoks ilacı yapıldı. Ve hem çok acılıydı hem de faydasını görmedim. Bu arada annemi kaybettikten sonra ağrılarım şiddetliyken bir fizik tedavi uzmanına giderken 5-8 seans arası nöral terapi ve manuel terapi de aldım. Ancak onlar da geçici çözüm oldu.

Bu maceramdan sonra yaklaşık 1 yılı aşkın zamandır gittiğim doktora gitmeye başladım. İlk randevumda nasıl ağladığımı unutamam. İlaçlardan çok kaçtım ama yine benim için şart olmuştu. 1 yıl önce antidepresan cipr... ve uyku için mela....başlandı. Yaklaşık 4 ay önce çocuk istediğim için ilacı bırakmayı denedik ama acillik oldum (bu arada ağrılarım çok şiddetliyken hep acillik olurum 10 kez gitmişliğim vardır) ve doktor birkaç ay daha kullan dedi. Mart ayında tekrar bırakmak istediğimi söyledim (yazın kısmetse hamile kalmak istiyorum) dozajı azaltarak denemeye başladık. Doktor 15 gün yarım dedi ben 1 ay içtim çünkü kötü oldum. Şu anda da gün aşırıya geçtim. Ama içmediğim günün ertesi günü ağrım çok oluyor. Benim hikayem bu şekilde ve kısaca size özetlemek istiyorum yaptıklarımı

-Denediklerim: antidepresan, uyku ilaçları, kas gevşetici, ağrı kesici, botoks, nöral terapi, manuel terapi, sinirsel ilaçlar ve bölgesel enjeksiyonlar
-Denemediklerim: hacamat, sülük ve akupunktur (kilo vermek için denedim sırtıma boynuma yaptırmadım)

Şu anki durumum: Haftada 2 gün reformer pilatese başladım. Daha doğrusu klinik pilates diye geçiyor. Ağrım çok olduğu zamanlarda masaj esneme gibi şeyler de yapıyoruz. Antidepresandan hala tam kurtulamadım gün aşırı yarım doz alıyorum. Geceleri de magnezyum sitrat ve uyku için melat....alıyorum. Ayrıca magnezyum yağı aldım onu da kullanıyorum. Ağrım çoksa beng... krem de mentollü olduğu için iyi geliyor. Bu arada 1 ay glutensiz beslendim. Sonunda 1 gün pasta çörek yedim ama ertesi gün ağrım olmadı. Ama yine de doktorlar glutensiz beslenmeyi öneriyor elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Bir de geçen hafta danıştığım bir doktor zerdeçal takviyesi önerdi ona başladım. Ayrıca çok şiddetli bir diş sıkma (bruksizm) problemim vardı onun için diş plağı kullanıyorum ve faydasını gördüm. Son gittiğim doktorun gluteni ve şekeri (rafine olan) mümkün olduğunca tüketme dediğini de eklemek istiyorum

Fiziki olarak nasılım ? Ağrımın bırakın olmamasını dayanılabilir olduğu günler bile Allaha şükrediyorum. Şu aralar ne yazık ki ağrısız günüm yok. Artık antidepresandan kurtulmak istiyorum. Anne olmayı çok istiyorum ama Allah biliyor ya çok korkuyorum gebelik, emzirme ilaçsız ne yapacağım diye. Zaten psikolojimi en çok yıpratan şey de bu maalesef. İlaçsız nasıl yapacağım ? Sürekli mutsuz bir insan mı olacağım ? Çocuğuma eşime nasıl yeteceğim ? Bu hastalığı yenemiyorum bir ömür böyle nasıl geçecek... tarzı iç karartıcı şeyler var hep zihnimde.

Hepinizi o kadar iyi anlıyorum ki... Sürekli yanma, ağrı, yorgunluk, depresif üzgün bir ruh hali ve tam bir çözümü olmaması.. Hayatınız elinizden akıp gidiyor ve siz seyirci koltuğunda izliyorsunuz sanki.. Hepimiz inşallah şifa buluruz.

Sormak istedikleriniz veya bana önereceğiniz birşey olursa lütfen yazın. Sizlerin farkı olarak deneyimlediği şeyleri, hamilelik geçirenlerin neler yaşadığını bilmeyi çok isterim.
İnsan yaşadığı bu derdi başka kimsenin yaşamasını istemez (nasıl bir illet olduğunu bildiği için) ama yine de yalnız olmadığını bilmek güzel...

Öncelikle çok geçmiş olsun hemen hemen aynı şeyleri yaşıyoruz buradaki herkeste öyle bende de hem anksiyete bozukluğu hemde fibromiyalji var ikiside birbirini tetikliyor tam bir kısır döngü oluyor mutlu olamıyorsun hiçbir şey zevk vermiyor çünkü hergun farklı bir yerinde ağrın oluyor ister istemez kendini dinlemeye başlıyorsun o hastalık mı var bu hastalık mı var derken bu sefer panik atak tutuyor tek bildiğim stres ağrıyı arttırıyor bende antidepresan kullanıyorum ağrılarım için bu ara çok ağrım var bnmde kollarım sırtım kulunçlar dişlerim at kestanesi kremi sürekli elimde en azından biraz azaltıyor ağrıyı ne diyeyim hepimize acil şifalar

Teşekkür ederim size de çok geçmiş olsun. Yazdıklarınızın hepsinde haklısınız. Bu kısır döngü maalesef bu şekilde ilerliyor. Antidepresan mucizeler yaratmıyor ama ağrıyı azaltıyor. Tabi yine ağrısız gezmiyorsunuz. Ben çocuk istediğim için bırakmaya çalışıyorum ama çok zorlanıyorum. Şu an gün aşırı kullanıyorum ama içmediğim günün ertesi günü pert bir vaziyetteyim. Ve bu hastalık çok enteresan ben savaştıkça gerilemiyor aksine güçleniyor. İlk başladığı yıllarda sadece boynum ve sırtımda ağrı olurken şimdi belime indi, kollarıma vuruyor kollarımı uyuşturuyor, kalça ve diz eklemlerim, çenem, dirseklerim heryerim ağrıyor, yanıyor, iğneler batıyor. Yani ben kurtulmaya çalıştıkça o vücuduma yayılıyor. Bana bir doktor ilaçsız olmaz demişti belki de haklıymış ne diyeyim. Onların da bir sürü yan etkisi var işte ben 14 kilo aldım evlendikten sonra bu ilaca başlayınca. Hala da vermeye çalışıyorum. Diş sıkmanız varsa gece plağı iyi geliyor tavsiye ederim. Magnezyum tablet ve spreyi de bana iyi geliyor bir araştırın isterseniz. Hepimize acil şifalar

Çok geçmiş olsun ben de bahsettiğiniz aşamalardan tedavilerden geçtim geçtiğimiz yıllarda ve hepsi geçici çözüm oldu
Antidepresan olarak ne kullanıyorsunuz? Fibromiyalji tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddesinin duloksetin olması gerekiyormuş ve bildiğim kadarıyla bu etkenli 2 ya da 3 ilaç var doktorum cym... isimli ilaca başlattıktan sonra çok daha iyi hissetmeye başlamıştım ama tabiki ilacın ağrıyı hafifletmesiyle ben de çeşitli hobiler vs bulup stres oranımı da en aza indirmeye çalışmıştım
Hamilelikte de ilaca ihtiyaç olmuyor mu bence oluyor ama sıcak su torbası ve medikal tensler ağrının hafiflemesini sağlıyor ilaçsız 6ayımızı bitirdik biz şuan ve ilacı aniden bırakmama rağmen korktuğum gibi olmadı
Stresli olduğum bazı günler çok şiddetleniyor tabikii ama daha önceden içtiğim yeşil reçete ilaçlarla kıyasladığımda şuan parol bile rahatlatır olmuş durumda
Galiba hamilelikte hormon değişimi bir nebze kolaylık sağlıyor ağrılara katlanmada
Umarım bir an önce ağrılarınızı kontrol altına alır bebişiniz için gün sayıyor olursunuz

Arkadaşlar,benimde vücudumda gezen,batan ağrılar vardı.fizik tedavi dr.u fibromiyalji demişti,bikaç ay önce.tüm testler yapılmadığı için,verdiği ilacı kullanmadım.2 gündür tekrar başladı.Ama bu kez çok farklı,gözüme,başıma bile batıyor,kalbime batıyor.Ayrıca,sabah uyandığımda tüm vücudum tutulmuş,kemiklerden çıtlama sesi geliyor.kalp krizi geçireceğim,beyin kanaması geçireceğim,kemiklerin mi kırılacak diye çok korkuyorum.fibromiyalji kaynaklı mı?sıkıntı başka şey mi anlayamadım.

Anlattıklarınız fibromiyaljide çok normal. Zaten fibromiyalji tanısı için tahlil değil doktor muayenesi önemli. Fibromiyalji tanısı öyle konuyor..

Çok teşekkür ederim güzel dilekleriniz için ne güzel yazmışsınız öyle benim kullandığım ilaç cipr...ex di. Bahsettiğiniz etken maddenin daha etkili olduğunu duymuştum ama onu kullanmadım. Ben kullandığım antidepresandan memnun kaldım. Kilo aldırması dışında tabi. Yaklaşık 4 gündür tamamen kestim baya ağrım var ama mecbur dayanacağım başka çarem yok gibi gözüküyor. Akşamları magnezyum tableti ve melatonin kullanmaya devam ediyorum tabi melatonini de bir süre sonra bırakacağım. İnşallah hamilelikte daha rahat ederim. Hacamat hiç denemedim yaptırsam mı diye düşünüyorum. Burada deneyen varsa fikirlerini yazabilirse çok sevinirim.

Sizinde ağrılarınız hiç olmaz inşallah ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız :)

Bende 5 gündür,duloxx kullanmaya başladım,fibromiyalji için.ağrım gitti ama,psikolojik olarak çok kötüyüm,aşırı çarpıntım oluyor,kalbim yerinden çıkacak gibi,2 gündür başladı.Gece acile gittim,kalp krizi geçiriyorum diye...her tarafım uyuştu.arkadaşlar bu ilacın yan etkisi mi?yoksa daha etkisini göstermedi mi,ağrı hariç

Kendinize bu süreçte kafanızı meşgul edecek bir hobi edinin olmazsa gerçekten yardımcı oluyor. Hacamat hiç denemedim ama fibromiyalji olup deneyen bir tanıdığım vardı pek bir fark görmediğini söylüyordu Onun yerine akapunkturu önerebilirim ilaç kullanmadığınız bu süreçte yardımı dokunabilir
Umarım Çok teşekkür ederim

Bana umut oldunuz resmen. Bu hastalığa sahip olup doğurabilen, hamileliği atlatabilen var mı diye düşünüyordum. İnşallah ben de iyi olup bebek sahibi olabilirim. Teşekkür ederim cevaplarınız için. :)

Bana umut oldunuz resmen. Bu hastalığa sahip olup doğurabilen, hamileliği atlatabilen var mı diye düşünüyordum. İnşallah ben de iyi olup bebek sahibi olabilirim. Teşekkür ederim cevaplarınız için. :)
Birkaç sayfa önce ben de yazmıştım hamilelikle ilgili.
Sizi çok iyi anlıyorum. Ben de çok korkuyordum normalde bu haldeyim, hamilelikte ne olacak, lohusalık nasıl geçecek diye. Çok şükür geçen sene yataktan çıkamazken, uyandığımda 15dk açma hareketleri yapıyordum yatakta kıpırdayabilmek için, şimdi bebeğim gece ağlıyor mesela, hemen kalkıp kucağıma alabiliyorum. Hormonal değişiklikler ve annelik sorumluluğuyla düşündüğüm gibi olmadı. Tabi ağrılarım var, özellikle yağmurlu günlerde ama hamilelik öncesindeki halimden yine de kat kat daha iyiyim. Bir de sezeryan oldum o yüzden ilk 6ay spor yasak, spora başladıktan sonra daha da iyi olacak eminim.

İnşallah sizin için de aynı şekilde olur, sağlıcakla kucağınıza alırsınız yavrunuzu

Sizin adınıza çok sevindim gerçekten. Bu hastalığı yaşamayan anlamıyor o yüzden sizi çok iyi anlıyorum. Eminim siz de beni anlıyorsunuzdur. İnşallah ben de aynı şekilde iyi olurum. Şu an her gün her saat ağrım var inşallah ilacı yeni bıraktığım içindir.

amin çok teşekkür ederim. Allah hepimize şifa versin.

Evet çok iyi anlıyorum. Ben şanslıyım, ailem de anlıyot beni, destek oluyorlar manevi olarak da. Ben hiç ilaç içmedim, hep spor ve hafif beslenmeyle kontrol altında tutmaya çalıştım. Size de yapmıyorsanız eğer spor yapmanızı tavsiye ederim, iyi geleceğine eminim :)

Bende dulox kullanıyorum ama ilaç o kadar çabuk etki göstermez diye tahmin ediyorum ankasitiye bozukluğu da varmı sizde ? Bende var bu ara havadan mıdır nedir bı depresyon halim var çarpıntı yapıyor kalp odaklı yaşıyorum olumsuzluk mutsuzluk yapıyor

Merhaba arkadaşlar sırt omuz boyun ağrısı ile ilgili konu açacaktım bu konuyu gördüm
Bi kaç sayfa okudum aynı ağrılar bende de var

Benimde sağ taraf ta sırt boyun omuz ağrılarım var neredeyse 10 yıldır çekiyorum arada o kadar şiddetli oluyıor ki sanki bıcak saplanır gibi
Hiç dinlenemiyorum sanki yataktan dövülmüş gibi kalkıyorum bi kaç defa doktora gittim sadece Ağrı kesici veriyor az bi rahatlatıyor yine aynı

Bugün de yine çok ağrıyor her zaman ağrı kesici bulundururdum bugün kalmamış
Ben kapsamlı bi tedavi görmek istiyorum doktor bana ağrı kesici veriyor
İnanın ağrım o kadar fazlaki sanki omuriliğime bişeyler sıkışmış kaburgalarımda çatlak varmış gibi nefes aldırmıyor
Özellikle Kaburgalarım birleşme yerleri ağrıyor sağ tarafım şu an bitik belime kadar ağrım var sıcak tutmaya çalıştım akşamdan beridir hafiflemedi

Yarın kısmetse doktora tekrar gideceğim derdimi ya ben anlatamıyorum ya doktor anlamıyor
Ne yapacağımı artık bilmiyorum
Emar röntgen filmi çekinmek istiyorum desem doktor uyugun görürmü

Okuyup bi fikir verirseniz memnun olurum iyi geceler

Öncelikle çok geçmiş olsun canım, Allah şifalar versin.

Tek bölgede olan ağrı fibromiyalji olmayabilir. Fibromiyaljide yakıcı ve gezici bir ağrı söz konusu çünkü.. Teşhis için fiziksel muayene gerekiyor gerçi, hassas noktalar var, oralara bası uygulayarak anlayabiliyor doktorlar

Sen hangi bölüme gidiyorsun? Teşhis genelde bu tür hastalıklarda en zor aşama. Boyun fıtığı mı fibromiyalji mi anlamak için bir mr istemesi gerekir diye düşünüyorum doktorunun. Fizik tedavi veya römotolojiye gidersen (fibromiyalji bir romatizmal ağrı olduğu için römotoloji daha iyi anlar ama fizik tedavi doktorları da boyun fıtığı vs değerlendirip teşhis koyar)

Merhaba arkadaşım şuan neredeyse aynı şikayetleri yazmak için girdim ve senin mesajını gördüm. Bir haftadır sol kürek kemiğim in orda bir batma sıkışma tarzı bir ağrı var ve kollarıma vuruyor bazen nefes alırken bile acıyor kolumu arkaya doğru uzattığımda feci bir ağrı oluyor benim boyun düzleşmem de var ondan mı oluyor diye düşünmüştüm geçen hafta çok fena rüzgar yedim ve çok üşüdüm ondn sonra başladı ağrılarım ama aynı gün kolumla çekmece arkasındaki fişe uzandım boynumu kastığım için o hareketten dolayı mı yoksa o üşümemden dolayı mı oldu bilemiyorum ama bir haftadır yapmadığım kalmadı türlü kremler kas gevşeticiler ağrı kesiciler sıcak su falan hiç bişey tam olarak geçirmedi biraz hafifletse de birkaç saate aynı oluyor ne yapsam bilemedim doktora gitsem hangi bölüme gidecem onu bile bilmiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…