Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek

Hastalarım bana ne kadar iyi olacaklarını sorduklarında onlara ‘istediğiniz kadar’ diyorum. RA, farklı başlangıçları, farklı seyirleri olan bir hastalıktır. %100 iyi olmak mümkün olabilir. Ancak bir RA hastası sigara kullanıyorsa %100 iyi olması mümkün değildir. Sigara, RA hastalığının hem nedeni olarak, hem de hastalığın tedavisinde yarattığı zorluklar nedeniyle, daha hasta ile ilk karşılaştığım, ilk defa RA hastalığı tanısını koyduğum görüşmemde eğer sigara içiyorsa mutlaka sigarayı bırakmasını üzerine basa basa isterim. Şöyle özetleyeyim, sigara içen bir RA hastasına çalışma odamda kullandığım çöp kovasını gösterip “bu çöp kutusu çok hayat kurtardı” diyorum. Tabii cebindeki sigara paketini çöpe atarsa.

Huuuuu Huuuu geçen yıl buraya hergün yazan arkadaşlar neredesiniz ? iyileşseniz bile bizi burda niçin yalnız bıraktınız ? nelerden fayda gördünüz ? çok kar kış gelince çıkmayın ortaya :) bak o zaman da biz küseriz :)

Herkese merhaba.Benim beyin Mr sonucum da normal çıktı. Kan tahlilleri yenilendi.Onlar da iyi.Dort ayrı doktor ağrılarımin fibromiyaljiden kaynaklandığını söyledi.Bel ve boyun ağrım var.Bir gün belim bir gün boynum ağrıyor. Sıcak su torbası iyi geliyor.Ayrilmaz ikili olduk resmen.Yurudugumde de ayak bilegim ağrıyor. Ben de son durum bu.

Bende baya uzun süredir varmış. Hiç aklıma bile gelmedi. Enson derimde de kara kara lekeler oluşmaya başlayınca basit bi mantar türü herhalde diye düşünüp deri spreyi aldım geçti onu sıkınca. Ama birgün kabuz birgün ishal birgün kas ağrısı birgün karın miğde ağrısı. Şişkinlik. Çok zayıfım ama miğdem karnım çok şiş hep.
Tahlillerde çıkmadı. Şu tükürük testini görünce yapayım dedim. Rakı gibi bulandı su iplik iplik oldu içi. Doktoruma gidip söyledim. Vücuttaki döküntüleri de görünce bana biraz ağır bi ilaç verdi. Bisürü yan etki gösteriyor. Ama mecbur kullanıcam.
Haftada bir o ilacı içmem gerekiyormuş. 7 hap var içinde sadece 4ünü kullanacaksın diye söyledi herhafta bitane.
İçtiğimden beri kas spazmı geçiriyoruö sanki heryerim ağrıyor.
Normal mi bukadarı bilmiyorum
Başım ağrıyor gözlerim şişti uyku halsizlik kas ağrısı bulanık görme baş dönmesi titreme üşüme ateş..az evvel biraz rahatladım gibi. Ama her içtiğimde böyle mi olucam.

Tabi bahsettiğim şu candida dediğiniz şey. Birkaç üye bahsetmişti bu konuda. Ama o kadar çok ağrım oluyor ki. Okuyorlarsa bilenler daha fazla ne zararı var ya da kolay geçen bi durum mu? Daha bugün öğrendim ve nette de pek açıklayıcı bişey yazmıyor

kızlar bende fibromiyalji hAstasıyım 2yıl önce oldum.biraz araştırınca genetik olduğunu öğrendim.aile büyüklerinde de var.kız kardeşimde de. Gel gelelim benim şikayetime kendimi bildim bileli hep başım ağırır gün içinde de hep sürekli kaç kez doktora gittim migren dediler.ilaç tedavi geçmeyince bıraktım ilaç falan.adetlerimde çok sancılı.son zAmanlarda sık idrara giderim tam yapamam hep geride kalır kaslarım hep kasılır tam boşalma gerçekleşmez. Sırtımda kollarımda bacaklarımda ayAk bileklerimde hep bir ağrı bağırsaklarımda da hep gaz. Kabızlıkta oluyor. Soğuğa hiç gelemiyorum en ufak rüzgarda dizlerim sanki deşiliyor öyle bi ağrı.yaz kış bacaklarım kalçam hep buz gibi hiç ısınmaz kışın 3kat giyerim.spor yapsam kaslarımı çalıştırsam bile ertesi gün yine aynı yine aynı.benim ki grip ilacı yapıp da kışın ince giydiğim kendime iyi bakmadığım için daha da ilerleyip bu hale geldi.lyrica diye bi ilaç kullanıyorum doktor tedavide uzunca kullancaz dedi ilk başlar iyi geldi önceleri felç gibiydim yerimden kalkamaz adım adamazdim bu ilaçla iyi oldum.tam geçip bitmedi doktor da yavaş yavaş birakcaz dedi.allah kimseye bu hastalığı vermesin hiçkimseye.bizi biz biliriz.başına gelen çeken bilir.yoksa kimse anlayamaz bilemez bizi.herkese şifalar diliyorum.

Ben bu hafta spora başlayacağım ama ağrılarımin artmasından da çok korkuyorum.Bu aralar biraz azaldı.Bundan cesaret aldım ama umarım artmaz.Benim ağrılarım daha yeni olduğu için doktor doktor geziyorum hala. Son gittiğim Fizyoterapist Vücudumdaki bazı noktalara baskı uyguladı. Iki bölüm hariç bastırdı gi yerlerde ağrı oldu.Hatta o bastırdigi yerlerin agrisi 3-4 gün geçmedi. Bel mr I istedi bir de.Sonucu aldım ama daha göstermedim.

Bende bel sırt boyun mr ı çektirdim hiç bişi çıkmadı ağrılarım bazen çok artıyor zaman zaman da azalıyor ama hiç bi zaman çok azalma olmadı yada tamamen geçmedi

Arkadaslar ben bugun mr sonucumu aldım. Bende iltihaplı romatizma diye bilinen ankilozan spondilit varmış. Ilac ve fizik tedaviye başladım. 2 ay boyunca boşuna oyalandim.Simdiye kadar gittiğim hiç bir doktorun mr istememesi de sasirticiydi.Ilgili bir doktora denk geldim sonunda mr la hemen teşhis kondu.

Arkadaslar ben bugun mr sonucumu aldım. Bende iltihaplı romatizma diye bilinen ankilozan spondilit varmış. Ilac ve fizik tedaviye başladım. 2 ay boyunca boşuna oyalandim.Simdiye kadar gittiğim hiç bir doktorun mr istememesi de sasirticiydi.Ilgili bir doktora denk geldim sonunda mr la hemen teşhis kondu.
hangi doktora gittiniz?

hangi doktora gittiniz?
Ben fizik tedavi uzmanına gittim.Ayrintili kan tahlili yapıldı. Aso ve rf değerim yuksek cikti.Eklem mr I çekildi ve mr sonucu doktor iltihaplı romatizma olduğunu söyledi. Fiziksel muayene sonucu fibromiyalji tanısı kondu.Mutlaka doktorunuzdan ayrıntılı kan tahlili ve mr isteyin.Sadece fiziksel muayene ile tanı konmasına izin vermeyin.

fibromiyalji belirtileri konusu altında paylaşmıştım il önce mesajımı. Bende uzun yıllardır boyun ve omuzlarımda bir ağırlık ve ağrı ile yaşadım. çok kez fizik tedavi gördüm ama bir sonuç alamadım , ağrılarım tekrar tekrar geri oluştu. .... klinikte manuel terapi, kuru iğne tedavisi ve bantlama tedavisi oldum. fizyoterapist bu konuda kişiye özel hazırladığı egzersizler ve güler yüzlü motive edici bakış açısıyla ağrılarımda ilk seanstan itibaren azalma oldu ve şuan hiçbir ağrım olmadan iş hayatımı keyifli bir şekilde devam ettiriyorum. fibromiyalji kolay tedavi edilebilir bir hastalıktır bana göre. MANUEL TERAPİ ve diğer tedaviler hakkında daha detaylı bilgi için .....ten destek alabilirsiniz diye düşünüyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
X