Fibromiyalji, hep beraber dertleşelim, paylaşalım

Fibromiyalji hastası arkadaşlarım içinizden sigara içmeyenler var mı çok merak ediyorum.yoksa bu hastalık hep sigara içenlerde mi görülüyor ?? sigaranın etkisi nedir bu hastalığa ? çünkü 22 yıldır sigara içiyorum günde 15 adet civarı.bu ara müthiş boğaım ağrıdığı için 10 gündür içmeme kararı aldım.peki inanırmısınız ki ağrılarımda baya bir azalma oldu maşallah.şok yaşadım.o yüzden soruyorum sigara içmeyip bu hastalıktan şikayet edenleri merak ediyorum selamla :)

Kendime duygusal olarak da pek iyi davrandığım söylenemez. Hatta iyi baktığımı sandığım zamanlarda bile bir çok hata yaptım. Belki hala daha da yapıyorumdur. Bir kaç yıl önce Nesko’yla buluştuğumuzda bana aldığı eğitimlerden ve bütünsel beslenmeden bahsettiği zamanlarda başka bir dil konuşuyor gibi gelirdi. Böyle düzgün yaşamanın imkansız olduğunu düşünürdüm. Fakat karşımda canlı bir örnek duruyordu işte. Süper havalı, kendine güvenen ve ışıl ışıl parlayan kadın mutlu görünüyordu. “Bütün bunlar nasıl olacak Nesko?” dediğimde gülümseyerek “yavaş yavaş Özlem’cim” derdi.

Ben de sahiden farklı bir yaşam tarzına yavaş yavaş geçiş yaptım. Küçük değişikliklerle başladım. En kolayından. Önce kola ve asitli meşrubatları hayatımdan çıkardım. Onları çıkarınca fast food kültürü de beraberinde gittiler. Sonra tatlandırıcı kullanmayı bıraktım. Omega 3 almaya başladım. Keyfe keder yaptığım sporu hayatımın bir parçası haline getirdim. Daha çok yürümeye ve haraket etmeye özen gösterdim. Kendimi daha iyi hissettikçe kendim için daha çok şey yapmaya başladım. Son büyük adımı attım ve sigarayı bıraktım. Bu gerçekten benim için dönüm noktası oldu. En çok sigarayı bırakmanın faydasını gördüm.

Doktorların pek de önemsemeyerek teşhis ettikleri fibromiyaljinin (canım fibromiyaljim sen olmasaydın ben eski kafa devam ederdim) nasıl hayatımı kabusa çevirdiğini pek de anlatmak istemiyorum aslında. Bitkinlik, sürekli baş ağrısı, sırt ağrısı, el ve ayaklarda uyuşmalar, gastrit, uyku yok, kalp çarpıntısı, baş dönmesi, bulanık görme ve çarşaf gibi bir liste yapabilirim burada. Şimdi yüzde yüz iyileştim diyemem ama en azından baş ağrılarım tamamen geçti. El ve ayak uyuşmaları, baş dönmeleri ve alerjilerim de. Sabah Nesko’ya mızıldanırken ve o bana sürekli tavsiyeler verirken “vücudun 30 yıldır böyle yaşamış, bir anda ondan çok şey bekleme. Nereden nereye geldin. Bu kadar ilerleme kaydettiğin için arkana yaslan ve tebrik et kendini” dedi. Yine doğru dedi. :)

Evet şimdi kendim için çok şey yapıyorum. Küçük bir bebekle ilgilenir gibi ilgileniyorum kendimle. Çünkü onu o kadar çok ihmal etmişim ki…

Benim bir tane vücudum var. Hayatım boyunca beni taşıyacak.

Evet ben bir seçim yaptım. Ona bir şeyin ya da birinin zarar vermesine izin vermeyeceğim.

Bu arada küçük bir not:

“Sağlıklı Yaşamayı Seçiyorum” Nesko’nun sağlıklı ve mutlu yaşam üzerine paylaşımlarda bulunduğu ve Facebook’ta oluşturduğu bir grup.

Bu yazı grubun isminden feyz aldı da yazıldı.

Gluten Free Öğle Yemeği
IMAGE ~ SEPTEMBER 18, 2013 ~ LEAVE A COMMENT

Bugün Gluten free beslenmede 3. haftaya girdim. Sandığımdan çok daha kolay oldu. Açıkçası en çok zorlandığım kısım insanlar. Uzun uzun neden glutensiz beslendiğimi açıklamak zorunda kalıyorum her defasında. Ayrı bir yazıda ayrıntılı bir şekilde hayatıma getirdiği değişiklikleri anlatacağım. 3 hafta gibi kısa bir zamanda etkilerini görmek muhteşem tabii ki. Fibromiyaljiye bağlı sıkıntılarım yüzde 80 azaldı diyebilirim.
Bugün öğle yemeğimi kendim hazırladım. Bu işin en keyifli kısmı dışarıda yemek olayının minimuma inmesi. Şimdi uzun uzun açıklamalar yapmak yerine, içinde o vardır bu var mıdır diye düşünmektense evde kendi ağız tadıma göre yemek hazırlamak hem daha hesaplı hem daha eğlenceli.
Geçelim öğle yemeğimize. Menüde menemen ve avakadolu salata var.
Menemen, klasik menemen. Az tereyağında 2 yumurta ile yapıldı. Üzerine taze kekik serpildi, karıştırıldı. Gelelim avakadolu salataya.
Malzemeler;
1 olgun avakado
1 avuç maydanoz
1 adet bahçe domat
1 avuç reyhan
yarım limon+zeytinyağı+himalaya tuzu

Malzemeleri püre yaptığım avakadoyla karıştırdım. Harika oldu. Fotoğrafın arkasında gördüğünüz Le Pain De Fleus’unr organik sertifikalı kinoalı ekmekleri incecik kraker şeklinde. Bunca yıllık ekmek alışkanlığımı geride bırakırken bana pek bir yardımcı oluyorlar. Karabuğdaylı çeşidini daha çok seviyorum.
Bu menünün yorumunu belki sevgili Nesko bizlere yapar. :)
Üstüne pilatesimi de yaptım. Oh!

Doyasıya Yaşama Fikri
SEPTEMBER 14, 2013 ~ 1 COMMENT
Bir kaç yıl önceydi. Vücudum artık kötü yaşam şartlarıma isyan bayraklarını açmıştı. Açık açık konuşuyordu işte benimle. “Bak güzelim yedin içtin bunca yıldır, sesimi çıkarmadım. O fast foodlar, paket paket sigaralar, bana mısın demeden götürdüğün kavanoz kavanoz nutellelar, sabah gözünü açar açmaz, açıp kafana diktiğin diet kolalar… Sayayım mı daha? Şu ana kadar hadi anlar dedim, bekledim. Ama yeter! Ben artık pes ettim. Seni taşımaktan yoruldum. Hodri meydan biraz da sen taşı beni.” Bana mı dediniz, diyip duymazdan gelip yoluma devam ettim.

1 yıl öncesiydi. Sırtımda ve göğsümde 7/24 süren bir ağrı. Sürekli bir masaj yaptırma isteği. Sıcak taş masajı, spor masajı, Bali masajı, yetmedi çivili yataklar, sıcak su torbaları… Sadece sırt ve göğüs ağrısı da değil bir gün baş ağrısı, ertesi 3 gün baş dönmesi, sabahları el ve ayak uyuşması, geceleri panik atak nöbetleri, midemde patlamaya hazır asit dağı, adet öncesi hayatı zehir eden duygu dalgalanmaları vs. Galiba tepeden tırnağa hastayım ben, dedim. Sonrasında doktorlar, tahliller, doktorlar, testler… Elle tutulur hiçbir sonuç yok.

Gastrit deniliyor, ilaçlar içiliyor ve fakat sonuç değişmiyor, doktor doktor geziliyor. Sonunda bir doktor “fibromiyaljisiniz siz,” dedi. Neyim neyim? “Fibromiyalji.” “Neymiş bu fibromiyalji?” Çok önemli değilmiş, hassas insanlarda olurmuş, mükemmeliyetçi kişilikler bir de. Antidepresan çözer, dedi doktor. Ağrılar dayanılamaz olursa ağrıyan yerlerine kuru iğne yaparlarmış bir kaç gün rahatlarmışım. Spor yap, sigarayı bırak, dedi bir de. Kestim sigarayı bıçak gibi. 8 ay sonrasında minik mutluluk hapları beni biraz umursamaz yaptı o kadar. Spor da yapıyorum. Ağrılar ve diğer şikayetler azalır gibi oluyor sonra beni endişelendirecek düzeyde artmaya devam ediyordu. Tekrar hastane kordiorları.

Artık fibromiyalji ile ilgili ne bulursam okumaya önerilen ne varsa uygulamaya başlamıştım. Buhar, sauna, bol yeşillik, egzersiz, c vitamini, , keçi boynuzu pekmezi, zerdeçal, aloe vera, alkali su… Denediklerimin hiç faydasını görmedim diyemem. Bir çok fibromiyalji hastasına göre çok iyi durumdaydım. Yaşam standartlarımı büyük ölçüde değiştirmiş olmamın karşılığını elbette alıyordum. Ama bazen ne olduğunu anlamadığım bir şekilde ataklar geri geliyordu. Ağrı sızı bitmiyor, dertler sona ermiyor, olmuyor olmuyordu. Hayat enerjimin sanki yüzde onuyla yaşıyorum. Sabahları mutsuz ve her tarafım tutulmuş olarak enerjisiz bir şekilde uyandıktan sonra günümün büyük bir bölümünü kendimi iyi etmek için harcıyordum. Hastalıklarla boğuşurken işlerimle ilgili odağım, hevesim ve motivasyonum da kaybolmuştu. Kendimle uğraşmaktan işlerle ilgili sadece yapmam gerekenleri güç bela yapıyordum ve çok büyük hayalim olan kitap yazma işine hiç enerjim kalmıyordu. Aslında gün sonunda bana yetecek kadar ben kalmıyordu. Sonra uykusuz geceler, depresyon… Alacakaranlık gibi birbirini tekraralayan günler…

Bir süre sonra yakın çevrem de (büyük bir kısmı) beni ciddiye almamaya başladı. Hastalık hastası, sorunlu, mutsuz bir insan olarak görülmenin, kendimi ifade edememenin ve destek bulamamamanın üzüntüsünü tarif edemem. Bu arada bana destek olanları da harcamak istemem. Nesko bunlardan biri. Kendimle, beslenme ve hayatla ilgili beni her an şaşırtan çok acayip bir kadın. Yani acayip derken anlayın işte ışıl ışıl, magnetik, izotop gibi enerjik bir şey. Bir cümlesiyle ezber bozuyor, bir sürü yeni bakış açısı sunuyor. Yaşam ustası, yüzü hep gülen bir rehber, vermede sınır tanımayan cömert bir arkadaş. Hayat bizi sık sık bir araya getirir Nesko’yla. Her seferinde birbirimize doyamadan daha anlatacağımız konular yarılanmadan geçiverir zaman. Yine denk getirdi hayat bizi. En doğru zamanda hem de, tam saatinde. Yemek yiyeceğiz, konularımız birikmiş. Telefonda, alırım seni evden, dedi.

Daha arabaya bineli bir kaç dakika olmuştu ki doyasıya sızlanacak ve beni anlayacak bir insan bulmanın verdiği mutlulukla konuya balıklama daldım. Fibromiyaljiymişim ben, diyerek konuşmaya başladım. Dinledi, dinledi, dinledi beni. Azıcık sitem etti. Sen beni hiç dinlememişsin, dedi. Post ettiklerimi okumuyor musun? dedi. Fibromiyaljiyle ilgili bir çok paylaşımda bulunmuş. Aslında okuyorum her post ettiğini ama o fibromiyalji ile ilgili olanları neden görmemişim ki? Ya da neden görmek istememişim.

Sordu: Glutensiz beslenmeyi hiç denedin mi?

Denemeyi denemişliğim vardı açıkçası. Ama anında makarnalar fiyonk fiyonk bana elveda dercesine gözümün önünde uçuşmaya başladı.Çünkü benim için gluten free beslenmek demek, çok sevdiğim ekmeğe, pizzaya, rokfor soslu makarnaya “seni sonsuza kadar seviciğim” diyip veda etmekti.

“Ne alaka yahu?” dedim fibromiyalji ile glutenin.

“Çok alaka,” dedi Nesko. “Denemek ister misin bu şekil beslenmeyi?” “Ben,” dedi, “yanındayım,” dedi.

“Bir bak bakalım,” dedi. “Nasıl hissedeceksin,” dedi.

“Aç kalacağız tüh,” dedim. Tabii içimden dedim.

Nesko içimden geçenleri anlamış gibi “öyle çok alternatif var ki yemediklerinin yerine koyabileceğin,” dedi.

“Yok, yalan olur bu iş,” dedim, tabii yine içimden. Nesko’ya belli etmeden.

Kanyon’da üst kata çıktık. Glutensiz bir yemek ısmarladık. Humus, avakado, somonlu ızgara rokfor yatağında. Hoş sohbet eşliğinde tadını çıkara çıkara yedik yemeğimizi. Aç kalacağım diye inceden inceye sızlanan ben tam kıvamında doymuştum. Üstelik kendimi 1-2 saat öncesine göre çok daha enerjik hissediyordum. Nesko’nun iyi ruh hali bulaşmış bana da. Öyle mesudum ki!

İşte o an: Neden olmasın, dedim. Glutensiz beslenmeyi ben de deneyebilirim. Evet, evet yapabilirim hissi geldi dayandı kapıma. Nesko sonuna kadar yardıma hazır yanımda.

“Aç kalacağım diye korkmadan, doyuncaya kadar yiyerek, huzurlu mutlu, enerjik, verimli, gümbür gümbür, dolu dolu bir hayat yaşayabilir insan, hadi yapalım bir program, dedi.

Olur, dedim. Pek heveslendim.

“Senin gibi ne çok insan var bilsen,” dedi. “Beslenme, yaşama ve düşünce sistemlerinin kendilerini nasıl hasta ettiğinden habersiz. Kendilerine neyin iyi neyin kötü geleceği bilgisinden yoksun. Ah bilseler onlar da senin bildiklerini, öğrendiklerini,” dedi.

E, ben yazayım o zaman bildiklerimi, senden öğrendiklerimi, hayattan keşfettiklerimi, dedim.

Gözlerine yıldızlar kondu, parladı daha da.

“Yazar mısın gerçekten,” dedi.

“Tabii ki, zevkle, ne güzel olur,” dedim.

Uzun uzun konuştuk, mutlu insanların doyasıya yaşadığı hayatların hayalini kurduk.

İşte “Doyasıya Yaşamak” fikrini böyle doğurduk.

Hindistan Cevizi Sütünde Köfte
Hindistan Cevizi Sütünde …
doyasiyayasamak onAcemi Kampçı Fethiye Cennet…
dental implants proc… onZeytinli Sarımsaklı Ekmek…
Pelmaaa on Acemi Kampçı Fethiye Cennet…
799ad3735e6f75210ade06bf7250f1ef
Zehra onMükemmelliyetçiliğin Bedelleri
October 2015
alışveriş
Register
Başka bir Ülke Yok!on İnsanlık Halihepsideva.com/urun/963/th…
Discuss
ALKALI ARKADAŞLIK AVOKADO BADEM SÜTÜ BELGRAD ORMANI BIBER GAZI BROKOLI BÖĞÜRTLEN BÜTÜNSEL BESLENME DEPRESYON DETOKS DEĞERLI OLMAK DIYET DOMATES DOYASIYA YAŞAMAK EVDE SPOR YAPMAK EV YAPIMI EV YAPIMI ELMA SIRKESIEV YAPIMI NUTELLA FIBROMIYALJI FILM GALATA PERFORM GEZI OLAYLARI GLUTEN GLUTEN FREE GLUTENSIZ GLUTENSIZ BESLENME GREEN DRINK HAYAT IYEOKA JUICING KAHVALTI KAJULU MUZLU PUDDINGKENDINI SEVMEK KILO VERME KINOA KINOALI EKMEK. KITAP ROBINSON KITAPEVIKIRMIZI ÇAY MILAN KUNDERA MIND BODY FESTIVAL MUZ MÜZIK NEZAHAT ELDEN ORGANIK ELMA SIRKESI YAPIMIPAZI RAW FOOD RAW PUDDING SAĞLIKLI BESLENME SAĞLIKLI BIR CILT SAĞLIKLI TATLILAR SAĞLIKLI YAŞAM SAĞLIKLI ZAYIFLAMA SEBZE SULARI SEBZE SUYU SELF MOTIVATED SEMIZOTU SALATASI SIGARA SIGARAYI NASIL BIRAKTIMSIHIRLI SAYILAR SIMPLY FALLING SMOOTHIE SPOR TAKSIM TATLI VEGAN VEGAN PEYNIR YAŞAM YAŞLILIK YEŞIL IÇECEK YÜRÜYÜŞ ZAYIFLAMAK ÖZLEM SARAÇ ŞARKI ŞEMSIYE

DOYASIYA YAŞAMAK

Fibromiyalji hastası arkadaşlarım içinizden sigara içmeyenler var mı çok merak ediyorum.yoksa bu hastalık hep sigara içenlerde mi görülüyor ?? sigaranın etkisi nedir bu hastalığa ? çünkü 22 yıldır sigara içiyorum günde 15 adet civarı.bu ara müthiş boğaım ağrıdığı için 10 gündür içmeme kararı aldım.peki inanırmısınız ki ağrılarımda baya bir azalma oldu maşallah.şok yaşadım.o yüzden soruyorum sigara içmeyip bu hastalıktan şikayet edenleri merak ediyorum selamla :)
Ben artik icmiyorum. Yalniz bendeki durum diyabetle birlikte ortaya cikan ayaklar ellerde dayanilmaz agrilar elektrik carpmasi hissi, ayakta duramayacak denge saglayamayacak yani kas yokmus da kemikler ustunde durmaya calisir hissi sigarayi tam olarak biraktigim donemde hafiflemisti ama ondan 3-4 ay sonra sirtima kurek kemigi altina yerlesen dayanilmaz agrilar gecmedi soguklar bitene kadar ki evde agridan kivrandigimmicin 24 saat kombi acikti faturalar inanilmaz yuksekti maddi manevi cok kotu. Sicaklarda iyiye gitmisken yagmurlar baslayinca ve soguklar yine fena en iyi cozum mont yelekte buldummsu gunlerde.
Kefirden fayda gordunuz mu acaba ben de baslama karari aldim umarim faydasi olur.

Ben artik icmiyorum. Yalniz bendeki durum diyabetle birlikte ortaya cikan ayaklar ellerde dayanilmaz agrilar elektrik carpmasi hissi, ayakta duramayacak denge saglayamayacak yani kas yokmus da kemikler ustunde durmaya calisir hissi sigarayi tam olarak biraktigim donemde hafiflemisti ama ondan 3-4 ay sonra sirtima kurek kemigi altina yerlesen dayanilmaz agrilar gecmedi soguklar bitene kadar ki evde agridan kivrandigimmicin 24 saat kombi acikti faturalar inanilmaz yuksekti maddi manevi cok kotu. Sicaklarda iyiye gitmisken yagmurlar baslayinca ve soguklar yine fena en iyi cozum mont yelekte buldummsu gunlerde.
Kefirden fayda gordunuz mu acaba ben de baslama karari aldim umarim faydasi olur.
Merhabalar ,bu arada çok geçmiş olsun..ben tüm hepsini eleye eleye diyorum iyileşme adına sunulan..gıda takviyeleri,ozon,kuru iğne,fizik tedavi,kaplıca,deniz kefir vs en son sigara bırakma.daha 1 hafta oldu bırakalı ama inanılmaz fayda gördüm maşallah barekAllah çok şükür..kayda değer bariz fark sadece sigara bırakmakta gördüm.bundan sonra vücud temizleneceği için belki omega3 gibi gıda takviye ve kefirin faydasını görürüm.az ağrım daha var ondada şu bağırsaklara yerleşen kandida mantarlarını yok ederek glutensiz yani karbonhidratlardan buğday ve türevlerini hayatımda en aza indirerek beslenme düzenimi daha iyi hale getirerek azalacağını umut ediyorum.bu arada bir de yüzmeden ve platesten baya bir fayda görmüştüm.yani sigara bırakma ve plates ve yüzme ve güneşlenmeiçlerinden en iyi sonuç aldıklarımdı ama 1 nımara sigara bırakma.yukarıda bir yazı paylaştım onu sonuna kadar okuyun .bir bayanda sizin gibi şikayetleri varken glutensiz beslenerek ve sigarayı bırakarak aşmış.Allah bizim hastalara şifa dertlilere deva versin . amin.huzurlu afiyetli yarınlar..

Arkadaşlar,merhaba.Bana da 1 hafta önce fibromiyalji teşhisi konuldu.Benim şikayetlerim vücudumun her yerinde ağrı,yanma,uyuşma gibi şikayetlerin olması.Genellikle omuz,sırt,bel,kol bölgelerimde.Masa başı işte çalışıyorum.Gün içinde sırt ağrılarım artıyor.Yürüdüğümde bacak ağrım,sitresli olduğumda kol ağrım oluyor.Özellikle yağmurlu havalar ve öncesinde bacak ağrısı ve sızı oluyor.Adet dönemi öncesi aşırı bel ağrım oluyor.Ağrı kesici,iğne bana mısın demiyor.Ayrıca bağırsaklarımda problem var.Bazen aşırı şişkinlik hissediyorum.Bana kontrol sırasında tam kan sayımı yapıldı. D vitamini eksikliği çıktı.Ciğerlerimde de problem yok.Daha ağrılarım çok yeni olduğu için,doktor kararsız.3 ay geçmesi gerekiyor diyor.Sizlerden yorum bekliyorum.Sizce rahatsızlığım fibromiyalji mi?Siz başka hangi testleri yaptırdınız.Doktorlar ısrarla fizyolojik bir rahatsızlığınız yok diyorlar fakat ben endişeliyim.Antidepresan verdi doktor.O da çok mayıştırdı.Sabah uyanamıyorum.Gün içinde kendimi çok yorgun hissediyorum.Regl öncesi gerginliğim çok yüksek.Sabah kendimi çok kötü hissediyorum.Öğlene doğru kendime geliyorum.Özellikle sitresli zamanlarımda ağrılarım artıyor.Hafta sonu iş ortamından uzak olduğumda çok ağrı yaşamıyorum.Sizce fibromiyalji miyim?

Arkadaslar, 3 yildir fibromiyalji hastasiyim ve kronik agrilarim vardi... tesadufen birgun maden suyu icmemle agrilarim kesildi... magnezyum orani 100 e yakin maden suyu iciyorum ve mucize oldu sanki... agrim kalmadi... yalniz, tansiyonu olana maden suyu dokunabilir, dikkat!

Arkadaslar, 3 yildir fibromiyalji hastasiyim ve kronik agrilarim vardi... tesadufen birgun maden suyu icmemle agrilarim kesildi... magnezyum orani 100 e yakin maden suyu iciyorum ve mucize oldu sanki... agrim kalmadi... yalniz, tansiyonu olana maden suyu dokunabilir, dikkat! Deneyen olur ise yorumlarinizi bekliyorum...

Arkadaslar, 3 yildir fibromiyalji hastasiyim ve kronik agrilarim vardi... tesadufen birgun maden suyu icmemle agrilarim kesildi... magnezyum orani 100 e yakin maden suyu iciyorum ve mucize oldu sanki... agrim kalmadi... yalniz, tansiyonu olana maden suyu dokunabilir, dikkat! Deneyen olur ise yorumlarinizi bekliyorum...
Geçmiş olsun ne güzel olmuş.demekki mineral eksikliğiniz çok yüksekmiş.hangi markayı önerirsiniz kızılay çok iyi diyorlar siz hangisini denediniz.biz de içelim.

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun .Allah tez zamanda acil şifalar versin .yüzde doksa.n dokuz fibromiyaljisiniz.bana 5 senedir doktorlar teşhis bile koyamadı ama ben koydum araştıra araştıra bu teşhisi.yani doktorlara bu hastalıkta güven olmuyor bu hastalık hakkında hemen hemen hiç bilgileri yok kendilerinin.nasılsa acıyı biz çekiyoruz ya.kan da da birşey yok.hatta bizi deli yerine koyup sen hastalık yaratıyorsun diyenler bile varmış.hepimiz deneme yanılmayla kendimize iyi gelenleri buluyoruz.genelde yediklerin içtiklerin çok önemli.çünkü bu hastalığa yakalananların bağışıklık sistemi ya doğuştan iyi değil yda sonradan kötüleşiyor.bu yüzden omega 3ler vitaminler mineraller sağlıklı beslenme spor,glutensiz beslenme istiyor ve sigarayı sevmiyor.eğer bunları yaparsanki baya baya emek zahmet istiyor eski sağlığına kavuşuyorsun.bir de güneş d vitamini..ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN.

Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun .Allah tez zamanda acil şifalar versin .yüzde doksa.n dokuz fibromiyaljisiniz.bana 5 senedir doktorlar teşhis bile koyamadı ama ben koydum araştıra araştıra bu teşhisi.yani doktorlara bu hastalıkta güven olmuyor bu hastalık hakkında hemen hemen hiç bilgileri yok kendilerinin.nasılsa acıyı biz çekiyoruz ya.kan da da birşey yok.hatta bizi deli yerine koyup sen hastalık yaratıyorsun diyenler bile varmış.hepimiz deneme yanılmayla kendimize iyi gelenleri buluyoruz.genelde yediklerin içtiklerin çok önemli.çünkü bu hastalığa yakalananların bağışıklık sistemi ya doğuştan iyi değil yda sonradan kötüleşiyor.bu yüzden omega 3ler vitaminler mineraller sağlıklı beslenme spor,glutensiz beslenme istiyor ve sigarayı sevmiyor.eğer bunları yaparsanki baya baya emek zahmet istiyor eski sağlığına kavuşuyorsun.bir de güneş d vitamini..ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN.
Tekrar merhaba.Öncelikle teşekkür ederim cevapladığınız için.İnanın ben de 1 aydır bu sözleri duyuyorum.Artık oram buram ağrıyor demekten utanıyorum.İnsanlar mızmızlıktan yaptığımı düşünüyorlar.Hastaneye gideceğimi duyunca gülüyorlar.Sonuç belli bir şeyin yok diyorlar.Inanın doktor doktor gezmekten çok sıkıldım.Doktorların söyledikleri hep benzer.Bir şeyiniz yok.Sitres yapmayın.Doktor nerenizde ağrı var dediğinde hangi bir yerimi söyleyeceğimi şaşırıyorum.Parmaklarıma kadar ağrı var.Kollarım çok güçsüz.25 yaşındayım ama kendimi 75 yaşında gibi hissediyorum.Bugün de beyin mr ı çekilecek.Bazen geçer gibi oluyor.Sonra tekrar artıyor.Acile taşınıyorum sürekli.Bazen sırtım o kadar çok ağrıyor ki,hissetmiyorum.Kaskatı oluyor.Sıcak iyi geliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tekrar merhaba.Öncelikle teşekkür ederim cevapladığınız için.İnanın ben de 1 aydır bu sözleri duyuyorum.Artık oram buram ağrıyor demekten utanıyorum.İnsanlar mızmızlıktan yaptığımı düşünüyorlar.Hastaneye gideceğimi duyunca gülüyorlar.Sonuç belli bir şeyin yok diyorlar.Inanın doktor doktor gezmekten çok sıkıldım.Doktorların söyledikleri hep benzer.Bir şeyiniz yok.Sitres yapmayın.Doktor nerenizde ağrı var dediğinde hangi bir yerimi söyleyeceğimi şaşırıyorum.Parmaklarıma kadar ağrı var.Kollarım çok güçsüz.25 yaşındayım ama kendimi 75 yaşında gibi hissediyorum.Bugün de beyin mr ı çekilecek.Bazen geçer gibi oluyor.Sonra tekrar artıyor.Acile taşınıyorum sürekli.Bazen sırtım o kadar çok ağrıyor ki,hissetmiyorum.Kaskatı oluyor.Sıcak iyi geliyor.
Selam canım şu yazını okurken kendımı gördüm resmen sizde öyle iyi anlıyorum ki neyse ki kısa sürede bulunmuş ben 20 yıl çektim bunu ve o çevrenin gereksiz baskısı yokmu hastalık hastası sözleri ağrı bi yandan insanlar bi yandan zor bir sürec Allah yardımcımız olsun

Selam canım şu yazını okurken kendımı gördüm resmen sizde öyle iyi anlıyorum ki neyse ki kısa sürede bulunmuş ben 20 yıl çektim bunu ve o çevrenin gereksiz baskısı yokmu hastalık hastası sözleri ağrı bi yandan insanlar bi yandan zor bir sürec Allah yardımcımız olsun
Amin,Allah hepimizin yardımcısı olsun.Şimdi beyin mr ı sonucunu bekliyorum.Pazartesi çıkıcak.Daha kaç test daha yaptırmam gerekecek bilmiyorum.Gerçekten çok sitresli bir dönemden geçtim.Şehir değişikliği yaşadım.Sanırım yaşadıklarımın hepsi bu hastalıkla çıkıyor.3 gündür belime vurmuş durumda.bel ağrısından ölüyorum.

Anlaşılan herkesin ayrı bi noktasina vuruyo o agrilar resmen surunduruyor benim sirt ve göğüs agrim beni yatağa bagladi hayattan zevk alamiyosun resmen bunalima giriyosun doktor doktor dolastim bi senedir dahiliye,gastro,genel cerrah,fizik,psikiyatri v.s cok yipratiyor Allah herkese şifalar ve kolaylik versin inşallah dusmanimin basina vermesin rabbim bu illeti

Geçmiş olsun ne güzel olmuş.demekki mineral eksikliğiniz çok yüksekmiş.hangi markayı önerirsiniz kızılay çok iyi diyorlar siz hangisini denediniz.biz de içelim.
Merhaba, sizlere de geçmiş olsun diyorum ancak biliyorum ki geçmiyor:) yaklaşık 3 yıldır kürek kemiklerimin etrafında beni depresyona sokacak kadar sıkıntılı ağrılarım oluyordu... sırt bölgeme el değdiremiyorum, bacaklarıma ve koluma en küçük darbede canım yanıyor... Bundan yaklaşık 2 hafta önce öylesine, maden suyu içmemle ağrılarımın yok olduğunu farkettim. Markasını hatırlayamıyorum ancak mağnezyum oranı 76mg seviyelerindeydi. Akpınar gibi bir şeydi, tam hatırlamıyorum... Büyük markete gittiğimde Kızılay'ın oranlarına baktığımda içerdiği mağnezyum oranı çok düşüktü, 15mg. Bu sebeple mağnezyum oranı yüksek olan Sırma'yı aldım ancak her alımda kontrol etmek gerekiyor, her dolum aynı mineral oranını vermeyebilir. Daha sonra mağnezyumu araştırdığımda, fibromiyalji hastaları üzerinde yapılan neticeler sonunda ağrı kesme özelliğinin oldukça iyi sonuçlar verdiğini okudum (nette araştırın, göreceksiniz ki kasları güçlendiriyor... zaten ana problemimiz kaslarla ilgili). Günlük mağnezyum ihtiyacımız 300mg imiş... Maden suyu, tansiyonumu biraz oynattığı için direkt eczaneden mağnezyum, kalsiyum vs desteği veren ilaç aldım ancak maden suyu haptan daha sağlıklıdır herhalde... Sonuçta haplar, karaciğere zarar verebilir... Denemenizde fayda var, o günden bu yana ağrım yok diyebilirim... 100mg'a yakın değerlerde maden suyu deneyebilirsiniz, dokunmuyorsa şayet... Keza içinde başka mineraller de mevcut... faydalıdır da derler... Şimdilik sadece uyku problemim devam ediyor ancak ağrım yok diyebilirim, şükürler olsun...

Yagmur falan olmayip iyi giyinip her gun sokaga ciktim pazardan beri yuruyecek sekilde ve 2 defasi da sahilde guneste dun ilk defa doya doya is yaptim ust uste tabii sonunda dustan sonra giyinirken kurek kemigimin altina dehset sanci saplandi yine:) ama buna da sukur diyorum simdi yine isi gucu birakip aticam kendimi disariya bu ilaclardan kurtulamazsam ne tekrar calisabilirim ne de insan gibi yasayabilirim ne kendime ne kimseye faydam olabilir. Evlilik hayatim inanilmaz sarsildi ne olur sonumuz bilmiyorum bu hastaligi ancak yasayanlar anlayabilir.
Kefir almam lazim yine unutmayayim.

Merhaba, sizlere de geçmiş olsun diyorum ancak biliyorum ki geçmiyor:) yaklaşık 3 yıldır kürek kemiklerimin etrafında beni depresyona sokacak kadar sıkıntılı ağrılarım oluyordu... sırt bölgeme el değdiremiyorum, bacaklarıma ve koluma en küçük darbede canım yanıyor... Bundan yaklaşık 2 hafta önce öylesine, maden suyu içmemle ağrılarımın yok olduğunu farkettim. Markasını hatırlayamıyorum ancak mağnezyum oranı 76mg seviyelerindeydi. Akpınar gibi bir şeydi, tam hatırlamıyorum... Büyük markete gittiğimde Kızılay'ın oranlarına baktığımda içerdiği mağnezyum oranı çok düşüktü, 15mg. Bu sebeple mağnezyum oranı yüksek olan Sırma'yı aldım ancak her alımda kontrol etmek gerekiyor, her dolum aynı mineral oranını vermeyebilir. Daha sonra mağnezyumu araştırdığımda, fibromiyalji hastaları üzerinde yapılan neticeler sonunda ağrı kesme özelliğinin oldukça iyi sonuçlar verdiğini okudum (nette araştırın, göreceksiniz ki kasları güçlendiriyor... zaten ana problemimiz kaslarla ilgili). Günlük mağnezyum ihtiyacımız 300mg imiş... Maden suyu, tansiyonumu biraz oynattığı için direkt eczaneden mağnezyum, kalsiyum vs desteği veren ilaç aldım ancak maden suyu haptan daha sağlıklıdır herhalde... Sonuçta haplar, karaciğere zarar verebilir... Denemenizde fayda var, o günden bu yana ağrım yok diyebilirim... 100mg'a yakın değerlerde maden suyu deneyebilirsiniz, dokunmuyorsa şayet... Keza içinde başka mineraller de mevcut... faydalıdır da derler... Şimdilik sadece uyku problemim devam ediyor ancak ağrım yok diyebilirim, şükürler olsun...
Bunu ben de okumustum ve migren icin de magnezyum eksikligi soylendiginden alip da kullanmadigim magnezyum suda eriyenlerden vardi birkac gun ondan ictim ama devam ettiremedim maden sularina da bir bakayim tekrar bir de gozde asiri segirme oldu bu yaz bende yine magnezyum takviyesi oneriliyordu kahvaltilarda ceviz yemistim o ara onda da varmis. Insallah her birimiz kurutulurz bu agrilardan.

Bunu ben de okumustum ve migren icin de magnezyum eksikligi soylendiginden alip da kullanmadigim magnezyum suda eriyenlerden vardi birkac gun ondan ictim ama devam ettiremedim maden sularina da bir bakayim tekrar bir de gozde asiri segirme oldu bu yaz bende yine magnezyum takviyesi oneriliyordu kahvaltilarda ceviz yemistim o ara onda da varmis. Insallah her birimiz kurutulurz bu agrilardan.
Artık mineralleri besinlerden almamız oldukça zor, çünkü yetiştirildikleri takviyeli topraklar nedeniyle bu mineral oranları iyice düşüyor. Yaşadığın sorunları ben de yaşadım... Evde tek konu benim ağrılarımdı... Moral motivasyon sıfır...Doktorum bana depresyon ilacı vermişti, inat ettim kullanmadım... Deneyin, belki faydası olur sizlere de...

Artık mineralleri besinlerden almamız oldukça zor, çünkü yetiştirildikleri takviyeli topraklar nedeniyle bu mineral oranları iyice düşüyor. Yaşadığın sorunları ben de yaşadım... Evde tek konu benim ağrılarımdı... Moral motivasyon sıfır...Doktorum bana depresyon ilacı vermişti, inat ettim kullanmadım... Deneyin, belki faydası olur sizlere de...
Ben antidepresan ve noropati icin de kullanilan bir ilac kullaniyorum. Antidepresan seretonin ve bir sey daha unuttum simdi salgilatan bir tur kullandigim.bunlarin salgilanmamasi zaten her isin basi belki de. Ben dr.larla gorustugumde o antidepresani kesmeye takilmamami ama noropati icin de kullanilan diger ilacimin cok yan etkisi oldugu ve onu kesebilirsek hayatimin eskiye gore daha iyi olacagi yasam kalitemin yuksek olacagi yonunde. Esimin de aslinda kullanmasi lazim ama dr.a gitmiyor etmiyor sadece sinir ve sikayet. Ben bu agri ve acilarima ragmen pozitif olmaya calisirken onun boyle yapmasina katlanamiyorum diyabetliyim ayni zamanda stres sekerimi oynatiyor net sekilde. Bir de diyabet ilacindan dolayi da besinlerden gerekeni alamiyorum zaten ama inaniyorum artik bir cikis yolu olmali bunun.

Amin,Allah hepimizin yardımcısı olsun.Şimdi beyin mr ı sonucunu bekliyorum.Pazartesi çıkıcak.Daha kaç test daha yaptırmam gerekecek bilmiyorum.Gerçekten çok sitresli bir dönemden geçtim.Şehir değişikliği yaşadım.Sanırım yaşadıklarımın hepsi bu hastalıkla çıkıyor.3 gündür belime vurmuş durumda.bel ağrısından ölüyorum.
Bende cok çekildim o beyin mr larından hiçbişi çıkmıyor maruz kaldığın radyasyonda cabası malesef fm kas olan heryerde, stressiz ve Spor dolu bir hayat en iyi çözüm fm liler için

X