Fetal Dna Trizomi 21 Amniyo temiz

2580As

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2024
14
20
30
Herkese Merhaba
Öncelikle bu konuyu yazma sebebim benim bu süreçte bununla ilgili herhangi bir yazı bulamamam.
Ben 4 haftalıkken hamile olduğumu öğrendim. 8. Hafta ufak bir kanama geçirdim ama ultrasonda kanama alanı göremediler. Sonra 10. Hafta herhangi bir bulgu yokken doktorum Fetal dnadan bahsetti 2li ve 3lü ile uğraşmayalım diye. Bende yaptırdım ve sonucum Trizomi 21 yüksek risk geldi. Doktorum bana bunun yanılma olasılığının olmadığını hemen perinatoloğa gidip amniyosentez yaptırıp, sonlandırma yapılması gerektiğini söyledi. Bende prof. bir perinatoloğa gittim. 16. Haftaya kadar bekledik amniyosentez için bu sürede sürekli ultrason ile kontrol ediliyordu ve her şey sağlıklı ilerliyordu ve amniyosentez oldum güvenli haftada ve işi bilen doktorla yapılınca oldukça güvenilir bir işlem. 1 hafta sonra ön sonucum geldi. Vee sonuç temiz. Kadın doğumcum hatta şaşırdı. Niptin yani fetal dnanın yanılmasını beklemiyorlar. Ancak şunu söylemeliyim ki bu süreçte deli gibi araştırdım hem Türkçe literatür hem yabancı taradım. Fetal dna evet %99 hassasiyet ile çalışıyor. Evet sende yüksek risk çıktıysa vücudunda plesantada bu problem var ancak bu kesinlikle bebek etkilenmiş demek değildir. Yabancılarla ppv değeri diye bir şey var ( positive predictive valuses) yani bebeğin etkilenmesini gösteren bir değer. Ben kendimle ilgili hesaplama yaptığımda fetal dna sonucumu yaşımı ultrason verilerini girince bebeğim %52 etkilendiğini %48 etkilemediğini gösteren bir değer çıkmıştı. Yani demem o ki fetal dna yüksek geldi ise ultrason da her şey normal ise enseyi karartmaya hemen gerek yok çünkü plesanta sağlıksız bebek sağlıklı olabiliyor. Plesantanın sağlıksız olması bebeği hiç bir şekilde etkilemiyor. Bir de şu ihtimal de var hamileliğin başında ikiz gebelik yaşanıp kaybolan ikiz sendromu olabiliyormuş. İkizlerden biri sağlıksız ise anne karnında düşük olmadan eriyormuş bunu anlamak zor olabiliyormuş ve bu küçük kanama şeklinde olabiliyormuş o zamanda plesantaya bu sağlıksız bebeğin dnası karıştığı için yanılma oluyormuş. Bunu da belki umut arayanlara bir nebze ışık olur diye yazıyorum.

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun umarım sağlıkla kucağınıza alırsınız. Nipt sonucunu özel bilgileri silerek paylaşır mısınız?

Bildiğim kadarıyla fetal DNA’da en azından kendi yaptırdığım firmada hasta değil sonuç çıkarsa kesin hasta değil, hasta sonuç çıkarsa hasta değil olma ihtimali de oluyor. Dediğiniz gibi ppv ve npv oranları önemli ki zaten birbirlerinden çok farklı sensetive olarak. Ama yaşınızla fetal dna testinin bir ilişkisi yok

çok geçmiş olsun canım, arada epey stres yaşamışsındır tahminen. ama şükür sonuç iyi gelmiş

ayrıca çok değerli bir paylaşım olmuş, forum üyesi olarak teşekkür ederim

çok geçmiş olsun canım, arada epey stres yaşamışsındır tahminen. ama şükür sonuç iyi gelmiş

ayrıca çok değerli bir paylaşım olmuş, forum üyesi olarak teşekkür ederim
Çok teşekkür ederim, çok zor bir süreçti benim için Allaha binlerce kez şükürler olsun. Kendim o kadar aradım ki bir umut, Allah kimseye yaşatmasın tabii ama olurda başka birinin başına gelirse belki bir nebze olsun umut olur

Kesinlikle yaşımın zaten fetal ile değilde ppv oranı hesaplanırken ilişkisi var.

Fetal fraksiyon oranınız doğru sonuç için gayet yeterli. Yanlış pozitif vermesi çok akıl alır bir durum değil ancak şükürler olsun ki yanlış olmuş diyelim. Belkide 2000 de 1 yada 1000 de 1 lik yanılmadaki 1 denk geldi size. İnşallah en büyük korkunuz endişeniz bu olur hayatınızda. Evladınızla mutlu huzurlu yaşarsınız

Evet çok şükür zaten bana da öyle söylendiği için umudum hiç yoktu ama şükürler olsun. Tabii yine de biz micro array testleri falanda istedik ama firma sanırım bu durumda %50 doğruluk payı var kordon sağlıksız bebek sağlıklı gibi bir açıklama yapıyormuş biri yazmıştı konuşmuş firmayla tabii aynı firmamı bilmiyorum ben ulaşamadım o yüzden kendim konuşamadım. Amin inşallah hepimize sağlıklı mutlu huzurlu şekilde evlatlarımızla yaşamak nasip etsin Allah

Sızınle hemen hemen aynı seylerı yaşamışız benim yaşım 38 ıkılı testimde yasa bağlı rısklı geldı (trızomı 21)daha sonra ozeldekı doktorumun onerısı İle onun onun onerdıgı yere fetal dna yaptırdım oda rısklı geldı dünyam basıma yıkıldı amnıyosentez yaptırmam gerektiği söylendi devlette cok ıyo bır perıtonolojı uzmanı buldum ve amnıyosentez oldum bayrama denk geldı ve sonuç cıkmazı uzadı ben cok kotu günler geçerdim hamileliğin zehir oldu resmen ama rabbıme binlerce kes şukurler olsun

Sonucumuz temiz geldı

Genoks bu konuda o kadar berbat ki forumda veya şikayet varda araştırsaydınız kendinizi bu kadar üzmezdiniz

Araştırdım ama maalesef üzmemek o kadar kolay olmuyor. Her ne kadar kötü yorumları okusanızda ya doğruysa şüphesi insanı bitiriyor.

Çok şükür benim detaylı testlerim de temiz geldi bugün bununla gelmiş geçmiş olsun inşallah Sizi o kadar iyi anlıyorum ki ama sonucum iyi geldi ya buna şükür

Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin. Benim de ikili tarama yüksek riskli çıkmıştı eskişehir osmangazide fetal dna yaptırdık o süreçte tüm ultrason bulguları normaldi hiç bir bulguya rastlanmıyor downa dair. Ancak dün fetal dna sonucumuz trizomi 21 açısından yüksek riskli çıktı yanılma payı çok düşük diyorlar. Dünyamız başımıza yıkıldı. Ne yapmalıyım bu süreçte gerçekten bilmiyorum. Amniyosenteze çok sıcak bakmıyorum ne olursa olsun kabulüm diyerek ama canım çok yanıyor. Düşünmeden edemiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…