Köfteler Fellah köftesi(resimli)

afiyet olsun tatlim...sende paylassana tarifini!
ben sürekli yapiyorum,seninkinide merak ettim:)

şekerim notunu bugün farkettim benim her zaman yaptıgım fellah köftesi bu tarif senin tarifinide denedim çok güzel oldu eger seni arkadaş listeme ekledim haberin olsun
500 gr köftelik bulgur
1/2 çay bardagi irmik
1/2 çay bardağı Un
1 adet rendelenmiş soğan
2 Adet Yumurta
1 Çorba Kaşığı Biber Salçası
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
1 Adet Limonun Suyu
Yeterince Su
Tuz, karabiber
Sos İçin:
4 Adet Domates
2 Çorba Kaşığı Domates Salçası
7 Diş Sarmısak
Tuz
4 Çorba Kaşığı Zeytinyağı
1 Demet Maydanoz
Bulguru 2 su bardağı sıcak su ile ıslatın. Suyunu çektikten sonra geniş bir kaba aktarın. Üzerine 1 çorba kaşığı biber salçası, 1adet rendelenmiş soğan ve 1 tatlı kaşığı kimyonu ekleyin. ara sıra su ekliyerek 5-10 dakika kadar yoğurun.
Sonra azar azar ve sürekli yoğurarak irmiği ilave edin. İrmiği iyice yedirdikten sonra unu ve yumurtaları ilave edin. Malzemeler özleşene dek tekrar 5-10 dakika yoğurun. (iyice ve en az 10-15 dakika yogurmazsaniz köfteler suda dagilabilir) Bulgurlu harçtan misket iriliğinde yuvarlakar hazırlayın, bu yuvarlakların üzerine parmağınızın ucunu iyice bastırın. Derin bir çukur oluşturun.Tüm malzemeyi bu şekilde hazırlayın.
Malzemeyi pişirecek kadar suyu tencereye alın.1 adet limonun suyu ve yeterince tuz ilave edin. Su kaynadıktan sonra bulgurlu köfteleri suya atın. 10 dakika kadar kaynatin, köfteler suyun yüzüne çıkasaya kadar. Hasladiginiz köfteleri bir kevgir ile tencereden alip suyunu süzün.
Bu arada sos için tavaya 4 çorba kaşığı zeytinyağını alın. Rendelenmiş domatesleri ve 2 çorba kaşığı domates salçasını ilave edin. Koyulaşmaya başladığında dövülmüş sarmısakları ve yeterince tuzu ilave edin, Köfteleri ekleyin ve bir taşım kaynatıp ocaktan alın
Servis tabağına alin, maydonoz ile süsleyip sıcak olarak servis yapın.

Son düzenleme:
tek kelime ile muhteşem görünüyor..
ama nasıl kalorilidir bu şimdi :bbo:

Bol limonlu suda haşlarsanız dağılmaz.Bulgura kimyon da koyuluyor ve bence asıl tadı kimyon veriyor.Sarımsaklı domatesli sosla da yapıyorum ben bunu.O da çok güzel oluyor.Misafire yarısını domatesli yarısını yoğurtlu yapıyorum.Çok beğeniyorlar.Afiyet olsun arkadaşlara.s.

ben yaptım geçen harika bayılıyorum ben buna gerçi adının fellah olduğunu burdan öğrendim ama:roflol::roflol:

Çok kez yaptıgım bir tarif..
Bazen hamuruna ekstra malzemeler de kokuyorum yada yaptıktan sonra bazılarına yassı sekil verip yumurtaya bulayıp yagda kızartıyorum..
Gerçekte bunu birkez yiyen bir daha vazgecemiyor.
Ellerine Saglık Canım..

baska biyerde almistim bende tarifini, yogurtdan bahsetmiyordu orda kimse.. yaptim begenmedimde zaten..
bu harika gøzukuyo, deniyecegim mutlaka tesekkurler

ben bulgur kötfesi olarak biliyordum bunu ... bir kez yaptım beğenerek yemiştim ama... ilk bir iki köftem küçük küçük güzel, 10 taneden sonra biraz daha büyük, 20 den sonra iyice büyük olmuşlardı... malzemem biraz fazla gelmişti ve ben onları yuvarlayıp köfte yapmaktan sıkılmıştım... ama sonuçta pişirince afiyetle yedim.....

Harika gözüküyor canim.Zaten sarmisakli yogurt neyde varsa ben ona bayilirim.
Ben buna benzer bir tarif vardi,onu iki kere yapmistim ama köfteler suda hep dagilmisti.
Bir de senin tarifini yapmak gerek.

ben bu tarifin aynısını yapıyorum kızlar denemenizi öneririm çok güzel oluyor afiyet olsun..

bende yapıyorum bunu..
ıcıne sogan rendelıyorum..
ve bır ıp ucu..
haslama suyuna 1 lımon sıkarsanız koftelerınız dagılmaz..
tecrubeyle sabıttır şakkıdı

ÇİLEK'çim ellerine kollarına sağlık çok güzel bir tarif ben yaptım herkes çok beyendi..cokacimcoook
ben bişiy sormak istiyorum CADIARZU resimleri nasıl koyuyosunuz ekrana ben yapamıyomda:1no2:

peki bunu ana yemekte neyin yanına servis edebilirz fikri olan var mı ..tecrübesizimde bu konularda.. teşekkürler şimdidenn

bu yemek ne kadar güzel görünüyor.her akşam ne yapsam derdi beni öldüüryor.mutfağın kokusudda.ama bugün bunu deniycem kocama yedircem bakalım.böyle değişik tariflere bayılır.ben böyle yuvarlayıp bulguru corba yapıyorum üzerinede yoğurt koyuyoruz ama bunu ilk defa gördüm.paylaşımın için saol.sevgiyle kal

canım benim sen hamilesin... ne güzel.. allah bağışlasın...
sen fazla girme buralara canın ister yapamazsın belki kıyamam...
ben de senin gibiydim mutfağa giremezdim... hatta yaptığım yemeği bile yiyemezdim... kaydirigubbakcemile3 çok zor oluyo valla...
Rabbim sağlıcakla kavuştursun inşallah... a.s.

valahi görünce canım nasıl istedi
bizim evde çok pişen bir yemek
ayy yarın yapmaya çalışacam.
inş. güzel olur.

şu an yiyorum. yaptım. muhteşem oldu. ölçüler tam... teşekkür ederim. bayıldım. geri kalanı buzluğa koydum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…