Evlilikte bütçe yönetimi nasıl olmalı

big girls dont cry

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2024
28
2
31
Selamlar kızlar. Her evlilik farklıdır, evli çiftlerin paraya ve maddiyata yönetimi, yönetimi farklıdır. 1 yıllık evliyim ,eşimle bu konuda problem yaşıyorum. Gerçekten tarafsız bir görüşe çok ihtiyacım var.(eşimle 3 ayda evlendik bu arada ,tanışma sürecimiz dahil. Bu yüzden harcama alışkanlıklarını bilmiyorduk birbirimizin.Eşim 12 yıllık memur ,ben 5 yıllık memurum)
Geçen yaz temmuzda tanıştık ve benim geçen sene mayıs hazirana kadar tek bir çeyizim bile yoktu. Ama baktım arkadaşlarım birer birer evleniyor hepsinde bir ceyiz telaşı, hepsinin de fiyatı artıyor, mutfak eşyalarından robot süpürgesine, porselen takımlarından tut ihtiyaç olabilecek şeyleri gerçekten üst segment denilecek yerlerden aldım. Acımadım, dedim ben kullanacağım iyisi olsun,güzel olsun. 5 fazla olsun kullanışlı olsun diye. Neyse 12 aylık 6 aylık taksitlere böle böle öderim ben inşallah dedim. Bu arada evlilik filan kafamda yok aday da yok tabi. Sonra arkadaşlarımızın vesilesiyle eşimle tanıştık, biraz eşimin babasının ivediliği biraz da nasip tabi 3 ay içinde evlendik biz..
Ben ailemden farklı bir şehirde çalışıyorum,o ailesinden hiç ayrılmamış. Ben 29 yaşındaydım,o 36. Sonra dedim zaten kirada oturacagiz,sıfırdan bir eve çıkmaya gerek yok,kiramiz iyice artacak dedim. Benim kaldığım bekar evinde yaşamaya karar verdik. Eşim de başta benim evin konumunu sevmediği,merkezi bulmadığı, ailesine çok da yakın olmadığı için (yürüyerek 15-20 dk) istemedi ama ona da mantıklı geldi tabi.
Mobilyaları ortaklasa aldik, sadece salona perde aldik,diger odalarin perdelerini kayinvalidem hic kullanmadigi perdelerinden verdi. Ev aliriz ilerde,oranin olcusune gore yaptiririz masraf yapmayalim dediler tamam dedim. Haliyi da sadece misafir odasina aldik. Mutfak ve hole kestirdik. Diger odalara yine kayinvalidem eski kullanmadigi halilari verdi. Ben cok iyiniyetliyim dedim,haklilar ay niye cebimden iki kez para ciksin. Sonucta esimin butcesi benim de bütçem dedim kabul ettim. Sonra nisan alisverisi yazinki ceyiz alisverisi bohca vs derken benim borc 100binlere dayandi ama kendimi biliyorum. Öderim diyorum. Bir yandan kira faturalar filan tıkır tıkır ödüyorum. Benim eski eşyaları da zaman içinde spotculara sattık, onu da eşimle biz kullandık. Balayına çıkacağız evlendik 10 gün sonra çıktık orası ayrı mevzu,eskiden eşimle konuştuğumuzda 2 gün bolu,Sakarya,Yalova,İzmit,İstanbul yapar en az 4 5 gün gezer geliriz diye bana kendisi teklif edip aklıma sokmuştu, tamam dedim olur . Neyse Bolu'ya gittik Abantta 2 gece kaldık, çok tatsız tuzsuz zaman geçirdik. Benim kemik çerçeveli siyah gözlüklerim vardı,aylardan kasımdı hava soğuk, kalin giymisim babaanne gibiymiş,gözlüklerle o üstümdeki hırkalar,nesesiz keyifsizmisim ,cıvıl cıvıl değilmişim. Hevesini sonduruyormusum. Ben de pek çok konuda hayal kırıklığı yaşadığım için çok mutsuzdum yalan yok. Bu hemen döndü tabi diğer yerlere gitmedik benim suratsızlığımdan dolayıymıs, kadın talep edecek erkek yapacakmış,istememiştim. Cebinde para var mı yok mu diye sormamışım, ailesinden harçlık almış. Ya zaten hepi topu 2 geceye 2bin TL odedik. O kadar zoruma gitti ki.
Sonra evlendik 2 ay oldu,adam kirayla faturaya falan hiç ilgilenmiyor, sormuyor. Ben eski düzen hepsini karşılıyorum. Bi pazara gideceği zaman ne alınacak filan der Allah var. 3.ay dedim ki bak canım benim artık soy adım bile değişti, herkes evli olduğumuzu biliyor. Dedim senin odemen daha şık olur,biraz evle ilgili sorumluluk al. Neyse o ay ben hatırlattım ödedi. Ertesi ay bunda bir sınır stres ayın 15i 16si geldi aynı, surat bir karış. Neymiş bu böyle olmuyormuş,keseler bir olmalıymış, ortak olmalıymış. Ceyiz borcum var demişim ne gelenden ne gidenden haberi olmuyormuş. Eve kargolar gidiyor geliyormuş kendisinin haberi olmuyormuş. Bu arada ondan 5 lira bile istemedim hiçbir şey için. Ailesinden öyle görmüş, babası yönetirmis parayı. Kadın kısmı parayı pek sevmezmiş. Annesi el örgüsü örmüş de evin geçimini sağlamış, paraya düşmezmiş. Ayy bi köpürdü inanamazsınız. Dedim sen sigara kullanıyorsun,öğlen yemekleri beğenmeyip gidip disarda yiyorsun ben sana bi kere bile paranı sordum mu dedim. Hem benim ev gecindirme zorunluluğum bile yok,senin görevin bu dedim. Ya gözümde o kadar küçüldü ki. Dedi ki biz böyle gördük benim muslumanligim bu kadar çalışan kadınla evlendik dedi.
Sonraki aydan şimdiye yine tüm kira ,faturaları ben ödedim ödüyorum. Bir kere bile sormadı bana şu ne kadar gelmiş diye. 1 yıl geçti 1 kere bile disarda yemektir,programdır,cicektir surprizdir olmadı. Geçenlerde kapıya köylü bir kadın gelmiş domates aldım 200 TL lazım cebimde de 150 TL, dedim sen yarın gel teyze üstünü vereyim yoksa götür dedim. Eşim de icerde bunu duymuş,bana çok kızdı. Sen benim parama tamah etmiyorsun,burnun havada adam yerine koymuyorsun falan filan... Beni bu pozisyona sokan sensin embesil diyemiyor da insan işte.
Sonra kendi kartina ek kart cikardi,sen kartini kullanma ,ortak kullanalim her seyini bundan al,paramiz bir keseden olsun dedi. Ne anlami var ki dedim,sanki kendi parandan mi harciyorsun,ha senin kart ha benim kart dedim. Bi sey alindiginda sen mi bana sürpriz yapmis olacaksin sanki dedim. Hem benim şahsi harcamalarım olur gerek yok, hem oyle bir sey olacaksa benim de seni takip edebilmem gerekir dedim. Basta erkekle kadinin harcamasi bir mi dedi sonra ben zaten seffafim ac bak dedi.
O aydan sonra kalan paradan ona yolladım o da döviz aldı. Şimdi geçtiğimiz ay ben görevlendirmeye geldim ve parayı yollamadım,hem de gorevlendirmeyi kabul ettiğimden haberi olmasına rağmen ona sormadığımı başına buyruk davrandığımı ima ediyor,önemsiz bi şeymiş gibi görüyor. Yine sen ikilik yapıyorsun,sen dik başlılık yapıyorsun, güvenmiyorsun falan diyor. Bu güven meselesi de dedim 13 yillik memurun,ailenden de hiç ayrilmamissin,senin yasitin memurların evi var dedim,sen parayı biriktirebilecegine ben güvenmiyorum dedim. Öyle deyince duygusallaştı, yediremedi tabi. Arabası var,araba ev değil benim olayım. Bana o eşim yapar,eşim halleder güvenini vermemesi,erkeklik göstermemesi. Bu arada ev işlerine de yardım etmez, o masa başı çalışıyor bense bedensel olarak aktif olduğum bi isim var saglikciyim

Muhtemelen "konumuz bu değil" dersin ama konu bütçe, eşya falan değil. Mesele eşinle uyumlu bir çift olmamanız. Evliliğiniz çok aceleye gelmiş. Öyle olunca ne birbirinizi iyi tanımışsınız ne birbirinize ısınmışsınız.

Önceki konuyu da yeni açmıştın. İlişkiniz karı koca gibi değil de zorunlu ev arkadaşlığı gibi, kusura bakma.

Ayrıca kvgile 15 dk lık yürüyerek gitmenin nesi uzak oluyormuş. Bu ne saçmalık!? Koyun koyuna aynı evde mi yaşamak gerekiyormuş!?

Keşke bu kadar hızlı evlenmeseydiniz diyeceğim ama olan olmuş artık ve bazen insanın yaşaması gerekiyor sanırım bir şeyleri...
Anlattıklarınız çok çok çirkin geldi bana.

Alıp karşınıza sıfırdan konuşup, bir düzen oturtmanız lazım.
Gerekirse ortak hesap açacaksınız. İki tarafta her ay o hesaba katkı sağlayacak birikim için.
Kirayı o ödüyorsa, sen faturaları ödeyeceksin. Mutfak masrafı beraber karşılanacak gibi gibi.
Böyle bekar, ev arkadaşıymış gibi kafaya buyruk ev düzeni yürütülmez.

15-20 dakika yürüme mesafesinde ki anne baba için uzak demesi ayrı tuhaf geldi. "Ben böyle gördüm" vs.
Siz kendi doğrularınızı, kendi düzeninizi kuracaksınız. Anne-baba hayatının aynısını yaşayacaksınız diye kaide mi var?

"Kadın kısmı parayı pek sevmezmiş. Annesi el örgüsü örmüş de evin geçimini sağlamış, paraya düşmezmiş."

Annesi gibi bir kadın bulsaydı o zaman. Ayakları üzerinde duran, güçlü bir kadın görünce paşanın zoruna gitmiş hemde sömürmek istemiş resmen.

Maaşımız yatar tüm borçları öderiz. Eşimin borçları daha fazladır çünkü onun kart limiti çok diye genelde ondan harcarız yüksek fiyatlı alışverişlerde. Ondan para bitince ben de kendimdeki borçları ödeyince paramızı bölüşürüz. Eğer yeterse o ay birikim yaparız. Kimse kimseye hesap sormaz.

Neden olmayan evliliği bu kadar sürdürmeye çalışıyorsunuz? Yani daha en başından belliymiş. 15-20 dk yürüme mesafesi için aileme uzak kaldık diye üzülen adamla evlenmek mutsuzluğa evet demekmiş. Hadi o zaman farkında değildiniz ama şimdi farkındasınız. Çocuğunuz yok, işiniz var, yaşınız genç. Sevilme, ilgi görme ihtiyacından bu kişiyle birliktesiniz desek o ihtiyaç karşılanmıyor. Yalnızlıkta korktuğunuz için desek şimdi de zaten varlığı da yokluğu da bir. Tam olarak bu evliliği sürdürme gayretinizin sebebi nedir? Eşiniz hakkında yazdığınız cümleler ayrı ayrı boşanma sebebiyken sizde hepsi bir arada bulunuyor. Madem hemen boşanmak istemiyorsanız en azından bir çift terapisi deneyebilirsiniz. Erkek-kadın ayrımına giren birinin çift terapisine sıcak bakacağını düşünmüyorum ona para vermeyi mantıklı bulmayacak muhtemelen ama siz bu evliliği sürdürecekseniz en azından bunu deneyin kendiniz için.

gecen konunda da dedim. adam gumbur gumbur gelmis sirf evlenmis olmak icin evlenmissin. ailesine yuruyerek 15 dakika olan evi uzak bulan 35 yasinda adamin bir halta yapamayacağını sen bilmiyor muydun?
bu adam degismez, bu evlilikten de bir sey olmaz.
az daha hevesini al sonra cocuk olmadan bosan. ortak birikim de yapma sakin adama hibe etmis olursun.
evlilik bu degil

ev arkadasi gibisiniz daha çok.. hem de anlaşamayan türden. bence en basindan beri çok sağlam olmayan bir evlilikmiş. kendinizi ezdirmeyin derim ben. böylelerine elinizi verseniz kolunuzu kaptırırsınız

3 ay içinde tanımadan etmeden evlilik bukadar olur
Hoş, adamın yıllardır çalışıp bir baltaya sap olamadığını insan 3 saatlik bir görüşmeden sonrada anlar ya neyse.
Sorumluluk almamış, hiç fırsat verilmemiş belkide
Ana evinden çıkmış, doğru hazır eş evine yerleşmiş
Sizdede aman nolcak annenin halılarını kullanırız kafası olduğu sürece ne kira öder ne su faturası
Normal yani
Erkeği maddi manevi zorlamak ve yormak gerekir
Ben hep derim hepde burda taşlanırım ama yine diyorum, evi geçindirmek erkeğin görevidir. Ben istersem maaşımdan eve katkıda bulunurum istemesem yattığı gün giderim hepsini harcarım, yada yatırım yaparım yada yakarım.
Hiçte hesabını vermem. Ama biz 20 senelik evliyiz, hep öyleydik, öyle geldi öyle gider. Sizde biraz zır gider

Paraya bu hayatta bir tek ben mi önem veriyorum acaba?

Nişan bile yapılmadan önce konuşulur bu konular.

Kim ne kazanıyor,ne harcıyor,ne birikiyor? Bunları bilmeden,hesaplar birleşmezse ben o adamla ciddi anlamda görüşmem.

Ay öf yani. Adam seni sevmiyor. Bir gün mutlaka ayrılacak, bugün ya da yarın. Parani kendin gizlice biriktir, çok da hayal kurma.
Adam ayrılmadığı sürece konu sahibi asla ayrılmaz eee koca kolay bulunmuyor.
Hiç üzülmüyorum böyle insanlara daha geçen gün ailesi ile piknikteydi o konuları ne zaman hallettiler de konu paraya geldi yok ben anlamıyorum

yok vallahi bende çok önemsiyorum
Hiç iki gönül bir olsunda samanlık seyran olur kafasında olmadım
Hayat tarzıma ters birkere

Valla ben eşime kurban olayım yaa tek tek kalem kalem nereye ne ödediğini ne aldığını yazar tüm sorumluluk onda ben daha fazla harcama derdindeyim vallla

Ay valla vır vır boş muhabbet yani gerçekten bu kadar mı görmüyor gerçekten dünyayı anlamıyorum. Adam sevmiyorum diye bayrak sallıyor, belki gay kimliğini gizlemek belki de ev işi yaptırıp çift maaş olmak için evlenmiş. Her konunun sebebi sevgisizlik. Tek tek tüm sorunları masaya yatıracak sanırım burada.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…