Evlilik yıldönümünde çeyrek altın takacakmış.

Ben 15 yillik evliyim. Benimde ilk oglum cok zor bir cocuktu. Bizde nerdeyse esimle kopmustuk. Bosanmayi kafama koydugum surecte 2. Ogluma hamile kaldim. Yada bilmiyorum belki de bosanamayim diye hamile kaldim. 2. Cocukla birlikte aramizda ki ucurum büyüdü. Esimde 2 cocukla onu birakamayacagimi düşündüğü icin iyice salmisti kendini. 2 ev arkadasi gibi olmustuk. Sonra esim beni kaybetmeye basladigini anladi. Degismeye basladi . Ikimizde değiştik . Su an iyiyiz. Cocuklarda büyüdü. Birliklte geziyoruz tozuyoruz. Evlilik hava durumu gibidir. Bi bakarsin yagmur yagmis bi bakmissiniz gunes acmiş

Evet evet tam da anladığınız gibi başlık. Algınızın ayarlarıyla oynamayın, bırakın serbest kalsın.

Efenim yarın benim evliliğimin 4. Yıl dönümü. Toplamda 7 yıldır birlikte olduğum, 4 yılını da aynı evde geçirdiğim muhterem, yarın için muhteşem planlar yapmış. Öncelikle aşkımızın kaktüsünü, kendisine bakmaya çok gönüllü olan, adeta yeğenim geliyor diye sevinç naraları atan halasına iteleme kararı aldık. Zira romantik yıldönümü akşamında "yavrum ketçabı sıkma gözüne çocuğum" bağrışmaları olsun istemedik. Zaten aynı fikirde olduğumuz tek husus da budur beyimle.

Sevgililik dönemi de dahil, hiçbir zaman romantik bir çift olmadık. Ben, "hacı ota çiçeğe para verme bana gelirken bir paket cigara al hayrına" derdim, o da sağolsun bu durumu kabullenmeye pek hevesli olduğundan buluşmalara fıstıklı çikolata, bir paket sigara ve en sevdiğim karikatür dergisinin o haftaki sayısını alarak gelirdi. Buluşma ritüeli haline gelmişti bu durum. Romantizm beklentimiz olmadı ikimizin de. Ayağımı taşa çarptığımda yolun ortasında önümde eğilip kanı temizlemesi ve pansuman yapması romantizm ihtiyacımı fazlaca karşılardı. Zaten o lanet inceliğin ardından evlenme teklifini kabul ettim. Bu adam vicdanlı, bundan olur dedim. Fikrimi eşekler tepseydi, tatlı su romantiği olduğumu gollum kulağıma fısıldasaydı keşke.

Velhasılı oğlum doğana kadar nispeten iyi olan evliliğim, oğlumun doğumuyla birlikte faciaya dönüştü. Doğduğundan beri zor bir çocuktu, hala zor. Çok zor...
Sıklıkla boşanma mevzusunun açıldığı, paylaşımın bittiği, can acıtıcı sözleri iki tarafın da rahatlıkla sarf ettiği bir evliliğin ortasında bulduk kendimizi. Şiddetli tartışmalar esnasında, ikimiz de evliliğin sadece çocuk için sürdüğünü, sevginin kalmadığını da söyledik. Maalesef ki bizi en çok yıpratan durum bu oldu.

Bittabi bu karmaşa içinde cinsellik de ciddi manada sekteye uğradı. Öylesine yapılan, uzun süreler akla gelmeyen, bazı zamanlarda da eziyete dönüşen bir eylem oldu. Ki evvelinde bu hususta zerre sıkıntımız yoktu.

Geçtiğimiz günlerde maalesef annem bu tartışmalardan birine şahit olup, hakemliğe soyundu. Bu arada hiçbir zaman bağırmalı, çevre tarafından bilinen tartışmalarımız olmadı. Öylesine koptuk ki zaten, tartışmak bile gelmiyor içimizden. Oğlumu sebep göstermek istemiyorum ama oğlum dolayısıyla o kadar yıprandık ve yorulduk ki, ben sürekli şikayet eden ve surat asan bir kadına, o da biraz kafa dinleyeyim diyen bir adama dönüştü. He annem diyordum, annem ortada büyük bir sorun olmadığına, evliliğin kurtarılabileceğine kanaat getirerek ikimizin de hiç içinden gelmediği halde bazı atraksiyonlar ile canlanacak bir halde olduğumuzu dile getirdi. Bu konuşma, tam da yıldönümüne yakın gerçekleştiği için bir adım atalım dedik.

Evet hiçbir zaman romantik bir tip olmadım ama incelikler de her daim beni cezbetti. Pahalı hediyeler yerine benim gerçekten neyi sevdiğimi bilen ve buna göre hareket eden bir adam istedim her daim. İlk zamanlar öyleydi ama sonra... 31 yaşın bana getirisi olan beklenti içine girme durumundan mütevellit, mevcut halimiz beni daha da yıprattı.

Bu akşam yarınla ilgili konuşurken tam da başlıkta yazdığım cümleyi sarf etti benim koca. Ben de "olur tabi, sonraki yıldönümlerinde de yarım ve tam takarsın, hepsini bozdurup kendime burma bilezik alırım." dedim.Öylece baktı yüzüme. Şaka yapmış meğersem. Nasıl komik, nasıl eğlenceli bir eş. Küçük bir mümin latifesi işte. Gecemize renk kattı.

Biliyorum ki, böyle bir tepki vermesem hakikaten çeyrek alabilecek bir adam. Bozdurup ihtiyaçlarımı karşılarım. Hatta toki kurasına katılırsak ileride, minnak sevimli bir adım olur bu çeyrek. Yaşlılığımızda torunlarımıza anlatır ağlarız.

Neye sinir oluyorum biliyor musunuz? Ben gerçekten fazlaca romantizm beklentisi olan bir hatun değilim. Ancak boka sarmış, hatta sona gelinmiş bir evliliği kurtarma çabasında iken bu tür gerzek hareketler beni iyice dibe çekiyor. Daha da soğuyorum her şeyden.

Esasında evliliğimle ilgili yazacak çok şey var lakin bu kadarı bile gözüm kanadı diyecek arkadaşlara fazla oldu. Belki gerçekten merak eden ve yardımcı olmak isteyen zatlar olursa detay yazarım.

Şimdi ben ne yapayım? Zerrece içimden gelmediği halde, çaba sarf etmek adına uğraştığım bugünlerde çeyrek altınımı yastık altına mı saklayayım? Yoksa inceldiği yerden kopsun mu diyeyim.

Mevzuyu çeyrek altınla sınırlı tutup buna mı takıldın diyecek arkadaşlar, lütfen beni yormayın. Şimdiden teşekkürler efem.
Yeni yil dönümünüz güzel başlangiçlarla gelsin inşAllah.
7 yillik bir surede aşk zaten bitiyor.buyusunu kaybediyor.yerini karşilikli saygi ve sevgiye birakiyor.haa sevgi yine arkada kalabilir ama saygi hep öncelikli olmali.
Sevgi inceden hissettirilebilir ama saygi aleni olmali.
Birbirinize kirici söz ve davranişlariniza engel olarak karşilikli degerli oldugunuzu hissettirmeye çalişin.
Aranizda güven sorunu yoksa ki bence daha önemli.yani birbirinize heranlamda guvenebiliyorsaniz yakinda cok mutlu bir evlilik sizin olacak.yillar sonra aksaçli birbirinin elini tutan o çift siz olacaksiniz.

Yine de o kadarını yapmak için de taktikler daha doğru kelimelerle tavsiyelerin olduğunu düşünüyorum. :KK51:
Ben de erkek olan taraftım, babasız büyüdüm. Halen hep erkek işlerine meraklıyım, hiç çıt kırıldım bir kız olamadım. Ama işte azıcık naz niyaz da hissettirmek gerekiyor ki o muamele görülsün.

Yazdıklarında çok haklısın, ben de geçenlerde oturdum bunu düşündüm. Hem iş yapmayıp hem iş kilitleyip hem oturup keyif yapınca değerli oluyorsun. O yapamaz deyip hem yük alınıyor hem huzur veriliyor. Çok ilginç. Ama kahrolsun işte genler! Tam da dediğin gibi 'muhtaçlık profiline karşı bir hazımsızlık mevcut' bünyede:bicak:

Konu bir çözülsün ben açıcam, sizi de etiketlerim. :dondurma: Çözemezsek çay partisi yaparız:halay:
Yakın zamana kadar elektrik fişlerinin tamirini yapan,mobilyaları tek başına monte eden biri olarak ben de gelebilirmiyim:)
Çıtkırıldım olmayı geçtim,normal tahta kıvamına gelsem yeter,ha,bunları yaparken ayağımda topuklu terliklerim vardı,bende umut var mı hocam:KK70::KK70:

Ben 15 yillik evliyim. Benimde ilk oglum cok zor bir cocuktu. Bizde nerdeyse esimle kopmustuk. Bosanmayi kafama koydugum surecte 2. Ogluma hamile kaldim. Yada bilmiyorum belki de bosanamayim diye hamile kaldim. 2. Cocukla birlikte aramizda ki ucurum büyüdü. Esimde 2 cocukla onu birakamayacagimi düşündüğü icin iyice salmisti kendini. 2 ev arkadasi gibi olmustuk. Sonra esim beni kaybetmeye basladigini anladi. Degismeye basladi . Ikimizde değiştik . Su an iyiyiz. Cocuklarda büyüdü. Birliklte geziyoruz tozuyoruz. Evlilik hava durumu gibidir. Bi bakarsin yagmur yagmis bi bakmissiniz gunes acmiş
Oh oh masallah darisi herkese

Yakın zamana kadar elektrik fişlerinin tamirini yapan,mobilyaları tek başına monte eden biri olarak ben de gelebilirmiyim:)
Çıtkırıldım olmayı geçtim,normal tahta kıvamına gelsem yeter,ha,bunları yaparken ayağımda topuklu terliklerim vardı,bende umut var mı hocam:KK70::KK70:
Senin durum vahim:)

Kiyamam ya biz kadinlar nasil güçlüyüz aslında ama sevgi ilgi olmadığı zaman olmuyor işte birşeyler kopuyor içimizde.

Hiç mi umut yok diyosun:110:
Ama bak bayadır"yaa canım,stor yerinden çıktı takamadım,bir bakarmısın,dolabın da vidası gevşemiş,sıktım ama senin yaptığın gibi olmadı tabi"diyorum,yapıyor da maşallah,gene mi olmaz o_O
Olur olur:) ama her isini yapabilen kadin iyidir canim. Her isi bil yapma derler ya.. o kadar dogruki

Kiyamam ya biz kadinlar nasil güçlüyüz aslında ama sevgi ilgi olmadığı zaman olmuyor işte birşeyler kopuyor içimizde.
Ayy ilgi yok değil ama bende sabır yok,tezcanlıyım,yap dediğim anda yapılcak,yoksa ters ters bakarak alıyorum tornavdayı,dooğru işbaşına:KK70:Ama törpülüyorum kendimi,kilerdeki priz yerinden oynamış,1 hafta durdu,ellemedim:KK70:

Sonuna kadar katılıyorum bu cümlenize.
Yapı itibari ile konu sahibine çoğu konuda benzemekteyim ve evliliklerimiz de derin yaralar almış durumda.
Geçenlerde bir elbise deniyorum (eşimin ablası evleniyor) gayet sade, derin bacak yırtmaçlı ama hanım bir elbise.
Eşimden gelen cümle şu’ bu sana olmadı kadın gibi gösterdi!’
O ne demek dedim ve dünya başıma yıkıldı!
‘Hayır yani bunu ablamlar giyer(10 yaş büyükler benden) sen ağır, dik duran hali tavrı belli birisin, bu elbise gayet dişi, fıkır fıkır duruyor’ dedi.
İyi ya, daha yeni 30 olmuş, hayatının baharında genç bir kadın olarak hakkım değil mi dişi görünmek dedim gözlerim doldu!
Halbuki fazlaca sıcakkanlı, konuşkan, her ortamda kahkaha sesim duyulan ama net bir çizgisi ve fazlaca dik duruşu olan biriyim.
Ablalarıyla kıyaslama meselesine girmiyorum bile, başka dünyaların insanlarıyız her anlamda.
Pire için değil yorgan, mahalle yakarım ama bu laflar çok canımı acıttı.
Kimse alınmasın ama beceriksiz, saftirik, erkek egemenliğini kabun edip onların gönüllerini hoş tutmak amacıyla yaşayan, haftanın 4 günü kuaförden çıkmayan ve bir tek işi bile kendi başına halledemeyen ah kocacım diye sırt mı sıvazlamak gerekir, ablaları öyle çünkü...

Ayağımdaki spor ayakkabı, kucağımda taşıdığım iki bebeğim, bir Allahın kuluna ihtiyacım olmadan yaşabilecek gücüm ve sadece duygusal çıkarım olarak tahammül etttiğim adama, konu sahibinin dediği gibi Mahmut Abi den nasıl genç bir kadın yaratabilirim?
Biraz enişte beyin densizliği olmuş daha çok, iki çocuğu topuklularla taşıyan bi victoria beckham bi de kim kardashian var, bu dünyaya ait normal çocuklu kadınların ayağında elbette spor ayakkabısı olacak. Vallahi bu işler kıyafetle de ilgili değil, ben alıntıladığınız yorumumu yazarken ayağımda min 10 cm stiletto vardı, halim tavrım naif durur dışarıdan ama benim içimde de mahmut abi var sanırım. 18'inde aileden ayrılıp öğrencilikte, çalışma hayatında, kötü giden evlilikte ve boşanmada yaşananlardan sonra insan ister istemez fiziksel ve duygusal olarak kendi kendine yetmeyi öğreniyor, bu iyi bir şey esasında ama bazen bu kadar alışmasam mı diyorum. Sizin de aynı şekilde sosyal hayatınızda sıcakkanlı, neşeli bir karakteriniz varmış, ikili ilişkilerde biz mi farklı karakter sergiliyoruz, yoksa karşımızdaki insan yüzünden mi mahmut abiye bağlıyoruz henüz emin olmamakla birlikte ikinci sava daha yakınım :)

B Began çok güzel yazıyorsunuz da yanlış hatırlamıyorsam sizin eşiniz aylarca eve gelmediği bir işte çalışıyor, geldiği kısıtlı zamanda da gönlünü hoş tutmaya enerjiniz oluyor çünkü yoklugunda fulleniyorsunuz
Sizin durum ile konu sahibinin ki çok farklı

Ayy ilgi yok değil ama bende sabır yok,tezcanlıyım,yap dediğim anda yapılcak,yoksa ters ters bakarak alıyorum tornavdayı,dooğru işbaşına:KK70:Ama törpülüyorum kendimi,kilerdeki priz yerinden oynamış,1 hafta durdu,ellemedim:KK70:
Hah işte o sabır bende de yok anacım.
Dediğim hemen yapılmalı bende birşey denildiginde hemen yapmalıyım...
Priz deyince bizim balkonun prizi de 2 haftadır aynen öyle duruyor kac kere soyledim en sonunda InşAllah birgün birşey takarken beni çarpar sende bende kurtuluruz dedim...
Ertesi gün yapti güler misin ağlar mısın...
Boşver kız yapma erkek degil mi yapsin yapana kadar elleme....

Sevgi dili konusunda tavizler verilebilir.

İdrak hanım, sevildiğini duymak istiyor, hakkıdır.
Eşi belki dokunarak sevilmek istiyor. Sıcak bir sarılma belki.

Hiçbirimiz mükemmel değiliz ki hayatlarımız mükemmel olsun.

Beni dışarda görseniz, suratsız, asabi, her an kavgaya hazır, nasıl rahatsa öyle giyinen biriyim.

Evde eşime de kendimi ezdirmem, benim borum öter genelde.
Ama onun için kırmızı gecelik giyerim.
Neden giymeyeyim?
Onu giymek kişiliğimi zedelemez, hayatımın olağan akışını sekteye uğratmaz.
Seni seviyorum dediğimde ağzım eskimez.

Eğer affetmek zor geliyorsa ya da affedemiyorsa, değişmek için çaba yoksa ya da gereksiz görülüyorsa; boşanmak gerekir.
Kimse kimseye zulmetmesin.
Çiftlerin birbirine özen göstermesi bence de olması gereken şey grillcim, bütün bunlar güzel giden bir ilişkiyi daha güzelleştiriyordur muhakkak. Bitirdiğim evliliğimde aramızdaki duvarı aşmak için ben de çok adımlar attım, karşılığını görmeyince gururum incindi ben daha büyük duvar ördüm ve sonuçta boşandım. Herkes kendi penceresinden bakar ya olaya, belki benim zamanında attığım adımları atan bir hanım sonuç almıştır bunları tavsiye eder, benim adımlar derin sorunlarımızı çözmediğinden üstüne bir de karşı tarafı şımarttığından boşa kürek gibi görüyorum. Ben de eşimi affedemiyordum, sorunlar yıllar boyunca kronik hale geldiyse ve çözülemiyorsa ben zorlamama ve boşanma taraftarıyım kendim de öyle yaptım ama herkesin hayat koşulları ve aile ilişkileri farklı, o yüzden bir şey diyemiyorum.

B Began çok güzel yazıyorsunuz da yanlış hatırlamıyorsam sizin eşiniz aylarca eve gelmediği bir işte çalışıyor, geldiği kısıtlı zamanda da gönlünü hoş tutmaya enerjiniz oluyor çünkü yoklugunda fulleniyorsunuz
Sizin durum ile konu sahibinin ki çok farklı
Yanlış hatırlıyorsunuz.
Hangi üyeyle karıştırdınız acaba?
Eşim günde 8 saat çalışıyor senelerdir :)

Hah işte o sabır bende de yok anacım.
Dediğim hemen yapılmalı bende birşey denildiginde hemen yapmalıyım...
Priz deyince bizim balkonun prizi de 2 haftadır aynen öyle duruyor kac kere soyledim en sonunda InşAllah birgün birşey takarken beni çarpar sende bende kurtuluruz dedim...
Ertesi gün yapti güler misin ağlar mısın...
Boşver kız yapma erkek degil mi yapsin yapana kadar elleme....
Zaten gecikmiş bir iş için takdir beklemiyorlar mı birde,bak nasıl oldu,güzel yaptım di mi diye seslenince:tokat:geliyor içimden,ama bakiim,ooo güzel olmuuuş:KK60: diyorum,şimdi anladım iyice bende umut var:cool:
Sen de beddua etme kendine canım,ben çok korkarım öyle sözlerden,saatine gelir:KK35:

Çiftlerin birbirine özen göstermesi bence de olması gereken şey grillcim, bütün bunlar güzel giden bir ilişkiyi daha güzelleştiriyordur muhakkak. Bitirdiğim evliliğimde aramızdaki duvarı aşmak için ben de çok adımlar attım, karşılığını görmeyince gururum incindi ben daha büyük duvar ördüm ve sonuçta boşandım. Herkes kendi penceresinden bakar ya olaya, belki benim zamanında attığım adımları atan bir hanım sonuç almıştır bunları tavsiye eder, benim adımlar derin sorunlarımızı çözmediğinden üstüne bir de karşı tarafı şımarttığından boşa kürek gibi görüyorum. Ben de eşimi affedemiyordum, sorunlar yıllar boyunca kronik hale geldiyse ve çözülemiyorsa ben zorlamama ve boşanma taraftarıyım kendim de öyle yaptım ama herkesin hayat koşulları ve aile ilişkileri farklı, o yüzden bir şey diyemiyorum.
Sizin talihsizliğiniz karşı tarafın iyi niyeti "yola gelmek" olarak algılaması muhtemelen.

Burada yaptığımız fikir alışverişleri çift taraflı olursa işe yarar.

Eğer bir tarafın geçinmeye niyeti yoksa, istersek kapısında paspas olalım, işe yaramaz.

Her şey karşılıklı yürür.

X