evlilik aynı,hayaller farklı..

Çocuğunuzla aradaki yaş farkı 6 olacak
İnan çocuktan sonra ohh ve kardeşim oldu deyip size sarmayı bırakmayacak
Yani o oynasın sıkıntısı gitsin diye 2. Çocuk istemeyin.

Kardeş tabiki önemli.
İnşallah hayırlı zamanda olur. Eşiniz ikna olur.

eşinizin de gerçekten istemesi sizin her acıdan yükünüzü hafifletir. diyelim çocuk oldu gece kalkıp ilgilenmek gerektiğinde eşiniz bu kez ben mi istedim al kendin bak diyebilir ve sizin yükünüz iyice artar. deneyimlisiniz ama bi bebek kolay büyütülmüyor illa ki bunalacagınız zamanlar olur. eşiniz de gönüllü olsun ki size yardımcı olabilsin. konu kolay bi konu değil hadi olsun deyince her şey hallolmuyor. sorumluluğu çok fazla. vakit tanıyın eşinize ve fazla üstelemeyin bence

Önceki konularınızda eşinizden o kadar problemli olarak bahsetmiştiniz ki böylesi bi ilişkinin altı ayda toparlandığına gerçekten inanamıyorum,ayrıca böyle bir evliliğe hemen ikinci çocuk krizini sokmanız da ayrı enterasan. Eşinize çok hak verdim hiç öyle kararları ciddiye alınacak bir ebeveyn değilsiniz bence. Gayet normal giden evliliğimde bile kızım beş buçuk yaşına gelince ikinci çocuğu düşündüm ben sizin durumunuzda olsam bu stabilitede en az iki yıl yaşamadan hayatta çocuk düşünmez hatta çifter korunma yöntemiyle olayı daha da güvenli hale getirmeye çalışırdım. Biraz ders alın önceki yaşadıklarınızdan.

6 ay önce ayrılığın eşiğinden dönmüş bir evlilik için ikinci çocuk fikri erken değil mi

Evliliğiniz daha tam anlamıyla rayına girmemiş ki ikinci çocuk düşünün. Ayrıca kardeşi olduğunda ilgi hepten bebeğe kayacak daha da hırçın olacak kıskançlıklar baş gösterecek. İkinci çocuk sizin çocuğunuzun bu durumunu düzeltmez. İleride tekrardan gündeme gelebilir ama şu an hiç kırılmayın. Kocanız da istemediğinden bütün bunlarla gene siz baş etmeye çalışacaksınız. Biraz siz de kendinizi düşünün.

daha onceden de yazdim buraya,
planli ve cok isteyerek 2 cocuk sahibi oldum,
ailemi severim, esimi severim, hic bir problemimiz yok.

ama adam ucuncuyu istiyorum dese arkama bakmadan kacarim,
isterse sorumsuz oldugumu dusunsun, isterse baska baska anlamlar yuklesin,
her cocukta insan yeniden kendine sormali,
sabrim var mi, gucum var mi, param var mi, ...

sizi o yuzden cok bencil buldum ben.
ayrica daha yeni toparlanmis evlilikte de buyuk bir risk olacaktir cocuk.
oglunuz da 5 yasindaymis, artik arkadaslari ile de sosyallesme zamanlari, illa kardese ihtiyaci yok.

Benim oglumda 6 yaşında aynı şeyleri oda yaptı.. Eşimde kesinlikle istemiyor.
Ki gelirimiz ortalamanın üstünde ama ilkinin sorumlulugunu çok iyi bildigi için istemiyor.. Rahat bi adam degil. İstiyo dogursun o ilgilenicek kafasında degil. Maddi manevi kendisini çok yıpratacagını bildigi için istemiyor, ve bende saygı duygorum. Bukonuyla alakalı ima bile yapmadım. Ben istiyorum diye yaparsak. başıma kakmayacagı ne maglum.. O zaman daha çok kırılırım işte. Bence kırılıcak hiç bişey yok çok mantıklı dünüyor eşiniz. Bu devir çocuk hiç kolay degil.

yani, benimkilerin arasi 3 yas, kucuk 2 yasinda,
daha yeni yeni birlikte oyun oynuyorlar ki,
onda da yanliz olmuyorlar, yine biz eslik ediyoruz.
tamamen kendi kendilerine oynamalari icin kucuk herhalde en az 4 falan olmali.

Önemli olan çocuğa iyi bir hayat sunabilmek, kimse kardeş sayısıyla itibar görmez.çocuğa çocuk lazımsa hazır yapılmışların içine Kreşe gönderin, seneye temeli olur hem
Ben sizin iş hayatını bırakıp eve dönmek istediğinizi ve Bebek hasreti çektiğinizi düşündüm. Bence bi parça bencillik sizde de var. Anne çocuk isteme hakkına sahipse baba da isteme ya da istememe hakkına sahip olabilir.

Ben de tek çocuktan yana değilim.en az bir kardeşi olmalı ki şu iki yüzlü insanlarla dolu dünyada,güvenilir kendi kanindan bir destekçisi olsun.birbirlerine tutunur başkasına ihtiyaç duymazlar.ama esiniz de hazır olmalı yoksa ömür billah tüm sorumlulugu size atar,her sıkıntıda sizi suçlar.

Arkadaşlar dediği gibi: bosanmaktan yeni dönmüşsünüz. Ikinci çocuk bu evliliği garantiye almaz. Cocuk istedi diye cocuk yapilmaz. Kardeşler arasında en az 5 yaş fark olacak. Oğlunuz onunla oynayana kadar en az iki sene gecer.o zamana kadar okulda olur. Esinize söylediklerinizi cok saygısızca buldum. Dönüp empati yapin. O size "gec evlendim. İstediğimi yapmiyorsun.. Söylesin böylesin" diye sırtını dönüp yatsa hoşunuza gider mi? Ayrıca 27 yaş geç bir yaş değil erkek için. Oğlunuz baya büyümüş. Simdi rahat tatil de yapılır, gezilebilir. Bebek gelse bu yine mümkün olmayacak bir süre veya stresli gecer. Esinizin yetemem korkularına hiç kulak vermemissiniz. Asil kirilmasi kişi o. Bence bu cocuk birazda evliliği garantilemek adina da düşünülüyor veya siz anneligi yasamak istediginizden, ama cocuk bu sartlarda zorlanmamali

Adam erkek haliyle istemiyor sen annesin cocugun pek cok sorumlulugu sende olacak. Iyi dusun. Bu sekilde cocuk sahibi olsaniz bile adam sen istedin deyip kenara cekilebilir

yani, benimkilerin arasi 3 yas, kucuk 2 yasinda,
daha yeni yeni birlikte oyun oynuyorlar ki,
onda da yanliz olmuyorlar, yine biz eslik ediyoruz.
tamamen kendi kendilerine oynamalari icin kucuk herhalde en az 4 falan olmali.
Benim kızım da 4 yaşında, birlikte oyun istiyor.

6 aylıkken işe geri döndüm demişsiniz, kadınlığımı yaşayamadım anneliğimi yaşayamadım diyorsunuz peki 2. cocukla bunları yaşayabilecek misiniz; hiç zannetmiyorum. Hele ki evliliğiniz bitme aşamasına gelmişken üzerine 2. coçuk ancak evliliğe heyecan katmaya çalışmadır.Tabi çocuk olduğunda bu heyecan değil de kabus olabilir hem sizin için hem işiniz için;zira eşiniz istemiyor her defasında kafanıza kakacak. Boşanma aşamasından döndükten sonra çocuk yapma; savaş ortamındaki ülke insanlarının "hayatta kal ve bir sonraki nesli oluştur,çoğal ,üre" içgüdüsüyle patır patır çocuk yapması gibidir ve çok yaygındır. Size tavsiyem kendinize vakit ayırın,kendinizi düşünün.Kadınlığınızı yaşayın,gezi tozun spor yapın eğlenin hayatın tadını çıkartın taaki eşiniz sizin gibi çocuk isteyene kadar.Eşinizle ortak karara varmanız evililiğinizin gerçekten yolunda olduğunun bir işaretidir,sağlamasını da yapmış olursunuz nacizane

Çocuğum oynasın oyalansın istiyorsanız evcil hayvan düşünebilirsiniz belki? Hem sorumluluk bilinci de geliştirmesine yardımcı olur. Eşiniz gezeceğim derken sizi ve çocuğunuzu bırakıp tek başına gezmeyi mi hayal ediyor? Ayrılmanın eşiğinden döndük demişsiniz aklında hala ayrılmak olabilir mi? Eğer öyleyse siz haklısınız ama iki ebeveyn de emin olmadan çocuk dünyaya getirmek bencillik olur bence. İkinci çocuktan sonra çalışmamak istiyordum demişsiniz eşinizle bunu konuştunuz mu? İlerde bu konudan dolayı aile olarak para sıkıntısı çekeceğinizi düşündüğü için belki istemiyor olabilir mi?
Yanlış görmediysem çocuğunuz 6 yaşındaymış. Benim abimle aramda 7 yaş fark var. Abimdir tabii ki çok severim kendisini. Ama hiç etrafımda gördüğüm diğer kardeşler gibi olamadık. Benim düşüncelerim oluşmaya başladığında abim ya lise sınavına hazırlanıyordu ya üniversite sınavına. Sürekli odasına kapanıp çalıştığı için doğru düzgün oturup sohbet edemedik. Yaş farkı çok olduğu için beraber sinemaya bile gidemiyorduk bir filmde karar kılıp. Ben ergenliğe girip hayatı sorgulamaya başladığımda abim üniversite için başka şehre gitti. Şimdi ben uzakta üniversitedeyim o da çalışıyor. Bayramdan bayrama görüşüyoruz. Telefon üzerinden de sıfırdan kardeşlik bağı kurulmuyor. Etrafımda tek çocuk olan arkadaşlarım var. Hiç eksiklik çektiklerini görmedim. İyi bir kardeş artı oluyor tabii ki ama ben çocuğunuzdan çok sizin kendiniz için ikinci çocuk istediğinizi düşünüyorum.

Bu konuların evlenmeden önce konuşulması şart. Eğer konuşulduysa eşlerden biri sonradan döndüyse o zaman sıkıntı var demektir tabii.

Sorunlu, tam oturmamis bir evlilige ikinci cocuk istemek bana pek normal gelmedi. Bunun icin kirilmayin ona. Bu iki kisinin isteyecegi bir sey. Cocuk buyudukce sorunlari da buyuyor. Belki bu sorumluluga girmek istemiyor
Oglunuz da arkadas ariyordur muhtemelen. O yaslarda oyle olur. Krese gitmiyorsa kres oneririm.

Ya evlenmeden önce birbirinizin düşüncesini biliyor olmanız gerekirdi. Ona göre karar almış olmanız gerekirdi bence.

Ben şimdiye kadar hep çok çocuk istedim, sevgilim de hep tek çocuk dedi . Onunla evliliği düşündüğümde bu konuyu da hep düşünürüm mesela, çünkü isteklerimiz açık ortada, bile bile karara varmadan evlenirsem biz de yaşayacağız aynı sorunu demektir. Biz de evlenmeden önce oturup bir karara varacağımizi konuştuk şimdiden. Ara ara birbirimizi yoklariz düşünceler de bir değişim var mı diye.

Daha bekarim ama tek çocuktan yana düşünmeye başladım ben de mesela. Kardeşler arasındaki kıskançlık , eşit sevgi verememe, koşullar vs derken.

Evlilik öncenizi bir hatırlayın. Bu konuya da aynı fikirde değilseniz çok odaklanmayın. Şimdiki çocuğunuza kardeş yapmadan yetmeye, onu güzel yetistirmeye odaklanin.

Eşin istemiyor ise boşver , tek taraflı olursa zorluğunu sen çekersin

Çocuk aile kavramını güçlendirir mi tartışılır ama ikili ilişkinin ortasına bomba gibi düştüğü bi gerçek; düzensiz cinsel hayat, uykusuz, yorgun haliyle agresif iki insan, maddi manevi artan bi dünya sorumluluk vs. vs. Elbette evlat seviliyor ama ilişkiyi de çok yoruyor. Kaldı ki evliliğinizin çok sağlam bi temeli yok. Boşanmanın eşiğinden dönüp, 6 ayda bi çocuk daha istemek büyük cesaret. Siz yada eşiniz haklı/haksız demek doğru olmaz. Her şeyi göze alıp anne olmak isteyebilirsiniz hakkınız, ama eşinizin de istememek hakkı, ve bence çok daha mantıklı.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…