Evi olmadığı için ailem vermiyor

Bir sürü üye size sayfalar dolusu mesaj yazmış. Tek kriteriniz para. Memur maaşı olup şiddet gören, aldatılan, eşinden eş ailesinden tonla dert çeken kadın var. Size kimse memuriyetiyle hava atmıyor, o işten ayrılır, aynı veya daha üst pozisyonda özel sektöre geçer çünkü diploma-kıdem-tecrübe var ortada. Siz de uzun bir süre çalışmışsınız paranızı kazanmışsınız ama şimdi ara verseniz asgari ücretten fazlasına iş bulamazsınız. Diploması olanlar bile asgari ücrete çalışabiliyor. Orada burada çalıştım diyorsunuz yani belli bir bölümde kıdemli olmamışsınız. Bunlar aşağılamak küçük görmek değil, gerçekler. Bunlara göre atın adımlarınızı.

Kültür farkını niye kötü şekilde alıyorsunuz? Ailem vermiyor ayrı bir kültür, çalıştım biriktirdim kendi imkanımla istediğim kişiyle evlendim ayrı bir kültür. Bu işin normali; tanışırsın, anlaşırsın, evlenmeye karar verirsin, aileleri tanıştırırsın, biz evlenmeye karar verdik dersin, birikimin yoksa biriktirmeye başlarsın, imkanların neye elveriyorsa o oranda evlenirsin bitti gitti. Ailem ev olmazsa vermiyor, sevdiğimin ailesi evlerini ikiye böleriz diyor, o olmazsa kiranızı biz veririz diyor... İşte bu başka bir kültür. Evlenmeye karar verdim demek mi yoksa ailem versin mi doğru olan?

Sanıyorsunuz ki bir ev alınsa bütün dertler anında bitecek. Size sonrasını soruyoruz, oldu da evlendiniz herkes köşesine çekilip susup oturacak mı? O ev burnunuzdan getirilmeyecek mi? Madem öyle hele bir nikah yapılsın deyip ertesi gün evi eşinizin elinden alırlarsa? Onlar maaşıyla şunu ödeyecek, altın alınacak, ev için para biriktirilecek, yatırım yapılacak... Bunların garantisi ne? Herkes toplanıp sizin için mi yaşasın? O zaman öyle demiştik ama durum değişti denme ihtimali sıfır mı? Evlenme yaşları gelmiş ne? Kim karar veriyor kimin ne zaman evleneceğine? Hadi evlenmek istediler diyelim, gelin adayı sizin şartlarınız kabul edecek mi? Haklı ve normal bir düşünce olarak; ben evlenir kapımı kapatırım, kimseye bir şey ödemem ödetmem kimseden de bir şey kabul etmem diyebilir. Ama biz evlenirken şöyle böyle plan yapmıştık mı diyeceksiniz elin kızına?

Bu kadar kalabalık ailede ne özeliniz kalacak ne mahreminiz. Ne gönlünüzce istediğinizi alabileceksiniz ne de eşinizle baş başa yemeğe oraya buraya vs gidebileceksiniz. Çünkü onlar her şeyi ailece yapmaya ailece karar vermeye alışıklar. Kendi kalabalık ailende çocuk genç olmak ayrı, eşin kalabalık ailesinde gelin olmak ayrı. Bunu size kaç kişi yazmış.
Aileniz de maalesef beş para etmezler. Ev de ev diye tutturacaklarına kızım bak şu bu nedenlerle olmaz uygun görmüyoruz desinler. Ev alınsın ama gerisi önemli değil, eziyet etsinler gün yüzü göstermesinler ama ev olunca başka. Oğullarıyla evlenecek kızın ev isteme hakkı yok ama. Kendilerini ne sanıyorsa cahil cühelalar.

Hayatta tek şansınız bu adammış gibi karalar bağlamayın. Ben nişanlımdan ayrılınca dünya o gün bitti sanmıştım. Benim için her şey bitti, sonsuza kadar unutamam mutlu olamam sanmıştım. İki sene sonra yolda gördüm, yolumu bile değiştirmedim yanından geçtim gittim. His mis kalmıyor desem inanmayacaksınız biliyorum.

Ben siz olsam bu konuyu kapatır önüme bakarım. İşe girerim ve aileme kuruş vermem. Para getireceksin bu eve baskısı yaparlarsa da kümesten hallice bile olsa başımı sokabileceğim bir ev tutar kendi yağımla kavrulurum. Herkes ister evladı evlenince rahat yaşasın zorluk çekmesin. Biz çocuğumuza yapmadık, bulur bir enayi aldırırız kafası size gram fayda getirmez. Kaçmayı falan çıkartın kafanızdan. Hayatınızı daha beter hale getirmeyin.
Çok güzel söylemişsiniz kümesten hallice bir ev tutup eve çıkın diye ben sevgilimden önce de baskıcı bir ailem olduğu için evi terkettim ne oldu yine geri geldim neden çünkü kocaya gitmiş olmasam da arkamdan kocaya kaçtı diyeceklerdi ben evi terkedip eve geri geldiğimde babam bana ne dedi biliyor musunuz bu geceyi dışarda geçirseydin benim için ölmüştün sanki benim o seçenek aklıma gelmedi ama benim öyle bir seçeneğim yoktu yani anlayacağınız aile sıkıntısı bende sevgilimden önce de vardı ha diyebilirsiniz ki bu evden kaçmak için mi bu çocukla evlenmek istiyorsun bu insan hayatımda olsa da ben bu evde uzun süre duramam olmasada duramam her türlü arkamdan kocaya kaçtı diyecekler yani o yüzden ailemi ikna edip gelinliğimle bu evden çıkmaya çalışıyorum ve sevgilimi de gerçekten seviyorum buda kafanızda bir soru işareti kalmasın istedim biz uğraş veriyoruz buraya da ailemi nasıl ikna edip bir çözüm yolu bulabilirim acaba diye geldim kaçmak en son çare benim için bu olmasın diye savaşıyoruz

Yani aciktin ama sevgilinin ailesimi kapatti seni anlayamadim bunu?
Hayır ben önceden de kapalı biriydim ama kapalı demeye bin şahit ister taytlar rujlar boynum açık bone takardım hep şuan boynum kapalı daha bol kıyafetler giyiyorum yani olması gerektiği gibi ama annem beni buna sevgilim yönlendirdi diye kötü birşey yapmışım gibi davranıyor giydiğim kıyafetlere şapşal gibi diyor

Çok güzel söylemişsiniz kümesten hallice bir ev tutup eve çıkın diye ben sevgilimden önce de baskıcı bir ailem olduğu için evi terkettim ne oldu yine geri geldim neden çünkü kocaya gitmiş olmasam da arkamdan kocaya kaçtı diyeceklerdi ben evi terkedip eve geri geldiğimde babam bana ne dedi biliyor musunuz bu geceyi dışarda geçirseydin benim için ölmüştün sanki benim o seçenek aklıma gelmedi ama benim öyle bir seçeneğim yoktu yani anlayacağınız aile sıkıntısı bende sevgilimden önce de vardı ha diyebilirsiniz ki bu evden kaçmak için mi bu çocukla evlenmek istiyorsun bu insan hayatımda olsa da ben bu evde uzun süre duramam olmasada duramam her türlü arkamdan kocaya kaçtı diyecekler yani o yüzden ailemi ikna edip gelinliğimle bu evden çıkmaya çalışıyorum ve sevgilimi de gerçekten seviyorum buda kafanızda bir soru işareti kalmasın istedim biz uğraş veriyoruz buraya da ailemi nasıl ikna edip bir çözüm yolu bulabilirim acaba diye geldim kaçmak en son çare benim için bu olmasın diye savaşıyoruz
Kızı dışarda kalınca benim için ölmüştür diyen zihniyet yok olsun. Bu bile sizin için işaret. Olur da anlaşamazsanız, şiddet eziyet görseniz döneceğiniz bir baba evi de yok. Sadece babanız değil sizi doğuran anneniz de gelinlikle çıktın kefenle gelirsin diyecek. Biz bu kızın üniversiteye gitmesine engel olduk istikbalini geleceğini çaldık demek yok. Bu halde olmanızın tek nedeni anne babanız. Gitsin çalışsın para getirsin yetiyor onlara. Eğitim kariyer kıdem tecrübe olmasa da olur.

Haftada bir gizli saklı görüşüyormuşsunuz. Nasıl sülalesindeki herkesi tanıyabiliyorsunuz? Sevgiliniz flörtünüz olmamış, başkasıyla görüşmemişsiniz, kıyas yapacak bir tecrübeniz yok. Sanıyorsunuz ki yılın aşkı bu. Ailesinin, yüzük takalım adını koyalım baskısı bile kaçmanız için bir numara olabilir. Size gazı verdikçe veriyorlar. Gelinimiz diyelim herkes bilsin vs vs. Sizin de hoşunuza gidiyor sabırsızlanıyorsunuz. Herkes bir otursun sakinleşsin, akışına bırakın. Olmuyorsa da zorlamayın. Bir an önce yüzük takılmazsa kimse ölmez.

Ben de 25 yaşındaydım nişandan döndüğümde. Bir daha evlenemem bir daha başkasını bu kadar sevemem diye döktüğüm gözyaşını hatırladıkça kendime gülüyorum. Ya sen de ne saftirikmişsin diyorum kendime. Bana bayılan, ağzı dolu dolu gelinim diyen, oğlum seni üzerse hemen bana gel diyen kayınvalide ilk nişan takılarını istedi. Kısmet değilmiş, ben de bu aralar biraz rahatsızım dedi kapattı telefonu. Yani takı tokayı yolla, bizi de bir daha arayıp rahatsız etme demek istedi. Bunu bile sonradan anladım dank etti. Ben de salak gibi, oğlunun nişanı bozulunca kadın çok sarsıldı sanmıştım o an. Benim de ailem engel oldu, anlaşamazsınız yapamazsın sen bu aileyle dediler. Onlar da çok kardeşti, mal mülk olayları çok karışıktı. O ev sizin, bu arsa onların lafları havada uçuyordu. İyi ki hiç girmemişim ortamlarına.

31 yaşında eşimle tanıştım evlendim ve 18 senelik evliyim, 17 yaşında genç kızım var. Eski nişanlı eşimin yanından geçemez kıyaslarsam. Maddiyattan bahsetmiyorum sadece, manevi olarak da eşim bin kat daha kaliteli. Onu sevmedin mi derseniz nişanlandığıma göre sevmişim demek ki. Ama o yaşta aklım bir karış havadaymış, saf saf sevgi her şeyi çözer diye kelebek gibi uçuşuyormuşum.

kız çocuğu olunca asi olamıyorsun gitme deseler nasıl gideceksin ki evi terketsen kocaya gitmesen dahi kocaya kaçtı derler evin huzuru içinde kendi huzurundan vazgeçmen gerekiyor
yoo oyle degil aslinda. biraz kendi hayatina kiymet veren asi kızlar kendi istediğini yapiyor. o baskici dedigim dedik aileler de kavga gürültü bir sekilde alisiyor. bundan kirk elli sene once dedemler kiz erkek cocuklarini 16sinda evlendirmisler kendi istedikleri kisilerle. anneme de birilerini bulmuslar devamli. cok net bir sekilde ailesinin buldugu kimseyle evlenmek istemediğini soylemis. görücüler gelmis rezil rezil davranmis begenmesinler diye. hatta bir kere harika zengin bir damat adayi bulmuslar yedi duvel ikna için gelmiş. "iyi itiraz etmicem. ama nikah memuruna da evet demeyecegim zorla evlendigimi soyleyecegim" demis. cok korkmus dedemler israr etmemisler daha fazla. sonucta yasi otuzlara yaklasirken dedemlerin asla istemediği birisiyle kavga kiyamet duz nikahla evlenmis. cooook da mutlu evliliginde.
bunu bugun yapan kadınlar da var, kirk sene once koy yerinde babanin soyledigi emirken yapan kadinlar da vardi coook daha onceden yapan kadinlar da vardi. ailesine asi gelmeye - kavgalara cesareti olmayan- kendisi olmasinin ailesini kahredecegini sanan kadınlar sadece ömrünü boşa yasayip, ailesinin kuklasi gibi her denileni yapip "kizlarin kaderi bu" diye mutsuz mutsuz yasiyorlar. böyle bir sey degil kader. deli deliyi görünce comarini sakliyor. nasil ailem dedigim dedik insanlar sen de biraz oyle olsan basta kavga vs ederler ama en sonunda "bizim kiz bize cekmis, burnunun dikine" derler, cok da bir baski kurmaya korkarlar. ama sen o treni coktan kacirmissin her dediklerine evet diyip bogun egerek. boylece kimsenin sallamadigi ailen kendini cok bir sey zannetmis tum egosunu senin üzerinden tatmin etmeye calisiyor.
ayrica huzur huzur demissin. su an cok mu huzurlu sanki ev?

X