Evdeki yün yataklara taktım.

benkibele

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2008
4.925
43
43
arkadaslar bu kadar sikinti varken benimki biraz kucuk gelebilir ama canimi sikiyor belki ben yanlisimdir, bir akil verin.

evde esimin bekarliktan kalma yun yataklari var. yorganlari. yastiklari. hani su eski fermuarli kumas dolaplar vardir ya, bazilarini onun icne koydum. agzina kadar doldurdum o dolabi. ama onun gibi 2 tane dolap olsa ancak alir o yun esyalari. yikasan yikayamam sehrin ortasinda zaten hic anlamam. hic de hosuma gitmez ust uste. koy evi gibi.

neyse evlenirken en basta annesine dedim anne bunlari goturun ben temizleyemem hem cok cirkin duruyorlar diye. giderken goturun dedim araba gidiyor.biz nerede yatacaz dedi. merak etme ben seni yatiririm gerekirse kendi yerimi veririrm dedim. yok biz balayindayken araba gitti, yataklar gitmedi. memleketi de ulkenin diger ucunda. Istanbuldan 24 saat falan otobusle. Biz giderklen de ucakla gidiyoruz. goturemiyoruz yoksa ben coktan paketlemistim.

neyse. goturmediler. her gelene diyorum, her araba giderken o tarafa. abisi gelmisti. dedim bunlari goturun. 2 tane yorgan 2 tane yatak kalsin yeter.
evde zaten 2 tane cekyatim var acilir kapanir. kendi uyku setlerim, evlenirken getirdigim mis gibi yorganlarim yastiklarim var. misafirime yeter.

kalabalik gelirler gelince. 5-6 kisi. ama cekyatlarda ikiser ikiser, bir tane tekli yatagim var. 1 tane de yer yatagi tamam. ama anlatamiyorum. baskasina da verdirtmiyor. en son gelenler de goturmeyince salterler atti. meger babasi kasin demis. ne karisir benim evime. ben onlarin evine karisiyor muyum? cok sinirlendim. esim arada kaldi. Ona uzuluyorum.

Ben su anda ulke disindayim. Yaza donecem. Esime dedim ister gotursunler ister goturmesinler benden gunah gitti. Goturmezlerse copte bilin yataklari dedim.

Ya diyebilirsiniz kalsin kosede. ne zarari var? Arkadaslar o kadar cirkin duruyor ki. ve esim devlette cok ust bir gorevde calisiyor. Guzel bir lojmanda oturuyoruz, is arkadaslari vs de herkesin cicek gibi evi. ben de iyi ir iste calisiyorum her zaman. herkes modern cevremizde.

bir de bende bu prestij meselesi haline geldi. inat diyelim. gicigim o yataklara, yorganlara. bir de pisler. kac senedir kimler yatti yikanmamis. ustunde nevresim olsa icim yanmayacak.

yazin koltuklarimi yenileyecem. 3'lumun birini oturma odasi yapacagim yere koyacam. o yatak sayilir. yeni koltuk takimimi da yaptiracam gerekirse, tekliler bile acilacak. 6 kisi de oraya sigar.

baska ne yapayim? kizdigi nokta lafimin dinlenmemesi ayni zamanda.

arkadaslar ben mi cok mesele yaptim sizce?

canim sen haklisin evde her gun yeni bir dokuntu yeni bir esya eklenior bazi seylerin ardan cikmasi lazim. ama burda olay yataklar deil onlarin sembolik anlamlari. kayinvalidenler onlarin yaptigi ve size verdigi biseye ihtiyacinizin olmamasindan rahatsiz. yun yatak vs ne kadar ortepedik acidan sagliksiz dense de eskielr hala onlara takmis durumda. istiorlar ki sen minnet duy kullan kullan iiki vermisler de... yani sana verdikleri seyin senin icin gereksizligini kabullenemiorlar. olay bu... umarim tatlilikla bi cozum bulursun

Seni çok iyi anlıyorum. Ben de nefret ediyorum o yün yataklardan. Benim annem sarmıştı başıma. Resti çektim ya alırsınız ya da veriyorum kapıcıya diye. Sonunda kurtuldum. Almıyorlarsa at başından gitsin. Eskiden ihtiyaçmış ama bizim yaşam şartlarımızda sadece yük bunlar.

bir de bende bu prestij meselesi haline geldi. inat diyelim. gicigim o yataklara, yorganlara. bir de pisler. kac senedir kimler yatti yikanmamis. ustunde nevresim olsa icim yanmayacak.

burayı okuyana kadar düşüncem farklı idi.
dr lar yünlü yatak,yastık, yorganların şimdiki elyaflardan çok daha sağlıklı olduğunu söylüyor. annem de bana ısrarla yünlü yatak al diyor, ben de sevmediğim için almıyorum...

yukarıdaki sözlere denk gelince aklıma eşimin çeyizi geldi kaydirigubbakcemile3
kayınvalidem de bana eşimin öğrenci evinden kalma,kullanmayan kimse kalmamış yorgan ve yastıkları vermek istedi de ben almadım. adım inatçı gelin oldu, varsın olsun. onlar vermeye utanmadıysa ben de almam.

iş inada bindi mi tatsızlık çıkıyor arkadaşım.
bence şöyle yapabilirsin. hiçbir şey söyleme başka. bulundukları yerde rutubetten koktuğunu, küf olduğunu söyleyip attım dersin. nemi çok fazla çekiyorlar çünkü. havalandırmak, temizletmek aklıma gelmedi dersin...

yataklar eski olmasaydı, bir kaçını sakla, diğerlerini ver , önerisinde bulunurdum ama madem eski yatak vermişler çeyize, direk elden çıkar bence.

canim benim de ayni. bir oda benim odam. bir oda ahir! bir oda da kaynim kaliyordu onun odasi. Ona da resti cektim zaten. 30 yasinda adam. issiz guccuz. neyse biz gidene kadar cikacak evden, bakalim. bir de o dert var.

neyse orta oda bebek odasi olacak insallah. kaynimin yattigi odayi da utu odasi vs yapacam. bir tane de cekyat atacam. misafir gelirse kalabilir icabinda.

benim esyalarim da hep bekarlik esyalarimiz. benim de yeniydi esimin de. yani beyaz esyalar falan. oturma odasinda istikbalin oturma grubu var ki tas gibi. atsan atamazsin satsan satamazsin. artik koltuklari yaptirirken onlari da yuzletirim artik ayni desen.

cok kotu yaaa. yeni eve ciksan ayirt edersin esyalari ama bekar evine gelin gidince atilmiyor da. simdi yavas yavas yenileyecegiz gidince.

esimin gonlu olsun diye bir de yatak dolabi yaptirayim diyorum. oda kucuk ama ne yapayim. icine yataklari, kullanilmayan yazlik kislik ayakkabilari, utu masasini falan koyacagim herseyi toparlayan fonksiyonlu bir sey. bir iki yatak kalir ama temizlenmesi sartiyla. gelince kayinvalidem diyecem hadi yika diye.

cunku ben ne zaman pis bunlar desem ben yikarim ben yikarim diyor. koy yeri sanki. asip kurutacak iplere... nerde yikiyorsun? banyoda yikasan borulari tikar Allah korusun.

canim lojmanda yok mu komurluk gibi birsey. bizim altta depo var. oraya atacam belki lazim olur dediklerimi.

sen de hic bahsetme halilardan. yavasca yoket. tasinabilir olsa ben coktan paketlemistim ama esek olusu gibi yorganlar bile.

canım bence her ihtimale karşı evde bir tane bırak.Zaten eski diyosun onlar götürmüyorsa atma, ihtiyacı olan fakir birileri bulunur mutlaka ver gitsin.Sorarlarsa da attım falan deme onlara değer vermediğini falan sanırlar,çok fakir birisi var evinde yatağı bile yoktu içim elvermedi onlara verdim dersin.Yün yataklar evet sıcacık oluyor ama sürekli onları havalandırmak gerekiyor yoksa yünsü yünsü kokuyor bide rutubeti çok çekiyor.Ha bide çeyiz falan değilse hiç acıma ver gitsin.

Canım hiç mesele etmene gerek yok .Madem istemiyorsun ihtiyacı olan birine ver .Evde kalabalığa ne gerek var .Kırmak istemiyorsan denildiği gibi küflendiğini evde barındıramayacağını söylersin .Boşver herkesin evi ayrı .İnsanlar hele de büyükler biraz anlayışlı olsunlar lütfen.Sevgiler...

hayır canım çok mesele yapmamışsın.buna benzer bişey benim de başıma geldi altı üstü iki yorgan iki yastık bir eski battaniye için başım çok ağrıdı..seni çok iyi anlıyorum ben yeni evlenmişim herşeyim yeni olsun isterim değil mi?eşimin bekarlıktan kalma (senin dediğin gibi kimbilir kimler yattı) bu eski eşyaları evde gözüme battı kalabalığı sevmem benim eşyam az ve temiz olmalı..ben bu yorganlardan kurtulmak istedim ve bana karışıldı yok atamazsın diye battaniye en az 20 yıllık o bile kıymetlendi adım yorgan atıcı oldu ben eşyaları hep böyle çöpe mi atarmışım:) ben de atmadım ama burda kullanılmayan eşyaları koymak için bir yer var oraya koydum belki fareler yer:)) niye evinin içindeki yatağa yorgana karışırlar anlamam ya ister atarım ister satarım olmadı yenisini alırım onlara ne???

püsükcüm sinirlenme.Kitaplık falan yaptıracam dedin ya sen o odayı güzelce yerleştir oda gibi olsun.ve o halıları da çıkart deki bak bu odaya bunlar olmuyor nereye koyayım ben bunları topla atmayacaksan götür annenlerin evine yada ihtiyacı olan bi akrabana ver ki anıymış ya hani gidip geldikçe görür en azından.bebeğiniz var mı canım?bebek odası falan yapsan orayı hani cici bici perdeler alırsın ona da uygun halı.o zaman mecbur kalır eşin.

İçerik nedeniyle konunuz”hiç bir başlığa uymayanlar”bölümüne taşınmıştır

Editör arkadaşımın da bilgisine

ay bende yorgan sürü sepetti...zati 30 unda evlendim on tane yorganla bide eşimin çenizi öff allaam...lazım tek oda yatak yorgan odası olsun...
ki,kayınvalidem yok rahmetli anneanne yaptırmış eşime, annem bas bas bağırsada hatıra diye,yatakların bazılarını ihtiyacı olan bi kaç kişiye verdim...hatta benim çeyiz eşimin çeyizi ne buldusam...
bitanesini zorla annem ayırttıydı onuda evvelki yaz balkona şark köşesi yaptım,bozdumda...
o zaman onlarada dediydim ama bana kızan annem ablamlar,şimdi bin pişman keşke bizde yapsaydık böyle bişey diye ....

sende canım bak ihtiyaç sahibi birine ver mutlaka çevresinde olan birileri vardır sana söylerler ve hiç olmadı hayra girersin..yada benim yaptığım gibi alacak olan biyerde değerlendirebilcekse ver işlerine yarasın...

çünküm, yatak-yorgan gitmeden kavga bitmiyo...:lepi:

Son düzenleme:
ahhhhhhhh ahhhhhh bende de var o belalardan. benimde başıma kayınvalidem sardı evde 2 çekyat var ama biri çift kişilik yatak kadar oluyor açılınca.üstelik şehirdışından gelen akrabalarımızda yok hepsi istabulda malum artık yatıya kalma olayı kalmadı.bende diyorum alın bari ihtiyacı olan kullansın yoookk lazım olurmuş sanki ben lazım olup olmadıgını düşünemiyorum.bende küçük odaya dolap yaptırmaya karar verdim çizdim dopabın projesini verdim eşime bu dolabın aynısı olmassa bu yataklar yorganlar çöpde dedim.şimdi annesinin korkusuna harıl harıl çizdiğim dolabı yapacak mobilyacı arıyor..

canim halinin basina bi is gelsin. mesela camasir suyu dokulsun. mesela su dok. koksun pis pis.

canim kes ortasindan sonra da purcut. yani ipliklerini cikar. kesilmis havasindan kurtulsun. en sonunda curudu. olacagi buydu ilse dersin. hayir kayinvaliden cok kiymetliyse neden evine almiyor? hic de kiymetli degil aslinda. esin de inada bindirmis.

Son düzenleme:
ben evlenirkende bana iki tane bu yataklardan taktılar.
ama hiiç dert etmiyorum .çünki evimde çok geniş dolaplarım var.
benim evimde misafir yatak odam var.kendi memleketimizde oturmadığımız için gelen misafirler genelde yatılı olur.
misafir odasında iki tane tekli bazam var.geleni tosluyorum,ohh rahatım.ama ilk defa bu bayram arefesinde yatak sayısından fazla misafir geldi.bu yataklardan birini açtık.ama benim yataklarım çok temiz ve nevresimli.dolaplar olunca sıkıntı yok.
birde açılır katlanır yataklardan bir tane almayı düşünüyorum.baza içine sığıyor.daha kullanışlı.

canim bazam var demissin de misafir odasinda baza nasil oluyor? yani baza dedigimiz yatak alti kasadir. sandik gibi. ustune illa yatak koymak gerekir. anlamadim biraz acar misin?

bir de acilip kapanmali yataktan benim var bir tane ama onun da ustune yatak lazim. yani acilir kapanir unite alt kisim. ustune yatak lazim.

kibelecim şöyle,
benim evde 3 yatak odası birde salonum var.ben memleket dışında yaşadığım için gelen misafirler yatılı gelir.evim geniş.yatak odalarının biri ebeveyn,diğerii kızımın,diğeride misafirler için.orada başlıklı iki tane bazam bir tane iki kapaklı gardırobum,tv filanvar.yani gelen misafiri rahat ettirecek herşey mevcut.misafirim yataklı geldiği için bana bu daha mantıklı geldi.şimdi iyikide böyle yapmışım diyorum.
ben her zaman oturma odası olarak evin en geniş,en ferah odasını kullanmak isterim.misafir odası diye süsleyip püsleyip kapısını çekmek bana mantıklı gelmiyor açıkcası,evin her tarafı bana hizmet etmeli.
birde şu açılıp kapanan yatakların içinde zaten kendi süngeri var,denemedim ama bazanın sandığına sığar diye düşünmüştüm.böylece yatak derdi hiç kalmaz.

ay canım bende hiç sevmem yün yatakları bende kaynanamın evine tıkdım napim zaten evim küçük yatılı misafirimde yok öğle gelen bi annemler gelir ankaradan onlarada yatak olan koltukları açıyorum mis gibi bide ölü gibi kalkmaz onlar yerinden çok temiz tutmak gerekiyo havalandırcaksın yok içindeki yünü çıkarıp çırpıcaksın ayyy çok sinir bozucu.. eşimle ikimiz karar verdikte çoktan muhtaç birine vermeye ama ikimizin aileside kırıl diye duruyo şimdi kayınvaldemin evinde ..bence sende hemen bulabilirsen muhtaç birini bul ve dayanamayıp ona verdiğini söğle ozaman bişi demezler belki..

sabrediyorum ben gidesiye ya o yataklar gider ya da ben caresine bakacam. son sozumu soyledim.

bende sevmiyorum ..eşimin annesi vermişti ama ben almadım.kibarca söyledim.sevmiyorum istemiyorum diye.hem çok yer tutuyorlar hemde ben onları temizleyemem.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…