evde kedi-köpek besleyenler

Kendimi bildim bileli hayvan hastasıyımdır, çocukluğumdan beri iki defa tırmalandım ve korkumdan anneme söyleyememiştim. Ancak ne bir hastalığım oldu ne de başka bir şey. Zaten sevdiğim kediler hep sahipli olan kedilerdi.

Dün arkadaşın evinde ki bahçede barbekü yapıldı, toplaşan bütün pisiciklere tek tek kendi ellerimle hazırladığım tabaklarda et verdim. Koca bir kapta su koydum. Pek mutlu ayrıldılar, hatta salıncaktayken birini aldım kucağıma karnını okşadım gıdıkladım hopladık zıpladık oyun oynadık.

Ancak ben de evde değil bahçede besleme taraftarıyım. Her ne kadar titiz olsamda evde kedi tüyü olmasın diye rktradan çaba göstermekte pek işime gelmiyor açıkçası :KK70:

bikac sene once bakmam icin bana kopek birakilmisti.evime aldim.bana da arkadas olur dedim.kopeklerden de korkarim aslinda.bi sure elimden geldigince baktim.o kadar zeki ve urkek bir hayvandi ki.dediklerimi anliyordu.
yatak odama girmesini istemezdim.kapiyi kapatirdim aglardi,kapiyi tirmalardi.dayanamaz acardim onu uyarirdim o da kapinin dibinde yatardi,yeter ki kapi acik olsun oradan kafasini uzatip arada bana baksin ona yeterdi.salonda ben koltukta otururdum ayagimin dibinde oturur,gozlerini yukari diker bana bakardi.yere onun yanina oturunca cenesini bacagima koyar,yine alttan alttan bakardi.yanimda cok sakin,masumdu.disari cikinca simarirdi.o zamanlar evde mutsuz oldugunu dusundum.onunla oyunda oynamiyordum cunku.korktugumu anladigi icin yanima oyun icin yaklasmazdi.ben evden onsuz cikinca da evde benim esyalarimi kirar yada parcalardi.cok temizlik yapardim sonra da o cisini yapinca cildirirdim.az buz degildi cunku.acikcasi ben egitemedim.onunla evde olmayacagini dusundumm ve bahceli evi ve hayvanlari olan birine verdim.o aksam bizimki uzuntuden hastalanmis (aslinda onun yaptigi olume gidisti) ve agresifmis.tabi sonra ogrendim.cok pisman oldum.geri almak istedim o kisi vermedi.
inanirmisiniz bilmiyorum ama resmen hissediyordum onun beni bekledigini,ozledigini.en son umidi kestim artik oraya gidemeyecegimi onu goremeyecegimi anlayinca. (2.5 yil boyle gecti)
ve 2 gun once ogrendim ki intihar etmis.omur boyu affetmeyecem kendimi.keske yanimda olsaydi ama etrafi pisleseydi.canim cok yaniyor.

bikac sene once bakmam icin bana kopek birakilmisti.evime aldim.bana da arkadas olur dedim.kopeklerden de korkarim aslinda.bi sure elimden geldigince baktim.o kadar zeki ve urkek bir hayvandi ki.dediklerimi anliyordu.
yatak odama girmesini istemezdim.kapiyi kapatirdim aglardi,kapiyi tirmalardi.dayanamaz acardim onu uyarirdim o da kapinin dibinde yatardi,yeter ki kapi acik olsun oradan kafasini uzatip arada bana baksin ona yeterdi.salonda ben koltukta otururdum ayagimin dibinde oturur,gozlerini yukari diker bana bakardi.yere onun yanina oturunca cenesini bacagima koyar,yine alttan alttan bakardi.yanimda cok sakin,masumdu.disari cikinca simarirdi.o zamanlar evde mutsuz oldugunu dusundum.onunla oyunda oynamiyordum cunku.korktugumu anladigi icin yanima oyun icin yaklasmazdi.ben evden onsuz cikinca da evde benim esyalarimi kirar yada parcalardi.cok temizlik yapardim sonra da o cisini yapinca cildirirdim.az buz degildi cunku.acikcasi ben egitemedim.onunla evde olmayacagini dusundumm ve bahceli evi ve hayvanlari olan birine verdim.o aksam bizimki uzuntuden hastalanmis (aslinda onun yaptigi olume gidisti) ve agresifmis.tabi sonra ogrendim.cok pisman oldum.geri almak istedim o kisi vermedi.
inanirmisiniz bilmiyorum ama resmen hissediyordum onun beni bekledigini,ozledigini.en son umidi kestim artik oraya gidemeyecegimi onu goremeyecegimi anlayinca. (2.5 yil boyle gecti)
ve 2 gun once ogrendim ki intihar etmis.omur boyu affetmeyecem kendimi.keske yanimda olsaydi ama etrafi pisleseydi.canim cok yaniyor.

evet,köpekler sahiplerinden ayrılınca bu şekil durumlar olabiliyormuş....:KK14:

off kıyamam çok üzüldüm inan :KK43:
benim de kardeşimin köpeği geri veriliceni anlamıştı sanırım yada ertesi gün geri vericemiz için bahçeye koyduk..
oda hastalandı birden vermedik o gün..ama bi bakışı vardı kucağına al der gibi kıyamam ya hala resimleri durur:KK43:
yanıma gelirdi hasta diye alamadım..o günde öldü..ama ben görmedim ölüsünü..
sonra bi köpek daha aldık işte ve onuda geri verdim..
aslında çok severim ama..
temizlik konusunda çok hassasım işte..

HACHİKO adlı bir yabancı film var aslında film değil gerçek yaşanmış bir olay film olarak anlatılmış herkesin izlemesini tavsiye ederim ben izlediğimde çok ağlamıştım...

birde yeni doğan kedi yavruları erkek kediler tarfndan ya boğuluyor yada tecavüz edilerek öldürülüyor... doğal ortamına bırakın demek pek çözm değil... bazn insan müdhalesi de gerekiyor.... çünkü sokaklar zaten onların doğal ortamı değilki.. sokaklar caddeler binalar çöp kovaları insan elinden çıkmş doğallığı bozan yapılar.. şu şehir yaşamndaki hayvncıklara gerektiği noktada yardm etmek gerekiyor.. en basitnden binlerce yvru kedi, doğal ortamları dedğimiz sokaklarda arabaların altında ezlip feci şekilde can veriyorlar..

bende perisan oldum..bana geldiginde kimsesizdi ve 3 aylikti.ve 3 yasinda oldu.benim esyami yaninda goturmustu,hep yaninda agzinda tasimis meger.bu kadar sadik bir hayvan.kendimi katil gibi hissediyorum.omur boyu da hep o aci icimde olacak.arada onu o kadar ozlerdim ki annem sasirirdi,bir kopek icin bu kadar uzulur mu insan.onun uzuntusunun yaninda benim ki birsey degilmis.ben unuttugunu sanmistim.

bende perisan oldum..bana geldiginde kimsesizdi ve 3 aylikti.ve 3 yasinda oldu.benim esyami yaninda goturmustu,hep yaninda agzinda tasimis meger.bu kadar sadik bir hayvan.kendimi katil gibi hissediyorum.omur boyu da hep o aci icimde olacak.arada onu o kadar ozlerdim ki annem sasirirdi,bir kopek icin bu kadar uzulur mu insan.onun uzuntusunun yaninda benim ki birsey degilmis.ben unuttugunu sanmistim.

Çok üzüldüm gerçekten..Benim yukarıda adını yazdığım gerçek hayattan alıntı filmin konusuda sizin hikayenizi andırıyor izlemediyseniz tavsiye ederim filmin adı HACHİKO izleyin pişman olmayacaksınız

Hatta herkes kesinlikle izlemeli....

Benim kedimde benim tişörtümü bulursa hemen üstüne yatıyor tişörtü emmeye çalışıyor sanırım bebekken aldığımız için beni annesi sanıyor ve kokumu tanıyor...

canim ya,evet sahiplerinin esyalarini cok seviyorlar..ne olursa olsun onu sakin birakma.cok kotu bir duygu,tarifsiz.
ben onu biraktiktan sonra kesinlikle kadinlari yanina yaklastirmamis.ve hemen saldiriyormus,zuerlerine atliyormus.benleyken cok uysaldi.

burada tavsiye uzerine cok onceden izlemistim ve onu hatirlayip yine uzulmustum.hatirladigim kadariyla adam oldukten sonra senelerce onu beklemisti istasyonda ve oldugunde heykeli yapilmisti.

.

Son düzenleme:
Silenzio.....Evde 29 kedim var şimdi ben sana hiç bi şey yazıp bu güzel parmaklarımı yormayacağım...ZIKKIM YE biz kedi sahiplerinin elinden bence senin başka sorunların var acil psikiyatriste git

tamam herşeyi anladım da..
bi kaç sorum olucak..
öncelikle benden daha temiz demişsiniz..köpekler dışkısını yer bunu bana açıklarmısınız?
köpeği eğitememişimdir doğrudur hata etmişim keşke almasaydım o pisliği görmeseydim ama niye saçma bir durum içindesiniz diyosunuz evde beslemek zorundamıyım?
mesela hayvanları çok seviyor ama korkuyorum diyor yada şakayla karışık ellerini yıkadın dimi diye takılıyor size misafir istemiyorsan gelme mi diyceksiniz?

bizimkinin dışkısını yemediğine eminiz :) sürekli bizim yanımızda zaten hayvan, onu bırakacağız diye ödü kopuyor yavrumun..
hayır evde beslemek zorundasınız demedim ben size, sadece evde besleyen insanların yaptıkları yemeği yiyememenize saçma dedim :)
işte misafirim içini öyle rahatlatıyorum ki ben, annem ya da her hangi bir aile bireyi, kimse böyle bir şey yapmadı şimdiye kadar.. 2senedir bizde köpecik... aklıma gelen 2kişi var köpek sevmeyen, ama dediğim gibi o kadar akıllı ki hayır denildiğinde o misafirin bulunduğu odaya bile girmiyor,kapısında bizi görebilecek şekilde oturuyor.. hadi girdi diyelim ki girse bile sadece yatağında yatıyor neredeyse hiç kıpırdamadan.. evet şaşılacak derecede eğitimli, öyle şeyler yapıyor ki biz bile şaşırıyoruz çoğu zaman... hatta o sevmeyen 2insandan biri yavaş yavaş köpekle diyalog kurmaya, ona dokunmaya bile başladı...
siz bu konuda şanssız olmuşsunuz demek ki cidden :) insanların ellerinden yemek yiyemiyorsanız da sanırım bu köpek ya da kedilerin değil sahiplerinin suçu..

ewet oğlum kökpeğim size bi soru hayvanarı neden sewmıyorsunuz size ne yptılar ????? ama unutmayın hayvanlarda sizi sewmıyor dılerım allahtan şu mubarek gunde bır hayvandan bir darbe yiyin sizi güzelll birr ısırsınlar o zaman seweersınız belkıı

Ne kadar terbiyesizsiniz...

Evde 2 tane kedim var. Siz evin ve onların temizliğine özen gösterdiğiniz sürece, hiç bir sıkıntı yaratmıyor emin olabilirsiniz. Her akşam kendilerini balkonda bir güzel tararım, kumları da balkondadır. Şu tüy alıcı rulolarla koltuklar başta olmak üzere tüy tutabilecek eşyaları sık sık temizlerim. Hayat kurtarıcı bir icat kesinlikle. Yemek yaparken ellerini yıkama olayını hiç anlamadım zaten. Normalde evinde hayvan beslemeyenler, yemeklerini ellerini yıkamadan mı yapıyorlar? Her halükarda yıkamıyor musunuz yani? Bu arada kedilerimin mutfağa girmesi yasaktır, biz evdeyken zaten girmeye yeltenmiyorlar bile ama dışarı çıkarken de kapısını mutlaka kapatırız. Yani biraz özenle atlatılamayacak sıkıntı yok.

Evde hayvan beslemek ya da beslememek kişinin tercihine kalmış bir şey ama beslemek istemeyenlerin de hayvan düşmanı olduklarını düşünmüyorum. Hepimizin takıntıları, öncelikleri farklı olabilir. En azından herkes şu sıcak yaz günlerinde sokaktaki hayvancıklara bir kap su bırakıyordur eminim.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim; şurada yazılan bazı yazılara, kullanılan Türkçe'ye bakıyorum da, inanın kedilerin dilini çözmek, o yazıları okumaktan çok daha kolay olmuştu.

hayvanlarla aram hiç iyi değildir ne yazıkki....hayatta besleyemem,alıp elime sevemem...eziyet edilmesine falan tabiki karşıyım ama benim için misal bi köpeği alıp beslemek mümkün değil..iğrendiğimden değil huylanıyorum işte neyse....annem ve kardeşim de tam tersi hayvan delisi...kardeşim evde kuş besler bu bile benim için bi işkence..o uçtuğu zaman odayı terk ediyorum...sesinden bile rahatsız oluyorum..takıntı derecesinde yani...ha size gelince zamanında köpek beslemişsiniz şimdi kalkmış ayy nasıl besliyosunuz yok kirletmez mi bilmem ne tarznda konu açıyosunuz...
bizim bi gelin var..köyde doğdu büyüdü..sonra şehire evlendi tabi..zengin bi aileye...kız 2 gün sonra 'eşek ne yer ben bilmiyorum!' falan gibi komik cümleler kurmaya başladı..köyde yaşayan insan nasıl bilmesşn yahu!sizinki de o misal görgüsüzlük başka bişey değil....konunun açılış amacını da kestirememekteyim.....

Konuyu açan arkdş farklı bir amaçla açtığını düşünmüyorum...
Hayvanları seviyormuş ki almış evine bakmaya çalışmış ama hijyen sorunu yaşayınca
başkalarının nasıl baş ettiğini öğrenmek istemiş...
Ki bence de evde hayvan beslenmemeli
Doğa onların evleri nasıl ki biz sokakta yaşayamayız onlarında yaratılışı doğaya göre...
Her canlının bir görevi vardır onu yaşam alanından koparmamak lazım
hayvanları insanlaştırmaya gerek yok
insanları insanlaştıralım:)

Kapımızın önüne suyumuzu bırakalım sevelim onları.

:KK37: ....

1 tane kedim var.
pis falan değil kediler. hiç yıkanmayanlarının bile tüylerine bakın pamuk gibi.
ayrıca biz farketmeden oraya buraya çiş falan yapmazlar. kuma yapar kediler tuvaletlerini. ve o kum temiz değilse girmezler kuma.
bi şey yediklerinde kendilerini temizlerler. temiz hayvanlardır yani.

köpeğin ise bakımı zordur, siz iyi eğitim verirseniz sorun olmazdı. kimisi köpek eğitir, ilgilenebilir, kimisine muhabbet kuşu yeter.

herkes kendisini bilip öyle evcil hayvan sahiplensin.

Az önce haberlerde somali'de 29 bin çocuğun açlıktan öldüğünü 2 milyon insanında ölmek üzere olduğunu söyledi RABBIM yardımcıları olsun kimileri iftarda sofraya gelen yemeği beğenmiyor sizin beğenmediğiniz o yemek onların hayali... LÜTFEN ! Dua Edelim LUTFEN Duyarli olalim LUTFEN Yardim edelimm

bu yaziyi yazarak topigi rahatsiz etmis olabilirim.. ama bu benim insanllik gorevim...

TURKCELL, VODAFONE VE AVEA tüm hatlardan
“ACLIK” yazıp 5777`ye SMS göndererek, 5 TL bağışta bulunabilirsiniz. ( kimseyokmu )

SMS yoluyla: Tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atarak 5 TL’lik bağış yapılabilir.( turk kizilay)

bu yazi ne kadar cok dagitirsaniz .katkimiz bi o kadarda cok olur.. INSALLAH ... tesekkurler

evimde 2 kedim bahçemde 10 olmak üzere toplam 12 kedim
2 köpeğim var
sokakta beslediklerimin sayısını bilmiyorum

açtığınız konuda bir hayvandan tiksinmekten hayvan sahibinin elinden yemek yiyememekten daha önemli şeyler var

sokakta gördüğün uyuz bir köpekten tiksine bilirsin bu kolaydır
ama sokakta uyuz bir köpek görürürüm de ona ilaç veririm diye çantanda ilaç taşımak zordur

sokak ortasında araba altında kalmış kedi yavrusunun yanından tiksinerek yada öğürerek yada acıyarak geçmek kolaydır
ama onu bir veterinere götürmek zordur

susuzluktan dili bir karış dışarı çıkmış bir köpeğin yanından geçmek kolaydır
ama onun için kapı önüne su koymak zordur,yada en yakın büfeden su alıp vermek (hayvan sevmeyenler için çok zordur evet )

Yaradan sen onları illa sev yada tiksin diye yaratmadı
saydığın tiksindiğin her hayvanın doğada ki görevini kavraman gerek önce,

temizliğe gelince
benim evime kedim var köpeğim var diye gelmeyecek kişi gelmesin
elimden yemek zorunda da değiller lokanta işletmiyorum
zaten bu zihniyette birine de hizmet etmem

peki bütün bunları sokakta yatan bir insan yavrusu için veya huzur evinde olan bir yaşlı için yaparsanız ilk başta daha makbule geçmezmi?

hayvanların evde beslenmesi olayı çok zor gerçekten.
ben muhabbet kuşlarını çok severim, iki tane besliyorum.
eş olarak aldım. ama sanki evde bebek bakıyormuşum gibi, daha yavrular.
onların bile inanamazsınız ama kafesin durduğu yer sürekli kirleniyor,
yem artıkları, tüyleri, vs... tül taksam da işe yaramıyor. küçücük yavrularımdan bile ne pislik çıkıyor.
hal böyleyken kediyi köpeği evde nasıl besleyebiliyorsunuz gerçekten şaşıyorum yani.
illa bakılacaksa bahçeli ev lazım kesinlikle.

X