Ev satın aldık ama giriş kat

Yalnizkelebek

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2015
3.452
1.116
28
Herkese iyi bayramlar , günaydınlar canlarımm
Sabah sabah rüyanda mı gördün kelebek diyeceksiniz belki çoğunuz evet cidden rüyamda gördüm ve ben koşturdum hep bu işlerin peşinde ciddi sorumluluk aldım korkuyorum o yüzden sizlere sormak istedim

Hanımlar biz 6 ay önce daire satın aldık yapım aşmasındayken bize yaz sonu biter dediler
7 katlı binanın 5. Katı yalnız giriş bizim kattan ama yüksek bayağı
Ev güneş de alıyor gayet güzel ön cephe Zaten
Yani bizim kattan giriş oluyor aşağı yukarı asansörle iniliyor .

Sorum şu ki biz bu işe biraz acele girdik
Faiz oranları düştü bende bu sebepten ötürü babamla görüşüp yan blokta bitmiş olan yine aynı katta ki daireyle takas yaptım.
Arada ki fark eskisi 135 m2 idi bu aldığımız 145 m2 ve Şerefiye farkı var diğeri bu aldığımız bloğa içe bakıyodu şimdi ki yan tarafı açık sayılır dışarı bakıyor yani

Arada 10 bin tl fark var ama ben de şöyle düşündüm faizlerin ne olacağı belli değil seçimden sonra çıkabilir bizim ev de o zamana kadar kredi aşamasına gelmezse çok büyük zararımız olacak yaklaşık 40 bin kadar
Bende bitmiş yan bloktan alalım hem daha büyük hem de dış tarafa bakıyo 10 bin daha pahalı ama 40 bin ileride faiz yüzünden bankaya vereceğimize 10 bin mütayite veririz en azından daha iyi şartlarda eve sahip oluruz dedim .

Bunlrın arasında kafama takılan da şu oldu
Şimdi biz hep köyde yaşadık daire hayatımız olmadığı için şartları da pek bilmiyoruz
2 blokta da bizim aldığımız katta ki daireler satılmamış. Bu benim Dikkatimi çekti
Eski aldığımız da daha boş daireler var ama bizim aldığımız kat bize göre daha avantajlı gibi asansör derdin yok giriş kat ama altta var 5 kat üste var 2 kat ısınma sıkıntısı yok yüksek desen oda mevcut

Şimdi anlaştığımız blokta biz 6 ay önce gittiğimiz zaman da satılmamıştı şuanda hala satılmamış olması da beni şaşırttı acaba bi sıkıntı mı var diye düşünmeye başladım
İnsanlar neden almaz ki yoksa sadece bi tesadüf mü ?
umarım öyledir
Rutubet yada kanalizasyon gider vs. Böyle sıkıntılar olabilir mi hiç bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz lütfen ?

Insanlarda artik para kalmadi. Konutlara alici olmadigi icin faizler dustu ya. Tabii ki sartlari yapip yapamayacaklarini kontrol edin. Bitmis olani almanizcok iyi olur hic risk almayin bu krizde. Ben mesela aldim bitmis daire ayni firma yapimi devsm edeni gosterdi yok dedim garanti olsun. Sonra o firma batti bana gosterdiklerini yapamadilar intihar filsn edenler oluyordu adamlar mahvoldu.

Insanlarda artik para kalmadi. Konutlara alici olmadigi icin faizler dustu ya. Tabii ki sartlari yapip yapamayacaklarini kontrol edin. Bitmis olani almanizcok iyi olur hic risk almayin bu krizde. Ben mesela aldim bitmis daire ayni firma yapimi devsm edeni gosterdi yok dedim garanti olsun. Sonra o firma batti bana gosterdiklerini yapamadilar intihar filsn edenler oluyordu adamlar mahvoldu.
Ciddi misiniz siz inanmıyorum ya
Allah korusun allah o ailelerin yardımcısı olsun
Biz hiç böyle düşünmüyoruz firma büyük diye ama hep bir risk var aslında
İçim rahatladı şuan da iyi ki bitmiş olanı almışız
Çok teşekkür ederim
Size de Rabbim güle güle oturmayı nasip etsin inşallah

Ciddi misiniz siz inanmıyorum ya
Allah korusun allah o ailelerin yardımcısı olsun
Biz hiç böyle düşünmüyoruz firma büyük diye ama hep bir risk var aslında
İçim rahatladı şuan da iyi ki bitmiş olanı almışız
Çok teşekkür ederim
Size de Rabbim güle güle oturmayı nasip etsin inşallah
Yok canim iyi yapmissin. Bu krizde buyuk firmalar bile batiyor ki benim aldigim guclu o donem reklami bol donen asla batmaz gibi gorunen firmaydi. Arkasinsiyasi destek vardi ama yok ben aldiktan yaklasik bi bir sene sonra batis durumlarina gecti. Hic ilerrmedi bana gosterdikleri sekilde kaldi insaat yillarca. Icin rahat olsun iyi yapmissin. Evet belki bitebilir digeri de ama gerek yok riske hele boyle bir donemde. Gule gule oturun insalah. Bir de tapu durumunu iyi kontrol edin. Toprak tapu olmasin.

Yok canim iyi yapmissin. Bu krizde buyuk firmalar bile batiyor ki benim aldigim guclu o donem reklami bol donen asla batmaz gibi gorunen firmaydi. Arkasinsiyasi destek vardi ama yok ben aldiktan yaklasik bi bir sene sonra batis durumlarina gecti. Hic ilerrmedi bana gosterdikleri sekilde kaldi insaat yillarca. Icin rahat olsun iyi yapmissin. Evet belki bitebilir digeri de ama gerek yok riske hele boyle bir donemde. Gule gule oturun insalah. Bir de tapu durumunu iyi kontrol edin. Toprak tapu olmasin.
Anladım sizde ramak kala çok büyük sıkıntı atlatmışsınız çok şükür
Toprak tapulu olup olmadığını nerden anlayabilirim peki

Anladım sizde ramak kala çok büyük sıkıntı atlatmışsınız çok şükür
Toprak tapulu olup olmadığını nerden anlayabilirim peki
Nasıl yani? Evi alırken bakmadın mi tapusu var mı yok mu? Eğer toprak tapuluysa kimse almaz zaten. Ben de 8 ay önce ev aldım. Çoğunun iskanı olmadığı için hiçbirini almadım. Toprak tapulu, iskansiz ev çok sorunludur. Umarım böyle bir hata yapmamissindir.

Bitmiş olanı almanız çok iyi olmuş. Firma batmasa bile onun sıkıntısı sizi darlardı. Ayrıca dairelerin satılmamış olmaması kafanızı karıştırmasın büyük ihtimal yüksek fiyattan satılığa çıkardılar sonra fiyat düşürdüler.

Nasıl yani? Evi alırken bakmadın mi tapusu var mı yok mu? Eğer toprak tapuluysa kimse almaz zaten. Ben de 8 ay önce ev aldım. Çoğunun iskanı olmadığı için hiçbirini almadım. Toprak tapulu, iskansiz ev çok sorunludur. Umarım böyle bir hata yapmamissindir.
Tapunun fotokopisini attılar kredi çekmek için
Yeni farkettim kat irtifakı yazıyo
İskanı alınmamış zaten sözleşmede iskan harcını alıcı öder yazıyordu
Biz daha krediyi çekmedik sanırım kredi çekmeden iskan harcını ödeyip tapuyu kat mülkiyetline dönüştürmemiz gerek değil mi

Insanların alım gücü o kadar düştü ki kelebek Ondandır .

Bence biraz araştırın eğer o ev daha iyiyse onu almak mantıklı

Giriş kat kimse almaz. Gelen giden bi ton ses olur, çocuklar habire zile basar. Dışarıdaki bütün ses toz evin içine dolar. Hırsız girme ihtimali çok yüksek.
Daha saymadığım bi ton şey var.
Hiç akıllıca değil giriş kat almak. Ne kadar 5.kat olursa olsun sonuçta giriş.

Ya 5.kat giris nasil oluyor bi bilen bana anlatabilir mi?
Yerin altina ev mi insaa edilmeye baslandi artik??
Kot deniyor ona. Yol hizasindan asagi yapiliyor apartmanin onu acik ama arkasi yol seviyesinden asagi. Giris kat yol seviyesindedir. Bizim ev mesela giris kat altinda Kot 1 di ama yol duzenlendi kazildi su an bizim ev giris seviyesinde.

Tapu fotokopisi yeni geldi
Kat irtifakı işaretli şimdi araştırdım oda toprak tapusu oluyormuş
Evin daha iskanı alınmadı tapuyu almadan iskan harcını ödeyip üstümüze kat mülkiyeti şeklinde alabilir miyiz
Benim de henuz kat irttifaki. Apartman tam olarak bitince tum gerekleri yerine getirince aliniyor. Bizim sitede iste ev teslim edildi ama projede gosterilsn sosyal alanlari iflas ettigi icin yapmadi tapu degisemedik simdi tamamlsnmak uzere alacaz. Ama bu haliyle de problem yok kredi vs cikiyor

Tapunun fotokopisini attılar kredi çekmek için
Yeni farkettim kat irtifakı yazıyo
İskanı alınmamış zaten sözleşmede iskan harcını alıcı öder yazıyordu
Biz daha krediyi çekmedik sanırım kredi çekmeden iskan harcını ödeyip tapuyu kat mülkiyetline dönüştürmemiz gerek değil mi
İskan olayını belediye veriyor. Öyle kolay değil ki parasını verip alayım. O apartmanlara iskan verilmediyse bir sorunu vardır. Bak sana diyeyim iskanı olmadığı için o evler satılmıyor. Onlar başa bela. Yarın öbür gün evini satmak istersen kolay kolay alıcı da bulamayacaksın.

Tapu fotokopisi yeni geldi
Kat irtifakı işaretli şimdi araştırdım oda toprak tapusu oluyormuş
Evin daha iskanı alınmadı tapuyu almadan iskan harcını ödeyip üstümüze kat mülkiyeti şeklinde alabilir miyiz
Babamın evi 28 senelik. Koskoca apartman. Toprak topulu hâlâ iskan bekliyor. Müteahhitlerin yaptığı apartmanların çoğu yönetmeliğe uymuyor haliyle iskan alımı yıllar sürüyor.

Benim de henuz kat irttifaki. Apartman tam olarak bitince tum gerekleri yerine getirince aliniyor. Bizim sitede iste ev teslim edildi ama projede gosterilsn sosyal alanlari iflas ettigi icin yapmadi tapu degisemedik simdi tamamlsnmak uzere alacaz. Ama bu haliyle de problem yok kredi vs cikiyor
Kat irtifakı başka. Onda kredi çıkıyor. Toprak tapulu da çıkmıyor maalesef.

Ya 5.kat giris nasil oluyor bi bilen bana anlatabilir mi?
Yerin altina ev mi insaa edilmeye baslandi artik??

Eğimli arazidir. Arsanın iki tarafı arasında kot farkı fazla olduğu için 0 kotu, yani yol seviyesi 5.kat hizasına denk gelmiştir. 0'ın altı yani eksi seviyedeki katlarda ise yol cephesinin ters cephesinde önleri açıktır.

Eğimli arazidir. Arsanın iki tarafı arasında kot farkı fazla olduğu için 0 kotu, yani yol seviyesi 5.kat hizasına denk gelmiştir. 0'ın altı yani eksi seviyedeki katlarda ise yol cephesinin ters cephesinde önleri açıktır.
Valla ben 5 sene giriş katta oturdum şimdi deseler ki al sana beleş giriş kat daire tövbeler tövbesi. 3. Kattan ev aldım da kurtuldum.

X