Ev almak istiyorum ama bütçem yetmiyor

valla bilmiyorjm ben eski sevgilime bile TLden daha cok güveniyorum 😅 tl beni hep korkutuyor.
borsayla ilgili tek diyecegim sakin sakin girme
sakin bak bin pisma olursun. iki kazanirsin bes kaybedersin. ben soyle düşünüyordum; nasilsa uzun vadeli aliyorum. bilindik bir firma alayim. elbet artar
ama kesinlikle bu gerçeği yansitmiyor:)
borsadan anlayan, az cok kazanan bir arkadaşım var. ona boyle borsanin kurdu gibi olan, cook zengin ustduzey bir tanidigi demis ki 2023'te. neyin var neyin yok izenerjiye koy deli gibi artacak . ben kredi cektim vs demis. sonucta enerji firmasi. arkadasim da o donem arabasini satmisti. simdi eski mesajlara baktim emin olmak icin tanesi tam 63 liradan birkac bin hisse aldi. ben de ona güvendim dedim bir bildiği vardir 5 binlik falan hisse aldim. ama yukselmedigi gibi delice düştü. epey zararla sattik.
bak hatta merak ettim simdi baktim artmis mi diyeEki Görüntüle 3488289
tanesi 17 lira olmus.
dusunebiliyor musun? 63.000 liralik aldiysan 17.000 liran kaliyor.
*ha belki sene sonunda rekor yükselişe girer 17den girene 65 kazandirir bilemeyiz
iste borsa boyle bir sey. cok iyi bilenler, anlayanlar, gundemi takip edenler vs elbet kazaniyordur ama kulaktan dolma borsa sadece kaybettirir.
sakın sakın bulasma
Bu tarz hisselere bilgin olmadan girme .

Altına yatırmamanız talihsizlik olmuş.
Şu anda altın epey yüksek ama ben olsam zaten mevcut halde ev alamayacağım ve bir yılda altından kâr edeceğim kesin olduğu için tüm parayı altına yatırırdım.
Biz eşimle bir sene birikim yaptık hep altın olarak. Bir sene sonunda bozdurunca ciddi kâr elde ettik.

Etrafımda kim varsa borsaya gir diyor borsadan hiç anlamam elimdeki de gider o zaman daha büyük pişmanlığım olur. Sizce paramı altına yatırsam şu an bir buçuk sene içinde faizden daha çok getirisi olur mu? Faizler de sabit kalmıyor her an düşüşe geçebiliyor uzun zamandır yüksek ama hep böyle olacak diye bir kaide de yok. Bilemedim şimdi..
Sakın borsaya girme. Bu ara acemi yatırımcıların tamamı zararda. Biz temkinli giden gruptan olduğumuz halde 10bine yakın zarar ettik. Şu an en güvenlisi faiz. Devlet teminatı kalkana kadar faizde kalın, bu teminat kalkarsa eğer döviz ve altına homojen dağıtın. Asssla borsaya girmeyin. Ve faizi de çekmeyin, o para yokmuş gibi yaşamaya alıştırın kendinizi, faiz öyle geldikçe yenilip geçinilecek bir şey değil, tl değer kaybettiğinden ana paranız eriyip gidiyor. Değerini korusun diye faize yatırılıyor zaten geleni yemek in değil.

Faizden kazanman için faize dokunmaman ve üstüne ekleme yapman gerekiyor.Annem yıllardır faizde kalır arada dolar euro falanda alır ama faizi dokunmaz üstüne ekler hep.bende öyle yaptım.bütün mal varlığımızı buna borçluyuz diyebilirim.sabrederim bozdurmam dersende altın alıp uzun vadede bekleyebilirsin ama en risksiz olanı faiz nasıl kullanacağını bilirsen.

Tl de duruyordu ilk sene hiç dokunmadım paraya. Aylık faiz yaptım son bir senedir, gelen faiz de ihtiyaçlara ona buna gitti hep
Birikim maalesef Türk lirasında tutulmaz,ekonomistler bangır bangır söylediler, anlattılar.Altinda ya da dövizde değilse para o birikim değil ,her gün paranız erir bunu bilin ya hemen altın alın kasaya koyun,ya da uygun sehirlerde hâlâ 1+1 evler var bunu bir araştırın

2 senedir üzerine ekleyemediyseniz kredi ćekmemeniz daha hayırlı bence. Ödemekte zorlayacaksınız gibi duruyor açıkçası halihazırdaki sisteminizde.
32 günlük vadeli yatırıp,geleni harcamasaydınız bile şu an paranız belirli bir oranda artmiştı.
Annemin bir miktar parası vardı,bana dedi bankaya yatıralım uygulamayı yükle sen takip et diye. Ben o parayı riske girmeden,32 günlük vadeli yatırarak ve gelen faizi de hep üzerine ekleyerek epey bir yükselttim. Arada maaşından artanları ne bileyim ikramiyeleri falan ekledim üzerine. Eli yüzü düzgün bir miktar oldu şu an.
Açıkta faturalar için bıraktığım yada maaş olarak yatanı bile kullanılacağı güne kadar fonda tutuyorum,ordan da biraz birşeyler geliyor,istediğim an bozdurup cekebiliyorum.
Örnek olsun diye yazdım bunları. Para uyumaz,TL hiç uyumaz. Sürekli üzerine koyarak,hiç dokunmayarak yükseltebilirsiniz ancak.
Daha iyi alternatifler vardır parayı yükseltmek için ama en basit ve risksizini anlattım ben size. Altın almış olsaydım daha büyük kar edecekti bu para yada dövizde belki ama kendi param değildi risk almadım. Kendi yatırımlarımı birikimime göre,piyasa şartlarına göre farklı değerlendirdiģim oluyor zaman zaman,ama genelde yukarıda anlattığım şekilde devam ediyorum.
Sizde birikim yapmaya,bankadaki durumunuzu krediye uygun hale getirmeye bakın,sonrasında alabilirsiniz diye düşünüyorum.

2.5 sene önce 800 bine yaşadığım şehrin merkezi bir semtinde site içinde sıfır daire aldım. Ben bu evi alırken 350-400 bine 20-25 yıllık daireler vardı piyasada.

Parayı faize koyup faizini de harcamışsınız. Kredi puanınız da düşük. Ama bunlara rağmen hemen ev almak istiyorsunuz. Çok enteresan gerçekten.

Bu tarz hisselere bilgin olmadan girme .
e ben de onu acikladim ya uzun uzun
bu tarz degil hicbir hisseye bilgisi olmayan, takip etmeyi bilmeyen, borsadan anlamayan girmemeli.
cok bilindik firmalara da "nasilsa yukselir" diye girmek kârli degil. borsa bambaska bir sey
anlayan girsin bol paralar kazansin ama tahtaci denince anlamadan bakan insan asla asla girmesin. benden uyari yatirim tavsiyesi degildir

Faizden kazanman için faize dokunmaman ve üstüne ekleme yapman gerekiyor.Annem yıllardır faizde kalır arada dolar euro falanda alır ama faizi dokunmaz üstüne ekler hep.bende öyle yaptım.bütün mal varlığımızı buna borçluyuz diyebilirim.sabrederim bozdurmam dersende altın alıp uzun vadede bekleyebilirsin ama en risksiz olanı faiz nasıl kullanacağını bilirsen.
cok ilginc hayatimda hic faizden kazanan gormedim. bir arkadasim yaklasik 6 sene 2017 - 2023 seneler arasi ne kazandiysa annesine verdi annesi de ustune katip tl faize koydu. o kiza da hep derdim altin doviz al diye. hic de bakmazdi hesabinda ne var vs. en son 2023te vize basvurusunda göstermek için parayi kendi hesabina aldi, şok oldu. "7 yilda biriktirdigimle araba alirim" diye heveslerdeydi bankadaki parayla pesinatini anca alabilirdi.
o yuzden tlden kazanan gorunce sasirdim.

2017 de evlenirken babam bana o zamanın parası ile 40 bin lira para verdi.
Bunun 25 bin lirası evlenme ihtiyaçlarına gitti. 15 bin lira ile tam 100 gram altın aldım. O zamanlar altının gramı 146 liraydı.

Seneler içinde bu altın 100 bin oldu. Bankada durdu hep asla dokunmadım.

Düğünden gelen altınlarla araba aldım. Bu araba zamanla kıymetlendi. 300 bine satıp ev pesinatı yaptım. Kalanını kredi çektim. Ev o zamanlar 550 bin liraydı.

Kenardaki 100 gram altınımla da araba aldım.

Çok şükür Allaha. Ama siz de kusura bakmayın yatırımdan hiç anlamıyorsunuz. Para tl hesabında durursa bir kaç sene sonra anca market alış verişi yaparsınız onunla.

Ben elime 500 lira geçse fazladan altın yapıyorum ki değer kaybetmesin.

Bu kafa ile bi sey sahibi olamazsınız. Bir bilene sorun yol yordan öğrenin. Yoksa paranız sonunda 2.el külüstür bir araba bile alamayacak

Para nasıl TL de durur ah en büyük hata. 750 bine bodrum kat bile vermezler. Kredisiz ev almanız çok zor. Ay nasıl bıraktınız TL de ya.

Suan bankadan kredi çekmek dışında yapılabilecek birsey yok ama sizde kara listedesiniz sanırım, arsa alsanız?

Para TL de faizde dururken bile gelen faizleri harcamissiniz paranız yine 750 bin olarak kalmış uzerine eklemede yapmamissiniz ben şu aşamada sizin ev alacağınızı düşünmüyorum bankalara olan durumda öyle hemen 1-2 senede duzelmez kredi çekmek için şuan düzenli ödemeye başlarsanız borclarinizi en az 5 sene sonra düzelmeye başlar banka siciliniz.

Elinizde ki para çarçur olmasın istiyorsanız altına yatirin derim ama kısa vadede değil uzun bir süre orada tutmanız gerekir.

Arsa alsaniz bilemiyorum ileride para edecek bir yer almanız gerekiyor çünkü onuda şuan alsanız hemen satamazsiniz kar elde etmek için.

Borsa işine hiç girmeyin derim elinizde ki paradan da olursunuz.

Son düzenleme:
2017 de evlenirken babam bana o zamanın parası ile 40 bin lira para verdi.
Bunun 25 bin lirası evlenme ihtiyaçlarına gitti. 15 bin lira ile tam 100 gram altın aldım. O zamanlar altının gramı 146 liraydı.

Seneler içinde bu altın 100 bin oldu. Bankada durdu hep asla dokunmadım.

Düğünden gelen altınlarla araba aldım. Bu araba zamanla kıymetlendi. 300 bine satıp ev pesinatı yaptım. Kalanını kredi çektim. Ev o zamanlar 550 bin liraydı.

Kenardaki 100 gram altınımla da araba aldım.

Çok şükür Allaha. Ama siz de kusura bakmayın yatırımdan hiç anlamıyorsunuz. Para tl hesabında durursa bir kaç sene sonra anca market alış verişi yaparsınız onunla.

Ben elime 500 lira geçse fazladan altın yapıyorum ki değer kaybetmesin.

Bu kafa ile bi sey sahibi olamazsınız. Bir bilene sorun yol yordan öğrenin. Yoksa paranız sonunda 2.el külüstür bir araba bile alamayacak
Süpersiniz keşke sizin gibi geleceğe dönük yatırım yapsaymışım..

X