Ev almak istiyorum ama bütçem yetmiyor

bysandblue

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2024
12
0
27
Merhaba arkadaşlar,
Buraya ilk defa konu açıyorum. Sizden akıl almak istiyorum ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var. 750 bin tl civarında birikimim var ev almak istiyorum, iki senedir param öylece bankada ziyan oldu. İki sene önce ev alabiliyorsan şu an bu rakama gülerler.. İki tane çocuğum var onlara yatırım amaçlı ve de artık kira ödememek için ev bakıyorum. Ama minimum 3 milyondan başlıyor yaşayacağım şehirdeki evler. (Rutubetli Bodrum katlar hariç tabii) Ben bu parayı iki senedir değerlendiremedim kısa zamanda 750 bin tl ile nasıl istediğim evi alabilirim. Neye yatırım yapmam gerekiyor ki param artsın, kazandıkça üstüne ekleme yapacağım 3-5 ama yine de iki üç sene beklemek istemiyorum. Fikirlerinize açığım.. ( bu arada konut kredisi çekemiyorum bankalar onay vermiyor gecikmeli ödemelerim yüzünden )

Merhaba arkadaşlar,
Buraya ilk defa konu açıyorum. Sizden akıl almak istiyorum ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var. 750 bin tl civarında birikimim var ev almak istiyorum, iki senedir param öylece bankada ziyan oldu. İki sene önce ev alabiliyorsan şu an bu rakama gülerler.. İki tane çocuğum var onlara yatırım amaçlı ve de artık kira ödememek için ev bakıyorum. Ama minimum 3 milyondan başlıyor yaşayacağım şehirdeki evler. (Rutubetli Bodrum katlar hariç tabii) Ben bu parayı iki senedir değerlendiremedim kısa zamanda 750 bin tl ile nasıl istediğim evi alabilirim. Neye yatırım yapmam gerekiyor ki param artsın, kazandıkça üstüne ekleme yapacağım 3-5 ama yine de iki üç sene beklemek istemiyorum. Fikirlerinize açığım.. ( bu arada konut kredisi çekemiyorum bankalar onay vermiyor gecikmeli ödemelerim yüzünden )
Geçenlerde komşunun bahçesinde otururken,
Misafirleri de vardı.
Genç bir çift.Konu konuyu açtı.
Biraz peşinat vermişler,toptaktan siteye yazılmışlar.
Ödeme için de kredi çekmeden almışlar.
6 ayda bir enflasyon oranında zam geliyormuş taksitlere.
Tam anlatamamış olabilirim ama sizde böyle birşey araştırabilirsiniz.

Geçenlerde komşunun bahçesinde otururken,
Misafirleri de vardı.
Genç bir çift.Konu konuyu açtı.
Biraz peşinat vermişler,toptaktan siteye yazılmışlar.
Ödeme için de kredi çekmeden almışlar.
6 ayda bir enflasyon oranında zam geliyormuş taksitlere.
Tam anlatamamış olabilirim ama sizde böyle birşey araştırabilirsiniz.
Güzel yorumuz için teşekkür ediyorum. Evet topraktan evlere de bakıyorum en az 1200000 peşinat istiyor baktıklarım

Merhaba arkadaşlar,
750 bin tl su an 32 gunluk kirik faizle bir ayda ortalama 30 bin getirir, sizde mumkun oldugu kadar ustune ekleme yaparsaniz, yaklasik 1.5 sene sonunda 2 milyona yakin paraniz olur. Bu sure icinde de o gecikmis odemelerinizden kaynakli durumunuzu duzeltmeye calisip, ustune ev kredisi çekebilirsiniz.

Ev fiyatlari yaklasik 6 aydir artis gostermiyor ki buyuk ihtimalle uzun sure daha sakin gidecektir. (Luks semtler ve proje konutlar icin yazmadim fiyat degisikligi yasanmadigini)

750 bin tl su an 32 gunluk kirik faizle bir ayda ortalama 30 bin getirir, sizde mumkun oldugu kadar ustune ekleme yaparsaniz, yaklasik 1.5 sene sonunda 2 milyona yakin paraniz olur. Bu sure icinde de o gecikmis odemelerinizden kaynakli durumunuzu duzeltmeye calisip, ustune ev kredisi çekebilirsiniz.

Ev fiyatlari yaklasik 6 aydir artis gostermiyor ki buyuk ihtimalle uzun sure daha sakin gidecektir. (Luks semtler ve proje konutlar icin yazmadim fiyat degisikligi yasanmadigini)
Umarım bu süre zarfında da artış göstermez yoksa elle tutulur yanı kalmadı hiçbir şeyin. Pişmanlıklarla geçiyor zamanımın çoğu resmen çöp ettim diyorum :) ama dediğiniz gibi aylık gelen faizi biriktirmeye karar verdim artık üste de biriktirebildiğim kadar artık. Çok teşekkür ediyorum

Tl de duruyordu ilk sene hiç dokunmadım paraya. Aylık faiz yaptım son bir senedir, gelen faiz de ihtiyaçlara ona buna gitti hep
cok kötü yapmışsiniz.
2 sene once ekim ayinda altin 1630 liraydi
yuzbin liraya 61 gram altin aliniyordu.
yani o zaman biriktirdiginiz her yuzbjn icin bugun 178.000 liraniz olacakti.
750.000 dediginiz iki sene onceden kalmaysa 460 gram altin ediyor o da bugun 1.336.000 tl. ayni sekilde iki yil once bugun dolar 18,6ymis. yine ayni hesabi yapinca bugun yine 1.380.000 liraniz olacakmis.
en azindan esasli bir peşinat olurdu size.
neyse, zararın neresinden donseniz kardir. bundan sonrasi icin tlden cikin. arastirarak sizin icin en guvenli birikim yolunu bulun (ama sakın sakın bilen biriyle, tüyoyla falan borsaya girmeyin)

Gelen faiz ihtiyaçlara gidiyorsa sizin kendi maaşınız zaten geçinmeye yetmiyor demektir. Bu da kredi siciliniz temiz olsa da krediyi ödeyemeyeceginiz anlamına gelir aslında. Faizi ellemeden üstüne ekleyemezseniz başka türlü zor.
Fuzuli masraflarla geçti hep, biraz daha dikkatli harcamaya çalışıp plan yapmam gerekiyor. Maaşım yetiyor aslında ama günlük yaşadık şimdiye kadar. Dışarıda yiyelim, şunu beğendik hemen alalım, tatillerimizde gezelim derken öyle öyle geçti bir sene. Daha dikkatli olacağım artık

Vadelide duruyorsa paranız faizi çekmemeniz gerekiyor öncelikle. Üstüne eklemelisiniz paranın.
Altın vs de iyidir ama bence vadelide kalın.
Evet faize dokunmayacağım artık büyük hata ettim ben ev alma fikri de üç beş aydır şekillenen bir konu aklımda. Çocuklar ileride ev sahibi olmakta daha çok zorlanırlar diye en azından ben şimdiden yatırımımı yapayım diyorum

cok kötü yapmışsiniz.
2 sene once ekim ayinda altin 1630 liraydi
yuzbin liraya 61 gram altin aliniyordu.
yani o zaman biriktirdiginiz her yuzbjn icin bugun 178.000 liraniz olacakti.
750.000 dediginiz iki sene onceden kalmaysa 460 gram altin ediyor o da bugun 1.336.000 tl. ayni sekilde iki yil once bugun dolar 18,6ymis. yine ayni hesabi yapinca bugun yine 1.380.000 liraniz olacakmis.
en azindan esasli bir peşinat olurdu size.
neyse, zararın neresinden donseniz kardir. bundan sonrasi icin tlden cikin. arastirarak sizin icin en guvenli birikim yolunu bulun (ama sakın sakın bilen biriyle, tüyoyla falan borsaya girmeyin)
Etrafımda kim varsa borsaya gir diyor borsadan hiç anlamam elimdeki de gider o zaman daha büyük pişmanlığım olur. Sizce paramı altına yatırsam şu an bir buçuk sene içinde faizden daha çok getirisi olur mu? Faizler de sabit kalmıyor her an düşüşe geçebiliyor uzun zamandır yüksek ama hep böyle olacak diye bir kaide de yok. Bilemedim şimdi..

Etrafımda kim varsa borsaya gir diyor borsadan hiç anlamam elimdeki de gider o zaman daha büyük pişmanlığım olur. Sizce paramı altına yatırsam şu an bir buçuk sene içinde faizden daha çok getirisi olur mu? Faizler de sabit kalmıyor her an düşüşe geçebiliyor uzun zamandır yüksek ama hep böyle olacak diye bir kaide de yok. Bilemedim şimdi..

Su anda en mantikli ve risksiz yatirim ya dolar ya da vadeli mevduat ama bakin uzun sureli vadeler degil, 32 gunluk.

Her ay paranizi cekip, ustune ekleme yapip tekrar yatirirken bankanizla pazarlik yapacaksiniz, yoksa ilk aydan 40-44 arasi verip ikinci ay 16-20 arasi birseye duserler, yani her ay zahmet edip bankaya gidin. Otomatik yenilenirse cok dusuk faizler alirsiniz anlami olmaz.

Dolar su ara biraz dizginlendigi icin son 1 yilda cok getirisi olmadi.

Benim sizden bir miktar fazla nakitim var, para 3'e bolunuk, altin-dolar-vadeli seklinde. 3 kisma da her ay ekleme yapiyorum elimden geldigince, boylede bir yontem uygulayabilirsiniz.

valla bilmiyorjm ben eski sevgilime bile TLden daha cok güveniyorum 😅 tl beni hep korkutuyor.
borsayla ilgili tek diyecegim sakin sakin girme
sakin bak bin pisma olursun. iki kazanirsin bes kaybedersin. ben soyle düşünüyordum; nasilsa uzun vadeli aliyorum. bilindik bir firma alayim. elbet artar
ama kesinlikle bu gerçeği yansitmiyor:)
borsadan anlayan, az cok kazanan bir arkadaşım var. ona boyle borsanin kurdu gibi olan, cook zengin ustduzey bir tanidigi demis ki 2023'te. neyin var neyin yok izenerjiye koy deli gibi artacak . ben kredi cektim vs demis. sonucta enerji firmasi. arkadasim da o donem arabasini satmisti. simdi eski mesajlara baktim emin olmak icin tanesi tam 63 liradan birkac bin hisse aldi. ben de ona güvendim dedim bir bildiği vardir 5 binlik falan hisse aldim. ama yukselmedigi gibi delice düştü. epey zararla sattik.
bak hatta merak ettim simdi baktim artmis mi diye
Screenshot_20241009_002147_Free Adblocker Browser.jpg

tanesi 17 lira olmus.
dusunebiliyor musun? 63.000 liralik aldiysan 17.000 liran kaliyor.
*ha belki sene sonunda rekor yükselişe girer 17den girene 65 kazandirir bilemeyiz
iste borsa boyle bir sey. cok iyi bilenler, anlayanlar, gundemi takip edenler vs elbet kazaniyordur ama kulaktan dolma borsa sadece kaybettirir.
sakın sakın bulasma

Sizin hatanız paranızın getirisini tüketmişsiniz halbuki hem ana paranıza hem getirisini dokunmayıp üzerine ekleme yapmanız gerekirdi . Her ay eve giren maaşınızın üçte birini ilk önce hemen yatırımınıza aktarın kalan 2/3 ile geçinmeye bakın az yada çok ne kalırsa idare edin o zaman birikim yapabilirsiniz . İnanın para ev yaşlılıkta ve çocuklar büyüdükçe daha çok lazım oluyor.

Evet faize dokunmayacağım artık büyük hata ettim ben ev alma fikri de üç beş aydır şekillenen bir konu aklımda. Çocuklar ileride ev sahibi olmakta daha çok zorlanırlar diye en azından ben şimdiden yatırımımı yapayım diyorum
Sizin kendi eviniz var mı? Bu alacağınız evi yatırımlık olarak mi dusunuyorsunuz yani?

X