ev almak için acele etmek

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ben ne diyorum sen ne diyorsun takılması çok önemliyse çakma alırız dedi bişi diyemedim.
Ay senin nişanlın sırf senin hiçbir hakkın olmasın diye evlenmeden önce mal alma derdinde hem de sizin de paralarınızla. Hatta dolandırıcı bile olabilir. Sakın o hatayı yapma. Ben olsam “birikimimi çeyizlere harcamıştım sana diyemedim” der bir nabız yoklardım.

28 eylülde. o mülkiyet satılırsa hemen alalım diyor. alıcı çıkmış sanırım. arsa gibi bişi köyde. kayınpeder hiçbişi yapmadı ama düğünle dernekle ilgili ev alcak gibi düşünüp ondan istemedik. şimdi de para ev almaya yetmiyor üstüne katınca da 3 te 1 de olsa param değerli

ben de anlayamadım yani tapu senin üstüne olsun da demedi. aklına gelmemiş olamaz. ama maddiyat önemli değil. derdim mal mülk değil diyor.

babası tv aldı. nişanda bilezik taktı. bu kadar. nişanlım da bir masraf çıkarsa genelde o ödemeye çalışıyor hatta benim anneme ödetmeyelim diyor. mahçup oluyor sanırım. mesela gelinliği ikinci el aldık kuru temizlemesini falan o ödedi foto çekimi öyle şeyleri hep nişanlım ödedi. beyaz eşyayı da nişanlımla aldık taksiti ben de.

ben ağzımı açınca pişman ediyor öyle duruma giriyorum ki paracı gibi olmıyım diye konuşmuyorum. ama gidip de babasının üstüne. ki geçen öyle dedi üstüne para katmazsak babamın üstüne olur gibi bişi dedi.o zaman bu ne ya ben evlenmek için evi düzüp koca mı bekliyorum.bir de hiçbişi istemedim. düğün müğün. öyle bişi olursa eşyların parasını isticem. parasını da babamlar verdi biz bozdurup nişanlımız hesabından magazada çektirdik. yuh bu bile ne abes

Şu yazdıklarınız resmen kırmızı bayrak . baya baya evleneceğim dediğiniz adam tarafından dolandılırıyorsunuz ailecek. Adamlar düğünü, ev kurmayı bedavaya getirmişler. çöp almamışlar size . üstüne bir de hem gelecek altınları hem de birikiminizi elinizden almaya çalışıyorlar siz hala '' beni suçlu çıkartıyor , yok para göz sanmasın beni '' diye sayıklıyorsunuz. Adam kendisi aşırı uyanık ve paragöz . üstelik utanmaz. daha gelmeyen hediye altınların lafını yapıp üstünüzde baskı oluşturmuş !

Aşkın gözü hakikaten bu kadar mı kör ? ( geçen sevgilim yok diye ağlanıyordum burada , böyle olacaksa hiç olmasın bu nedir arkadaşım insan kendini bu kadar mı kullandırır ) Bu kadar mı size ve ailenize yapılan haksızlığı görmüyorsunuz.
Bir de insan koynuna gireceği adamla herhangi bir durumu konuşmaya nasıl çekinir ? bugun daha para mevzusunda kendinizi, düşüncelerinizi açıkça ifade etmeye çekindiğiniz adamla nasıl aynı evi paylaşacaksınız ? bence oturup düşünmeniz gereken çok fazla şey var bu konuda.

anne babalarımızı diyor. Aldılarsa bilezik onları isteyelim dedi. ben de dedim nasıl söylicem işte nikahta ne takacaklar dedim. işte çok takmak isterlerse imitasyon takarlar deid
Bir daha gözden geçir bu işi, çok çakal geldi bana nişanlın. Yine de sen bilirsin, yaşayarak öğrenirsin bazı şeyleri.

Bi de bi şey diyeceğim kız tarafı bir iki bilezik dışında ne takar ki? Erkek tarafı değil midir asıl altınları takan. Neden sizden altınları istiyor anlamadım ben? Ne altını bu? Bi de sahte takarız diyor hele bak nereli bu Allah aşkına söyle merak ettim

merhabalar herkese, yakın bir zamanda evleneceğiz. Nişanlımın babasının bir mülkiyeti vardı satılma durumu var birkaç gün içinde. Gelen parayla nişanlım hemen ev alalım diyor. Ailemizden düğünde takacakları altınları şimdiden alalım diyor. Benim de biraz param vardı onu da istiyor. Yani şuan bozdurmasak daha iyi diyorum sadece altını bozdururuz diye düşündüm. Bu sefer zorlaştırıyorsun para yetse ben istemem senden diye kızdı. Stres yapmış baya .Niye bu kadar acele ediyor. Yani babası belli bir miktar verecek yani faize yatırsak ya da altın alsak evlenince evi alsak daha iyi değil mi? bir yandan o da haklı bir anda ev fiyatları artabilir faiz düşmesiyle. Ya da paramız kadar alalım diyorum. sonuçta biz kiradayız birkaç yıl otururuz. alacağımız evi kiraya verip onun kirasını buraya veririz gibi düşünmüştük. Şimdi ama güzel bir ev alalım otururz oldu iş
Düğün olmadan düğünde takacakları altınları alıp bozmak fikri bana çok ilginç geldi.
Ayrıca resmi nikah var mı bilmiyorum yoksa asla birikiminizi vermeyin tabi ki. Nikahtan önce alınan malda hakkınız olmaz, var böyle tanıdıklarım düğünden hemen önce ev alıp düğün takıları ile ödeyen kendini kurnaz sananlar. Ben düğün olmadan ancak çeyiz beyaz eşya ws alırım, düğün olmasa da ( her türlü ihtimali göz önüne alırım) yine benim olur sonuçta.

"Şunları diyen, beni dinlemeyen ve sindiren bi adamla ne işim var" seviyesine bir kadının gelebilmesi için ya özgüven sahibi, fikirlerini savunuyor olması gerekiyor ya da aileden doğrusunu görmesi gerekiyor farkedebilmesi için. Konu sahibinin ailesi de konu sahibi gibi aman kacirmayalim , iş bozulmasın kafasında fazla alttan almış

Maalesef bu tarz durumlarda geri kalanımız bunları tecrübe ederek öğreniyor, en acı şekilde 🥶🥶
Aynen ayrıca hadi diyelim parayı verdi bu kurnaz ortak tapu falan yapmaz zaten psikolojik olarak ezebildiği birini bulmuş tapuyu babasının üzerine yapacaktır hatta iddia ediyorum ev satın alınırken "senin gelmene gerek yok biz hallediyoruz noterde" diyecektir. Tabi bu iyi senaryo yoksa paraları aldığı gibi yurtdışına kaçıp iltica da edebilir. Buraya yazılanlar aslında genç kızlar için çok büyük bir ders.. Benim abim bütün bir evi kendi öğretmen maaşıyla kredi çekerek dizmişti. Kız tarafı yatak odası için karyola almıştı sadece bide çeyizini getirmişti. Evleri de kiraydı. Zaten seven erkek para harcamaktan korkmaz.

Benden sana abla tavsiyesi kuzum, kayin aileden ne para alinir ne de borc verilir. Her turlu huzurunuz kacar.

Seni boyle ciddi bir konuda dinlemeyip pisman eden adamla ne ev alinir ne bir parca ekmek, seviyorsan ayrilmak istemiyorum diyorsan acik acik soyle bir konusma yap;

"Dugun takilarimi (ya da nikah herneyse) isin icine karistirmam, onlar benim güvencem, tamamini mehir olarak isterim, kimsenin de soz hakki olamaz, birikimimi de ev almak icin veririm ama birikimim oraninda tapuda hisse isterim, bunu kabul etmiyorsan evlenmeden once paraniz ne kadarsa o kadarlik ev alin ya da kirada oturalim"

Zaten dugunden vazgecmissin anladigim kadariyla.

Bunlari kabul etmiyor daha kotusu paragozlu olmakla da suclarsa yuzugu eline ver, kafalayabilecegi baska bir kiza ferahlikla gitmesi icin onu ugurla.

Bi de bi şey diyeceğim kız tarafı bir iki bilezik dışında ne takar ki? Erkek tarafı değil midir asıl altınları takan. Neden sizden altınları istiyor anlamadım ben? Ne altını bu? Bi de sahte takarız diyor hele bak nereli bu Allah aşkına söyle merak ettim
Ya gecen bir uye vardi ya nisanlisi kumarbazmis ailesine kredi cektirmis, altinlarini kasaya koyacagim diye vermis yok etmis. Sanirim bu hanim kizimizin nisanlisi da ayni kumastan

evet ben de bunu biliyorum ama söyleyemedim yani gerçekten altınlarla alınıp babasının ya da kendi üstüne alırsa diye korktum.

Tapu kimin üzerine olacak diye açık açığa sorun. Çıkacak kavga sonra çıkacağına şimdi çıksın.
Hakkınız olanı istemeye çekinmeyin.
Tapu ortak olacak bu şartla hemen eve varım deyin.

Merhaba
Kumar oynamayın.
Nişanlınız kasko ödemesi daha az olacak diye kullandığı arabayı kendi adına kayıt ettirmemiş biri. Nişanlınız Kurnaz ve kumarbaz düşünüyor. Spesifik bir durum olsaydı ( örneğin şahsi borcu vs. ) böyle tespit yapmazdım.
Bu aracın herhangi bir kazaya karıştığını düşünün. Ruhsat babasına kayıtlı olduğu için babasının tehlike sorumluluğu yok mu?
Kurnaz ve kumarbaz gibi düşünen biriyle kumar oynamayın. Sonu gelmez.

Ona alacağınız evin tapusunun sizin adınıza tescil edilmesini istediğinizi söyleyin. Gerisi çorap söküğü gibi gelir.
Bu konuları konuşmaya imtina ettiğiniz kişinin neler konuştuğunu görünce anlarsınız dediğimi.

Hadsize had bildirmek gerekir.

Baktınız tümüyle iyiniyetli veya empati kurabildi. Basit hesap kim ne kadar kattıysa o oranda hisseli tapu tescili hakkınızı koruyacaktır.

Takıları hariç tutun. En sıkıntılı detay bu bence.

Sizin sınırlarınızı ihlal ettiğinden adı gibi emindir. Ki siz imtina ediyorsunuz ya kırmamaya dökmemeye . O yüzden işi kolaylaşıyor.

🍀
Araba konusunu bilmiyordum, böyle birisiyle evlenilmez ya. Sürekli böyle hesap kitap yapan kişiyle ömür geçmez ki.

merhabalar herkese, yakın bir zamanda evleneceğiz. Nişanlımın babasının bir mülkiyeti vardı satılma durumu var birkaç gün içinde. Gelen parayla nişanlım hemen ev alalım diyor. Ailemizden düğünde takacakları altınları şimdiden alalım diyor. Benim de biraz param vardı onu da istiyor. Yani şuan bozdurmasak daha iyi diyorum sadece altını bozdururuz diye düşündüm. Bu sefer zorlaştırıyorsun para yetse ben istemem senden diye kızdı. Stres yapmış baya .Niye bu kadar acele ediyor. Yani babası belli bir miktar verecek yani faize yatırsak ya da altın alsak evlenince evi alsak daha iyi değil mi? bir yandan o da haklı bir anda ev fiyatları artabilir faiz düşmesiyle. Ya da paramız kadar alalım diyorum. sonuçta biz kiradayız birkaç yıl otururuz. alacağımız evi kiraya verip onun kirasını buraya veririz gibi düşünmüştük. Şimdi ama güzel bir ev alalım otururz oldu iş
Nasil olacsk o iş ? Düğüne geleceğini tahmin ettiğiniz kişileri birbir arayıp "Takınızi şimdiden takın hayırlı bir işimiz var da " mi diyeceksiniz?
Sakin kabul etmeyin,evi kp üzerine alır kira istemeyecek bak, kiralara say verdiğin paraları altınları der.Olasi bir boşanma durumunda da hukuken hiç hakkın olmaz o ev eşinin üzerine bile olsa.
Ne sağlamci insanlar.Tapu benim olacaksa veririm de ya da hemen nikahı hızlıca kıyalim öyle evi alalım madem de.Guveniyorsa kendi girsin o topun altına,hayatta kabul etmezler.

Bu sitede bir arkadaş nişanlı iken evi almış eşi, altınları da eve yatırmış, şimdi boşandılar kıza ne ev ne altın..Adam nafakayı bile ödemek istemiyor, kızın ceyizlerine de çöktü.

agresif ve kızı sindiriyor resmen hala nisanlım da nisanlım demesi bitirdi beni :KK70:

kendi birikiminin 3 katı kadar erkek tarafı verecekmiş öyle alacaklarmış evi yani bu kızın güncel ev fiyatlarını da katarsak tahminen 300-400 bin lira belki daha fazla olan birikimini evlenmeden ona vermesini istiyor. gelecek altınları da misafirleri arayıp önden toplayacak altınlarda 150 bin lira desek güzel para. oğlan çok uyanık hemde dolandırıcı agresifliği var kızda ağzından kötü birşey kaçırmak istemiyor terk edilme korkusu var galiba yoksa sevip sevildiğin bir ilişkide adamla bu konuları konuşmaya korkmazsın. konu sahibinin "aman kötü birşey demiyim suyuna gideyim beni terk etmesin iş bozulmasın" korkusundan adamla net konuşamadığına yüzde yüz eminim.
yani anlaşıyoruz işimiz statümüz benzer. işte o kdar uğraşıldı bozmıyım diyorum da. millet ne nişanlar düğünler ayarlıyor ne aeşyalar alıyor da tek kalemde bitiriyor

demese bile ben hissediyorum araba mesela ikimizin diyor da babasının üstüne. o araba hiçbir zaman benimmiş gibi hissetmeyeceğim.benim olan ne biliyor musunuz kendi birikimim.
O araba babasının.
Evi de muhtemelen babam aldi,babamın üzerine olsun diyecek,sizin birikim,altın ne varsa kaynayacak,kiraya verelim babam kirasıni alsın diyebiliyor rahat rahat. Ama eşyaları sizin ailenize aldırmışlar ev alacaklar diye.
Yerinizde olsam birikimimi,altınımı falan vermem,aksine evlenme kararımı da gözden geçiririm. Nişanlınız da ailesi de hesap kitap yapıyor fazlaca hemde kendilerine ait olmayan şeyler üzerinde bile.
Kendi almaları gereken eşyaları bile aileniz almıs,altın isteniyor hatta çakma takariz düğünde diyebilecek kadar plan yapan insanlardan herşeyi beklerim. 1 ay kalmis düğüne,hani aylar olur anlarım acelesini ama 1 ay sonra cok büyük degişiklik olmayacak fiyatlarda muhtemelen.
Yerinizde olsam 1 ay sonra bakarız der geçerdim ki gerçek yüzünü gösterecek zaten o zaman.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X