Ev alma konusunda kafam karmakarışık. Yardımcı olur musunuz?

hayalsahnesi

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2015
24
9
34
İyi akşamlar arkadaşlar. 2 yıllık evliyim, çocuğumuz henüz yok ve ev almaya karar verdik. Fakat benim kafam karmakarışık pek çok konuda. Kredi ile ev sahibi olan arkadaşların fikirlerini almak istiyorum. 100 bin lira peşinatımız var aylık gelirimiz de 5000 lira civarı. Bursa da yaşıyoruz. Beğendiğim evlerin fiyatları 280-300 bin civarı. Tereddüt yaşadığım nokta acaba gelirimize göre çok mu abartılı lüks bir istek bu fiyatta ev sahibi olmak istemem. Sizler gelirinizin ne kadarı kadarı ile ev kredisi ödüyorsunuz? Bu günkü faiz oranlarıyla gelirimizin yarısı ile kredi ödememiz gerekecek. Böyle bir durumda geçinebilir miyiz? Daha uygun fiyatlı evlere mi bakmalıyım ya da ertelemeliyiz ev alma fikrini?

gıderınız ne olduguna baglı
faızler yuksek su anda
bıraz daha bekleyın bence 200 bın borca kredıye gırılmez

5 bin TL gelirin,
2 bin tl taksit ödeyerek alabilirsiniz..
Emlak fiyatları aldı başını gidiyor. .
Rabbim herkese nasip etsin. .

Biz evi iki ay önce aldik. İki yıllık evliyiz bizimde 5 bin lira gelir bir de çocuğumuz var. Maasin biri oraya gidiyor. Bizim alma sebebimiz,çocuğumuz. O büyümeden almak istedik,çocuğumuz büyüdüğünde ihtiyaclardan kısmamak için.

gıderınız ne olduguna baglı
faızler yuksek su anda
bıraz daha bekleyın bence 200 bın borca kredıye gırılmez
Giderimizin ne olduğunu açıkçası tam bilmiyorum. Bu güne kadar düğün borçlarımız ve taşıt kredimiz vardı yeni bittiler. Kira için de 1000 lira veriyoruz. Onlardan kalanla herhangi bir birikim yapmadan geçinebiliyorduk. Ama ev alınca bu masrafların hiç biri olmayacağı için kalan para ile sıkıntı çekmeden geçinebilir miyiz kestiremiyorum

Az önce konut kredisi hesaplama sitesinden baktım
200bin tl kredi çekerseniz 120 ay boyunca aylık ödemeniz 3bin tl ediyor
Size kalan ayda 2 bin tl. İki kişi bu paraya geçinebilirsiniz bence. Çok ekstrem masraflarınız yoksa tabi

Günlük hayatınız nasıl geçer? Her hafta sonu brunch yapmak için dışarı çıkar mısınız mesela? Her yaz 5 yıldızlı tatil köyüne gider misiniz? Çok beğendiğiniz 400 tl'lik çantayı düşünmeden alır mısınız?

Eğer yüksek standartta yaşamaya alışığım, kısıtlanmak beni zorlar derseniz daha düşük fiyatlı ev bakabilirsiniz. Yakın zamanda bebek düşünüyoruz derseniz sizi zorlar bu fiyatta bir ev.

Ama derseniz ki sıkışırsak ailelerimiz destek olur, o zaman girişin bence. Alınmış alınmıştır. Ne kadar erken girişirseniz bu işe o kadar iyi. Tabi ilk seneler daha zorlanacaksınız ama ilerleyen senelerde aylık geliriniz artacak, ama kredi taksidi hep aynı kalacak. 3 sene önce ev alan işyerindeki arkadaşımın dediğine göre 3 sene önce eşinin toplam maaşı krediye gidiyormuş. Şimdi ise maaştan geriye kalan oluyor, ayrıca kendi maaşı da zamlandı, iyi ki almışız diyor.

5 bin TL gelirin,
2 bin tl taksit ödeyerek alabilirsiniz..
Emlak fiyatları aldı başını gidiyor. .
Rabbim herkese nasip etsin. .
Evet 2 ay önce baktığımız 260 binlik eve bu gün 285 bin dediler. Sürekli fiyatlar artıyor. Bu yüzden faizler yüksek olmasına rağmen beklesek de bi şey değişmeyecek diye düşünüyorum. Zaten o süre zarfında ev fiyatları da artacak aynı hesaba gelecek. Ama işte aylık ödemeler 2600-2700 filan çıkıyor.

Bu ev hangi semtte

Getirisi vs ne olacak ona göre bakmak lazım

2012 Aralık ta 145 aldığım evi 225 e satarsın diyorlar bizim sitede 5 yıllık binalarda fiyat bu

Yani 2 yıl sonra sen para biriktirsen de fiyatlar tavan yapabilir semtine göre

çok lüx yaşamıyorsanız eğer 2000 civarı kredi öderseniz geriye kalan ile çok rahat geçinirsiniz faizler şuan biraz yüksek biraz bekleyin takip edin faizleri ona göre kredi çekin bence

Sabreder ödenirse,alınır. .
Tabi fiyatlar artıyorsa,
satarken de kâr düşünmeli. .
Umarım alırsınız. .
3milyar ödense , 2milyar yeterli mi size?
Aileler destek olursa neden olmasın. .

Çok lüks bi yaşantımız yok sayılır bi çantaya 100 liradan fazla para vermem onuda senede bir kere ama yemeyi,içmeyi gezmeyi, giymeyi filan severiz. Yani 5 yıldızlı otel olmasa da her yaz bi 2-3 bin tatil masrafımız olur. haftada bi iki gün orta halli yerlerde yemeğimizi yeriz. Aile konusunda da isteyemem sanırım sıkışsak da ailelerimizden.

Eşiniz ne diyor bu konuya?
Eşim çok rahat öderiz ne var diyor ama açıkçası kendisi para idaresi konusunda çok iyi değil ve rahat yaşamaya benden daha alışkın birisi. Ben bi şekilde düşük bi bütçeyle idare edebilirim diye düşünüyorum ama o alışverişi çok seviyor ve zorlanacağını düşünüyorum ben güvenemiyorum o yüzden.

Bursayı biliyor musunuz bilmiyorum ama altınşehir de. Yeni gelişen bir yer fiyatların yükseleceğini söylüyorlar ama bilmiyorum çok bi fikrim yok bu konuda. Zaten evi alıp satma amaçlı düşünmüyoruz içinde otururuz diye düşünüyorum ölene kadar Fiyatı yükselse de bize çok da bi faydası olmaz sanırım

yok hayır o eşimin evlenmeden önce sahip olduğu bir ev vardı onu yeni satabildik onun parası
Hm.anladim. şimdi iş kredi ile de bitmiyor. Yarısını krediye verseniz elektrik su dogalgaz telefon market gibi sabit harcamalariniz da olacak onlari da bi hesaplayin. Yani biz hiç nakit vermeden bi eve giristik gelirimiz 4bin tl civari 1000tl kredi oduyoruz açıkçası zorlanıyoruz. 100tl lik bi çantayi en az iki sene kullanıyorum öyle anlatayim lüks harcamalarımizi gerçi 1000tl de kreş masrafimiz var onu da ekliyim.

Ama işte o zamanlar kredi faizleri düşüktü. Suan feci durumda.

Allah size de ödeme kolaylığı versin. Kreşler o kadar yüksek mi? İnşallah bi kaç seneye çocuğunuz okula başlarsa rahatlarsınız siz de

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…