Ev alma konusu..

zeybeydelrey

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
3 Eylül 2013
422
198
Kızlar size benim için önemli olan bir konuyu danışmak istiyorum.Bugunlerde kredi ile ilgili bi çok konu açıldı buda benden olsun :) eşimle 1.5 yıllık evliyiz.evlendikten bir hafta sonra eşim araba alalım dedi altınları satıp kredi çekerek bi araba alacaktık. ancak eşim nişanlıyken bi arkadaşından eşya alabilmek için 7,500 borç almıştı. evlendikten sonra altınları sattık o borcunu kapattık hiç altınım kalmadı parmağımda sadece bi yüzük var şu an.

Daha sonrada kısa vadede 19 bin lira kredi çektik ve her ay 1500 ödedik bankaya.Ben memurum eşimde esnaf ne kadar kazandığı hiç belli olmuyor yani hala onun ne kadar kazandığını bilmiyorum. Ben 2000 lira maaş alıyorum maaşımın 1500 ü krediye gidiyordu diğer kalan kısmıda yine eşimin başka biyere 3000 borcu vardı onu kredi kartından peşinat çekerek taksite böldürdük onu ödüyordum yani elde var bi sıfır.

Maaş kartımda eşimde duruyordu zaten içinde para yoktu. bu böyle baya devam etti.daha son 4 aydır kredimiz bitti ancak ablasına bi bilezik borcu vardı dükkan açarken borç almıştı oda 2500 onuda kredi kartından çektik ve ev kirası yada diğer masraflara eşimin maaşı yetmeyince ordan burdan borç alarak başka borçlarda yaptık kredi kartına iyice yüklendik 4 aydırda bunları kapatmaya çalışıyoruz şuan herşey bitti sadece kredi kartımın az borcu kaldı onuda buay kapatıyoruz borcumuz bitiyo ama maaş hesabım eksi 2000 içerde anlıycanız hiç daha rahat nefes alamadık ben bu 1.5 yılda çok sıkıntı çektim cebimde 5 lirayla gezdim o 5 lirayıda yemedim hamileyken özel doktora gidebilmek adına biriktirdim durdum amacımda özel hastanede doğum yapabilmek orda bir devamlılık sağlamaktı biraz pimpirikliydim yanı yemedim içmedim 5 lirayı biriktirdim muayne paraları için.

Eşime kalsa doğum hastanesinde bile doğum yapsam olurdu ama bu çok önemliydi benim için ailem de müsade etmezdi yoksa babam verirdi parasını beni yine özele yatırıdı ama ben mahcup olurdum onun dışında haftalarca pazara gitmediğimiz oldu dolap hep bomboştu. annem arada kahvaltıya geldiğinde evden peyniriyle zeytiniyle geliyodu düşünün yanı benim için ne kadar acı veriici bi durum. eşim çok tutumlu azla yetinmeyi biliyor bense artık biraz rahat etmek istiyorum ben baba evimde çok rahattım babam bolluk içinde büyüttü bizi ama evlenince çok farklı bi hayatım oldu bunları yaşantımı daha iyi analiz edebilmeniz için yazıyorum

Ve gelelim asıl meseleme biz kirada oturuyoruz eşim ev alalım diyor oda temelden gircez ev 1 yılda bitecek ve yine kredi çekecez ve yine aynı zorluklar ben daha şimdi rahat etmişken bu kadar aceleye ne gerek var diye düşünüyorum 100 bin kredi lazım 20 binde arabayı satıcaz peşinat olarak. ev yaptıracağı yerde merkeze uzak annemlere uzak hergün bebeğimi anemlere getiriyorum şuanki evim 5 dk mesafe orası 15 dk mesafe eşim akşamları 9 da geliyor orda tek başıma canım sıkılsa merkeze nasıl gidicem arabada olmıycak. kafamı çok kurcalıyor bunlar ama henüz eşime bişey söylemedim benim fikrim ise bu kadar aceleye ne gerek var ben gelecek ay ehliyet almayı düşünüyorum eşim evlenir evlenmez aldı ehliyeti ben 1,5 yıldır bekliyorum hazır borç bitmişken alıyım istiyorum.. bi kaç ayda rahatca evime alışveriş yapmak istiyorum evlendiğimizden beri düğün fotolarımızı koyacak bi çerçeve bile alamadım ya hepsi öyle duruyo bu duruma çok üzülüyorum, eşimde eve bişey tamamen bitmeden asla almaz mesela bulaşık deterjanı bitti derim alırız eve gelir deterjanı görünce hani daha bitmemiş işte bitince söyle der sinirlenir oysa bi iki gün içinde zaten bitecek..yada bişey bittiğinde ne çabuk bitti falan der bu davranış tarzı sinirimi bozuyorvarlık içinde yokluk çekmeye ne gerek var kafam çok karışık siz benim yerimde olsanız ne yapardınız yorumlarınız çok önemli
:44::44::44::44:

birde bu süreç boyunce hep eşimden harçlık aldım çocuk gibi 5 lira filan biş kaç gün üst üste on lira alsam çok para harcıyosun derdi.. bi keresinde cüzdanını açtım paralar cebinde olur bozukluklar diğerleri cüzdanda o günü merak ettim ne kadar parası var diye ona göre alacaktım cebinden sonra işe gittim anlamış cüzdanına baktığımı mesaj attı neden eşyalarımı karıştırıyosun bidaha böyle bişey istemiyomuş oysa biz karı kocayız benim onun cüzdanına bakmamda ne gibi hata olabilir yanlışmı düşünüyorum...

bu ev alma konusundada evi alırsak kira ödemeye 1 yıl devam edicez 3 ayda bir 1300 kira veriyoruz

Benim bu konudaki düşüncem iste biraz para biriktirip başka biyerden ev bakmak birazda zamana bırakmak siz olsanız ne yaparsınız kızlar

Son düzenleme:
Çok tatlısınız ya :) Çok iyi anlıyorum sizi, bende kendime araba almak için aynı bu sıkıntıları çektim. 1 liraya küpe görür alamazdım :/ Sizi çok iyi anlıyorum.

Ama eşinizde çok mantıklı birşey düşünmüş. İnsanın kendi evinde oturması da çok güzel birşey. Eğer ilerleyen zamanlarda bu tarz bir ev için bir daha fırsat yakalayacagınızı düşünüyorsanız bence biraz erteleyebilirsiniz, ama önünüze çıkan bir fırsatsa, bence eşiniz haklı.

Ancak annenize daha yakın, yada en azından merkeze dolmuş duraklarına yakın başka bir ev bakma fırsatınız yok mu?

fotosentez cevabın için tşk ederim :::) bu büyük bi fırsat değil bana göre ama eşime göre öyle arkadaşıymış evi yapan 110 bine anlaşacakmış falan filan ama ben o yaşadıklarımı unutamıyorum tekrar göze alamıyorum

ne istiyorum kızlar biliyomusunuz bi kere maaşımı çekeyim markete gideyim fiyatına bakmadan doyasıya bi alışveriş yapayım gerçekten istiyorum :KK43: belki size komik gelecek ama bunu hiç yapamadım evlendikten sonra bişey alacak olsam eşim ne gerek var yada saçma diyerek benim ihtiyaç olarak gördüğüm şeyleri gereksiz görüyor bi el kremi için bile tartışmışızdır markette 1 liralık diş macunu alıyor ya düşünün :KK1: açıklama olarakda pahalıya ne gerek var hepsinin içeriği aynıymış :KK52:daha yeni yeni biraz huyunu değiştirmeye başladım

Baya borç ödemişiniz şükürki bitmek üzere,öncelıkle bana sorarsan eşin tutumluluktan çok cımrı.Eğer senın maaş kartın onda duruyorsa sende onun her ay ne kadar kazandığını öğrenme hakkına sahipsin,bebek kadar önemli bişey varmı hiç hem zaten sende para kazanıyorsun.Nebılıyım ya bence hemen ev olayına gırmeyın derim hazır bıraz nefes almışken istediğin ufak tefek şeylerı al evine,dolabını doldur güzelce gönlünden geçtiği gibi.Bıdaha gelmicez dünyaya valla,Tabıkı evın olsun dolabın boş olsun ne olucak ama bu kadar sıkıntının ardından bırazcıkda olsa rahatlayın.

Baya borç ödemişiniz şükürki bitmek üzere,öncelıkle bana sorarsan eşin tutumluluktan çok cımrı.Eğer senın maaş kartın onda duruyorsa sende onun her ay ne kadar kazandığını öğrenme hakkına sahipsin,bebek kadar önemli bişey varmı hiç hem zaten sende para kazanıyorsun.Nebılıyım ya bence hemen ev olayına gırmeyın derim hazır bıraz nefes almışken istediğin ufak tefek şeylerı al evine,dolabını doldur güzelce gönlünden geçtiği gibi.Bıdaha gelmicez dünyaya valla,Tabıkı evın olsun dolabın boş olsun ne olucak ama bu kadar sıkıntının ardından bırazcıkda olsa rahatlayın.

aynen bende öyle düşünüyorum gireceğimiz borç az bişey değilki 100 binden bahsediyoruz biraz birikim daha iyi olur dimi eşim benden haber bekliyor akşam konuşuruz dedim eğer o evi biz istemzsek başka talibi varmış:KK50:

ne istiyorum kızlar biliyomusunuz bi kere maaşımı çekeyim markete gideyim fiyatına bakmadan doyasıya bi alışveriş yapayım gerçekten istiyorum :KK43: belki size komik gelecek ama bunu hiç yapamadım evlendikten sonra bişey alacak olsam eşim ne gerek var yada saçma diyerek benim ihtiyaç olarak gördüğüm şeyleri gereksiz görüyor bi el kremi için bile tartışmışızdır markette 1 liralık diş macunu alıyor ya düşünün :KK1: açıklama olarakda pahalıya ne gerek var hepsinin içeriği aynıymış :KK52:daha yeni yeni biraz huyunu değiştirmeye başladım

aslında yazmıcaktım hem vaktım yok hemde ıcımden gelmedı ama yazayım dedım
benım esımde acayıp tutumlu cımrıye yakın ve bızde aynı sızın gıbı yasadık ben bırde ustune cok sorunlu bır gebelık gecırdım gitmem gereken doktorlara gidemedim
ama sorarsan orta halin üzerinde herşeyi tamam bir evimiz vardı , arabamızda öyle ama borc içinde dalga atıyorduk resmen duk diyorum çünkü 2 aydır işler yolunda gebeliğim sonlandırıldıktan sonra işe geri döndüm hemen toparladım ama bu durum sadece gebelikten ötürü olmadı aldığımız maas belliydi ödemeler sıfıra sıfırı dayanıyordu

oğlumun odasında 6 adet bos cerceve 15 ay bombos olarak durdu gecen ay resım cıkarttımda ıcıne astım

inşallah sizde rahatlarsınız ve şuanda sizin yerinizde olsam asla ev almam

beni üzüyordu ihtiyaclarımı bile alamamak , pazara cıkmadıgınız zamanlar olmus kısmen bızımde oldu ama cocugumuz oldugu ıcın olsada olmasada kartla alıyorduk ama artık kartla degıl cebımdekı parayla alıyorum cok sukur
sızı ıcımde hıssettım

kızlar biz su paramızı bile 1 yıl ödemedik en son kestilerde öyle yatırdık düşünün elektiriğimiz kaç kez kesildi sgortamızı falan babam ödedi ona her ay taksitle ödüyoruz yani biz kendi kendimizi bu duruma düşürdük araba için her ay 1500 vereceğimize uzun vadede ödeseydik bu derece sıkışmazdık şimdi kredi diyince sanki biri boğazıma yapışıyomuş gibi oluyo nefes bile alamıyorum:KK14:

aynen bende öyle düşünüyorum gireceğimiz borç az bişey değilki 100 binden bahsediyoruz biraz birikim daha iyi olur dimi eşim benden haber bekliyor akşam konuşuruz dedim eğer o evi biz istemzsek başka talibi varmış:KK50:

Az değil tabi ve mantıklıda değil her yere uzak bıyerden ev sahıbı olmanın çok zorluğu var,Seni etkilemek istemem İnan her ay bıraz bırıkım yapı ne peşinatta araba zaten,enazından kafan rahat olur.Ahhh canım yaa bı krem yüzündenmi tartışıyorsunuz,markete gidip istediğin gibi alışveriş yapmak senın hakkın bu kadar para kazanıyoken.

aslında yazmıcaktım hem vaktım yok hemde ıcımden gelmedı ama yazayım dedım
benım esımde acayıp tutumlu cımrıye yakın ve bızde aynı sızın gıbı yasadık ben bırde ustune cok sorunlu bır gebelık gecırdım gitmem gereken doktorlara gidemedim
ama sorarsan orta halin üzerinde herşeyi tamam bir evimiz vardı , arabamızda öyle ama borc içinde dalga atıyorduk resmen duk diyorum çünkü 2 aydır işler yolunda gebeliğim sonlandırıldıktan sonra işe geri döndüm hemen toparladım ama bu durum sadece gebelikten ötürü olmadı aldığımız maas belliydi ödemeler sıfıra sıfırı dayanıyordu

oğlumun odasında 6 adet bos cerceve 15 ay bombos olarak durdu gecen ay resım cıkarttımda ıcıne astım

inşallah sizde rahatlarsınız ve şuanda sizin yerinizde olsam asla ev almam

beni üzüyordu ihtiyaclarımı bile alamamak , pazara cıkmadıgınız zamanlar olmus kısmen bızımde oldu ama cocugumuz oldugu ıcın olsada olmasada kartla alıyorduk ama artık kartla degıl cebımdekı parayla alıyorum cok sukur
sızı ıcımde hıssettım

yorumunuz o kadar güzel ve içtenki tşkr ederim. kadınlar çğu zaman fedakarlık yapıyor bizimde sizin gibi ev eşyalarımız güzel güzelde bi arabamız var ama borç içinde yüzdük resmen hamileyken 9 ayı bir pantolonla bitirdim bunları düşününce bidaha yapamam aynısına tahammül edemem gibi geliyo bide şimdi bebeğim var kendimiçin almasam bile onu doyurmak istediklerini almak yapmak istiyorum yavrum hiçbişeyden mahrum kalmasın istiyorum ne zormuş annelik ya:KK43:

Bu zamana kadar epey borç ödemişsiniz, en azından görebiliyorsunuz ne sıkıntı çekeceğinizi. Ama ev kredisi çok daha uzun sürecek diğer borçlara göre ve siz şimdiden bunalmışsınız. Bir süre borç altına girmeden devam edin, bu arada almak istediklerinizi alır yapmak istediklerinizi yaparsınız. O arada da yine artırabildiğinizi biriktirirsiniz peşinata katkısı olur. Siz de biraz nefes almış olursunuz

Az değil tabi ve mantıklıda değil her yere uzak bıyerden ev sahıbı olmanın çok zorluğu var,Seni etkilemek istemem İnan her ay bıraz bırıkım yapı ne peşinatta araba zaten,enazından kafan rahat olur.Ahhh canım yaa bı krem yüzündenmi tartışıyorsunuz,markete gidip istediğin gibi alışveriş yapmak senın hakkın bu kadar para kazanıyoken.

evet canım krem için deterjan için ve saçmasapan biçok şey için tartıştık daha yeni yeni düzeliyor diş fırçası için bile tartıştık yani :KK9:

Bu zamana kadar epey borç ödemişsiniz, en azından görebiliyorsunuz ne sıkıntı çekeceğinizi. Ama ev kredisi çok daha uzun sürecek diğer borçlara göre ve siz şimdiden bunalmışsınız. Bir süre borç altına girmeden devam edin, bu arada almak istediklerinizi alır yapmak istediklerinizi yaparsınız. O arada da yine artırabildiğinizi biriktirirsiniz peşinata katkısı olur. Siz de biraz nefes almış olursunuz

evet bana balayı sözü vardı en azından bi onu gerçekleştirsin değilmi:KK9:

gerçekten zor bi durum canım allah yardımcın olsun ev almak iyi fikir aslında ama bazı koşullar koy bence ne bileyim her ay maaşı aldıktan sonra sana belli bi miktarını versin mesela ne öle 5 lira 10 lira çocuk harçlığı gibi sen zaten 1,5 yıldır bütün fedakarlığı yapmışsın

gerçekten zor bi durum canım allah yardımcın olsun ev almak iyi fikir aslında ama bazı koşullar koy bence ne bileyim her ay maaşı aldıktan sonra sana belli bi miktarını versin mesela ne öle 5 lira 10 lira çocuk harçlığı gibi sen zaten 1,5 yıldır bütün fedakarlığı yapmışsın

Eşinizin dükkanı varmış hiç mi para kazanmıyordu o işyerinden. Araba almışsınız taksidi siz ödüyorsunuz, kardeşinden bilezik almış siz ödüyorsunuz ve adam evinin kirasını, faturasını ödeyemiyor bir de etrafa borçlanıyorsunuz bu nasıl dükkan anlamadım yani hiç mi sormadınız ne kazanıyorsun ne gidiyor neden yetmiyor hadi 2.500 bilezik 3.000 de eşinizin borcu 9. bin kredi 1.5 yılda ancak mı ödendi. Hep borç bor bu adamın katkısı ne ve neden maaş kartınız onda duruyor, neden çalıştığınız halde canınız istediği bir şeyi bile alamıyorsunuz ve en kötüsü cebinizde sadece 5 lira oluyor inanması çok güç hele ki ailenizle çok rahatken. Bilmiyorum ben yaşamadığım için bana ters geliyor ben çalışıyorum asgari ücret alıyorum anneme bir yardımım oluyor eşim kendi kalan az bir paramı da çekmiyim kendim için diye cüzdanıma para koyar, market alışveriş ondan sorulur faturalar giderler ben pazar alışverişi ve kendi ihtiyaçlarımı karşılarım, bu zamana kadar canımın isteyipte alınmadığı zaman az olmuştur ben de şımarıklık edip herşeyi istemem tabi de istediğim çerezdir içecektir tatlıdır öyle yani. Eşiniz sizden sorumlu ne demek gerek yok filan. Resmen kullandırmışsınız kendiniz ev meselesinde önce bu sorunlarınızın çözülmesi lazım çocuk olunca da böyle olursa işiniz var. Oturup konuşmalısınız yoksa çocuk olunca da masraf size kalacak ev kredisi de evin ihtiyaçları da borçla bu böyle olmaz geç bile kalmışsınız. :KK20:

Son düzenleme:
Eşin az borçlansın da alsın o zaman evini
adama resmen siz bakıyorsunuz bi de hala atar yapıyor
evini de alın tam olsun

Eşin az borçlansın da alsın o zaman evini
adama resmen siz bakıyorsunuz bi de hala atar yapıyor
evini de alın tam olsun

Eşinizin dükkanı varmış hiç mi para kazanmıyordu o işyerinden. Araba almışsınız taksidi siz ödüyorsunuz, kardeşinden bilezik almış siz ödüyorsunuz ve adam evinin kirasını, faturasını ödeyemiyor bir de etrafa borçlanıyorsunuz bu nasıl dükkan anlamadım yani hiç mi sormadınız ne kazanıyorsun ne gidiyor neden yetmiyor hadi 2.500 bilezik 3.000 de eşinizin borcu 9. bin kredi 1.5 yılda ancak mı ödendi. Hep borç bor bu adamın katkısı ne ve neden maaş kartınız onda duruyor, neden çalıştığınız halde canınız istediği bir şeyi bile alamıyorsunuz ve en kötüsü cebinizde sadece 5 lira oluyor inanması çok güç hele ki ailenizle çok rahatken. Bilmiyorum ben yaşamadığım için bana ters geliyor ben çalışıyorum asgari ücret alıyorum anneme bir yardımım oluyor eşim kendi kalan az bir paramı da çekmiyim kendim için diye cüzdanıma para koyar, market alışveriş ondan sorulur faturalar giderler ben pazar alışverişi ve kendi ihtiyaçlarımı karşılarım, bu zamana kadar canımın isteyipte alınmadığı zaman az olmuştur ben de şımarıklık edip herşeyi istemem tabi de istediğim çerezdir içecektir tatlıdır öyle yani. Eşiniz sizden sorumlu ne demek gerek yok filan. Resmen kullandırmışsınız kendiniz ev meselesinde önce bu sorunlarınızın çözülmesi lazım çocuk olunca da böyle olursa işiniz var. Oturup konuşmalısınız yoksa çocuk olunca da masraf size kalacak ev kredisi de evin ihtiyaçları da borçla bu böyle olmaz geç bile kalmışsınız. :KK20:

Çok yaşayın kızlar, aynen bende bunu anlayamadım?
Eşin ne kadar kazandığı belli değil, krediyi sen ödüyorsun, işyeri açmak için ablasından aldığı bileziği sen ödüyorsun, düğün eşyaları için borç almış altınlarını veriyorsun, cebine bi gün 10 lira verse çok harcıyorsun üstüne bir de eşyalarımı neden karıştırıyorsun diyor?:KK53:

Muhtelif giderler karşılanmıyor, ne yapıyor yahu bu adam?
Borçlarını ödetmek için mi evlenmiş anlamadım gitti.
Kıymetini bilse bari..:KK14:

Son düzenleme:

yorum için tşk ama bazı yerlerde yanlış anlaşılma olmuş çektiğimiz kredi 9 bin değil 19 bin oyuzden 1,5 yıl sürdü borçlarla birlikte...
ayrıca bide bebegimiz var şuan da zaten.
eşime sordum ortalama ne akdar kazanıyorsun diye belli olmuyo dedi bi keresindede nereye gidiyo bu paralar dedim walla bende bilmiyom dedi. eşim üstüne başına çok almaz bi sigarası vardır arada idda oynar..elektrik doğalgaz öder onun dışında aylık aidat40 lira araba benzini ufak çaplı mutfak alışverişi yapar bide bana harçlık verir kazandığından ama kiraya veya kredi kartının asgarisini ödeyemez ben öderim

X