Ev alma durumu

Biz de hiç hesapta yokken aldık ev, yeni, aklımızda olmadığı için faizlerin inmiş olduğu dönem bizim için önemsizdi, ev arayışına girmemiştik, para biriktirdiğimiz de söylenemez.
Şartlar farklı ilerledi ve almamız gerekti. Çok olmayan bir peşinat vardı elimizde ama onun da bir kısmı yok tapu, yok emlakçı, yok taşınma gibi şeylere gitti, saçma bir miktar kaldı elde. Bu saydıklarımıza 30 bin küsur gitti, tapu utanmadan evin fiyatının yüzde 4ünü alıyor

Kredi çekilirlen bankacı bilgi veriyor zaten, faizler bilmem ne yüzdesine düşerse gelin yapılandırma için başvurun diye açıklama, hesap kitap yapıyor.
Göz karartmadan olacak iş değil. Bazen denk geliyorum burada kılı kırk yaran kadınlar var, öyle insanların değil ev-araba tencere bile alabildiğini düşünmüyorum ben. Maddi açıdan değil, şöyle mi olsa, buradan mı çeksek, faiz düşer mi, beklesek mi, beklemesek mi gibi ardı arkası kesilmeyen sorularla yaşıyorlar.

Ülke ne olur, faizler ne olur bilemeyiz ama maalesef şundan eminizdir, olası kriz dönemlerinde, olaylarında ülkemizde her zaman her şeyin fiyatı artmıştır. Kira da fahiş şekilde artacaktır, ev fiyatları da, başka şeyler de. Cesaret geldiyse kaçırmamak lazım.

Ama o on yilin ardinda elinizde bi ev olacak size ait diger turlu ne kadar oderseniz odeyin elinizde her hangi biseh yok

Alirdim yani yanlis anlamayinama ele kira verene kadar kendi evimin taksitini oderdim oylede yaptim bende bursada oturdum ikinci senede ev aldik evin borcu bitmeden tayinden dolayi baska bi sehire geldik ve evi satip burdan aldik

+1
Benzer düşüncelerdeyim
Ben de memur olmama rağmen inanın hiç oh benim işim garanti gözüyle bakip.krediye girmeye cesaret edemedim
Şu zamanda elinde peşinat yoksa ev almak akıl karı değil
Ayrıca gittiğiniz yerde hemen ev alirsaniz belki mutlu olmayacaksiniz, belki komsulariniz kötü olacak bunlar hep bilinmeyenler.
Bir müddet çalışır, kirada otururken gözlem yaparsınız ona göre bütçe planlamanizi da yapar kendinizi tam.anlamiyla rahat hissettiğinizde evinizi de alirsiniz
Acele etmeyin

Ev kredisi ödüyoruz krediler ara ara düşüyor ama o zaman da ev fiyatları uçuyor
O yüzden bence kredi çekip almaya bakın daha da yükselmeden
İlk 2 yıl biraz zorlanırsınız sonrası kira öder gibi gidecektir çünkü sizin ve eşinizin de maaşları yükselicek
Şimdiden hayırlı olsun

dönemde gecinebilir miyiz? İlk defa bu kadar büyük borca gireceğiz endişelerimiz var.Yakin zamanda ev alanlar ya da alacak olanlar yardım lütfen ( Bu arada 5 bin alıyorum)
Evi alın ama arabayı satmayın.Araba çok ıhtıyac

1+1 alırsınız mesela o evde kiraci varsa siz de esdeger kirada bir evde oturursunuz ya da aldiginiz evde oturursunuz kredisini de ödersiniz ama biraz birikim yapmaya calisin ki peşinatiniz olsun Rabbim hayirli zamanda nasip etsin inşallah

Biz 2015te sıfır pesinatla 0.99dan hem ihtiyaç hem konut kredisi çekerek ev aldık. O zamanlar evler uygun fiyatliydi hayat görece daha ucuzdu. Maliyeti faiziyle beraber hesapladigimizda bile suan 2 kati kardayiz gibi gözüküyor.

Şimdi ise faizler yüksek,ev fiyatları çok yüksek,enflasyon yüksek,memur maaşları eğer sağlam bir zam gelmezse günden güne eriyor. Hayat pahalı. Ama olumsuz düşünmemek lazım.
Asker veya polis eşisiniz diye tahmin ediyorum. Ikinizin maaşını 15 bin olarak düşünürsek ve eğer başkaca krediniz borcunuz yoksa çok da zorlamazsınız biraz idareli davranıp. Pandemi var zaten. Çok kıyafet alışverişimiz olmuyor,tatil giderimiz olmuyor,sosyal hayat sıfırlandı 2 senedir. Gerisi can sağlığı.

Yalniz şu konulara dikkat etmek lazım. Batıya tayincisiniz. Bakalım neresi gelecek. Büyük şehir olsun küçük şehir olsun illaki her şehirde aman şu bölgede oturulmaz ,yanından bile geçmeyin denilen bölgeler oluyor,o yüzden tayin çıktıktan sonra en az 6 ay kirada oturup bölgeyi değerlendirin,araştırın..
Okulunuz nereye çıkacak bakalım hizmet puanınız çok iyi olsada talebe göre dağ başı bi okula verme ihtimali var. Büyük şehirde ev ve işyerini n birbirine uzak olması berbat birşey,2 saat yol çekersiniz.
Çocugun okulu kreş durumu var ayrıca.
Tüm bunları kalem kalem not edin ona gore karar verin.sansiniz var-dır belki işyeri, çocuğun kreşi ve aldığınız ev aynı üçgende temiz bir mahallede olur,arabaya bile ihtiyacınız olmaz,arabayı peşinat yaparsınız.

Birikim yapıyorsunuzdur, altın,döviz şeklinde ilerlerseniz bari paranız enflasyon karşısında değerini korur. Istediğiniz evi bulunca bozdurursunuz, bes i de bozdurursunuz,elinize peşinat olur.
Hakkınızda hayırlısı olsun.
Aidatla birlikte 2.000den aşağı ev yok nerdeyse. O kadar kira vereceğinize kendi evinizi almak istemeniz çok doğal.

Teşekkür ederim amin inşallah

Sizde 1+1 uygun fiyatlı bi yer alırsınız.

Ama o on yilin ardinda elinizde bi ev olacak size ait diger turlu ne kadar oderseniz odeyin elinizde her hangi biseh yok
Evet. Ama 2+1 bir odası havalandırmaya bakan bir ev olmasın diyoruz. Yani bankaya 600 bin vereceğiz misal o ev için. Onun yerine birikim yapmaya çalışacağız. Gerçekten değecek bir ev almak istiyorum ben de. Onun için de en az 200 bin birikim lazım. Şu anda araba ile yatırım yaptık. Araba fiyatları da günden güne artıyor.
2 yıl önce 55 e aldığımız araba bu sene 130 bindi. Yani faizler düşükken yine insan göze alır ama şu anda çok fazla peşinatsız iyi bir ev almak hayal büyükşehirlerde. Bursa mesela mümkün değil.500- 650 binden başlıyor .

Alirdim yani yanlis anlamayinama ele kira verene kadar kendi evimin taksitini oderdim oylede yaptim bende bursada oturdum ikinci senede ev aldik evin borcu bitmeden tayinden dolayi baska bi sehire geldik ve evi satip burdan aldik
Bursa'da nerden almıştınız peki?

Sanirim rayiç bedeliydi aslinda kimse bunun uzerine cikamamali satarken belirli oranda yukseltilse mesela bu deger o sekilde,
Yada rayic bedelinin uzerine %10 kadar arttirilabilir tarzi biseyler olabilir
Valla bilmiyorum ama bizim insanlarimiz ciksrci hemen faizlerin dusmesini firsat bildiler ve ev
Bursa'da nerden almıştınız peki?
Niluferde oturdum

Gercekten yorumumu Beğenmeyen arkadaslar neyi beğenmedi gerçekten cok merak ediyorum kadın erkek esitliğinden dem vuracaksınız dısarda calısıp eve geldiğinizde hic bir isi esinizle yüzde 50/ yüzde 50 paylaşım yapılmıyor bir kere ataerkil bir toplumda yetistiğimiz icin aa esim bana yardım ediyor diyenler ayrı komik aynı evde yaşayan insanı yardımı değil, sorumluluğu olur... İstediğiniz kadar beğenmeyin yani kadın hakkını gözeten düşünceleri beğenmeyenler ile zaten aynı durumda olmam imkansız o yüzden beğenmeyen arkadaslara sözümdür siz aynen devam edin, calısmayı zorunlu tutun ev temizliği ev yükümlülükleri her cepheye kendinizi tek basınıza mücadele edin günün sonunda size madalya takacaklar her neyse kimsenin çalışmasına karsı değilim ama kadının zorunlu calısması eve ekmek getirme zorunluluğu cocugunu 1 aylıkken krese anneanneye babaneyye gönderilmesini ve hadi eve para getir lohusayken calıs hastayken calıs patronun baskı yapsın aman calıs .... bunlar olmamalı benim yorumumu beğenmeyen arkadaslara sadece üzülürüm, zira her kadın çalışan kadın olsun ama zorunluluktan değil...

Beğenmedim vermedim ama yorumunuzu beğenmemiştim. Bu mesajda da sadece sizinki gibi hayatlar var sanıyorsunuz. Biz dışarıda da evde de görevlerimizi paylaşırız, çünkü hayatımızı paylaşıyoruz.

Asıl “çalışmak zorunda değilim” diyen kadınlar “ailem arkamda değil boşanamıyorum”a evriliyor. Çalışmak hayatını babanın/kocanın iki dudağı arasına hapsetmemektir.

Bir kadının eve para getirme gibi bi zorunluluğu olmamalı, cünkü kadın annedir ve hayatta paradan daha değerli değerler vardır, onlar da söyle izah edeyim cocuk doğurduğunda bir kadın “anne” olur evladını en azından 2 yasına kadar yetistirebilmeli, bir anne evladını yetiştirdiğinde de pekala hayatı paylaşmış oluyor tabi sizin bakıs acınız ille para ise lütfen bir ticarethaneye gidin ben manevi değeri yüksek değerlerden bahsediyorum, siz anlamayabilirsiniz... Ama bunun haricinde de ben kendim de calısan bir kadın olarak( ki gene kendi isteğimle 10 ay bıraktım cünkü aralıksız calısmanın getirdiği yorgunluğum vardı) Gene calısıyorum ama zorunluluktan değil, kendi kariyer planım icin. Bir cocugum olursa cocugumu elbet ben yetistireceğim dünyanın ennnnn iyi bakıcılarını ögretmenlerini de versen cocuga maalesef anne ile gecirdiği duygusal doyumu ona hic bir sıfat sağlayamaz bu durumda ne oldu, anne 2 sene eve para getirmedi, hadi bi cocuk daha yaptı bir 2 sene daha getirmedi vah vahh hayatı esi ile paylasmamıs mı oldu? Emperyalizmin ezdiği ve yıkadığı bir beyinin aciz, ve ögretilmis cümleleri bunlar!

Günümüz koşullarında bence kadın kesinlikle çalışmalı. Eşinin gelir durumu iyi olsun olmasın çalışmalı. Ha evet çocuğuna ilk 2 yıl kendi bakabilse çok güzel olur. Ama koşullar her zaman uygun olmayabilir. Bu noktada da saygı duymak lazım. Hayat hiçbir zaman toz pembe değil. Yarın ne olacağını bilemeyiz. Allah korusun eşi vefat etse ne olacak? Hiçbir iş yapmadan kendini geliştirmemiş birisi ha deyince de iş bulamaz öyle bir durumda. Kaldı ki çalışsa da çocuğuyla mükemmel ilgilenen anneler çok fazla. Aynı şekilde çalışmadığı halde çocuğuyla hiç ilgilenmeyen anneler de olabilir. Yani çalışmak kriter değil çocuk yetiştirme ve iyi bir anne olmada.

Ben tam pandemi patlamadan gözümü karartıp çok yüklü bir kredi çekip aldım ama şuan riske giremiyorum araba da istiyorum ama beklemeyi daha uygun buluyorum bu süreçte bir de ben kafamda semte Az çok eve karar verip sürekli bakardım evlere rahat bir 6 ay sürmüştür o süreç tayin olduğuz yere bir gidin yeni ev yeni düzen bir sürü masraf demek. Komşu önemli semt önemli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…