Ev alma durumu

Huzursuzf

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2021
232
661
Merhabalar.Muhtemelen 1,2 aya kalmaz tayinimiz çıkacak.Esim ve ben kamu da çalışıyoruz.Gittigimiz yerde ev sahibi olmak istiyoruz . Pek bı birikimimiz yok .Arabamiz var ama satmayi düşünmüyoruz.Araba elimiz kolumuz .Satip düşük bir modelini alalim desek elle tutulur bir para bırakmaz.Banka kredisi çekerek almamız gerekiyor.Su an krediler çok yüksek ev fiyatları uçmuş durumda.Esimin maaşını krediye ayırıp benim kazancımla gecinmeyi planlıyoruz.Krese gidecek olan bir çocuğum var .Malum güvenilir temiz kreşler de az para değil.Bize bir akıl verin bu krediler düşer mi ?Şu zamanda ev almak mantıklı mı krediler düşer mi ?Her şeyin ateş pahası olduğu bu dönemde gecinebilir miyiz? İlk defa bu kadar büyük borca gireceğiz endişelerimiz var.Yakin zamanda ev alanlar ya da alacak olanlar yardım lütfen ( Bu arada 5 bin alıyorum)

Şu zamanda yüklü borca girilmez .
Eldeki malınızı çıkarınca yerine koymanız çok zor ki araç insanın eli kolu ,bir de çocuğunuz var hiç satmayin.
Ev almak için de acele etmeyin .Biriktirin krediler düşünce yeniden durum değerlendirmesi yaparsınız.

Bu devirde ben memurluğa bile güvenemiyorum inanın.( bende memurum ) Ekonomi olarak zor zamandan geçiyoruz.

Artık ev almak çok zor biliyorum ama daha iyi bildiğim birsey varsa o da gözünüzü karartıp almazsanız alamazsınız. 3 sene önce almıştık biz, şuanda nerdeyse kirayla denk kredi ödüyoruz. 330 a aldığımız ev 600 e çıkmış. İyi bir kreş 2000 TL dir. Hesabınızı ona göre yapın derim.
Bir arkadaşım gözünü kararttı yüklü miktar krediyle hem ev aldı hem arabasını yükseltti. 6 bin gibi bir ödemesi var tabi aldıktan sonra hem Ocak hem temmuz maaşlarına zam geldi karı koca memur onların da çocuğu kreşte.
Ben almayıp pişman olan gördum ama alıp pişman olan görmedim hiç .

Normalde alınanı kötüsü olmaz alın derim ama şu ara kimse önünü göremiyor.

O yüzden ülke olarak bir düzlüğe çıkmayı beklerseniz bence daha iyi olur. Dediğiniz gibi hem ev hem krediler yüksek normalde biri düşükken diğeri yüksek olur

Korkumun temel nedenini söylemişsiniz yarın ne olacağı belli değil ne yazık ki Allah yardımcımız olsun

Gittiğimiz yere de bağlı aslında küçük bir ilçeye gidersek uygun bir ev bulabiliriz diye düşünüyorum.Artik hayırlısı deyip doğaçlama yaşayacağız.

Sonradan yapılandırma durumları oluyormuş.Kredi çekerken bankaya mutlaka bunu belirteceğiz.Gecen sene yüksekten çekip krediler düşünce yapılandırma yapan arkadaşlar oldu

Aslinda krediler düşüncede ev fiyatlari artar genelde ama, hic ev alinacak zaman degil gibi geliyor bana.
Birde birikim olmadan evin tamamina kredi vermiyorlar sanirim

Bence de gözünüzü karartıp alın, birinizin maaşı krediye gider, birinizin maaşıyla gayet güzel geçinirsiniz, kira ödeseniz zaten kredi kadar oldu kiralar da, ama kendi eviniz olunca her şeyi dilediğiniz gibi yapar , rahat edersiniz. Hem 10 yıl cekseniz bile ev kendi değerini katlıyor. Bu arada faizler düşünce ev fiyatları daha da artıyor. Biz de faizler yüksekken almıştık, sonra yapılandırma geldi , aylık odemelerimiz azaldı bir miktar. Iki senesi doldu bile, şimdi aldığımız fiyatı nerdeyse ikiye katladı evin fiyatı. Kiralar deseniz ödediğimiz kredi kadar gerçekten.
Hangi ile gidiyorsunuz? Gittiğiniz ile göre de ev fiyatları uygun olabilir mesela kütahyada kocaman site ici evler epey uygun fiyatlı.

almazsanız ev fiyatları sürekli yükseliyor. 500 bine alacağınız ev 2 yıl sonra bile en aşağı %25 zam geliyor. Bundan 5 yıl önce 230 bine aldığımız evimiz 550 bin lira oldu.

Ne olursa olsun bu ülkede maaş garantisi olan tek meslek memurluk. Tek kişi çalışıyor gibi harcamalarınızı düzenlersiniz. Çünkü krediler düşse ev fiyatları da aynı orantıda yükseliyor. Ülkeniz faiz olarak düzlüğe çıkmasını beklemek ütopik. Pandemi bitse seçim zamanı gelir, gelir de gelir yani

Büyükşehirlerde , iyi bir semtten ev alamazsınız . Nispeten küçük bir şehirde , küçük bir kasabada ev alırsınız . Nereye tayin istemeyi düşünüyorsunuz?

Bence bunun kararını gittiğiniz yerdeki ev ve kira fiyatlarına göre verin. Şayet kiradan biraz fazla ödeme ile alabilecek durumda olursanız almayı düşünün derim.

Peki ben de bişey sorayım o zaman ben eşimden bosaniyorum bir cocugum var tek başıma ev almayı düşünüyorum ben de memurum benim işim çok zor o zaman demissiniz birinizin maaşıyla geçinir diğeriyle kredi ödersiniz diye ben tekim ..

Ev fiyatına göre değişir

Yani aynı şehirde dahi farklı semtlerde evler arasında iki kat fiyat farkı vardır

10 yıllık evi 600 bine satıyorlar şimdi bu eve o kadar para gömülür mü bilemedim

Ama daha farklı bir semtte daha uyguna var

İşinize göre seçmek lazım vs

Bence ilk sene kirada oturun şehri tanıyın, kenara da para atın sonra ona göre yola çıkarsınız

Ek ders ile 6 bin ben eşim polis 6.700 e yakın da o alıyor. Biz ev alamıyoruz. 110 binlik bir. araba vardı. Satmak da mümkün değildi. Kira 1700.
Bizim tayin işleri de net değil. Bursa'da ev almak istesek sıfır ve biraz iyi semtte 3+1 650 bin dediler. 15 yıllık 400 bine bir ev vardı okuluma yakın. Arabasız olabilirdi orayı düşünsek.
Ama faizler öyle yüksek ki hiç girmedik. Çok düşündük ama.
Eylül'de biz de kreşe vereceğiz oğlanı.
Mantıklı olanı birikim yapmak . Yani her ay bir çeyrek de olsa alıp kenara atmak. Elde 150-200 bin olmadan ev almak hayal gibi.
Bunu kabullendim ben.
Şimdi biz 3 yıllık bir kredi çektik ayda 3 bin ödemesi var. Arabayı 200 binlik yaptık.
Tayin olarak da gideceğimiz yerde alacağız büyük ihtimalle evi. O zamana kadar da ben altın olarak birikim düşünüyorum.

Hiç birikim olmadan evi full kredi ile almak sizi çok zorlar. Bankalar da evin bedelinin tamamı kadar kredi vermiyorlar diye biliyorum. Bu süreçte biraz birikim yapıp sonra ev alsanız daha iyi sanırım..

Eşiniz 5 siz 5 alıyorsunuz diye hesap ediyorum. 10 etti. Bana göre bu para üzerinden geçinebileceğiniz, çocuğun ihtiyaçlarından kısmayacağınız bir miktar belirleyin. Atıyorum 4000 tl. Kalan 6 bini birikim yapsanız senede 72 bin tl yaptı. İki senede 144 bin. Tabi ki birikimi tl de tutmayın. Özgür Demirtaş’ın bir videosu var. Para biriktiren adam diye onu izleyin. İki sene bu şekilde biriktirip öyle krediyle ev almanızı tavsiye ediyorum.

Allah gönlünüze göre versin..ama siz bile iki kişi o maaslarla almayız diyosaniz benim hiç şansım yok sanırım...ben de öğretmenim o civarlarda alıyorum ben de..

Bilemedim, 6 bin birikim yapabiliyorsa kredi de öderler. Zira ev fiyatları hergun artıyor.

Öyle düşünmeyin. Kizinizla ikinize küçük bir ev alabilirsiniz. Büyük bir evde kirada oturmakta da küçük bir evde oturursunuz ilk başlarda, sonra buyutursunuz. Benim ilk evim o kadar küçüktü ki yatakodasini ikiye bölmek zorunda kalmıştık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…